Swiss Waterski Champ 2017
San Gervasio, ITA - 19/20 Aug 2017 2017

Swiss Waterski Champ 2017 - Individual classification

Swiss Waterski Champ 2017

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 WOLFISBERG Ladina CNV
SUI
 
1.00/34 3.50/25        

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 OLDORFF Henri CHAM
SUI
 
4.00/52 5.00/52        
2 WOLFISBERG Alois CNV
SUI
 
5.00/52 3.00/52        
3 OLDORFF Charlie CHAM
SUI
 
5.00/46 4.00/46        
4 WOLFISBERG Tullio CNV
SUI
 
4.00/43 5.50/37        

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 FAEH Julie CNV
SUI
 
1.50/55/14.25 2.00/55/14.25
(Tie break: 4.00/55/14.25)
       
2 WOLFISBERG Pirjo CNV
SUI
 
2.00/55/14.25 2.00/55/14.25
(Tie break: 1.00/55/14.25)
       
3 FREI Vivienne WAL
SUI
 
2.00/55/16.00 2.00/55/16.00        

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 WOLFISBERG Janni CNV
SUI
 
5.00/55/16.00 3.00/55/14.25        
2 FAEH Nicolas CNV
SUI
 
1.00/55/13.00 1.50/55/14.25        
3 HANEIN Mickael SNG
SUI
 
3.00/55/18.25 1.00/55/14.25        
4 NOHRA Nabil SNG
SUI
 
2.00/55/14.25 5.00/55/16.00        
5 MATHET Karl SNG
SUI
 
5.00/52 4.00/52        

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 ZUMBRUNNEN Laureline JOU
SUI
 
2.25/55/13.00 5.00/55/14.25        
2 PATUREL Lena SNG
SUI
 
2.50/55/14.25 4.00/55/14.25        
3 BUERGE Mara CHAM
SUI
 
2.00/55/14.25 3.00/55/14.25        
4 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
1.00/55/14.25 3.00/55/14.25        
5 WOLFISBERG Emma CNV
SUI
 
1.50/55/14.25 1.50/55/14.25        

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 COGNE Alexis SNG
SUI
 
1.50/58/12.00 3.50/58/12.00        
2 COGNE Tancredi SNG
SUI
 
3.00/58/12.00 3.00/58/12.00        
3 BARENGHI Jean SNG
SUI
 
4.00/58/12.00 2.50/58/12.00        
4 FREI Mike WAL
SUI
 
3.25/58/13.00 0.00/58/12.00        

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 GROBET Pernelle SNG
SUI
 
4.00/55/11.25 5.00/55/11.25        
2 COGNE Tatiana SNG
SUI
 
2.50/55/12.00 3.00/55/12.00        
3 JOERGER Rea WAL
SUI
 
2.00/55/12.00 2.00/55/12.00        
4 JOERGER Medina WAL
SUI
 
0.50/55/12.00 2.00/55/12.00        

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 STADLBAUR Vincent SNG
SUI
 
4.00/58/12.00 1.50/58/11.25        

Open Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Open        
1 GROBET Pernelle SNG
SUI
 
4.00/55/11.25 5.00/55/11.25        
2 COGNE Tatiana SNG
SUI
 
2.50/55/12.00 3.00/55/12.00        
3 JOERGER Rea WAL
SUI
 
2.00/55/12.00 2.00/55/12.00        
4 JOERGER Medina WAL
SUI
 
0.50/55/12.00 2.00/55/12.00        
5 ZUMBRUNNEN Laureline JOU
SUI
 
2.25/55/13.00 5.00/55/14.25        
6 PATUREL Lena SNG
SUI
 
2.50/55/14.25 4.00/55/14.25        
7 BUERGE Mara CHAM
SUI
 
2.00/55/14.25          
7 WOLFISBERG Pirjo CNV
SUI
 
2.00/55/14.25          
9 FAEH Julie CNV
SUI
 
1.50/55/14.25          
9 WOLFISBERG Emma CNV
SUI
 
1.50/55/14.25          
11 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
1.00/55/14.25          
12 FREI Vivienne WAL
SUI
 
2.00/55/16.00          

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Open        
1 KAKORYCH Konstantin CNV
SUI
 
1.00/58/10.75 2.00/58/11.25        
2 STADLBAUR Vincent SNG
SUI
 
4.00/58/12.00 1.50/58/11.25        
3 COGNE Alexis SNG
SUI
 
1.50/58/12.00 3.50/58/12.00        
4 COGNE Tancredi SNG
SUI
 
3.00/58/12.00 3.00/58/12.00        
5 BARENGHI Jean SNG
SUI
 
4.00/58/12.00 2.50/58/12.00        
6 LAMBRIGGER Loris CHAM
SUI
 
0.50/58/12.00          
7 FREI Mike WAL
SUI
 
3.25/58/13.00          
8 CHEYROUX Olivier CNV
SUI
 
5.00/58/16.00          
9 KOCHERHANS Fabien JOU
SUI
 
2.50/58/16.00          

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 JAQUIER Valerie JOU
SUI
 
2.00/55/12.00 1.00/55/12.00        
2 FAEH Christine CNV
SUI
 
3.00/52 4.00/52        

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 FREI Arthur WAL
SUI
 
2.50/55/11.25 5.00/55/11.25        
2 CABRI Thomas CNV
SUI
 
1.00/55/11.25 3.00/55/11.25        
3 CARON Jean-François LAU
SUI
 
2.00/55/14.25 2.50/55/14.25        

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 OMAN Rosemary WAL
SUI
 
3.00/34 4.50/55/18.25        

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 BRECHBUHL Yves-Laurent JOU
SUI
 
3.50/55/13.00 4.00/55/13.00        
2 ORMOND Richard SNG
SUI
 
1.50/55/13.00 1.00/55/13.00        
3 FASEL Christophe AND
SUI
 
1.00/46 4.00/46        

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 PEIC Sibyl SNCG
SUI
 
3.00/34 0.50/52        
2 COGNE Flavia SNG
SUI
 
1.50/52/16.00          

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 KURER Bernard SNG
SUI
 
3.50/55/14.25 4.50/55/13.00        

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 SPRENGER Ernst WAL
SUI
 
5.00/52/12.00 4.00/52/12.00        
2 DVORAK Jiri WCZ
SUI
 
4.00/52/16.00 2.00/52/14.25        

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 WOLFISBERG Ladina CNV
SUI
 
700 1250        

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 OLDORFF Henri CHAM
SUI
 
540 990        
2 OLDORFF Charlie CHAM
SUI
 
860 510        
3 WOLFISBERG Alois CNV
SUI
 
80 200        

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 FAEH Julie CNV
SUI
 
3660 2840        

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 FAEH Nicolas CNV
SUI
 
2890 3150        
2 HANEIN Mickael SNG
SUI
 
580 200        

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
3430 4190        
2 BUERGE Mara CHAM
SUI
 
3420 3450        
3 PATUREL Lena SNG
SUI
 
2040 1580        

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 COGNE Alexis SNG
SUI
 
4280 3140
(Tie break: 1990)
       
2 COGNE Tancredi SNG
SUI
 
3140 3140
(Tie break: 1560)
       

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 JOERGER Rea WAL
SUI
 
1460 3120        
2 JOERGER Medina WAL
SUI
 
2020 1890        

Open Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Open        
1 DUPANLOUP Anna CNV
SUI
 
4470 4310        
2 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
3430 4190        
3 BUERGE Mara CHAM
SUI
 
3420 3450        
4 FAEH Julie CNV
SUI
 
3660 2840        
5 PATUREL Lena SNG
SUI
 
2040 1580        
6 JOERGER Medina WAL
SUI
 
2020          
7 JOERGER Rea WAL
SUI
 
1460          
8 WOLFISBERG Ladina CNV
SUI
 
700          

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Open        
1 LAMBRIGGER Loris CHAM
SUI
 
5030 6700        
2 FAEH Nicolas CNV
SUI
 
2890 3150        
3 COGNE Alexis SNG
SUI
 
4280 3140        
4 COGNE Tancredi SNG
SUI
 
3140 3140        
5 OLDORFF Charlie CHAM
SUI
 
860 510        
6 HANEIN Mickael SNG
SUI
 
580          
7 CHEYROUX Olivier CNV
SUI
 
570          
8 OLDORFF Henri CHAM
SUI
 
540          
9 WOLFISBERG Alois CNV
SUI
 
80          

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 BRECHBUHL Yves-Laurent JOU
SUI
 
2420 2420        

Under 12 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 WOLFISBERG Alois CNV
SUI
 
14.4m 15.3m        

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 FAEH Julie CNV
SUI
 
14.9m 16.3m        

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 FAEH Nicolas CNV
SUI
 
19.8m 19.5m        

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
21.8m 23.8m        

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 JOERGER Medina WAL
SUI
 
36.9m 38.4m        
2 JOERGER Rea WAL
SUI
 
36.6m 37.4m        

Open Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Open        
1 JOERGER Medina WAL
SUI
 
36.9m 38.4m        
2 JOERGER Rea WAL
SUI
 
36.6m 37.4m        
3 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
21.8m 23.8m        
4 FAEH Julie CNV
SUI
 
14.9m 16.3m        

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Open        
1 CHEYROUX Olivier CNV
SUI
 
36.3m 36.0m        
2 KOCHERHANS Fabien JOU
SUI
 
26.4m 26.3m        
3 FAEH Nicolas CNV
SUI
 
19.8m 19.5m        
4 WOLFISBERG Alois CNV
SUI
 
14.4m 15.3m        

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Preleminary Final Categories        
1 BRECHBUHL Yves-Laurent JOU
SUI
 
28.9m 31.4m        

Under 12 Boys Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 WOLFISBERG Alois CNV
SUI
 
-12 M 661.29 67.34 697.48 1426.11

Under 14 Girls Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 FAEH Julie CNV
SUI
 
-14 F 888.89 855.14 615.89 2359.92

Under 14 Boys Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 FAEH Nicolas CNV
SUI
 
-14 M 808.82 543.10 612.44 1964.36

Under 17 Girls Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 WOLFISBERG Kirsi CNV
SUI
 
-17 F 770.27 937.36 531.65 2239.28

Under 21 Ladies Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 JOERGER Rea WAL
SUI
 
-21 F 918.92 697.99 962.03 2578.94
2 JOERGER Medina WAL
SUI
 
-21 F 918.92 451.90 993.67 2364.49

Open Men Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 CHEYROUX Olivier CNV
SUI
 
Ope M 632.18 77.57 451.89 1161.64

Over 45 Men Overall Results

- 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 BRECHBUHL Yves-Laurent JOU
SUI
 
45+ M 748.39 436.04 734.94 1919.37

2nd & 3rd round All skiers Slalom Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   2nd round 3nd round        
1 PEREZ Claude SNG
SUI
 
2.50/55/11.25 1.50/55/11.25        
2 CHEYROUX Olivier CNV
SUI
 
1.00/58/14.25          
3 KOCHERHANS Fabien JOU
SUI
 
0.50/58/14.25          

All skiers Tricks 2nd round Results

Homologation: Ranking List - 19.08.2017 - 20.08.2017
  Name Club   2nd round          
1 CHEYROUX Olivier CNV
SUI
 
740          

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved