International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: WWUT Slalom Jump Cup 2010


Fischlham


Results

  Live results

  Over 45 Men Slalom
  Over 55 Men Slalom
  Over 45 Men Jump
  Over 45 Men Overall
  Over 55 Men Overall

  Under 14 Girls Slalom
  Under 14 Girls Jump
  Under 14 Girls Overall

  Under 14 Boys Slalom
  Under 14 Boys Jump
  Under 14 Boys Overall

  Under 17 Girls Slalom
  Under 17 Girls Jump
  Under 17 Girls Overall

  Under 17 Boys Slalom
  Under 17 Boys Jump
  Under 17 Boys Overall

  Under 21 Ladies Slalom
  Under 21 Ladies Jump
  Under 21 Ladies Overall

  Under 21 Men Slalom
  Under 21 Men Jump
  Under 21 Men Overall

  Open Ladies Slalom
  Open Ladies Overall

  Open Men Slalom
  Open Men Jump
  Open Men Overall

  Over 35 Ladies Slalom
  Over 35 Ladies Overall

  Over 35 Men Slalom
  Over 35 Men Jump
  Over 35 Men Overall
WWUT Slalom Jump Cup 2010
Fischlham - 18/20 Jun 2010 2010

WWUT Slalom Jump Cup 2010 - Individual classification

WWUT Slalom Jump Cup 2010

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Mara Salmina AUT AUT     1,00/55/14.25    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Baueregger Lukas AUT AUT 2,00/55/18.25 1,00/55/18.25      
2 Malinovskiy Evgeniy RUS RUS 4,00/49 3,00/49 5,00/52    
3 Albert Aron HUN HUN 0,00/52 4,00/52      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Bonnemann Giannina GER GER 0,50/55/12.00 2,25/55/12.00      
2 Huemer Hanna AUT AUT 0,00/46 2,00/55/12.00      
3 Bonnemann Chiara GER GER 1,00/55/13.00 2,00/55/14.25 3,00/55/13.00    
4 Robatsch Juliane AUT AUT 1,50/55/14.25 1,00/55/13.00      
5 Rader Laura AUT AUT 5,00/55/18.25 4,50/55/18.25      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Paci Alessandro ITA ITA 3,50/58/12.00 1,50/58/13.00      
2 Weichhart Andreas AUT AUT 4,50/58/13.00 5,00/58/13.00      
3 Podesser Bruce AUT AUT 3,00/58/13.00 1,50/58/13.00 4,50/58/13.00    
4 Bauer Martin AUT AUT   4,50/58/13.00 2,50/58/13.00    
5 Partl Daniel AUT AUT 2,00/58/13.00 2,50/58/13.00      
6 Grosek Seppi AUT AUT 2,50/58/13.00 0,50/58/14.25      

Under 21 Ladies Slalom ResultsUnder 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Rauchenwald Tina AUT AUT 4,00/55/12.00 2,50/55/12.00      
2 Basic Kim AUT AUT 1,00/55/13.00 1,00/55/13.00 5,50/55/14.25    
3 Köstenberger Ramona AUT AUT     0,00/49    

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Urban Alexander AUT AUT 1,00/58/10.75 1,50/49      
2 Schipner Bojan GER GER 3,50/58/11.25 3,50/58/13.00      
3 Pugstaller Robert AUT AUT 1,50/58/11.25 2,50/58/12.00 4,00/58/12.00    
4 Swoboda Matthias AUT AUT 1,50/58/13.00 5,00/58/13.00      
5 Muzic Feruccio CRO CRO 5,00/49 2,00/58/13.00 2,00/49    
6 Baueregger Stefan AUT AUT 5,50/49 0,50/58/13.00      
7 Köttl Matthias AUT AUT 0,50/58/13.00 3,50/49      
8 Antonsen Christer NOR NOR 0,00/49 1,50/58/14.25      
9 Hugues Piotr POL POL 0,00/49 0,00/58/14.25      
10 Schulze Kevin AUT AUT 3,00/49 5,00/49 0,00/49    
11 Bogovic Izidor CRO CRO 3,50/49 3,50/49 3,00/49    

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Gubarenko Olga RUS RUS 2,00/55/12.00 2,00/55/12.00 3,00/55/12.00    
2 Werder Ruth SUI SUI 5,00/55/18.25 2,50/55/18.25      

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Schmidberger Jürgen AUT AUT 1,00/55/11.25 5,00/55/12.00 1,50/55/12.00    
2 Schulze Frank AUT AUT 3,50/55/12.00 4,00/55/12.00 3,50/55/12.00    
3 Gorshcharuk Dmitry RUS RUS 4,50/55/13.00 2,00/55/12.00 4,00/55/13.00    
4 Aichinger Jürgen AUT AUT 0,00/55/14.25   2,00/55/13.00    
5 Hauswirth Fritz AUT AUT   0,50/55/13.00      
6 Laszlo Albert HUN HUN 4,00/55/14.25        

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Baueregger Norbert AUT AUT 3,50/55/12.00 0,50/55/11.25      
2 Puritscher Erwin AUT AUT   5,00/49 2,25/55/12.00    
3 Köttl Hermann AUT AUT 5,00/55/16.00 5,00/49 1,50/55/14.25    
4 Weichhart Jürgen AUT AUT 5,00/49 3,00/49 0,00/49    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Sprenger Ernst SUI SUI 2,00/55/11.25 2,00/55/13.00      
2 Begovich Heinz AUT AUT 4,00/55/14.25 2,50/55/14.25      

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Rohrer Irena AUT AUT 4,50/55/12.00 2,50/55/12.00 4,00/55/12.00    
2 Loidl Renate AUT AUT   2,50/55/13.00 2,00/55/13.00    

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Luzzeri Matteo ITA ITA 4,00/58/10.75 3,00/58/11.25 1,50/58/12.00
(Tie break: 0,50/55/18.25)
   
2 Vesely Petr CZE CZE 3,50/58/10.75 2,00/58/10.75 4,00/58/10.75
(Tie break: 0,00/55/18.25)
   
3 Nemeth Gabor HUN HUN 3,00/58/12.00 2,00/58/11.25      
4 Wienerroither Michael AUT AUT 2,50/58/12.00 1,00/58/11.25      
5 Gerhofer Peter AUT AUT 3,50/58/13.00 4,50/58/13.00 2,50/58/12.00    
6 Dobringer Daniel AUT AUT 1,00/58/12.00 2,00/58/12.00      
7 Grutschnig Gregor AUT AUT 1,50/58/12.00 1,50/58/13.00 1,50/58/13.00    
8 Ryanzin Vladimir RUS RUS 3,00/58/13.00 4,00/58/13.00      
9 Schertler Christoph AUT AUT   3,50/55/18.25      
10 Trenkwalder Hansjörg AUT AUT     3,00/55/18.25    

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Mara Salmina AUT AUT 24,2m 23,0m 26,4m    

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Huemer Hanna AUT AUT 36,9m 37,5m 40,2m    
2 Bonnemann Giannina GER GER 34,8m 35,4m 37,2m    
3 Robatsch Juliane AUT AUT 26,6m 29,0m 31,5m    
4 Rader Laura AUT AUT 26,6m 26,8m 28,2m    
5 Rutkowska Malgorzata POL POL 24,7m 24,0m 26,8m    
6 Bonnemann Chiara GER GER 23,8m 24,9m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Grosek Seppi AUT AUT 46,5m 45,4m 48,0m    
2 Partl Daniel AUT AUT 43,8m 46,5m 47,7m    
3 Weichhart Andreas AUT AUT 42,5m 44,1m 43,7m    
4 Paci Alessandro ITA ITA 36,0m 39,0m 41,8m    
5 Bauer Martin AUT AUT 40,8m 38,9m      
6 Podesser Bruce AUT AUT 36,7m 36,9m      

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Rauchenwald Tina AUT AUT 39,7m 39,6m 41,5m    
2 Köstenberger Ramona AUT AUT 35,3m 36,0m 39,5m    
3 Basic Kim AUT AUT 33,5m 32,8m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Schipner Bojan GER GER 57,5m 56,8m 60,2m    
2 Swoboda Matthias AUT AUT 47,2m 49,9m 51,8m    
3 Antonsen Christer NOR NOR 49,0m 48,4m 50,1m    
4 Urban Alexander AUT AUT 45,3m 45,6m 47,6m    
5 Hugues Piotr POL POL 43,0m 43,6m 47,0m    
6 Köttl Matthias AUT AUT 43,9m 42,0m      

Over 35 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Schulze Frank AUT AUT 37,6m        

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Weichhart Jürgen AUT AUT 18,2m        

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1 Ryanzin Vladimir RUS RUS 61,2m 60,6m 58,8m    
2 Dobringer Daniel AUT AUT 56,2m 55,4m 55,9m    
3 Polidor Ales CZE CZE 45,6m 50,0m 51,8m    
4 Luzzeri Matteo ITA ITA 48,1m 49,9m      
5 Wienerroither Michael AUT AUT 49,2m 47,4m 47,6m    

Under 14 Girls Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Mara Salmina AUT AUT 696,63   737,64 1434,27

Under 17 Girls Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Huemer Hanna AUT AUT 863,64   878,31 1741,95
2 Bonnemann Giannina GER GER 869,32   798,94 1668,26
3 Robatsch Juliane AUT AUT 704,55   648,15 1352,70
4 Bonnemann Chiara GER GER 750,00   473,54 1223,54
5 Rader Laura AUT AUT 386,36   560,85 947,21

Under 17 Boys Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Grosek Seppi AUT AUT 650,00   879,63 1529,63
2 Paci Alessandro ITA ITA 790,00   736,11 1526,11
3 Partl Daniel AUT AUT 650,00   872,69 1522,69
4 Weichhart Andreas AUT AUT 700,00   789,35 1489,35
5 Bauer Martin AUT AUT 690,00   712,96 1402,96
6 Podesser Bruce AUT AUT 690,00   622,69 1312,69

Under 21 Ladies Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Rauchenwald Tina AUT AUT 693,88   731,34 1425,22
2 Basic Kim AUT AUT 510,20   492,54 1002,74

Under 21 Men Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Schipner Bojan GER GER 718,18   822,43 1540,61
2 Urban Alexander AUT AUT 781,82   528,04 1309,86
3 Swoboda Matthias AUT AUT 527,27   626,17 1153,44
4 Antonsen Christer NOR NOR 354,55   586,45 941,00
5 Köttl Matthias AUT AUT 445,45   441,59 887,04
6 Hugues Piotr POL POL 327,27   514,02 841,29

Over 35 Men Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Schulze Frank AUT AUT 651,16   539,06 1190,22

Over 45 Men Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Weichhart Jürgen AUT AUT 16,83   183,45 200,28

Open Men Overall Results

- 18.6.2010 - 20.6.2010
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Luzzeri Matteo ITA ITA 816,33   581,78 1398,11
2 Ryanzin Vladimir RUS RUS 448,98   845,79 1294,77
3 Dobringer Daniel AUT AUT 530,61   728,97 1259,58
4 Wienerroither Michael AUT AUT 632,65   565,42 1198,07

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved