Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem
Szelment - 29/30 Aug 2020

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem - Individual classification

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 3,00/49 1,50/49   658,54
2 Szumanska Emilia ZEF 5,00/49 4,50/46   707,32
3 Rolak Maria RIDE 5,50/43 6,00/43   439,02
4 Zawacka Julia MOS 2,50/43 4,50/43   402,44
5 Spyra Oliwia ZEF 4,00/43 6,00/40   390,24
6 Piatek Maja SPA 5,00/55/18.25 1,50/40   1000,00
7 Ostrowska Ksenia RIDE 1,50/43     329,27
8 Zuk Maja SZEL 4,00/40     243,90
9 Jasinska Pola XSKI 5,00/28      
10 Kasperska Zofia XSKI 3,00/28      
11 Mikulska Maja SZEL 2,50/25      
12 Bartoszewska Ewa ZEF 1,00/25      
13 Zamykal Lenka XSKI DNS      

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Szumanski Ksawery ZEF 3,50/55/18.25 4,00/58/18.25   1000,00
2 Piekarski Maciej MOS 5,00/55/18.25 5,00/55/18.25   875,00
3 Domaszewski Igor SPA 5,00/46 4,00/52   700,00
4 Kisiel Dominik MOS 2,50/55/18.25 2,50/52   812,50
5 Klukowski Kacper MOS 1,00/55/18.25 0,00/52   775,00
6 Zielinski Filip KNWJ 5,50/46 2,00/49   500,00
7 Drewiczewski Jakub ZEF 5,50/46 4,50/46   437,50
8 Wnukowski Karol SPA 3,50/46 6,00/43   387,50
9 Mikulski Emil SZEL 3,00/37      
10 Domaszewski Oskar SPA 5,00/25      
11 Spyra Oliver ZEF 3,50/25      
12 Olszewski Antoni SPA 1,50/25      
12 Stepaniuk Igor MOS 1,50/25      
14 Majko Dominik KNWJ 1,25/25      
15 Lech Karol KNWJ 1,00/25      

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Janik Oliwia ZEF 6,00/46 5,25/49   1000,00
2 Olejnik Zofia MOS 5,00/40 3,00/43   387,10
3 Ostrowska Florentyna RIDE 4,50/40 1,00/43   301,08
4 Kasinska Julia XSKI 4,00/37 2,00/40   86,02

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Oborski Konrad MOS 6,00/58/18.25 1,50/58/18.25   900,00
2 Janik Wojciech ZEF 5,00/49 4,25/49   425,00
3 Gasiewski Krzysztof MOS 3,00/46 1,50/46   225,00
4 Rekuc Juliusz MOS 2,50/40 3,00/40    
5 Siedlarski Jakub ZEF 4,00/58/16.00 5,00/37   1000,00

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 5,00/55/16.00     1000,00
2 Gogola Anna WZS 2,00/52     571,43
3 Molenda Magdalena MOS 6,00/43     171,43

Open Men Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Pieczonka Bartosz ZEF 2,50/58/16.00 4,00/58/16.00   1000,00
2 Kazek Dawid ZEF 2,00/37 5,00/58/18.25   852,94
3 Sibicki Jakub MOS 1,00/58/18.25 2,00/58/18.25   764,71
4 Kwapien Mariusz MOS 3,00/58/18.25 4,00/55/18.25   794,12
5 Borysewicz Kamil SPA DNS      
5 Zawadzki Erwin SPA DNS      

Senior 1 Men Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Naorniakowski Tomasz SLA 5,00/49 5,00/52   1000,00
2 Krzywicki Mariusz SZEL 5,00/52 5,00/49   1000,00
3 Kedrak Michal KNWJ 5,50/37 5,00/49   647,06
4 Sadowski Adam SZEL 3,50/46 3,00/49   529,41
5 Kowalski Pawel XSKI 6,00/43 6,00/40    
6 Drewiczewski Jaroslaw ZEF 5,00/37      

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 1580 1920   864,86
2 Piatek Maja SPA 2220 1760   1000,00
3 Bartoszewska Ewa ZEF 900 1370   617,12
4 Ostrowska Ksenia RIDE 320
(Tie break: 320)
410   184,68
5 Spyra Oliwia ZEF 440 380   198,20
6 Zawacka Julia MOS 320
(Tie break: 40)
    144,14
7 Szumanska Emilia ZEF 290     130,63
8 Rolak Maria RIDE 80     36,04
8 Zamykal Lenka XSKI 80     36,04
8 Zuk Maja SZEL 80     36,04

Junior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Szumanski Ksawery ZEF 3750 4220   1000,00
2 Domaszewski Igor SPA 1420 1820   431,28
3 Drewiczewski Jakub ZEF 1450 1450   343,60
4 Wnukowski Karol SPA 1900 1370   450,24
5 Klukowski Kacper MOS 950 1280   303,32
6 Olszewski Antoni SPA 790 790   187,20
7 Domaszewski Oskar SPA 660 760   180,09
8 Spyra Oliver ZEF 700 700   165,88
9 Piekarski Maciej MOS 380     90,05
10 Kisiel Dominik MOS 320     75,83
11 Zielinski Filip KNWJ 200     47,39
12 Lech Karol KNWJ 40     9,48
13 Majko Dominik KNWJ 0      
13 Stepaniuk Igor MOS 0      

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Janik Oliwia ZEF 900 1060   1000,00
2 Kasinska Julia XSKI 410 410   386,79
3 Ostrowska Florentyna RIDE 410 290   386,79
4 Olejnik Zofia MOS 80 210   198,11

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Siedlarski Jakub ZEF 4400 4280   1000,00
2 Oborski Konrad MOS 810 1420   322,73
3 Janik Wojciech ZEF 880 1350   306,82
4 Gasiewski Krzysztof MOS 700 320   159,09
5 Rekuc Juliusz MOS 80 DNS   18,18

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 1410     1000,00
2 Gogola Anna WZS 1270     900,71
3 Molenda Magdalena MOS 320     226,95

Open Men Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Pieczonka Bartosz ZEF 2650 3800   1000,00
2 Kazek Dawid ZEF 2770 3420   900,00
3 Kwapien Mariusz MOS 2030 3280   863,16
4 Borysewicz Kamil SPA 2280 3050   802,63
5 Sibicki Jakub MOS 1180 1550   407,89
6 Zawadzki Erwin SPA DNS      

Senior 1 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Kedrak Michal KNWJ 1200 1650   1000,00
2 Naorniakowski Tomasz SLA 700 1350   818,18
3 Drewiczewski Jaroslaw ZEF 900 700   545,45
4 Sadowski Adam SZEL 650 290   393,94
5 Kowalski Pawel XSKI 40 80   48,48
6 Krzywicki Mariusz SZEL DNS      

Junior Girls under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 29,6m 29,2m   1000,00
2 Zawacka Julia MOS 15,9m 18,6m   628,38
3 Bartoszewska Ewa ZEF 16,6m 17,7m   597,97
4 Szumanska Emilia ZEF 13,6m 16,2m   547,30
5 Spyra Oliwia ZEF DNS DNS    

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Kisiel Dominik MOS 34,3m 35,3m   1000,00
2 Szumanski Ksawery ZEF 30,9m 30,9m   875,35
3 Domaszewski Igor SPA 26,1m 28,5m   807,37
4 Klukowski Kacper MOS 26,0m 27,4m   776,20
5 Olszewski Antoni SPA 21,3m 21,6m   611,90
6 Wnukowski Karol SPA 21,2m     600,57
7 Piekarski Maciej MOS 20,2m     572,24
8 Zielinski Filip KNWJ 14,0m     396,60
9 Drewiczewski Jakub ZEF 13,9m     393,77
10 Domaszewski Oskar SPA 13,1m     371,10
11 Spyra Oliver ZEF DNS      

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Janik Oliwia ZEF 26,3m 29,4m   1000,00
2 Kasinska Julia XSKI 13,9m 14,7m   397,54
3 Olejnik Zofia MOS 13,1m 13,0m   331,97

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Siedlarski Jakub ZEF 40,6m     1000,00
2 Oborski Konrad MOS 37,1m     885,62
3 Gasiewski Krzysztof MOS 33,1m     754,90
4 Janik Wojciech ZEF 22,5m     408,50
5 Rekuc Juliusz MOS 10,3m     9,80

Open Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 38,7m     1000,00
2 Gogola Anna WZS 23,0m     452,96
3 Molenda Magdalena MOS 20,3m     358,89

Open Men Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Borysewicz Kamil SPA 49,7m     1000,00
2 Pieczonka Bartosz ZEF 34,9m     573,49
3 Kwapien Mariusz MOS 29,0m     403,46
4 Sibicki Jakub MOS 21,0m     172,91

Senior 1 Men Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Naorniakowski Tomasz SLA 23,3m 27,5m   1000,00
2 Drewiczewski Jaroslaw ZEF 23,5m 27,4m   994,29
3 Kowalski Pawel XSKI 0,00m 13,0m   171,43

Junior Girls under 15 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 658,54 864,86 1000,00 2523,40
2 Szumanska Emilia ZEF 707,32 130,63 547,30 1385,25
3 Bartoszewska Ewa ZEF   617,12 597,97 1215,09
4 Zawacka Julia MOS 402,44 144,14 628,38 1174,96

Junior Boys under 15 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Szumanski Ksawery ZEF 1000,00 1000,00 875,35 2875,35
2 Domaszewski Igor SPA 700,00 431,28 807,37 1938,65
3 Kisiel Dominik MOS 812,50 75,83 1000,00 1888,33
4 Klukowski Kacper MOS 775,00 303,32 776,20 1854,52
5 Piekarski Maciej MOS 875,00 90,05 572,24 1537,29
6 Wnukowski Karol SPA 387,50 450,24 600,57 1438,31
7 Drewiczewski Jakub ZEF 437,50 343,60 393,77 1174,87
8 Zielinski Filip KNWJ 500,00 47,39 396,60 943,99
9 Olszewski Antoni SPA   187,20 611,90 799,10
10 Domaszewski Oskar SPA   180,09 371,10 551,19

Junior Girls under 19 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Janik Oliwia ZEF 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Olejnik Zofia MOS 387,10 198,11 331,97 917,18
3 Kasinska Julia XSKI 86,02 386,79 397,54 870,35

Junior Boys under 19 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Siedlarski Jakub ZEF 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Oborski Konrad MOS 900,00 322,73 885,62 2108,35
3 Janik Wojciech ZEF 425,00 306,82 408,50 1140,32
4 Gasiewski Krzysztof MOS 225,00 159,09 754,90 1138,99
5 Rekuc Juliusz MOS   18,18 9,80 27,98

Open Ladies Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Gogola Anna WZS 571,43 900,71 452,96 1925,10
3 Molenda Magdalena MOS 171,43 226,95 358,89 757,27

Open Men Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Pieczonka Bartosz ZEF 1000,00 1000,00 573,49 2573,49
2 Kwapien Mariusz MOS 794,12 863,16 403,46 2060,74
3 Sibicki Jakub MOS 764,71 407,89 172,91 1345,51

Senior 1 Men Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Naorniakowski Tomasz SLA 1000,00 818,18 1000,00 2818,18
2 Drewiczewski Jaroslaw ZEF   545,45 994,29 1539,74
3 Kowalski Pawel XSKI   48,48 171,43 219,91

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved