International Waterski and Wakeboard Federation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: 2022 IWWF E&A Youth (U14 & U17) Championship




Ioannina Canal

Live stream Day 2
Live stream Day 3
Live stream Day 4
Live stream Day 5

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results lake 1

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

HELLENIC CUP U14+U17 Team classification
Overall Under 14, Under 17 Team classification
Overall Under 14 Team classification
Overall Under 17 Team classification

All results (pdf)
2022 IWWF E&A Youth (U14 & U17) Championship
Ioannina Canal - 1/7 Aug 2022

2022 IWWF E&A Youth (U14 & U17) Championship - Individual classification

2022 IWWF E&A Youth (U14 & U17) Championship

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (127) Ronnerfors Tuva-Lisa SWE
SWE
 
  -14 F 4,00/52/12.00 4,00/52/12.00 1000,00 1000,00
2 (29) Sole Ines BEL
BEL
 
  -14 F 2,00/52/12.00 3,00/52/12.00   975,00
3 (91) Presicci Giada ITA
ITA
 
  -14 F 2,00/52/13.00 2,00/52/12.00 950,00 950,00
4 (83) Cuffaro Giorgia ITA
ITA
 
  -14 F 4,50/52/13.00 1,00/52/12.00 925,00 925,00
5 (117) Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
  -14 F 1,50/52/13.00 5,50/52/13.00 887,50 887,50
6 (42) Jacobsen Maise DEN
DEN
 
  -14 F 3,25/52/14.25 2,00/52/13.00 800,00 800,00
6 (40) Theerova Alzbeta CZE
CZE
 
  -14 F 4,50/52/14.25 2,00/52/13.00 800,00 800,00
8 (105) Korsten Dominique NED
NED
 
  -14 F 2,00/52/13.00 1,50/52/13.00 800,00 800,00
8 (54) Morel Melitine FRA
FRA
 
  -14 F 2,00/52/13.00 1,50/52/13.00 800,00 800,00
8 (14) Zisopoulou Vasiliki *GRE
GRE
 
  -14 F 3,50/52/13.00 1,50/52/13.00    
11 (85) Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
  -14 F 5,00/52/14.25 3,50/52/14.25 725,00  
12 (86) Graham Michela *ITA
ITA
 
  -14 F 1,00/52/13.00 3,00/52/14.25 775,00  
13 (73) Leonhardt Maja GER
GER
 
  -14 F 2,00/52/14.25   650,00 650,00
14 (109) Nobre Guedes Ana POR
POR
 
  -14 F 1,50/52/14.25     637,50
15 (58) Cosgrove Isabel GBR
GBR
 
  -14 F 4,50/52/16.00   562,50 562,50
15 (99) Triponaite Egle LTU
LTU
 
  -14 F 4,50/52/16.00     562,50
17 (12) Zisopoulou Styliani GRE
GRE
 
  -14 F 3,00/52/16.00   525,00 525,00
18 (19) Berner Malena AUT
AUT
 
  -14 F 2,00/52/16.00   500,00 500,00
18 (122) Schuster Sofia SVK
SVK
 
  -14 F 2,00/52/16.00     500,00
18 (116) Thorens Nina SUI
SUI
 
  -14 F 2,00/52/16.00   500,00 500,00
21 (79) Wenzel Lena GER
GER
 
  -14 F 1,50/52/16.00   487,50 487,50
22 (135) Popova Mariia UKR
UKR
 
  -14 F 0,50/52/16.00   462,50 462,50
23 (129) Dryha Emiliia UKR
UKR
 
  -14 F 2,00/46   50,00 50,00

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (89) Martorana Salvatore ITA
ITA
 
  -14 M 3,00/55/12.00 3,50/55/12.00
(Tie break: 6,00/55/13.00)
929,41 929,41
2 (74) Leonhardt Pepe GER
GER
 
  -14 M 0,50/55/11.25 3,50/55/12.00
(Tie break: 4,00/55/13.00)
1000,00 1000,00
3 *(16) Attensam Constantin *AUT
AUT
 
  -14 M 3,00/55/12.00 2,00/55/12.00    
4 (134) Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
  -14 M 1,00/55/12.00 2,00/55/12.00 894,12 894,12
4 (118) Wolfisberg Tullio SUI
SUI
 
  -14 M 1,00/55/12.00 2,00/55/12.00 894,12 894,12
6 (69) Turp Sebastian GBR
GBR
 
  -14 M 2,00/55/12.00 1,50/55/12.00 894,12 894,12
7 (56) Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA
FRA
 
  -14 M 2,00/55/12.00 1,00/55/12.00 894,12 894,12
8 (2) Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
  -14 M 3,00/55/12.00 0,50/55/12.00 917,65 917,65
9 (50) Garcia Axel FRA
FRA
 
  -14 M 1,50/55/12.00 4,50/55/13.00 882,35 882,35
10 *(94) Schonauer Alessandro *ITA
ITA
 
  -14 M 5,00/55/13.00 4,00/55/13.00    
11 (7) Petropoulos Christos GRE
GRE
 
  -14 M 0,50/55/12.00 1,50/55/13.00   858,82
12 (59) Coster Harley GBR
GBR
 
  -14 M 5,00/55/13.00 0,50/55/14.25 823,53 823,53
13 (31) Constantinou Andreas CYP
CYP
 
  -14 M 4,50/55/13.00     811,76
14 (23) Neumann Leo AUT
AUT
 
  -14 M 3,50/55/13.00   788,24 788,24
15 (96) Serafica Ettore ITA
ITA
 
  -14 M 3,00/55/13.00   776,47 776,47
15 (25) Wienerroither Maximilian AUT
AUT
 
  -14 M 3,00/55/13.00   776,47 776,47
17 (24) Schuhai Daniel AUT
AUT
 
  -14 M 2,50/55/13.00   764,71 764,71
18 (82) Acquaviva Giuseppe *ITA
ITA
 
  -14 M 2,00/55/13.00   752,94  
18 (36) Koleilat Tamer CZE
CZE
 
  -14 M 2,00/55/13.00     752,94
20 (111) Borel Noan SUI
SUI
 
  -14 M 1,50/55/13.00     741,18
21 *(75) Sattler Ferdinand *GER
GER
 
  -14 M 1,00/55/13.00      
21 (77) Strohmeyer Fynn GER
GER
 
  -14 M 1,00/55/13.00   729,41 729,41
23 (38) Polidor Ales CZE
CZE
 
  -14 M 0,50/55/13.00   717,65 717,65
24 *(9) Perdikaris Alexandros *GRE
GRE
 
  -14 M 4,00/55/14.25      
25 (32) Tofas Andreas CYP
CYP
 
  -14 M 3,00/55/14.25     635,29
25 (138) Zelentsov Ivan UKR
UKR
 
  -14 M 3,00/55/14.25   635,29 635,29
27 (102) Hamelink Kian NED
NED
 
  -14 M 1,25/55/14.25   594,12 594,12
28 (60) Dautigny Raphael GBR
GBR
 
  -14 M 0,00/55/14.25   564,71 564,71
29 (98) Busilas Rojus LTU
LTU
 
  -14 M 3,00/55/16.00     494,12
30 (8) Silvestros Philippos GRE
GRE
 
  -14 M 0,50/55/18.25   294,12 294,12
31 (130) Dryha Lev *UKR
UKR
 
  -14 M 0,00/55/18.25   282,35  
31 *(10) Perdikaris Leonidas *GRE
GRE
 
  -14 M 0,00/55/18.25      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (17) Attensam Philippa AUT
AUT
 
  -17 F 1,00/55/12.00 1,50/55/12.00   1000,00
2 (47) Curti Clementine FRA
FRA
 
  -17 F 3,50/55/13.00 1,00/55/12.00 1000,00 986,67
3 (93) Saracco Vittoria *ITA
ITA
 
  -17 F 4,00/55/12.00 4,50/55/13.00    
4 (97) Serafica Margherita ITA
ITA
 
  -17 F 2,00/55/13.00 3,00/55/13.00 891,89 880,00
5 (112) Dupanloup Salma SUI
SUI
 
  -17 F 2,00/55/13.00 2,50/55/13.00   866,67
6 *(20) Gusenbauer Lisa *AUT
AUT
 
  -17 F 3,00/55/13.00 2,00/55/13.00    
6 *(21) Hafner Katharina *AUT
AUT
 
  -17 F 1,00/55/13.00 2,00/55/13.00 864,86  
8 (115) Thomsen Sina SUI
SUI
 
  -17 F 2,00/55/13.00 1,50/55/13.00   853,33
9 (61) Deste Lilli GBR
GBR
 
  -17 F 0,50/55/13.00
(Tie break: 6,00/55/14.25)
0,50/55/13.00 824,32 813,33
10 (1) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
  -17 F 3,50/55/13.00 2,50/55/14.25 905,41 893,33
11 (18) Berner Leona AUT
AUT
 
  -17 F 4,00/55/13.00 2,50/55/18.25 918,92 906,67
12 (35) Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
  -17 F 4,00/55/13.00 0,00/55/18.25 918,92 906,67
13 (104) Korsten Charlotte NED
NED
 
  -17 F 0,50/55/13.00
(Tie break: 2,00/55/14.25)
  824,32 813,33
14 (100) Bergen Van Sofie NED
NED
 
  -17 F 5,00/55/14.25   783,78 773,33
15 (78) Wenzel Emily GER
GER
 
  -17 F 4,50/55/14.25   770,27 760,00
16 (44) Arango Africa ESP
ESP
 
  -17 F 3,00/55/14.25     720,00
17 (108) Kvisla Emma Christine NOR
NOR
 
  -17 F 2,50/55/14.25     706,67
17 (5) Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
  -17 F 2,50/55/14.25   716,22 706,67
19 (64) Halford Danielle GBR
GBR
 
  -17 F 2,00/55/14.25   702,70 693,33
19 (107) Handegaard Nora NOR
NOR
 
  -17 F 2,00/55/14.25     693,33
19 (46) Suarez Menendez Marta ESP
ESP
 
  -17 F 2,00/55/14.25     693,33
19 (81) Varga Dora HUN
HUN
 
  -17 F 2,00/55/14.25     693,33
19 (57) Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
  -17 F 2,00/55/14.25   702,70 693,33
24 (4) Liapi Panagiota-Kyriaki *GRE
GRE
 
  -17 F 1,50/55/14.25      
24 (90) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
  -17 F 1,50/55/14.25   689,19 680,00
24 (76) Scholz Nele GER
GER
 
  -17 F 1,50/55/14.25   689,19 680,00
27 (120) Oravcova Ester SVK
SVK
 
  -17 F 1,00/55/14.25   675,68 666,67
28 (39) Slavikova Veronika CZE
CZE
 
  -17 F 0,50/55/14.25   662,16 653,33
28 (26) Wimmer Alexandra AUT
AUT
 
  -17 F 0,50/55/14.25   662,16 653,33
30 (110) Bittar Cecile SUI
SUI
 
  -17 F 5,00/55/16.00     613,33
31 *(103) Hamelink Noel *NED
NED
 
  -17 F 2,50/55/16.00      
31 *(34) Jerglova Radka *CZE
CZE
 
  -17 F 2,50/55/16.00   554,05  
33 (45) Prats Vicandi Carla ESP
ESP
 
  -17 F 1,50/55/18.25     360,00
34 (101) Bergen, Van Eva NED
NED
 
  -17 F 2,50/49     66,67

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (116) Filaretov Damir UKR
UKR
 
  -17 M 0,50/58/11.25 1,50/58/10.75 1000,00 1000,00
2 (111) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
  -17 M 4,00/58/11.25 5,00/58/11.25 949,49 949,49
3 (49) Fautrel Sebastien *FRA
FRA
 
  -17 M 1,50/58/11.25 2,50/58/11.25    
4 (53) Lavau Clarens FRA
FRA
 
  -17 M 3,50/58/12.00 2,50/58/11.25 898,99 898,99
5 (55) Souci Benjamin *FRA
FRA
 
  -17 M 1,50/58/10.75 2,00/58/11.25    
6 (125) Cederquist Leo *SWE
SWE
 
  -17 M 5,00/58/12.00 4,50/58/12.00    
7 (128) Westlund Elliot SWE
SWE
 
  -17 M 4,00/58/12.00 3,50/58/12.00 808,08 808,08
8 (48) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
  -17 M 3,00/58/12.00 3,25/58/12.00 792,93 792,93
9 (113) Fah Nicolas *SUI
SUI
 
  -17 M 3,00/58/11.25 3,00/58/12.00    
10 *(11) Tryfonas Petros *GRE
GRE
 
  -17 M 3,00/58/12.00 2,25/58/12.00    
11 (3) Alevras Emmanouil GRE
GRE
 
  -17 M 3,00/58/12.00 5,00/58/13.00   787,88
12 (124) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
  -17 M 3,00/58/12.00 3,50/58/13.00 787,88 787,88
13 (87) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
  -17 M 2,50/58/12.00   777,78 777,78
14 (70) Auer Julius GER
GER
 
  -17 M 1,50/58/12.00     757,58
14 (6) Manoudakis Ypsilantis Alexios GRE
GRE
 
  -17 M 1,50/58/12.00     757,58
16 (84) Di Bernardo Giuseppe *ITA
ITA
 
  -17 M 1,00/58/12.00      
16 *(95) Schonauer Andrea *ITA
ITA
 
  -17 M 1,00/58/12.00      
18 *(22) Honigsberger Sebastian *AUT
AUT
 
  -17 M 0,50/58/12.00      
19 (119) Elias Adrian SVK
SVK
 
  -17 M 6,00/58/13.00   727,27 727,27
20 (30) Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
  -17 M 5,00/58/13.00   707,07 707,07
21 (65) Parkin Tom GBR
GBR
 
  -17 M 4,50/58/13.00   696,97 696,97
22 (66) Pollard Noah GBR
GBR
 
  -17 M 3,50/58/13.00   676,77 676,77
23 *(68) Shanahan William *GBR
GBR
 
  -17 M 2,00/58/13.00      
24 (132) Hrushko Olexandr UKR
UKR
 
  -17 M 1,50/58/13.00   636,36 636,36
24 (37) Kriz Lukas CZE
CZE
 
  -17 M 1,50/58/13.00   636,36 636,36
24 (126) Rastrom Viktor SWE
SWE
 
  -17 M 1,50/58/13.00   636,36 636,36
27 (121) Oravec Peter SVK
SVK
 
  -17 M 5,00/58/14.25   585,86 585,86
28 (80) Wild Tim GER
GER
 
  -17 M 3,50/58/14.25   555,56 555,56
29 (114) Oldorff Henri SUI
SUI
 
  -17 M 2,00/58/14.25   525,25 525,25
30 *(123) Stancek Mario *SVK
SVK
 
  -17 M 3,00/58/16.00   424,24  
30 (106) Wijst, Van Der Wessel NED
NED
 
  -17 M 3,00/58/16.00   424,24 424,24
32 (41) Domino Oscar DEN
DEN
 
  -17 M 4,50/58/18.25   333,33 333,33
33 (43) Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
  -17 M 3,00/58/18.25   303,03 303,03
34 (15) Ahammer Vincent AUT
AUT
 
  -17 M 1,50/58/18.25   272,73 272,73
35 *(63) Godfrey-Fletcher Alfie *GBR
GBR
 
  -17 M 5,50/52      
36 *(71) Groß Albert *GER
GER
 
  -17 M 3,50/52      
37 (28) Mannes Robin BEL
BEL
 
  -17 M 1,50/52     30,30
38 *(67) Rose Myles *GBR
GBR
 
  -17 M 1,00/52   20,20  
39 *(92) Saracco Guglielmo *ITA
ITA
 
  -17 M 0,00/52      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (135) Popova Mariia UKR
UKR
 
  -14 F 5390 4740 1000,00 1000,00
2 (83) Cuffaro Giorgia ITA
ITA
 
  -14 F 3880 3950 732,84 732,84
3 (85) Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
  -14 F 3280 3590 666,05  
4 (79) Wenzel Lena GER
GER
 
  -14 F 3180 3290 610,39 610,39
5 (91) Presicci Giada ITA
ITA
 
  -14 F 3260 3230 604,82 604,82
6 (27) Didden Victoria BEL
BEL
 
  -14 F 2240 2860   530,61
7 (54) Morel Melitine FRA
FRA
 
  -14 F 3110 2780 576,99 576,99
8 (86) Graham Michela *ITA
ITA
 
  -14 F 2570 2570 476,81  
9 (122) Schuster Sofia SVK
SVK
 
  -14 F 2610 2550   484,23
10 (116) Thorens Nina SUI
SUI
 
  -14 F 2840 2540 526,90 526,90
11 (42) Jacobsen Maise DEN
DEN
 
  -14 F 2430 1820 450,83 450,83
12 (117) Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
  -14 F 2380 1600 441,56 441,56
13 (129) Dryha Emiliia UKR
UKR
 
  -14 F 2220   411,87 411,87
14 (127) Ronnerfors Tuva-Lisa SWE
SWE
 
  -14 F 1950   361,78 361,78
15 (40) Theerova Alzbeta CZE
CZE
 
  -14 F 1870   346,94 346,94
16 (19) Berner Malena AUT
AUT
 
  -14 F 1830   339,52 339,52
17 (73) Leonhardt Maja GER
GER
 
  -14 F 1800   333,95 333,95
18 (58) Cosgrove Isabel GBR
GBR
 
  -14 F 1590   294,99 294,99
19 (105) Korsten Dominique NED
NED
 
  -14 F 1560   289,42 289,42
20 (12) Zisopoulou Styliani GRE
GRE
 
  -14 F 720   133,58 133,58

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (89) Martorana Salvatore ITA
ITA
 
  -14 M 5000 6000 712,59 712,59
2 (134) Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
  -14 M 7480 5980 888,36 888,36
3 (82) Acquaviva Giuseppe *ITA
ITA
 
  -14 M 4880 5250 623,52  
4 (50) Garcia Axel FRA
FRA
 
  -14 M 8420 4150 1000,00 1000,00
5 (130) Dryha Lev *UKR
UKR
 
  -14 M 4100 4000 486,94  
6 (74) Leonhardt Pepe GER
GER
 
  -14 M 3420 3970 471,50 471,50
7 (96) Serafica Ettore ITA
ITA
 
  -14 M 5380 3520 638,95 638,95
8 (2) Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
  -14 M 3030 3270 388,36 388,36
9 (69) Turp Sebastian GBR
GBR
 
  -14 M 2950 2860 350,36 350,36
10 (38) Polidor Ales CZE
CZE
 
  -14 M 2290 2650 314,73 314,73
11 (25) Wienerroither Maximilian AUT
AUT
 
  -14 M 2160 1860 256,53 256,53
12 (138) Zelentsov Ivan UKR
UKR
 
  -14 M 5510 1200 654,39 654,39
13 (59) Coster Harley GBR
GBR
 
  -14 M 1980   235,15 235,15
13 (56) Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA
FRA
 
  -14 M 1980   235,15 235,15
15 (77) Strohmeyer Fynn GER
GER
 
  -14 M 1590   188,84 188,84
16 (8) Silvestros Philippos GRE
GRE
 
  -14 M 1540   182,90 182,90
17 (24) Schuhai Daniel AUT
AUT
 
  -14 M 1500   178,15 178,15
18 (23) Neumann Leo AUT
AUT
 
  -14 M 1470   174,58 174,58
19 *(72) Kuhne Lars *GER
GER
 
  -14 M 1280      
20 (60) Dautigny Raphael GBR
GBR
 
  -14 M 1000   118,76 118,76
21 (7) Petropoulos Christos GRE
GRE
 
  -14 M 680     80,76
22 *(10) Perdikaris Leonidas *GRE
GRE
 
  -14 M 490      
23 *(9) Perdikaris Alexandros *GRE
GRE
 
  -14 M 460      
24 (102) Hamelink Kian NED
NED
 
  -14 M 380   45,13 45,13

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (90) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
  -17 F 3760 4090 1000,00 1000,00
2 (97) Serafica Margherita ITA
ITA
 
  -17 F 3960 4050 990,22 990,22
3 (93) Saracco Vittoria *ITA
ITA
 
  -17 F 4040 3970    
4 (1) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
  -17 F 3180 3250 794,62 794,62
5 (57) Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
  -17 F 3730 3120 911,98 911,98
6 (47) Curti Clementine FRA
FRA
 
  -17 F 2730 2730 667,48 667,48
7 (100) Bergen Van Sofie NED
NED
 
  -17 F 2670 2640 652,81 652,81
8 *(21) Hafner Katharina *AUT
AUT
 
  -17 F 2700 2590 660,15  
8 (5) Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
  -17 F 3350 2590 819,07 819,07
10 (35) Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
  -17 F 2810 2560 687,04 687,04
11 (64) Halford Danielle GBR
GBR
 
  -17 F 2870 2330 701,71 701,71
12 (26) Wimmer Alexandra AUT
AUT
 
  -17 F 2700 2310 660,15 660,15
13 (120) Oravcova Ester SVK
SVK
 
  -17 F 2560   625,92 625,92
14 (76) Scholz Nele GER
GER
 
  -17 F 2500   611,25 611,25
15 (39) Slavikova Veronika CZE
CZE
 
  -17 F 2230   545,23 545,23
16 *(34) Jerglova Radka *CZE
CZE
 
  -17 F 2110   515,89  
17 (18) Berner Leona AUT
AUT
 
  -17 F 1770   432,76 432,76
18 (61) Deste Lilli GBR
GBR
 
  -17 F 1290   315,40 315,40
19 *(103) Hamelink Noel *NED
NED
 
  -17 F 1100      
20 (78) Wenzel Emily GER
GER
 
  -17 F 1010   246,94 246,94
21 (104) Korsten Charlotte NED
NED
 
  -17 F 840   205,38 205,38

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (116) Filaretov Damir UKR
UKR
 
  -17 M 9370 8890 986,32 986,32
2 (111) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
  -17 M 6500 8600 905,26 905,26
3 (48) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
  -17 M 8820 8090 928,42 928,42
4 (132) Hrushko Olexandr UKR
UKR
 
  -17 M 5540 6530 687,37 687,37
5 (53) Lavau Clarens FRA
FRA
 
  -17 M 9500 5600 1000,00 1000,00
6 (87) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
  -17 M 5180 5010 545,26 545,26
7 (15) Ahammer Vincent AUT
AUT
 
  -17 M 5970 4550 628,42 628,42
8 (121) Oravec Peter SVK
SVK
 
  -17 M 4160 3870 437,89 437,89
9 (37) Kriz Lukas CZE
CZE
 
  -17 M 3850 3850 405,26 405,26
10 (114) Oldorff Henri SUI
SUI
 
  -17 M 6550 3820 689,47 689,47
11 (128) Westlund Elliot SWE
SWE
 
  -17 M 3850 3150 405,26 405,26
12 (65) Parkin Tom GBR
GBR
 
  -17 M 4810 1610 506,32 506,32
13 *(123) Stancek Mario *SVK
SVK
 
  -17 M 3810   401,05  
14 (119) Elias Adrian SVK
SVK
 
  -17 M 3640   383,16 383,16
15 (80) Wild Tim GER
GER
 
  -17 M 3630   382,11 382,11
16 (3) Alevras Emmanouil GRE
GRE
 
  -17 M 3290     346,32
17 (30) Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
  -17 M 3120   328,42 328,42
18 (6) Manoudakis Ypsilantis Alexios GRE
GRE
 
  -17 M 2970     312,63
19 (55) Souci Benjamin *FRA
FRA
 
  -17 M 2750      
20 (126) Rastrom Viktor SWE
SWE
 
  -17 M 2590   272,63 272,63
21 (137) Yeremieiev Mykyta UKR
UKR
 
  -17 M 2430     255,79
22 (43) Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
  -17 M 2270   238,95 238,95
23 (124) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
  -17 M 2050   215,79 215,79
24 (41) Domino Oscar DEN
DEN
 
  -17 M 1460   153,68 153,68
24 (66) Pollard Noah GBR
GBR
 
  -17 M 1460   153,68 153,68
26 (106) Wijst, Van Der Wessel NED
NED
 
  -17 M 660   69,47 69,47

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (42) Jacobsen Maise DEN
DEN
 
  -14 F 33,1m 34,6m 1000,00 1000,00
2 (135) Popova Mariia UKR
UKR
 
  -14 F 25,0m 29,1m 800,72 800,72
3 (86) Graham Michela *ITA
ITA
 
  -14 F 23,6m 27,5m 742,75  
4 (85) Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
  -14 F 24,1m 26,7m 713,77  
5 (91) Presicci Giada ITA
ITA
 
  -14 F 24,7m 26,6m 710,14 710,14
6 (117) Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
  -14 F 21,0m 26,5m 706,52 706,52
7 (79) Wenzel Lena GER
GER
 
  -14 F 25,9m 25,2m 684,78 684,78
8 (83) Cuffaro Giorgia ITA
ITA
 
  -14 F 23,4m 23,9m 612,32 612,32
9 (127) Ronnerfors Tuva-Lisa SWE
SWE
 
  -14 F 17,3m 19,5m 452,90 452,90
10 (54) Morel Melitine FRA
FRA
 
  -14 F 18,9m 17,4m 431,16 431,16
11 (19) Berner Malena AUT
AUT
 
  -14 F 17,2m   369,57 369,57
12 (73) Leonhardt Maja GER
GER
 
  -14 F 17,0m   362,32 362,32
13 (58) Cosgrove Isabel GBR
GBR
 
  -14 F 14,5m   271,74 271,74
14 (129) Dryha Emiliia UKR
UKR
 
  -14 F 12,5m   199,28 199,28
15 (12) Zisopoulou Styliani GRE
GRE
 
  -14 F 12,3m   192,03 192,03
16 (116) Thorens Nina SUI
SUI
 
  -14 F 12,1m   184,78 184,78
17 (105) Korsten Dominique NED
NED
 
  -14 F 11,0m   144,93 144,93

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (50) Garcia Axel FRA
FRA
 
  -14 M 35,5m 39,8m 1000,00 1000,00
2 (134) Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
  -14 M 33,2m 37,0m 906,04 906,04
3 (74) Leonhardt Pepe GER
GER
 
  -14 M 36,9m 36,3m 902,68 902,68
4 (89) Martorana Salvatore ITA
ITA
 
  -14 M 36,4m 35,5m 885,91 885,91
5 (25) Wienerroither Maximilian AUT
AUT
 
  -14 M 35,3m 34,4m 848,99 848,99
6 (82) Acquaviva Giuseppe *ITA
ITA
 
  -14 M 30,6m 32,2m 744,97  
7 (56) Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA
FRA
 
  -14 M 31,1m 31,8m 731,54 731,54
8 (118) Wolfisberg Tullio SUI
SUI
 
  -14 M 32,9m 31,7m 768,46 768,46
9 (138) Zelentsov Ivan UKR
UKR
 
  -14 M 31,3m 30,5m 714,77 714,77
10 (38) Polidor Ales CZE
CZE
 
  -14 M 29,0m 29,9m 667,79 667,79
11 (2) Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
  -14 M 29,3m 29,2m 647,65 647,65
12 (23) Neumann Leo AUT
AUT
 
  -14 M 29,1m 28,2m 640,94 640,94
13 (62) Fearn Charlie *GBR
GBR
 
  -14 M 28,7m      
14 (130) Dryha Lev *UKR
UKR
 
  -14 M 28,0m   604,03  
15 (69) Turp Sebastian GBR
GBR
 
  -14 M 27,8m   597,32 597,32
16 (77) Strohmeyer Fynn GER
GER
 
  -14 M 27,7m   593,96 593,96
17 (24) Schuhai Daniel AUT
AUT
 
  -14 M 26,3m   546,98 546,98
18 (59) Coster Harley GBR
GBR
 
  -14 M 26,1m   540,27 540,27
19 (96) Serafica Ettore ITA
ITA
 
  -14 M 25,6m   523,49 523,49
20 *(75) Sattler Ferdinand *GER
GER
 
  -14 M 22,4m      
21 (60) Dautigny Raphael GBR
GBR
 
  -14 M 17,9m   265,10 265,10
22 (8) Silvestros Philippos GRE
GRE
 
  -14 M 13,9m   130,87 130,87
23 (102) Hamelink Kian NED
NED
 
  -14 M 11,1m   36,91 36,91

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (90) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
  -17 F 38,4m 38,7m 1000,00 1000,00
2 (78) Wenzel Emily GER
GER
 
  -17 F 36,8m 36,5m 926,07 926,07
3 *(21) Hafner Katharina *AUT
AUT
 
  -17 F 33,9m 36,2m 902,72  
4 (26) Wimmer Alexandra AUT
AUT
 
  -17 F 33,6m 34,5m 836,58 836,58
5 (18) Berner Leona AUT
AUT
 
  -17 F 36,3m 34,2m 906,61 906,61
6 (76) Scholz Nele GER
GER
 
  -17 F 33,9m 33,9m 813,23 813,23
7 (61) Deste Lilli GBR
GBR
 
  -17 F 29,7m 28,2m 649,81 649,81
8 (97) Serafica Margherita ITA
ITA
 
  -17 F 29,6m 28,0m 645,91 645,91
9 (57) Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
  -17 F 22,3m 24,4m 443,58 443,58
10 (64) Halford Danielle GBR
GBR
 
  -17 F 23,1m 23,1m 393,00 393,00
11 (47) Curti Clementine FRA
FRA
 
  -17 F 24,4m 22,3m 443,58 443,58
12 (120) Oravcova Ester SVK
SVK
 
  -17 F 21,9m 21,5m 346,30 346,30
13 (1) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
  -17 F 20,4m   287,94 287,94
14 *(34) Jerglova Radka *CZE
CZE
 
  -17 F 19,4m   249,03  
15 (35) Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
  -17 F 17,7m   182,88 182,88
16 (5) Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
  -17 F 11,4m      
17 (100) Bergen Van Sofie NED
NED
 
  -17 F 10,3m      
18 (39) Slavikova Veronika CZE
CZE
 
  -17 F 0,00m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Record capability - 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Preliminary Final Overall Team
1 (116) Filaretov Damir UKR
UKR
 
  -17 M 51,2m 52,5m 1000,00 1000,00
2 (128) Westlund Elliot SWE
SWE
 
  -17 M 48,8m 51,8m 978,46 978,46
3 (111) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
  -17 M 48,4m 49,3m 901,54 901,54
4 (48) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
  -17 M 46,5m 48,4m 873,85 873,85
5 (65) Parkin Tom GBR
GBR
 
  -17 M 43,8m 46,1m 803,08 803,08
6 (87) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
  -17 M 44,2m 45,5m 784,62 784,62
7 (53) Lavau Clarens FRA
FRA
 
  -17 M 43,5m 45,1m 772,31 772,31
8 (80) Wild Tim GER
GER
 
  -17 M 41,9m 44,9m 766,15 766,15
9 (15) Ahammer Vincent AUT
AUT
 
  -17 M 42,3m 44,6m 756,92 756,92
10 (124) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
  -17 M 40,7m 43,1m 710,77 710,77
11 (119) Elias Adrian SVK
SVK
 
  -17 M 38,8m 39,2m 590,77 590,77
12 *(68) Shanahan William *GBR
GBR
 
  -17 M 37,2m 36,8m    
13 (132) Hrushko Olexandr UKR
UKR
 
  -17 M 36,0m   492,31 492,31
14 (121) Oravec Peter SVK
SVK
 
  -17 M 35,9m   489,23 489,23
15 (37) Kriz Lukas CZE
CZE
 
  -17 M 35,0m   461,54 461,54
16 (41) Domino Oscar DEN
DEN
 
  -17 M 34,3m   440,00 440,00
17 (126) Rastrom Viktor SWE
SWE
 
  -17 M 33,7m   421,54 421,54
18 *(71) Groß Albert *GER
GER
 
  -17 M 33,1m      
19 (30) Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
  -17 M 32,0m   369,23 369,23
20 (66) Pollard Noah GBR
GBR
 
  -17 M 31,7m   360,00 360,00
21 (43) Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
  -17 M 28,7m   267,69 267,69
22 *(123) Stancek Mario *SVK
SVK
 
  -17 M 19,0m      
23 (106) Wijst, Van Der Wessel NED
NED
 
  -17 M 16,4m      
24 *(67) Rose Myles *GBR
GBR
 
  -17 M 0,00m      

Under 14 Girls Overall Results

- 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (83) Cuffaro Giorgia ITA
ITA
 
  -14 F 925,00 732,84 612,32 2270,16
2 (91) Presicci Giada ITA
ITA
 
  -14 F 950,00 604,82 710,14 2264,96
3 (135) Popova Mariia UKR
UKR
 
  -14 F 462,50 1000,00 800,72 2263,22
4 (42) Jacobsen Maise DEN
DEN
 
  -14 F 800,00 450,83 1000,00 2250,83
5 (85) Di Raimo Antonia *ITA
ITA
 
  -14 F 725,00 666,05 713,77 2104,82
6 (117) Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
  -14 F 887,50 441,56 706,52 2035,58
7 (86) Graham Michela *ITA
ITA
 
  -14 F 775,00 476,81 742,75 1994,56
8 (127) Ronnerfors Tuva-Lisa SWE
SWE
 
  -14 F 1000,00 361,78 452,90 1814,68
9 (54) Morel Melitine FRA
FRA
 
  -14 F 800,00 576,99 431,16 1808,15
10 (79) Wenzel Lena GER
GER
 
  -14 F 487,50 610,39 684,78 1782,67
11 (73) Leonhardt Maja GER
GER
 
  -14 F 650,00 333,95 362,32 1346,27
12 (105) Korsten Dominique NED
NED
 
  -14 F 800,00 289,42 144,93 1234,35
13 (116) Thorens Nina SUI
SUI
 
  -14 F 500,00 526,90 184,78 1211,68
14 (19) Berner Malena AUT
AUT
 
  -14 F 500,00 339,52 369,57 1209,09
15 (58) Cosgrove Isabel GBR
GBR
 
  -14 F 562,50 294,99 271,74 1129,23
16 (12) Zisopoulou Styliani GRE
GRE
 
  -14 F 525,00 133,58 192,03 850,61
17 (129) Dryha Emiliia UKR
UKR
 
  -14 F 50,00 411,87 199,28 661,15

Under 14 Boys Overall Results

- 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (50) Garcia Axel FRA
FRA
 
  -14 M 882,35 1000,00 1000,00 2882,35
2 (134) Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
  -14 M 894,12 888,36 906,04 2688,52
3 (89) Martorana Salvatore ITA
ITA
 
  -14 M 929,41 712,59 885,91 2527,91
4 (74) Leonhardt Pepe GER
GER
 
  -14 M 1000,00 471,50 902,68 2374,18
5 (82) Acquaviva Giuseppe *ITA
ITA
 
  -14 M 752,94 623,52 744,97 2121,43
6 (138) Zelentsov Ivan UKR
UKR
 
  -14 M 635,29 654,39 714,77 2004,45
7 (2) Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
  -14 M 917,65 388,36 647,65 1953,66
8 (96) Serafica Ettore ITA
ITA
 
  -14 M 776,47 638,95 523,49 1938,91
9 (25) Wienerroither Maximilian AUT
AUT
 
  -14 M 776,47 256,53 848,99 1881,99
10 (56) Verhaeghe-Pellicer Joshua FRA
FRA
 
  -14 M 894,12 235,15 731,54 1860,81
11 (69) Turp Sebastian GBR
GBR
 
  -14 M 894,12 350,36 597,32 1841,80
12 (38) Polidor Ales CZE
CZE
 
  -14 M 717,65 314,73 667,79 1700,17
13 (23) Neumann Leo AUT
AUT
 
  -14 M 788,24 174,58 640,94 1603,76
14 (59) Coster Harley GBR
GBR
 
  -14 M 823,53 235,15 540,27 1598,95
15 (77) Strohmeyer Fynn GER
GER
 
  -14 M 729,41 188,84 593,96 1512,21
16 (24) Schuhai Daniel AUT
AUT
 
  -14 M 764,71 178,15 546,98 1489,84
17 (130) Dryha Lev *UKR
UKR
 
  -14 M 282,35 486,94 604,03 1373,32
18 (60) Dautigny Raphael GBR
GBR
 
  -14 M 564,71 118,76 265,10 948,57
19 (102) Hamelink Kian NED
NED
 
  -14 M 594,12 45,13 36,91 676,16
20 (8) Silvestros Philippos GRE
GRE
 
  -14 M 294,12 182,90 130,87 607,89

Under 17 Girls Overall Results

- 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (90) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
  -17 F 689,19 1000,00 1000,00 2689,19
2 (97) Serafica Margherita ITA
ITA
 
  -17 F 891,89 990,22 645,91 2528,02
3 *(21) Hafner Katharina *AUT
AUT
 
  -17 F 864,86 660,15 902,72 2427,73
4 (18) Berner Leona AUT
AUT
 
  -17 F 918,92 432,76 906,61 2258,29
5 (26) Wimmer Alexandra AUT
AUT
 
  -17 F 662,16 660,15 836,58 2158,89
6 (76) Scholz Nele GER
GER
 
  -17 F 689,19 611,25 813,23 2113,67
7 (47) Curti Clementine FRA
FRA
 
  -17 F 1000,00 667,48 443,58 2111,06
8 (57) Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
  -17 F 702,70 911,98 443,58 2058,26
9 (1) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
  -17 F 905,41 794,62 287,94 1987,97
10 (78) Wenzel Emily GER
GER
 
  -17 F 770,27 246,94 926,07 1943,28
11 (64) Halford Danielle GBR
GBR
 
  -17 F 702,70 701,71 393,00 1797,41
12 (61) Deste Lilli GBR
GBR
 
  -17 F 824,32 315,40 649,81 1789,53
13 (35) Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
  -17 F 918,92 687,04 182,88 1788,84
14 (120) Oravcova Ester SVK
SVK
 
  -17 F 675,68 625,92 346,30 1647,90
15 (5) Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
  -17 F 716,22 819,07   1535,29
16 (100) Bergen Van Sofie NED
NED
 
  -17 F 783,78 652,81   1436,59
17 *(34) Jerglova Radka *CZE
CZE
 
  -17 F 554,05 515,89 249,03 1318,97

Under 17 Boys Overall Results

- 01/08/2022 - 07/08/2022
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (116) Filaretov Damir UKR
UKR
 
  -17 M 1000,00 986,32 1000,00 2986,32
2 (111) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
  -17 M 949,49 905,26 901,54 2756,29
3 (53) Lavau Clarens FRA
FRA
 
  -17 M 898,99 1000,00 772,31 2671,30
4 (48) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
  -17 M 792,93 928,42 873,85 2595,20
5 (128) Westlund Elliot SWE
SWE
 
  -17 M 808,08 405,26 978,46 2191,80
6 (87) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
  -17 M 777,78 545,26 784,62 2107,66
7 (65) Parkin Tom GBR
GBR
 
  -17 M 696,97 506,32 803,08 2006,37
8 (132) Hrushko Olexandr UKR
UKR
 
  -17 M 636,36 687,37 492,31 1816,04
9 (124) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
  -17 M 787,88 215,79 710,77 1714,44
10 (80) Wild Tim GER
GER
 
  -17 M 555,56 382,11 766,15 1703,82
11 (119) Elias Adrian SVK
SVK
 
  -17 M 727,27 383,16 590,77 1701,20
12 (15) Ahammer Vincent AUT
AUT
 
  -17 M 272,73 628,42 756,92 1658,07
13 (121) Oravec Peter SVK
SVK
 
  -17 M 585,86 437,89 489,23 1512,98
14 (37) Kriz Lukas CZE
CZE
 
  -17 M 636,36 405,26 461,54 1503,16
15 (30) Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
  -17 M 707,07 328,42 369,23 1404,72
16 (126) Rastrom Viktor SWE
SWE
 
  -17 M 636,36 272,63 421,54 1330,53
17 (66) Pollard Noah GBR
GBR
 
  -17 M 676,77 153,68 360,00 1190,45
18 (41) Domino Oscar DEN
DEN
 
  -17 M 333,33 153,68 440,00 927,01
19 *(123) Stancek Mario *SVK
SVK
 
  -17 M 424,24 401,05   825,29
20 (43) Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
  -17 M 303,03 238,95 267,69 809,67
21 (106) Wijst, Van Der Wessel NED
NED
 
  -17 M 424,24 69,47   493,71

www.iwwfed-ea.org IWWF - International Waterski and Wakeboard Federation - Hanworth Lane, Chertsey, Surrey, England copyright © IWWF - all rights reserved