International Waterski and Wakeboard Federation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: 2022 IWWF E&A Open Championship




Recetto

Webcast

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results lake 1

Open Women Slalom
Open Women Tricks
Open Women Jump
Open Women Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Overall Team classification

All results
2022 IWWF E&A Open Championship
Recetto - 8/11 Sep 2022

2022 IWWF E&A Open Championship - Individual classification

2022 IWWF E&A Open Championship

Open Men Slalom Results

Homologation: Record capability - 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country PRELIMINARY FINAL Overall Team
1 (6) Degasperi Thomas *ITA 2.00/58/10.25 3.00/58/10.25    
2 (5) Caruso Brando ITA 2.00/58/10.25 1.50/58/10.25   1000.00
3 (38) Descuns Sacha *FRA 3.00/58/10.25 1.00/58/10.25    
4 (61) Bogne Jakob SWE 1.00/58/10.25 4.50/58/10.75   982.14
5 (58) Mlynek Marek SVK 4.00/58/10.75 4.50/58/10.75 1000.00 937.50
6 *(10) Marino Vincenzo *ITA 3.00/58/10.75 4.00/58/10.75 990.48  
7 (43) Heath Calum GBR 2.50/58/10.75 2.50/58/10.75   901.79
8 (8) Luzzeri Matteo *ITA 3.00/58/10.25 1.50/58/10.75    
9 (11) Parth Florian ITA 2.00/58/10.75 1.50/58/10.75 952.38 892.86
10 (3) Benatti Nicholas ITA 2.00/58/10.75 1.00/58/10.75   892.86
11 *(1) Allais Carlo *ITA 3.00/58/10.75 0.50/58/10.75    
11 (39) Duplan-Fribourg Louis FRA 3.00/58/10.75 0.50/58/10.75 971.43 910.71
13 (37) Dailland Tanguy FRA 1.50/58/10.75   942.86 883.93
14 (9) Marenzi Edoardo ITA 0.50/58/10.75   923.81 866.07
15 (63) Filchenko Danylo UKR 5.00/58/11.25   895.24 839.29
15 (54) Stadlbaur Vincent SUI 5.00/58/11.25     839.29
17 (42) Emmett Charlie GBR 4.50/58/11.25     830.36
17 (30) Sauvat Theodore ESP 4.50/58/11.25     830.36
19 (40) Duplan-Fribourg Pol FRA 4.00/58/11.25   876.19 821.43
19 (33) Ronkko Samuli FIN 4.00/58/11.25     821.43
21 *(14) Engelhardt Moritz *AUT 3.50/58/11.25      
22 (17) Kuhn Dominic AUT 2.50/58/11.25   847.62 794.64
23 (51) Barenghi Jean SUI 1.50/58/11.25     776.79
24 (15) Gschiel Alexander AUT 0.50/58/11.25   809.52 758.93
24 (16) Kostenberger Claudio AUT 0.50/58/11.25     758.93
24 (49) School Freek NED 0.50/58/11.25   809.52 758.93
27 (19) Rauchenwald Luca AUT 4.50/58/12.00   771.43 723.21
28 (28) Noguera Verges Alvaro ESP 4.00/58/12.00   761.90 714.29
29 (48) Keusseoglou Alexis MON 3.50/58/12.00     705.36
29 (29) Noguera Verges Lluis ESP 3.50/58/12.00   752.38 705.36
31 (60) Blomqvist Felix SWE 3.00/58/12.00     696.43
32 (55) Thomsen Dima SUI 2.00/58/12.00   723.81 678.57
33 (64) Mykhailichenko Mykhailo UKR 0.50/58/18.25   9.52 8.93

Open Women Slalom Results

Homologation: Record capability - 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country PRELIMINARY FINAL Overall Team
1 (36) Costard Manon FRA 1.50/55/11.25 1.50/55/10.75   1000.00
2 (27) Botas Medem Sandra ESP 5.50/55/11.25 5.00/55/11.25   959.60
3 (2) Bagnoli Alice ITA 4.00/55/11.25 4.50/55/11.25 1000.00 939.39
4 (7) Ianni Beatrice ITA 3.50/55/11.25 4.00/55/11.25   929.29
5 (44) Bonnemann Chiara GER 1.00/55/11.25 3.00/55/11.25   909.09
6 (45) Krueger Geena GER 4.00/55/11.25 2.00/55/11.25   929.29
7 (53) Grobet Pernelle SUI 2.00/55/11.25 2.00/55/11.25   888.89
8 (21) Detry Celine BEL 1.50/55/11.25 0.50/55/11.25   878.79
9 (18) Kuhn Nicola AUT 4.50/55/12.00 0.50/55/11.25   858.59
10 (46) Niederbaumer Kim Helen GER 4.25/55/12.00 0.50/55/11.25   858.59
11 (20) Steiner Lili AUT 3.50/55/12.00 5.50/55/12.00 892.47 838.38
12 (47) Vympranietsova Marie GRE 5.00/55/12.00 1.50/55/13.00 881.72 828.28
13 (52) Fah Julie SUI 2.50/55/12.00     777.78
13 (50) Granhus Thea Caroline NOR 2.50/55/12.00     777.78
13 (24) Vrabcova Katerina CZE 2.50/55/12.00     777.78
16 (34) Anguenot Ines FRA 2.00/55/12.00   817.20 767.68
17 (59) Oravcova Zuzana SVK 1.50/55/12.00   806.45 757.58
18 (25) Hogh Sorensen Helene DEN 1.00/55/12.00     747.47
19 (62) Gustafsson Sandra SWE 0.50/55/12.00     737.37
20 (32) Lammi Mette FIN 5.00/55/14.25     585.86
21 *(12) Ahammer Elena *AUT 3.50/55/14.25   591.40  
22 (56) Thomsen-Milakova Elena SUI 0.50/55/18.25   10.75 10.10

Open Women Tricks Results

Homologation: Record capability - 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country PRELIMINARY FINAL Overall Team
1 (2) Bagnoli Alice ITA 5880 6700 1000.00 1000.00
2 (56) Thomsen-Milakova Elena SUI 5650 5860 874.63 874.63
3 (18) Kuhn Nicola AUT 5280 5730   855.22
4 (34) Anguenot Ines FRA 5210 4980 777.61 777.61
5 (20) Steiner Lili AUT 3930 3730 586.57 586.57
6 (59) Oravcova Zuzana SVK 3920   585.07 585.07
7 (52) Fah Julie SUI 3840     573.13
8 (24) Vrabcova Katerina CZE 3320     495.52
9 *(12) Ahammer Elena *AUT 2690   401.49  
10 (47) Vympranietsova Marie GRE 1930   288.06 288.06

Open Men Tricks Results

Homologation: Record capability - 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country PRELIMINARY FINAL Overall Team
1 (39) Duplan-Fribourg Louis FRA 11020 11900 1000.00 1000.00
2 (63) Filchenko Danylo UKR 10790 11170 938.66 938.66
3 (3) Benatti Nicholas ITA 10740 10260   902.52
4 (40) Duplan-Fribourg Pol FRA 8390 10140 852.10 852.10
5 (22) Fortamps Olivier BEL 9010 9810   824.37
6 (35) Ballon Pierre FRA 10610 9490   891.60
7 (37) Dailland Tanguy FRA 7840 9310 782.35 782.35
8 (9) Marenzi Edoardo ITA 9300 8970 781.51 781.51
9 (31) Anttila Veli-Matti FIN 7090 7900   663.87
10 (17) Kuhn Dominic AUT 8390 6630 705.04 705.04
11 (29) Noguera Verges Lluis ESP 7450 5830 626.05 626.05
12 (58) Mlynek Marek SVK 7360 3590 618.49 618.49
13 *(10) Marino Vincenzo *ITA 6870   577.31  
14 (64) Mykhailichenko Mykhailo UKR 6730   565.55 565.55
15 (26) Nielsen Tue Ernst DEN 6650     558.82
16 (11) Parth Florian ITA 5770   484.87 484.87
17 (55) Thomsen Dima SUI 5750   483.19 483.19
18 (19) Rauchenwald Luca AUT 5650   474.79 474.79
19 (15) Gschiel Alexander AUT 5610   471.43 471.43
20 (28) Noguera Verges Alvaro ESP 4960   416.81 416.81
21 (49) School Freek NED 1410   118.49 118.49

Open Women Jump Results

Homologation: Record capability - 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country PRELIMINARY FINAL Overall Team
1 (47) Vympranietsova Marie GRE 52.7m 53.6m 1000.00 1000.00
2 (34) Anguenot Ines FRA 45.1m 47.2m 825.14 825.14
3 (2) Bagnoli Alice ITA 44.2m 43.7m 743.17 743.17
4 (20) Steiner Lili AUT 42.8m 43.5m 724.04 724.04
5 (56) Thomsen-Milakova Elena SUI 45.3m 40.0m 773.22 773.22
6 *(12) Ahammer Elena *AUT 41.6m   672.13  
7 (59) Oravcova Zuzana SVK 38.0m   573.77 573.77

Open Men Jump Results

Homologation: Record capability - 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country PRELIMINARY FINAL Overall Team
1 (63) Filchenko Danylo UKR 63.6m 67.7m 1000.00 1000.00
2 (39) Duplan-Fribourg Louis FRA 64.6m 67.2m 988.29 988.29
3 (19) Rauchenwald Luca AUT 65.3m 65.0m 943.79 943.79
4 (40) Duplan-Fribourg Pol FRA 64.2m 63.8m 918.03 918.03
5 (11) Parth Florian ITA 60.2m 63.3m 896.96 896.96
6 (16) Kostenberger Claudio AUT 64.6m 63.2m   927.40
7 (9) Marenzi Edoardo ITA 61.0m 62.5m 878.22 878.22
8 (37) Dailland Tanguy FRA 59.8m 60.8m 838.41 838.41
9 (60) Blomqvist Felix SWE 57.9m 59.0m   796.25
10 *(4) Caldarola Francesco *ITA 56.7m 58.4m    
11 (28) Noguera Verges Alvaro ESP 56.6m   740.05 740.05
12 (58) Mlynek Marek SVK 54.4m   688.52 688.52
13 (17) Kuhn Dominic AUT 52.4m   641.69 641.69
14 (15) Gschiel Alexander AUT 50.6m   599.53 599.53
15 *(10) Marino Vincenzo *ITA 50.3m   592.51  
16 (55) Thomsen Dima SUI 49.5m   573.77 573.77
17 (29) Noguera Verges Lluis ESP 49.0m   562.06 562.06
18 (49) School Freek NED 45.7m   484.78 484.78
19 (64) Mykhailichenko Mykhailo UKR 36.9m   278.69 278.69

Open Women Overall Results

- 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 (2) Bagnoli Alice ITA 1000.00 1000.00 743.17 2743.17
2 (34) Anguenot Ines FRA 817.20 777.61 825.14 2419.95
3 (20) Steiner Lili AUT 892.47 586.57 724.04 2203.08
4 (47) Vympranietsova Marie GRE 881.72 288.06 1000.00 2169.78
5 (59) Oravcova Zuzana SVK 806.45 585.07 573.77 1965.29
6 *(12) Ahammer Elena *AUT 591.40 401.49 672.13 1665.02
7 (56) Thomsen-Milakova Elena SUI 10.75 874.63 773.22 1658.60

Open Men Overall Results

- 08/09/2022 - 11/09/2022
  Bib Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 (39) Duplan-Fribourg Louis FRA 971.43 1000.00 988.29 2959.72
2 (63) Filchenko Danylo UKR 895.24 938.66 1000.00 2833.90
3 (40) Duplan-Fribourg Pol FRA 876.19 852.10 918.03 2646.32
4 (9) Marenzi Edoardo ITA 923.81 781.51 878.22 2583.54
5 (37) Dailland Tanguy FRA 942.86 782.35 838.41 2563.62
6 (11) Parth Florian ITA 952.38 484.87 896.96 2334.21
7 (58) Mlynek Marek SVK 1000.00 618.49 688.52 2307.01
8 (17) Kuhn Dominic AUT 847.62 705.04 641.69 2194.35
9 (19) Rauchenwald Luca AUT 771.43 474.79 943.79 2190.01
10 *(10) Marino Vincenzo *ITA 990.48 577.31 592.51 2160.30
11 (29) Noguera Verges Lluis ESP 752.38 626.05 562.06 1940.49
12 (28) Noguera Verges Alvaro ESP 761.90 416.81 740.05 1918.76
13 (15) Gschiel Alexander AUT 809.52 471.43 599.53 1880.48
14 (55) Thomsen Dima SUI 723.81 483.19 573.77 1780.77
15 (49) School Freek NED 809.52 118.49 484.78 1412.79
16 (64) Mykhailichenko Mykhailo UKR 9.52 565.55 278.69 853.76

www.iwwfed-ea.org IWWF - International Waterski and Wakeboard Federation - Hanworth Lane, Chertsey, Surrey, England copyright © IWWF - all rights reserved