British Youth, U21 & 35+ Nationals
Gosfield Lake - 25/28 Jul 2018 2018

British Youth, U21 & 35+ Nationals - Individual classification

British Youth, U21 & 35+ Nationals

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Turp Sebastian -10 M 2.50/49/14.25 0.50/49/13.00     1000.00

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Halford Danielle -12 F 3.00/52 4.00/52     987.65
2 Gamski Stella -12 F 4.50/52       1000.00

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Rose Myles -12 M 2.00/52 5.00/49     1000.00
2 Douglas Robbie -12 M 0.00/43 4.00/43     578.95

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Lee Molly -14 F 1.50/52/14.25 3.00/52/13.00     1000.00
2 Roberts Lucy -14 F 0.00/52 1.00/52/13.00     960.78
3 Deste Lilli -14 F 0.50/52/13.00 3.50/52/14.25     950.98
4 Whaling Amy -14 F 5.00/52/16.00 2.00/52/14.25     862.75

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Pollard Noah -14 M 2.00/55/13.00 1.50/55/13.00     1000.00
2 Crossland Harrison -14 M 5.00/55/16.00 1.50/55/16.00     795.45

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Yorke-Davies Saba -17 F 4.50/55/14.25 2.50/55/13.00     1000.00
2 Turp Matilda -17 F 3.00/55/16.00 4.00/55/14.25     910.89
3 Newsome Emily -17 F 1.00/52 4.00/55/16.00     792.08
4 Fearn Georgia -17 F 2.50/55/18.25 3.50/55/18.25     663.37
5 Scutt Emma -17 F 2.00/55/16.00 3.00/55/18.25     752.48

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Jays Danny -17 M 3.00/58/12.00 0.00/58/12.00     1000.00
2 Robinson Marcus -17 M 4.50/58/13.00 2.00/58/13.00     900.00
3 Hunter Sam -17 M 0.50/58/13.00 0.50/58/13.00     811.11
4 Scutt Oli -17 M 3.50/58/14.25 3.25/58/14.25     744.44
5 Irving Bradley -17 M 4.00/58/18.25 3.00/58/16.00     600.00
6 Bates Jonah -17 M 5.00/58/18.25 2.00/58/16.00     577.78

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Nutt Katie -21 F 1.50/55/12.00 0.50/55/12.00     1000.00
2 Hutchison Georgina -21 F 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00     896.55
3 Outram Sanchia -21 F 2.00/55/13.00 1.50/55/13.00     873.56
4 Bates Sophie -21 F 4.00/55/14.25 3.50/55/14.25     781.61
5 Carter Lucy -21 F 1.50/55/14.25 2.50/55/14.25     747.13

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hazelwood Robert -21 M 5.00/58/11.25 3.00/58/10.75     1000.00
2 Davies Arron -21 M 5.00/58/11.25 2.50/58/10.75     988.89
3 Poland Joel -21 M 5.00/58/11.25 4.50/58/11.25     911.11
4 Emmett Charlie -21 M 5.50/58/13.00 4.00/58/12.00     755.56
5 Spavin Harry -21 M 2.00/58/11.25 1.50/58/12.00     844.44
6 Dyson Harvey -21 M 5.00/58/13.00 4.50/58/14.25     644.44

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Thompson Juliet 65+ F 3.00/37 5.00/37     5.00
2 Worship Carol 65+ F 0.50/49 3.00/37     24.50

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hawley David 65+ M 2.50/52 2.00/52/14.25     1000.00
2 Turp Carl 65+ M 3.00/52 3.50/52     723.68
3 Cohen Jonathan 65+ M 1.00/52/13.00 1.00/40     1131.58

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Winter Hilary 55+ F 5.50/52/14.25 1.50/52/13.00
(Tie break: 3.00/52/13.00)
    43.50
2 Moore Jane 55+ F 2.00/52/13.00 1.50/52/13.00
(Tie break: 4.00/52/14.25)
    44.00
3 Nott Libby 55+ F 2.50/40 1.00/40     2.50

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Wilkinson Jonathon 55+ M 4.00/55/12.00 2.50/55/12.00     1857.14
2 Winter Martin 55+ M 5.00/52 5.00/55/16.00     1250.00
3 Beard Mark 55+ M 4.00/55/18.25 3.00/55/18.25     1000.00
4 Irving Stephen 55+ M 3.50/55/18.25 1.50/55/18.25     982.14
5 Foley-Brickley Patrick 55+ M 4.50/46 3.00/49     535.71
6 Nott Paul 55+ M 4.00/55/18.25 2.50/43     1000.00
7 Rowlands Rodney 55+ M 4.50/43       160.71

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Stephenson Beverley 45+ F 3.00/55/18.25 4.50/55/18.25     28.50

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Turp Vincent 45+ M 2.00/55/11.25 2.25/55/11.25     1861.11
2 Scott-Ely Stuart 45+ M 2.50/55/12.00 5.00/55/12.00     1740.74
3 Colverd Peter 45+ M 1.00/55/13.00 3.00/55/13.00     1444.44
3 Stephenson Jeremy 45+ M 3.50/55/14.25 3.00/55/13.00     1444.44
5 Cox Russell 45+ M 3.00/55/14.25 4.00/55/14.25     1259.26
6 Wooldridge Simon 45+ M 2.00/55/16.00 3.00/55/16.00     1000.00
7 Howitt John 45+ M 4.00/52 4.00/49     592.59
8 Rose Simon 45+ M 5.50/46       203.70

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Sharman Jonathan 35+ M 3.50/55/12.00 1.50/55/12.00     93.50
2 Midmore Ian 35+ M 3.50/55/13.00 3.00/55/13.00     87.50
3 James Peter 35+ M 3.00/55/18.25 3.00/55/16.00     75.00

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Turp Sebastian -10 M 760 680     1000.00

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Halford Danielle -12 F 1230 1150     1000.00
2 Gamski Stella -12 F 570     463.41

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Rose Myles -12 M 660 620     1000.00

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Roberts Lucy -14 F 3290 3800     1000.00
2 Whaling Amy -14 F 1400 1700     447.37
3 Lee Molly -14 F 1560 500     410.53

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Crossland Harrison -14 M 1110 1460     1315.32
2 Pollard Noah -14 M 970 1110     1000.00

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Scutt Emma -17 F 1550 2570     1000.00
2 Yorke-Davies Saba -17 F 1080 1370     533.07
3 Turp Matilda -17 F 990 910     385.21
4 Fearn Georgia -17 F 1050 580     408.56

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Robinson Marcus -17 M 3440 3750     1000.00
2 Scutt Oli -17 M 2670 3100     826.67
3 Jays Danny -17 M 1330 1510     402.67

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Nutt Katie -21 F 3680 4180     1000.00
2 Outram Sanchia -21 F 3200 2690     765.55
3 Hutchison Georgina -21 F 2270 1470     543.06

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Poland Joel -21 M 4930 8230     1000.00
2 Hazelwood Robert -21 M 7530 8130     987.85
3 Spavin Harry -21 M 3690 6360     772.78
4 Davies Arron -21 M 3750 2380     455.65

Over 65 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Worship Carol 65+ F 200 500     500.00
2 Thompson Juliet 65+ F 420 380     420.00

Over 65 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hawley David 65+ M 880 1290     1000.00
2 Sopp Steve 65+ M 840 780     651.16

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Beard Mark 55+ M 1240 1510     1000.00
2 Rowlands Rodney 55+ M 680 400     450.33

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Wooldridge Simon 45+ M 650 860     1000.00

Over 35 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Ellis Claire 35+ F 1610 1520     1610.00

Over 35 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Midmore Ian 35+ M 590 710     710.00

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Roberts Lucy -14 F 19.4m 19.6m     1000.00
2 Whaling Amy -14 F 12.4m 12.8m     460.32
3 Lee Molly -14 F 11.2m 11.6m     365.08

Over 65 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hawley David 65+ M 21.1m 21.5m     1000.00

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Beard Mark 55+ M 26.5m 27.5m     1000.00
2 Rowlands Rodney 55+ M 12.4m 0.00m     137.14

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Wooldridge Simon 45+ M 11.9m 12.3m     1000.00

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Scutt Emma -17 F 24.1m 28.5m     1000.00
2 Fearn Georgia -17 F 26.5m 28.0m     976.74
3 Turp Matilda -17 F 21.6m 18.4m     679.07
4 Yorke-Davies Saba -17 F 17.5m 0.00m     488.37

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Scutt Oli -17 M 35.7m 37.7m     1000.00
2 Robinson Marcus -17 M 34.9m 36.6m     960.29
3 Jays Danny -17 M 0.00m        

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Outram Sanchia -21 F 37.1m 36.5m     1000.00
2 Nutt Katie -21 F 25.5m 24.8m     614.62

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Poland Joel -21 M 54.8m 57.5m
(Tie break: 57.7m)
    1000.00
2 Hazelwood Robert -21 M 55.9m 57.5m
(Tie break: 57.5m)
    1000.00
3 Spavin Harry -21 M 53.7m 50.4m     920.00
4 Davies Arron -21 M 47.8m 45.0m     795.79

Under 10 Boys Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Sebastian -10 M 1000.00 1000.00   2000.00

Under 12 Girls Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Halford Danielle -12 F 987.65 1000.00   1987.65
2 Gamski Stella -12 F 1000.00 463.41   1463.41

Under 12 Boys Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Rose Myles -12 M 1000.00 1000.00   2000.00

Under 14 Girls Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Roberts Lucy -14 F 960.78 1000.00 1000.00 2960.78
2 Lee Molly -14 F 1000.00 410.53 365.08 1775.61
3 Whaling Amy -14 F 862.75 447.37 460.32 1770.44

Under 17 Girls Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Scutt Emma -17 F 752.48 1000.00 1000.00 2752.48
2 Fearn Georgia -17 F 663.37 408.56 976.74 2048.67
3 Yorke-Davies Saba -17 F 1000.00 533.07 488.37 2021.44
4 Turp Matilda -17 F 910.89 385.21 679.07 1975.17

Under 17 Boys Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Robinson Marcus -17 M 900.00 1000.00 960.29 2860.29
2 Scutt Oli -17 M 744.44 826.67 1000.00 2571.11

Under 21 Ladies Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Outram Sanchia -21 F 873.56 765.55 1000.00 2639.11
2 Nutt Katie -21 F 1000.00 1000.00 614.62 2614.62

Under 21 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hazelwood Robert -21 M 1000.00 987.85 1000.00 2987.85
2 Poland Joel -21 M 911.11 1000.00 1000.00 2911.11
3 Spavin Harry -21 M 844.44 772.78 920.00 2537.22
4 Davies Arron -21 M 988.89 455.65 795.79 2240.33

Over 65 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hawley David 65+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Over 55 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Beard Mark 55+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Rowlands Rodney 55+ M 160.71 450.33 137.14 748.18

Over 45 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Wooldridge Simon 45+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved