International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: Kli Trophy




Fosso Ghiaia


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 10 Girls Slalom
Under 10 Girls Tricks
Under 10 Girls Jump
Under 10 Girls Overall

Under 10 Boys Tricks
Under 10 Boys Overall

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Jump
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Jump
Under 12 Boys Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Women Slalom
Under 21 Women Tricks
Under 21 Women Jump
Under 21 Women Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Women Slalom
Open Women Jump
Open Women Overall

Open Men Slalom
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 35 Women Slalom
Over 35 Women Tricks
Over 35 Women Jump
Over 35 Women Overall

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Tricks
Over 35 Men Jump

Over 45 Women Slalom
Over 45 Women Tricks
Over 45 Women Jump

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Jump
Over 45 Men Overall

Over 55 Women Slalom
Over 55 Women Tricks
Over 55 Women Jump

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Jump

Over 65 Men Slalom

All results (pdf)
Kli Trophy
Fosso Ghiaia - 24/26 Sep 2021

Kli Trophy - Individual classification

Kli Trophy

Under 10 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Graham Scarlett *ITA
ITA
 
1,50/49 3,50/49      

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Presicci Giada *ITA
ITA
 
3,00/52/14.25 2,00/52/13.00      
2 Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
5,00/52/16.00 1,00/52/14.25      
3 Graham Michela *ITA
ITA
 
2,50/52 5,00/52/16.00      
4 Jelinek Rosa *AUT
AUT
 
2,00/52 2,00/49      

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kuhne Lars *GER
GER
 
2,00/52 2,50/52      
2 Gaggl Felix *AUT
AUT
 
0,00/46 3,00/49      

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hafner Katharina *AUT
AUT
 
5,00/52/14.25 4,50/52/14.25      
2 Berner Malena *AUT
AUT
 
4,50/52 2,00/52      
3 Schwarz Paula *AUT
AUT
 
2,50/52 4,00/52      
4 Waldner Carla *AUT
AUT
 
2,00/52 0,00/22      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Steiner Peter *AUT
AUT
 
1,50/55/13.00 1,50/55/12.00      
2 Mattersdorfer Luis *AUT
AUT
 
1,50/55/13.00 1,50/55/14.25      
3 Serafica Ettore *ITA
ITA
 
2,00/55/14.25 2,50/55/16.00 3,00/55/14.25    
4 Neumann Leo *AUT
AUT
 
2,00/37 3,00/55/14.25      
5 Wienerroither Maximilian *AUT
AUT
 
3,25/37 0,00/55/14.25      
6 Schuhai Daniel *AUT
AUT
 
1,50/55/18.25 5,00/55/16.00      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Berner Leona *AUT
AUT
 
5,00/55/18.25 1,00/55/13.00      
2 Mezzetti Nina Maria *ITA
ITA
 
0,00/55/13.00 3,00/55/14.25      
3 Domini Lucrezia *ITA
ITA
 
5,00/55/14.25 3,00/55/14.25 3,00/55/16.00 2,00/55/14.25  
4 Ruffier Jaqueline *ITA
ITA
 
3,00/55/14.25 3,00/55/14.25 5,00/55/16.00 4,00/55/16.00  
5 Serafica Margherita *ITA
ITA
 
2,00/55/14.25 3,00/55/14.25      
6 Wimmer Alexandra *AUT
AUT
 
2,00/55/14.25 2,00/55/14.25      
7 Ruffier Ginevra *ITA
ITA
 
5,00/55/18.25 5,00/55/18.25 5,00/55/18.25 4,00/55/16.00  
8 Fritz Sophia *AUT
AUT
 
5,00/49 4,50/22 3,00/52    

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Auer Julius *GER
GER
 
3,00/58/12.00 3,00/58/12.00 2,50/58/13.00 3,00/58/12.00  
2 Saracco Guglielmo *ITA
ITA
 
5,00/58/13.00 4,00/58/13.00 4,50/58/14.25 1,00/58/12.00  
3 La Malfa Edoardo *ITA
ITA
 
4,50/58/13.00 1,00/58/13.00      
4 Gargaro Jacopo *ITA
ITA
 
3,00/58/14.25 1,00/58/13.00 2,00/58/14.25 3,00/58/14.25  
5 Satran Nikolaus *AUT
AUT
 
3,50/55/18.25 3,00/22 2,50/58/18.25 2,50/37  

Under 21 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Madritsch Laura *AUT
AUT
 
    1,00/55/14.25 5,00/55/14.25  
2 Madritsch Hannah *AUT
AUT
 
    4,00/55/14.25 2,00/55/14.25  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Karl Fabio *GER
GER
 
1,50/58/14.25 3,00/58/12.00 4,00/58/13.00    

Open Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 La Ganga Carlotta *ITA
ITA
 
1,00/55/13.00 3,00/55/14.25 0,00/55/16.00 3,00/55/14.25  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Presz Jan *POL
POL
 
3,00/58/13.00 3,00/58/13.00 2,00/58/13.00 0,50/58/12.00  

Over 35 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wesiak Maria *AUT
AUT
 
3,00/55/16.00 0,50/55/16.00 2,00/55/16.00 4,50/55/16.00  
2 Pirro Mimosa *ITA
ITA
 
4,00/55/16.00 1,00/55/16.00      
3 Kuhne Imke *GER
GER
 
3,50/52 3,00/52      

Over 45 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Vanni Manuela ITA
ITA
 
1,00/52/16.00 2,00/52      

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wienerroither Michael *AUT
AUT
 
1,00/55/11.25 2,00/55/11.25   1,00/55/11.25  
2 Lang Michael *GER
GER
 
3,00/55/12.00 0,00/55/12.00 4,00/55/13.00 2,25/55/12.00  
3 Bucksch Jan *GER
GER
 
3,00/55/14.25 4,25/37      
4 Ruffier Manuel *ITA
ITA
 
4,00/55/18.25 4,00/55/16.00 0,50/55/18.25 3,00/37  

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Di Raimo Nicola *ITA
ITA
 
4,00/55/18.25 2,00/55/16.00 2,50/55/18.25 4,00/55/16.00  

Under 10 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Graham Scarlett *ITA
ITA
 
1950 1270      

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Presicci Giada *ITA
ITA
 
4010 2390      
2 Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
2690 1910      
3 Graham Michela *ITA
ITA
 
1800 1950      
4 Jelinek Rosa *AUT
AUT
 
1140 1210      

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kuhne Lars *GER
GER
 
1400 890      
2 Gaggl Felix *AUT
AUT
 
480 780      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hafner Katharina *AUT
AUT
 
2210 1750      
2 Berner Malena *AUT
AUT
 
1000 1100      
3 Schwarz Paula *AUT
AUT
 
810 700      
4 Waldner Carla *AUT
AUT
 
240 330      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Serafica Ettore *ITA
ITA
 
4510      
2 Steiner Peter *AUT
AUT
 
1500 2140      
3 Schuhai Daniel *AUT
AUT
 
2060 2120      
4 Mattersdorfer Luis *AUT
AUT
 
1730 1900      
5 Wienerroither Maximilian *AUT
AUT
 
1470 1160      
6 Neumann Leo *AUT
AUT
 
1080 770      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mezzetti Nina Maria *ITA
ITA
 
3710 4170      
2 Serafica Margherita *ITA
ITA
 
2860 3600      
3 Berner Leona *AUT
AUT
 
2610 2850      
4 Wimmer Alexandra *AUT
AUT
 
2290 2400      
5 Fritz Sophia *AUT
AUT
 
430      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 La Malfa Edoardo *ITA
ITA
 
5440 2760      
2 Oldorff Henri *SUI
SUI
 
1990 4060 3820 4260  

Under 21 Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Madritsch Hannah *AUT
AUT
 
2800 2630  
2 Madritsch Laura *AUT
AUT
 
2390 2510  

Over 35 Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kuhne Imke *GER
GER
 
520 890      

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Bucksch Jan *GER
GER
 
1340 1150      

Under 10 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Graham Scarlett *ITA
ITA
 
13,7m 13,7m      

Under 12 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Presicci Giada *ITA
ITA
 
19,5m 20,2m      
2 Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
16,1m 19,7m      
3 Graham Michela *ITA
ITA
 
19,0m 19,6m      

Under 12 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kuhne Lars *GER
GER
 
11,4m        

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hafner Katharina *AUT
AUT
 
21,0m 23,7m      
2 Waldner Carla *AUT
AUT
 
15,3m 15,5m      
3 Berner Malena *AUT
AUT
 
14,3m 14,8m      
4 Schwarz Paula *AUT
AUT
 
13,7m 14,7m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mattersdorfer Luis *AUT
AUT
 
32,9m 35,5m      
2 Steiner Peter *AUT
AUT
 
33,3m 32,0m      
3 Wienerroither Maximilian *AUT
AUT
 
28,5m 32,5m      
4 Schuhai Daniel *AUT
AUT
 
24,0m 26,5m      
5 Neumann Leo *AUT
AUT
 
20,4m 22,5m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mezzetti Nina Maria *ITA
ITA
 
38,3m 37,7m      
2 Berner Leona *AUT
AUT
 
30,5m 27,8m      
3 Wimmer Alexandra *AUT
AUT
 
24,5m 27,2m      
4 Serafica Margherita *ITA
ITA
 
23,5m 23,1m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 La Malfa Edoardo *ITA
ITA
 
45,4m 47,4m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Karl Fabio *GER
GER
 
29,0m        

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Bucksch Jan *GER
GER
 
19,1m        

Under 10 Girls Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Graham Scarlett *ITA
ITA
 
-10 F 844,26 716,91 1107,48 2668,65

Under 12 Girls Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Presicci Giada *ITA
ITA
 
-12 F 1031,36 835,42 808,00 2674,78
2 Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
-12 F 933,80 560,42 788,00 2282,22
3 Graham Michela *ITA
ITA
 
-12 F 905,92 406,25 784,00 2096,17

Under 12 Boys Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Kuhne Lars *GER
GER
 
-12 M 701,86 226,54 456,00 1384,40

Under 14 Girls Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hafner Katharina *AUT
AUT
 
-14 F 732,14 416,98 835,00 1984,12
2 Berner Malena *AUT
AUT
 
-14 F 508,93 207,55 390,00 1106,48
3 Schwarz Paula *AUT
AUT
 
-14 F 500,00 152,83 385,00 1037,83

Under 14 Boys Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Steiner Peter *AUT
AUT
 
-14 M 883,93 322,78 920,95 2127,66
2 Mattersdorfer Luis *AUT
AUT
 
-14 M 776,79 286,58 1007,91 2071,28
3 Wienerroither Maximilian *AUT
AUT
 
-14 M 642,86 221,72 889,33 1753,91
4 Schuhai Daniel *AUT
AUT
 
-14 M 625,00 319,76 652,17 1596,93
5 Neumann Leo *AUT
AUT
 
-14 M 696,43 162,90 494,07 1353,40

Under 17 Girls Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Mezzetti Nina Maria *ITA
ITA
 
-17 F 600,00 399,43 766,67 1766,10
2 Berner Leona *AUT
AUT
 
-17 F 620,00 272,99 530,30 1423,29
3 Serafica Margherita *ITA
ITA
 
-17 F 540,00 344,83 318,18 1203,01
4 Wimmer Alexandra *AUT
AUT
 
-17 F 520,00 229,89 430,30 1180,19

Under 17 Boys Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 La Malfa Edoardo *ITA
ITA
 
-17 M 650,94 451,45 700,77 1803,16

Over 45 Men Overall Results

- 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Bucksch Jan *GER
GER
 
45+ M 466,67 248,15 107,89 822,71

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2021 - 26/09/2021
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Dragoni Corrado ITA
ITA
 
4,00/37 2,00/52 2,00/37 3,50/52  

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved