International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Spolana Cup 2013




Neratovice


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Women Slalom  (pdf)
Women Tricks  (pdf)
Women Jump  (pdf)
Women Overall  (pdf)

Men Slalom  (pdf)
Men Tricks  (pdf)
Men Jump
Men Overall  (pdf)

Cesky pohar (pdf)
Spolana Cup 2013
Neratovice - 28/29 Sep 2013 2013

Spolana Cup 2013 - Individual classification

Spolana Cup 2013

Under 12 all Results

- 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Valuiskaya Lizaveta  
BLR
 
BLR 382,02 527,36 387,83 909,38
2 Starkova Isabela WSN2
CZE
 
CZE 483,15 424,01 176,53 907,16
3 Trubskaya Valeryia RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 449,44 446,81 97,77 896,25
4 Piatrenka Stefan RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 319,15 438,08 285,29 757,23
5 Lahunova Anastasia RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 269,66 329,79 119,50 599,45
6 Khukhrakova Irina SDUSOR-NVP
BLR
 
BLR 213,48 357,14 475,29 570,62
7 Lapkouski Kiryl  
BLR
 
BLR   524,63 423,42 524,63
8 Parkhomenka Alena RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 94,38 363,22 152,09 457,60

Men Overall Results

- 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Antonau Anton SDUSOR-NVP
BLR
 
BLR 730,00 671,74 701,39 2103,13
2 Cespivo Jakub WSN1
CZE
 
CZE 787,23 543,28 600,60 1931,11
3 Slansky Jan  
CZE
 
CZE 702,13 370,17 666,67 1738,97
4 Mikhilau Aliaksandr SDUSOR-NVP
BLR
 
BLR 300,00 767,84 546,30 1614,14
5 Meisner Viktor WSN1
CZE
 
CZE 463,64 567,64 390,19 1421,47
6 Piatrenka Stefan RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 319,15 438,08 285,29 1042,52
7 Lapkouski Kiryl  
BLR
 
BLR   524,63 423,42 948,05
8 Kolar Vaclav SKO
CZE
 
CZE 210,00 232,16 497,69 939,85
9 Danihelka Jan SKP
CZE
 
CZE 306,12 285,10 137,85 729,07

Women Overall Results

- 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Charnyshova Luiza SDUSOR-NVP
BLR
 
BLR 685,39 878,42 866,92 2430,73
2 Povolna Petra WSN2
CZE
 
CZE 604,65 840,33 617,91 2062,89
3 Svecova Katerina SKO
CZE
 
CZE 727,27 645,71 679,89 2052,87
4 Cespivova Anna WSN1
CZE
 
CZE 642,86 627,04 594,03 1863,93
5 Susova Karolina WSN1
CZE
 
CZE 741,57 451,37 650,19 1843,13
6 Vrabcova Katerina SKP
CZE
 
CZE 595,51 214,29 600,76 1410,56
7 Valuiskaya Lizaveta  
BLR
 
BLR 382,02 527,36 387,83 1297,21
8 Starkova Rebeka WSN2
CZE
 
CZE 408,16 448,72 432,84 1289,72
9 Starkova Isabela WSN2
CZE
 
CZE 483,15 424,01 176,53 1083,69
10 Khukhrakova Irina SDUSOR-NVP
BLR
 
BLR 213,48 357,14 475,29 1045,91
11 Trubskaya Valeryia RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 449,44 446,81 97,77 994,02
12 Ledvinova Tereza SKP
CZE
 
CZE 348,31 440,73 154,80 943,84
13 Balounova Kamila  
CZE
 
CZE 159,09 267,43 341,27 767,79
14 Lahunova Anastasia RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 269,66 329,79 119,50 718,95
15 Parkhomenka Alena RTSOP Minsk
BLR
 
BLR 94,38 363,22 152,09 609,69
16 Zelenkova Simona VLS
CZE
 
CZE 89,89 130,70 262,36 482,95

Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Preliminary Final      
1 Susova Karolina WSN1
CZE
 
3,00/55/14.25 2,00/55/14.25      
2 Charnyshova Luiza SDUSOR-NVP
BLR
 
1,50/55/16.00 0,50/55/14.25      
3 Svecova Katerina SKO
CZE
 
2,00/55/13.00 3,25/55/14.25      
4 Vrabcova Katerina SKP
CZE
 
2,50/55/16.00 2,00/55/16.00      
5 Cespivova Anna WSN1
CZE
 
1,50/55/12.00 0,50/55/13.00      
6 Starkova Isabela WSN2
CZE
 
3,50/55/18.25 3,00/55/18.25      
7 Povolna Petra WSN2
CZE
 
2,00/55/12.00 1,50/55/13.00      
8 Trubskaya Valeryia RTSOP Minsk
BLR
 
2,00/55/18.25        
9 Starkova Rebeka WSN2
CZE
 
2,00/55/14.25        
10 Valuiskaya Lizaveta  
BLR
 
5,00/52        
11 Ledvinova Tereza SKP
CZE
 
3,50/52        
12 Lahunova Anastasia RTSOP Minsk
BLR
 
0,00/52        
13 Khukhrakova Irina SDUSOR-NVP
BLR
 
3,50/49        
14 Balounova Kamila  
CZE
 
1,00/52        
15 Parkhomenka Alena RTSOP Minsk
BLR
 
3,00/43        
16 Zelenkova Simona VLS
CZE
 
2,00/43        
17 Hanusova Adela  
CZE
 
5,00/37        
18 Zelenkova Veronika VLS
CZE
 
3,50/34        

Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Preliminary Final      
1 Antonau Anton SDUSOR-NVP
BLR
 
4,00/58/13.00 0,50/58/12.00      
2 Slansky Jan  
CZE
 
3,00/55/13.00 2,50/55/13.00      
3 Cespivo Jakub WSN1
CZE
 
1,00/55/12.00 1,50/55/13.00      
4 Polidor Ales  
CZE
 
4,00/55/13.00 4,00/55/13.00      
5 Meisner Viktor WSN1
CZE
 
1,50/58/13.00 1,50/58/13.00      
6 Begovich Heinz  
AUT
 
2,00/55/13.00        
7 Engelhardt Volker  
AUT
 
0,50/55/13.00        
8 Piatrenka Stefan RTSOP Minsk
BLR
 
3,00/55/18.25        
9 Danihelka Jan SKP
CZE
 
3,00/58/14.25        
10 Mikhilau Aliaksandr SDUSOR-NVP
BLR
 
3,00/58/18.25        
11 Kolar Vaclav SKO
CZE
 
4,50/55/18.25        
12 Hlousek Milan SKO
CZE
 
1,50/58/16.00        
13 Gluhak Vito  
CRO
 
3,00/49        
14 Lang Martin  
CZE
 
2,00/37        
15 Necas Jan  
CZE
 
2,00/37        
16 Kalina Ondrej VLS
CZE
 
0,00/37        
16 Lapkouski Kiryl  
BLR
 
0,00/37        

Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Preliminary Final      
1 Antonau Anton SDUSOR-NVP
BLR
 
40,3m 39,4m      
2 Slansky Jan  
CZE
 
31,0m 32,2m      
3 Cespivo Jakub WSN1
CZE
 
30,0m 29,5m      
4 Begovich Heinz  
AUT
 
30,9m 32,7m      
5 Hruby Libor  
CZE
 
48,1m 49,6m      
6 Mikhilau Aliaksandr SDUSOR-NVP
BLR
 
33,6m 32,3m      
7 Kolar Vaclav SKO
CZE
 
31,5m 31,2m      
8 Lapkouski Kiryl  
BLR
 
24,1m        
9 Kalina Ondrej VLS
CZE
 
24,0m        
10 Meisner Viktor WSN1
CZE
 
41,7m        
11 Marek Petr VLS
CZE
 
21,2m        
12 Loudil Marek WSN2
CZE
 
38,8m        
13 Piatrenka Stefan RTSOP Minsk
BLR
 
19,5m        
14 Danihelka Jan SKP
CZE
 
30,9m        
15 Hlousek Milan SKO
CZE
 
0,0m        

Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Preliminary Final      
1 Charnyshova Luiza SDUSOR-NVP
BLR
 
27,8m 29,8m      
2 Svecova Katerina SKO
CZE
 
32,3m 32,7m      
3 Susova Karolina WSN1
CZE
 
24,1m 23,9m      
4 Povolna Petra WSN2
CZE
 
37,3m 37,7m      
5 Vrabcova Katerina SKP
CZE
 
21,8m 22,8m      
6 Cespivova Anna WSN1
CZE
 
36,9m 35,3m      
7 Khukhrakova Irina SDUSOR-NVP
BLR
 
19,5m 19,1m      
8 Starkova Rebeka WSN2
CZE
 
31,5m        
9 Valuiskaya Lizaveta  
BLR
 
17,2m        
10 Balounova Kamila  
CZE
 
19,9m        
11 Zelenkova Simona VLS
CZE
 
13,9m        
12 Starkova Isabela WSN2
CZE
 
11,5m        
13 Ledvinova Tereza SKP
CZE
 
10,7m        
14 Parkhomenka Alena RTSOP Minsk
BLR
 
10,6m        
15 Lahunova Anastasia RTSOP Minsk
BLR
 
9,4m        
16 Trubskaya Valeryia RTSOP Minsk
BLR
 
8,6m        

Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Preliminary Final      
1 Mikhilau Aliaksandr SDUSOR-NVP
BLR
 
5950 8070      
2 Meisner Viktor WSN1
CZE
 
6360 6630      
3 Cespivo Jakub WSN1
CZE
 
4000 4080      
4 Lapkouski Kiryl  
BLR
 
3940 3630      
5 Antonau Anton SDUSOR-NVP
BLR
 
7060 4400      
6 Slansky Jan  
CZE
 
2670 2780      
7 Piatrenka Stefan RTSOP Minsk
BLR
 
3290 1460      
8 Lang Martin  
CZE
 
2150        
9 Danihelka Jan SKP
CZE
 
3330        
10 Kolar Vaclav SKO
CZE
 
2440        
11 Miller Tiger  
CZE
 
290        
12 Kalina Ondrej VLS
CZE
 
0        

Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.9.2013 - 29.9.2013
  Name Team   Preliminary Final      
1 Povolna Petra WSN2
CZE
 
6340 7210      
2 Cespivova Anna WSN1
CZE
 
4720 5380      
3 Svecova Katerina SKO
CZE
 
5650 5430      
4 Charnyshova Luiza SDUSOR-NVP
BLR
 
5780 2860      
5 Valuiskaya Lizaveta  
BLR
 
3470 2610      
6 Starkova Rebeka WSN2
CZE
 
3850 2700      
7 Susova Karolina WSN1
CZE
 
2970 1740      
8 Trubskaya Valeryia RTSOP Minsk
BLR
 
2940        
9 Ledvinova Tereza SKP
CZE
 
2900        
10 Starkova Isabela WSN2
CZE
 
2790        
11 Parkhomenka Alena RTSOP Minsk
BLR
 
2390        
12 Khukhrakova Irina SDUSOR-NVP
BLR
 
2350        
13 Lahunova Anastasia RTSOP Minsk
BLR
 
2170        
14 Balounova Kamila  
CZE
 
2340        
15 Vrabcova Katerina SKP
CZE
 
1410        
16 Zelenkova Veronika VLS
CZE
 
1560        
17 Hanusova Adela  
CZE
 
1150        
18 Zelenkova Simona VLS
CZE
 
860        
19 Klementova Radka  
CZE
 
800        
20 Polidorova Linda  
CZE
 
600        

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved