2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships
Dnipro, Ukraine - 31 Jul/4 Aug 2019

2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships - Individual classification

2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (74) Miermont Lea FRA
FRA
 
-21 F 2.00/55/11.25 1.00/55/11.25   988.76
2 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 4.00/55/12.00 1.00/55/11.25 966.29 966.29
3 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 2.50/55/11.25 5.00/55/12.00 1000.00 1000.00
4 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 3.00/55/12.00 4.50/55/12.00 910.11 910.11
5 (34) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-21 F 2.00/55/11.25 4.00/55/12.00   988.76
6 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 1.00/55/11.25 3.50/55/12.00 966.29 966.29
7 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00 876.40 876.40
7 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00 876.40 876.40
7 (52) Brunel Emma FRA
FRA
 
-21 F 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00   876.40
10 (76) Nutt Katie GBR
GBR
 
-21 F 5.00/55/12.00 2.50/55/12.00   921.35
10 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 2.50/55/12.00 2.50/55/12.00 865.17 865.17
12 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 2.50/55/12.00 2.50/55/13.00 865.17 865.17
13 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 2.00/55/12.00   853.93 853.93
14 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 1.50/55/12.00   842.70 842.70
15 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 1.00/55/12.00   831.46 831.46
16 (40) Jorger Medina SUI
SUI
 
-21 F 5.00/55/13.00     786.52
17 (16) Mednikova Polina RUS
RUS
 
-21 F 3.50/55/13.00     752.81
17 (28) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-21 F 3.50/55/13.00     752.81
19 (83) Hogh Sorensen Helene DEN
DEN
 
-21 F 3.00/55/13.00     741.57
20 (56) Jorger Rea Emily SUI
SUI
 
-21 F 2.00/55/13.00   719.10 719.10
21 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 4.00/55/14.25   629.21 629.21
21 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 4.00/55/14.25   629.21 629.21
23 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 3.00/55/14.25   606.74 606.74
24 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 2.00/55/14.25   584.27 584.27
25 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 3.00/55/16.00   471.91  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (85) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-21 M 2.50/58/10.75 1.50/58/10.75   1000.00
2 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 4.00/58/11.25 1.00/58/10.75 1000.00 970.30
3 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 5.00/58/11.25 6.00/58/11.25 979.59 950.50
4 (35) Morel Benjamin FRA
FRA
 
-21 M 3.00/58/11.25 5.00/58/11.25   930.69
5 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 2.00/58/11.25 4.00/58/11.25 938.78 910.89
6 (39) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 3.00/58/11.25 3.50/58/11.25   900.99
7 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 2.00/58/11.25 2.50/58/11.25 908.16  
8 (10) Barenghi Jean SUI
SUI
 
-21 M 2.00/58/11.25 2.00/58/11.25   871.29
9 (43) Witczak Thomas *FRA
FRA
 
-21 M 1.50/58/11.25 1.50/58/11.25    
10 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 1.00/58/11.25 1.00/58/11.25 877.55 851.49
11 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 2.00/58/11.25 3.50/58/12.00 897.96 871.29
11 (12) Nedeau Tanguy FRA
FRA
 
-21 M 1.50/58/11.25 3.50/58/12.00   861.39
13 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 0.00/58/11.25   857.14 831.68
14 (23) Blomqvist Felix SWE
SWE
 
-21 M 4.50/58/12.00     801.98
15 (37) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-21 M 4.00/58/12.00     792.08
15 *(46) Johansson Noa *SWE
SWE
 
-21 M 4.00/58/12.00      
17 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 3.50/58/12.00   806.12 782.18
17 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 3.50/58/12.00   806.12 782.18
17 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 3.50/58/12.00   806.12 782.18
20 (19) Cogne Alexis SUI
SUI
 
-21 M 3.00/58/12.00     772.28
20 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 3.00/58/12.00   795.92 772.28
22 (15) Cogne Tancredi SUI
SUI
 
-21 M 2.50/58/12.00     762.38
22 (13) Emmett Charlie GBR
GBR
 
-21 M 2.50/58/12.00     762.38
24 *(79) Dyson Harvey *GBR
GBR
 
-21 M 2.00/58/12.00      
25 (36) Astolfi Alessandro ITA
ITA
 
-21 M 0.50/58/12.00     722.77
25 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 0.50/58/12.00   744.90 722.77
27 (27) Sauvat Theodore ESP
ESP
 
-21 M 4.50/58/13.00     683.17
28 (11) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-21 M 2.50/58/13.00     643.56
28 (17) Motov Victor RUS
RUS
 
-21 M 2.50/58/13.00     643.56
30 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 0.00/58/13.00   612.24 594.06
31 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 5.50/58/16.00   479.59  
32 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 5.00/58/18.25   102.04 99.01
33 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 4.50/58/18.25   91.84 89.11
34 (22) Nielsen Tue Ernst DEN
DEN
 
-21 M 4.00/58/18.25     79.21

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 6810 6870 906.33 906.33
2 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 7580 6470 1000.00 1000.00
3 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 5260 5200 693.93 693.93
4 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 5550 4760 732.19 732.19
5 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 5040 4470 664.91 664.91
6 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 4680 4350 617.41 617.41
7 (76) Nutt Katie GBR
GBR
 
-21 F 4540 4290   598.94
8 (34) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-21 F 5490 3820   724.27
9 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 5110 3570 674.14 674.14
10 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 4360 3530 575.20 575.20
11 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 4700 2860 620.05 620.05
12 (42) Buonopane Ginevra ITA
ITA
 
-21 F 5450 2700   719.00
13 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 4200   554.09 554.09
14 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 4190   552.77 552.77
15 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 3900   514.51 514.51
16 (28) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-21 F 3560     469.66
17 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 3460   456.46 456.46
18 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 3070   405.01 405.01
19 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 2900   382.59 382.59
20 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 1860   245.38  

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 11610 10690 1000.00 1000.00
2 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 10440 9110 899.22 899.22
3 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 8260 8280 713.18 713.18
4 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 7550 8050 693.37 693.37
5 (22) Nielsen Tue Ernst DEN
DEN
 
-21 M 7340 7440   640.83
6 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 6750 6820 587.42 587.42
7 *(50) Marino Vincenzo *ITA
ITA
 
-21 M 6870 6660    
8 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 9730 6570 838.07 838.07
9 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 6920 5520 596.04 596.04
10 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 6500 5250 559.86 559.86
11 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 5670 3940 488.37 488.37
12 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 7930 3700 683.03 683.03
13 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 5510   474.59 474.59
14 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 5060   435.83 435.83
15 *(53) Ryabinchuk Ilya *UKR
UKR
 
-21 M 5050      
16 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 4580   394.49  
17 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 3470   298.88  
18 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 3350   288.54 288.54
19 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 2450   211.02 211.02
20 (35) Morel Benjamin FRA
FRA
 
-21 M 2390     205.86
21 (51) Filipenko Alexey RUS
RUS
 
-21 M 1740     149.87

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 45.2m 46.7m 1000.00 1000.00
2 (42) Buonopane Ginevra ITA
ITA
 
-21 F 41.7m 46.7m   1000.00
3 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 44.5m 46.4m 989.90 989.90
4 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 45.0m 45.5m 959.60 959.60
5 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 43.3m 44.7m 932.66 932.66
6 (52) Brunel Emma FRA
FRA
 
-21 F 44.2m 44.2m   915.82
7 (56) Jorger Rea Emily SUI
SUI
 
-21 F 42.8m 44.1m 912.46 912.46
8 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 40.0m 42.1m 845.12 845.12
9 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 38.8m 40.3m 784.51 784.51
10 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 38.6m 39.6m 760.94 760.94
11 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 39.6m 39.3m 760.94 760.94
12 (40) Jorger Medina SUI
SUI
 
-21 F 39.4m 37.2m   754.21
13 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 36.1m   643.10 643.10
14 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 33.1m   542.09 542.09
15 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 32.9m   535.35 535.35
16 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 30.9m   468.01 468.01
17 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 30.7m   461.28  
18 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 28.6m   390.57 390.57
19 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 28.3m   380.47 380.47
20 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 27.8m   363.64 363.64

Under 21 Men Jump Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 64.3m 61.7m 1000.00 1000.00
2 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 56.7m 59.9m 888.04 888.04
3 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 56.2m 59.4m 875.32 875.32
4 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 57.5m 58.8m 860.05 860.05
5 (23) Blomqvist Felix SWE
SWE
 
-21 M 59.3m 58.6m   872.77
6 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 58.9m 57.4m 862.60 862.60
7 (30) Arefiev Egor RUS
RUS
 
-21 M 54.3m 55.0m   763.36
8 (39) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 49.9m 53.3m   720.10
9 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 50.2m 53.0m 712.47 712.47
9 (12) Nedeau Tanguy FRA
FRA
 
-21 M 51.3m 53.0m   712.47
11 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 50.9m 51.9m 684.48 684.48
12 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 48.7m 50.1m 638.68 638.68
13 (11) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-21 M 48.5m     597.96
14 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 45.9m   531.81 531.81
15 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 45.7m   526.72  
16 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 44.2m   488.55 488.55
17 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 43.6m   473.28 473.28
18 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 40.4m   391.86 391.86
19 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 39.5m   368.96 368.96
20 (37) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-21 M 36.5m     292.62
21 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 31.3m   160.31  
22 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 28.7m   94.15 94.15

Under 21 Ladies Overall Results

- 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 966.29 906.33 989.90 2862.52
2 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 853.93 1000.00 784.51 2638.44
3 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 966.29 575.20 1000.00 2541.49
4 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 831.46 674.14 932.66 2438.26
5 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 876.40 664.91 845.12 2386.43
6 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 865.17 456.46 959.60 2281.23
7 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 876.40 554.09 760.94 2191.43
8 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 1000.00 617.41 535.35 2152.76
9 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 865.17 693.93 542.09 2101.19
10 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 910.11 405.01 760.94 2076.06
11 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 842.70 514.51 643.10 2000.31
12 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 629.21 732.19 390.57 1751.97
13 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 584.27 620.05 468.01 1672.33
14 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 606.74 552.77 363.64 1523.15
15 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 629.21 382.59 380.47 1392.27
16 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 471.91 245.38 461.28 1178.57

Under 21 Men Overall Results

- 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 857.14 1000.00 1000.00 2857.14
2 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 1000.00 838.07 888.04 2726.11
3 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 938.78 899.22 712.47 2550.47
4 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 897.96 596.04 862.60 2356.60
5 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 744.90 713.18 860.05 2318.13
6 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 795.92 488.37 875.32 2159.61
7 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 979.59 435.83 684.48 2099.90
8 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 877.55 683.03 531.81 2092.39
9 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 806.12 693.37 488.55 1988.04
10 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 806.12 587.42 473.28 1866.82
11 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 908.16 298.88 526.72 1733.76
12 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 806.12 474.59 368.96 1649.67
13 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 612.24 288.54 638.68 1539.46
14 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 479.59 394.49 160.31 1034.39
15 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 102.04 559.86 94.15 756.05
16 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 91.84 211.02 391.86 694.72

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved