International Waterski and Wakeboard Federation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: 2022 IWWF E&A Under-21 Championship




Fischlham


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results lake 1

Under 21 Women Slalom
Under 21 Women Tricks
Under 21 Women Jump
Under 21 Women Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Overall Team classification

All results (pdf)
2022 IWWF E&A Under-21 Championship
Fischlham - 31 Aug/3 Sep 2022

2022 IWWF E&A Under-21 Championship - Individual classification

2022 IWWF E&A Under-21 Championship

Under 21 Women Slalom Results

Homologation: Record capability - 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Preliminary FINAL Overall Team
1 (26) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 3,00/55/12.00 4,50/55/12.00 1000,00 1000,00
2 (16) Anastasi Stella CYP
CYP
 
-21 F 2,00/55/12.00 4,00/55/12.00   987,65
3 (85) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-21 F 2,00/55/12.00 3,00/55/12.00 962,96 962,96
4 (77) Fah Julie SUI
SUI
 
-21 F 0,50/55/12.00 3,00/55/12.00   962,96
5 (33) Sonier Perrine FRA
FRA
 
-21 F 1,00/55/12.00 2,50/55/12.00 950,62 950,62
6 (17) Loizidou Florentia CYP
CYP
 
-21 F 2,00/55/12.00 2,00/55/12.00   938,27
6 (52) Wenzel Emily GER
GER
 
-21 F 1,00/55/12.00 2,00/55/12.00 938,27 938,27
8 (50) Parussel Ronja GER
GER
 
-21 F 0,50/55/12.00 1,50/55/12.00   925,93
9 *(4) Attensam Philippa *AUT
AUT
 
-21 F 1,00/55/12.00 1,00/55/12.00    
9 (62) Sacco Arianna ITA
ITA
 
-21 F 2,50/55/12.00 1,00/55/12.00   950,62
11 (73) Bergen, Van Eva NED
NED
 
-21 F 1,50/55/12.00 3,50/55/13.00   925,93
12 (8) Krug Josefa AUT
AUT
 
-21 F 2,00/55/12.00   938,27 938,27
13 *(48) Leonhardt Lilian *GER
GER
 
-21 F 4,50/55/13.00      
13 (41) Yorke-Davies Saba GBR
GBR
 
-21 F 4,50/55/13.00     851,85
15 (36) Deste Lilli GBR
GBR
 
-21 F 3,00/55/13.00   814,81 814,81
16 (89) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-21 F 2,50/55/13.00   802,47 802,47
17 (20) Barjau Boada Claudia ESP
ESP
 
-21 F 2,00/55/13.00   790,12 790,12
17 (21) Barjau Boada Sandra ESP
ESP
 
-21 F 2,00/55/13.00     790,12
17 (35) Butterfield Amber GBR
GBR
 
-21 F 2,00/55/13.00   790,12 790,12
17 (37) Fearn Georgia GBR
GBR
 
-21 F 2,00/55/13.00   790,12 790,12
21 (1) Ahammer Elena AUT
AUT
 
-21 F 1,50/55/13.00   777,78 777,78
21 (46) Hillenbrand Laura GER
GER
 
-21 F 1,50/55/13.00   777,78 777,78
23 (12) Schmidberger Theresa *AUT
AUT
 
-21 F 1,00/55/13.00   765,43  
23 (83) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 1,00/55/13.00   765,43 765,43
25 (44) Brummel Lara GER
GER
 
-21 F 0,50/55/13.00   753,09 753,09
26 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
-21 F 4,50/55/14.25   703,70 703,70
27 (18) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-21 F 4,00/55/14.25   691,36 691,36
28 (88) Bergsgard Elsa SWE
SWE
 
-21 F 2,00/55/16.00     493,83
29 (60) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-21 F 0,00/55/18.25      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Record capability - 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Preliminary FINAL Overall Team
1 (91) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 4,00/58/10.75 1,00/58/10.25 1000,00 1000,00
2 (61) Parth Florian ITA
ITA
 
-21 M 3,50/58/11.25 3,00/58/10.75 927,27 927,27
3 (5) Engelhardt Moritz *AUT
AUT
 
-21 M 4,00/58/11.25 2,50/58/10.75    
4 (59) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-21 M 3,00/58/11.25 2,00/58/10.75 909,09 909,09
5 (70) Belmrah Kamil MAR
MAR
 
-21 M 3,00/58/11.25 1,50/58/10.75   900,00
6 (24) Teixidor Junior Dani ESP
ESP
 
-21 M 5,00/58/11.25 5,00/58/11.25   854,55
7 (31) Morel Benjamin *FRA
FRA
 
-21 M 3,50/58/11.25 3,25/58/11.25    
8 (28) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
-21 M 2,00/58/11.25 2,00/58/11.25 800,00 800,00
9 (87) Aldman Simon SWE
SWE
 
-21 M 3,00/58/11.25 1,50/58/11.25   818,18
9 (7) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-21 M 2,00/58/11.25 1,50/58/11.25 800,00 800,00
11 (30) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-21 M 4,00/58/11.25 4,00/58/12.00 836,36 836,36
12 (3) Attensam Nikolaus *AUT
AUT
 
-21 M 0,50/58/10.75 2,50/58/12.00    
13 (71) Keusseoglou Alexis MON
MON
 
-21 M 1,50/58/11.25     790,91
14 (76) Cogne Tancredi SUI
SUI
 
-21 M 1,00/58/11.25     781,82
14 (75) Stalheim Sondre NOR
NOR
 
-21 M 1,00/58/11.25   781,82 781,82
14 (63) Trani Gabriele ITA
ITA
 
-21 M 1,00/58/11.25     781,82
14 (92) Westlund Charlie SWE
SWE
 
-21 M 1,00/58/11.25   781,82 781,82
18 (23) Pregel Bollman Alex ESP
ESP
 
-21 M 4,50/58/12.00     736,36
19 (82) Wolfisberg Janni SUI
SUI
 
-21 M 3,00/58/12.00     709,09
20 (58) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 2,00/58/12.00   690,91 690,91
21 *(42) Auer Julius *GER
GER
 
-21 M 1,50/58/12.00      
21 (90) Cederquist Leo SWE
SWE
 
-21 M 1,50/58/12.00     681,82
21 (27) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-21 M 1,50/58/12.00   681,82 681,82
24 (6) Gschiel Alexander AUT
AUT
 
-21 M 0,00/58/12.00   654,55 654,55
24 (25) Teixidor Tono ESP
ESP
 
-21 M 0,00/58/12.00     654,55
26 (45) Gross Albert GER
GER
 
-21 M 5,00/58/13.00   636,36 636,36
27 (74) Korsten Matthijs NED
NED
 
-21 M 2,50/58/13.00   590,91 590,91
28 *(49) Muller Carlo *GER
GER
 
-21 M 1,50/58/13.00      
29 (39) Pollard Noah GBR
GBR
 
-21 M 0,00/58/13.00   545,45 545,45
30 (86) Oravec Peter SVK
SVK
 
-21 M 4,50/58/14.25   518,18 518,18
30 (38) Parkin Tom GBR
GBR
 
-21 M 4,50/58/14.25   518,18 518,18
30 (81) Thomsen Dima SUI
SUI
 
-21 M 4,50/58/14.25   518,18 518,18
33 (80) Oldorff Henri SUI
SUI
 
-21 M 3,00/58/14.25   490,91 490,91
34 (51) Peisker Tobias GER
GER
 
-21 M 4,50/58/18.25     81,82
35 (22) Donatiu Vinas Pablo ESP
ESP
 
-21 M 2,50/58/18.25   45,45 45,45
36 *(40) Shanahan William *GBR
GBR
 
-21 M 0,00/58/18.25      

Under 21 Women Tricks Results

Homologation: Record capability - 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Preliminary FINAL Overall Team
1 (26) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 5120 4810 1000,00 1000,00
2 (60) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-21 F 3980 4350 849,61 849,61
3 (77) Fah Julie SUI
SUI
 
-21 F 3510 4120   804,69
4 (12) Schmidberger Theresa *AUT
AUT
 
-21 F 4280 3820 835,94  
5 (21) Barjau Boada Sandra ESP
ESP
 
-21 F 3980 3610   777,34
6 (33) Sonier Perrine FRA
FRA
 
-21 F 3610 3590 705,08 705,08
7 (20) Barjau Boada Claudia ESP
ESP
 
-21 F 3590 3330 701,17 701,17
8 (83) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 3550 3200 693,36 693,36
9 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
-21 F 3770 2870 736,33 736,33
10 (50) Parussel Ronja GER
GER
 
-21 F 3140 2760   613,28
11 (52) Wenzel Emily GER
GER
 
-21 F 4450 2670 869,14 869,14
12 (85) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-21 F 3990 2370 779,30 779,30
13 (88) Bergsgard Elsa SWE
SWE
 
-21 F 3040     593,75
14 (44) Brummel Lara GER
GER
 
-21 F 2710   529,30 529,30
15 (35) Butterfield Amber GBR
GBR
 
-21 F 2440   476,56 476,56
16 (8) Krug Josefa AUT
AUT
 
-21 F 2310   451,17 451,17
17 (18) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-21 F 2060   402,34 402,34
18 (46) Hillenbrand Laura GER
GER
 
-21 F 2040   398,44 398,44
19 (1) Ahammer Elena AUT
AUT
 
-21 F 1940   378,91 378,91
20 (89) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-21 F 1720   335,94 335,94
21 (36) Deste Lilli GBR
GBR
 
-21 F 1490   291,02 291,02
21 (37) Fearn Georgia GBR
GBR
 
-21 F 1490   291,02 291,02

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Record capability - 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Preliminary FINAL Overall Team
1 (28) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
-21 M 7570 10370 1000,00 1000,00
2 (30) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-21 M 9050 8650 872,71 872,71
3 (7) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-21 M 8690 8440 837,99 837,99
4 (29) Garcia Axel FRA
FRA
 
-21 M 8370 7670   807,14
5 (59) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-21 M 4290 7050 679,85 679,85
6 (24) Teixidor Junior Dani ESP
ESP
 
-21 M 5820 5680   561,23
7 (6) Gschiel Alexander AUT
AUT
 
-21 M 6220 5560 599,81 599,81
8 (58) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 4720 5390 519,77 519,77
9 (80) Oldorff Henri SUI
SUI
 
-21 M 6050 5270 583,41 583,41
10 (27) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-21 M 8040 4970 775,31 775,31
11 (2) Ahammer Vincent AUT
AUT
 
-21 M 6290 4880   606,56
12 (61) Parth Florian ITA
ITA
 
-21 M 4070 3920 392,48 392,48
13 (25) Teixidor Tono ESP
ESP
 
-21 M 3520     339,44
14 (81) Thomsen Dima SUI
SUI
 
-21 M 3470   334,62 334,62
15 (92) Westlund Charlie SWE
SWE
 
-21 M 3400   327,87 327,87
16 (91) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 3350   323,05 323,05
17 (76) Cogne Tancredi SUI
SUI
 
-21 M 3160     304,73
18 (86) Oravec Peter SVK
SVK
 
-21 M 3080   297,01 297,01
19 (23) Pregel Bollman Alex ESP
ESP
 
-21 M 2920     281,58
20 (75) Stalheim Sondre NOR
NOR
 
-21 M 2750   265,19 265,19
21 (22) Donatiu Vinas Pablo ESP
ESP
 
-21 M 2520   243,01 243,01
22 (74) Korsten Matthijs NED
NED
 
-21 M 2440   235,29 235,29
23 (39) Pollard Noah GBR
GBR
 
-21 M 1660   160,08 160,08
24 (45) Gross Albert GER
GER
 
-21 M 1600   154,29 154,29
25 (38) Parkin Tom GBR
GBR
 
-21 M 1040   100,29 100,29
26 *(40) Shanahan William *GBR
GBR
 
-21 M 970   93,54  
27 (95) Hrushko Olexandr UKR
UKR
 
-21 M DNS      
27 (96) Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
-21 M DNS      

Under 21 Women Jump Results

Homologation: Record capability - 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Preliminary FINAL Overall Team
1 (26) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 42,3m 43,9m 1000,00 1000,00
2 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
-21 F 41,8m 43,4m 981,41 981,41
3 (1) Ahammer Elena AUT
AUT
 
-21 F 38,5m 42,9m 962,83 962,83
4 (60) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-21 F 39,6m 41,3m 903,35 903,35
5 (33) Sonier Perrine FRA
FRA
 
-21 F 41,4m 40,9m 907,06 907,06
6 (37) Fearn Georgia GBR
GBR
 
-21 F 36,2m 39,0m 817,84 817,84
7 (83) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 36,0m 37,9m 776,95 776,95
8 (18) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-21 F 35,8m 37,5m 762,08 762,08
9 (44) Brummel Lara GER
GER
 
-21 F 36,5m 36,9m 739,78 739,78
9 (52) Wenzel Emily GER
GER
 
-21 F 37,0m 36,9m 743,49 743,49
11 (46) Hillenbrand Laura GER
GER
 
-21 F 35,4m 35,7m 695,17 695,17
12 (8) Krug Josefa AUT
AUT
 
-21 F 41,9m   925,65 925,65
13 (85) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-21 F 35,3m   680,30 680,30
14 (89) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-21 F 30,6m   505,58 505,58
15 (36) Deste Lilli GBR
GBR
 
-21 F 30,2m   490,71 490,71
16 (35) Butterfield Amber GBR
GBR
 
-21 F 29,8m   475,84 475,84
17 (20) Barjau Boada Claudia ESP
ESP
 
-21 F 26,0m   334,57 334,57

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Record capability - 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Preliminary FINAL Overall Team
1 (61) Parth Florian ITA
ITA
 
-21 M 56,7m 60,1m 1000,00 1000,00
2 (28) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
-21 M 58,8m 60,0m 997,15 997,15
3 (91) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 52,8m 54,8m 849,00 849,00
4 (59) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-21 M 43,9m 53,1m 800,57 800,57
5 (7) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-21 M 50,2m 50,5m 726,50 726,50
6 (6) Gschiel Alexander AUT
AUT
 
-21 M 50,3m 50,4m 723,65 723,65
7 (27) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-21 M 48,4m 49,9m 709,40 709,40
8 (81) Thomsen Dima SUI
SUI
 
-21 M 45,7m 49,2m 689,46 689,46
9 (2) Ahammer Vincent AUT
AUT
 
-21 M 47,7m 49,1m   686,61
10 (32) Morin Antoine *FRA
FRA
 
-21 M 43,0m 48,7m    
11 (75) Stalheim Sondre NOR
NOR
 
-21 M 43,5m 46,7m 618,23 618,23
12 (92) Westlund Charlie SWE
SWE
 
-21 M 44,4m 44,9m 566,95 566,95
13 (22) Donatiu Vinas Pablo ESP
ESP
 
-21 M 42,4m   495,73 495,73
14 (58) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 42,2m   490,03 490,03
15 (30) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-21 M 41,8m   478,63 478,63
16 *(40) Shanahan William *GBR
GBR
 
-21 M 34,7m   276,35  
17 (39) Pollard Noah GBR
GBR
 
-21 M 34,0m   256,41 256,41
18 (45) Gross Albert GER
GER
 
-21 M 31,4m   182,34 182,34
19 (80) Oldorff Henri SUI
SUI
 
-21 M 20,0m      
20 (86) Oravec Peter SVK
SVK
 
-21 M 0,00m      

Under 21 Women Overall Results

- 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (26) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 (33) Sonier Perrine FRA
FRA
 
-21 F 950,62 705,08 907,06 2562,76
3 (52) Wenzel Emily GER
GER
 
-21 F 938,27 869,14 743,49 2550,90
4 (85) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-21 F 962,96 779,30 680,30 2422,56
5 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
-21 F 703,70 736,33 981,41 2421,44
6 (8) Krug Josefa AUT
AUT
 
-21 F 938,27 451,17 925,65 2315,09
7 (83) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 765,43 693,36 776,95 2235,74
8 (1) Ahammer Elena AUT
AUT
 
-21 F 777,78 378,91 962,83 2119,52
9 (44) Brummel Lara GER
GER
 
-21 F 753,09 529,30 739,78 2022,17
10 (37) Fearn Georgia GBR
GBR
 
-21 F 790,12 291,02 817,84 1898,98
11 (46) Hillenbrand Laura GER
GER
 
-21 F 777,78 398,44 695,17 1871,39
12 (18) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-21 F 691,36 402,34 762,08 1855,78
13 (20) Barjau Boada Claudia ESP
ESP
 
-21 F 790,12 701,17 334,57 1825,86
14 (60) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-21 F   849,61 903,35 1752,96
15 (35) Butterfield Amber GBR
GBR
 
-21 F 790,12 476,56 475,84 1742,52
16 (89) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-21 F 802,47 335,94 505,58 1643,99
17 (36) Deste Lilli GBR
GBR
 
-21 F 814,81 291,02 490,71 1596,54

Under 21 Men Overall Results

- 31/08/2022 - 03/09/2022
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (28) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
-21 M 800,00 1000,00 997,15 2797,15
2 (59) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-21 M 909,09 679,85 800,57 2389,51
3 (7) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-21 M 800,00 837,99 726,50 2364,49
4 (61) Parth Florian ITA
ITA
 
-21 M 927,27 392,48 1000,00 2319,75
5 (30) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-21 M 836,36 872,71 478,63 2187,70
6 (91) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 1000,00 323,05 849,00 2172,05
7 (27) Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-21 M 681,82 775,31 709,40 2166,53
8 (6) Gschiel Alexander AUT
AUT
 
-21 M 654,55 599,81 723,65 1978,01
9 (58) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 690,91 519,77 490,03 1700,71
10 (92) Westlund Charlie SWE
SWE
 
-21 M 781,82 327,87 566,95 1676,64
11 (75) Stalheim Sondre NOR
NOR
 
-21 M 781,82 265,19 618,23 1665,24
12 (81) Thomsen Dima SUI
SUI
 
-21 M 518,18 334,62 689,46 1542,26
13 (80) Oldorff Henri SUI
SUI
 
-21 M 490,91 583,41   1074,32
14 (45) Gross Albert GER
GER
 
-21 M 636,36 154,29 182,34 972,99
15 (39) Pollard Noah GBR
GBR
 
-21 M 545,45 160,08 256,41 961,94
16 (86) Oravec Peter SVK
SVK
 
-21 M 518,18 297,01   815,19
17 (22) Donatiu Vinas Pablo ESP
ESP
 
-21 M 45,45 243,01 495,73 784,19
18 *(40) Shanahan William *GBR
GBR
 
-21 M   93,54 276,35 369,89

www.iwwfed-ea.org IWWF - International Waterski and Wakeboard Federation - Hanworth Lane, Chertsey, Surrey, England copyright © IWWF - all rights reserved