International Waterski and Wakeboard Federation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: Norwegian Nationals - Age Categories




Slastad VSK

Map of site

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results lake 1

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Women Slalom
Under 21 Women Tricks
Under 21 Women Jump
Under 21 Women Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Over 35 Women Slalom
Over 35 Women Tricks
Over 35 Women Jump
Over 35 Women Overall

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Tricks
Over 35 Men Jump
Over 35 Men Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Overall

Over 55 Women Slalom
Over 55 Women Tricks
Over 55 Women Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Overall

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Tricks
Over 65 Men Jump
Over 65 Men Overall

Over 70 Men Slalom
Over 70 Men Tricks
Over 70 Men Jump
Over 70 Men Overall

All results (pdf)
Norwegian Nationals - Age Categories
Slastad VSK - 12/13 Aug 2022

Norwegian Nationals - Age Categories - Individual classification

Norwegian Nationals - Age Categories

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Jonstad Anniken Moelv
NOR
 
4,00/49 4,00/49    
2 Nytroen Astrid Moelv
NOR
 
1,50/49 0,50/46    
3 Skar Selma Moelv
NOR
 
5,00/43 4,00/43    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Bergsodden Adrian Moelv
NOR
 
2,00/52 2,50/52    
2 Syversen Theo Lillehammer
NOR
 
3,50/37 4,00/46    
3 Oglænd Jorgen Eide Stavanger
NOR
 
1,00/37 1,00/37    

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Handegaard Nora Ullensaker
NOR
 
1,00/55/13.00 5,00/55/14.25    
2 Stokke Nora Skien
NOR
 
5,00/55/16.00 4,00/55/14.25    
3 Borge Julie Slåstad
NOR
 
2,00/55/14.25 2,00/55/14.25    
4 Stalheim Kaja Slåstad
NOR
 
3,50/55/18.25 2,00/55/16.00    
5 Sektnan Bakli Agathe Slåstad
NOR
 
5,00/55/18.25 5,00/55/18.25    
6 Sorlie Grendel Sofie-Amalie Slåstad
NOR
 
2,00/55/18.25 3,00/55/18.25    
7 Nyborg Malin Enebakk
NOR
 
5,00/52 5,50/52    
8 Skjelvik Eira Slåstad
NOR
 
1,50/52 4,00/52    
9 Carolin Sigrid Lillehammer
NOR
 
3,00/49      
9 Oglænd Maren Stavanger
NOR
 
3,00/49      
11 Black Charlotte Enebakk
NOR
 
3,00/43      
12 Kvisla Emma Christine Slåstad
NOR
 
0,50/37      
13 Bergsodden Aurora Moelv
NOR
 
0,00/37      
13 Syversen Luna Lillehammer
NOR
 
0,00/37      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Nereng Magnus Lillehammer
NOR
 
3,00/58/16.00 3,00/58/16.00    
2 Rambo Kristof Leander Kjolnes Kvelde
NOR
 
2,00/46 2,50/46    
3 Broen Martin Slåstad
NOR
 
3,00/40 3,00/40    

Under 21 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Vang Eline Kvelde
NOR
 
2,25/55/13.00 0,50/55/13.00    
2 Moss Andrea Brondbo Slåstad
NOR
 
4,00/55/14.25 4,50/55/16.00    
3 Knapkoien Tuva Larsdatter Moelv
NOR
 
4,50/49 3,00/52    

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Stalheim Sondre Slåstad
NOR
 
3,00/58/12.00 3,50/58/12.00    
2 Viker Vemund Lillehammer
NOR
 
4,00/58/14.25 5,00/58/14.25    
3 Handegaard Haakon Ullensaker
NOR
 
3,50/58/14.25 5,50/58/16.00    
4 Wigdel Petter Lillehammer
NOR
 
2,50/58/13.00 2,50/40    
5 Larsen Magnus Kvalheim Lillehammer
NOR
 
3,50/58/14.25 1,00/40    
6 Stalheim Marius Slåstad
NOR
 
5,00/58/18.25      
7 Hjelle Erik Danilo Enebakk
NOR
 
4,00/49      
8 Stokke Trym Skien
NOR
 
1,00/40      
9 Knapkoien Trym Larssonn Moelv
NOR
 
DNS      

Over 35 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Vang Lise Kvelde
NOR
 
1,00/55/12.00 4,00/55/13.00    
2 Varming Susanne A&B
NOR
 
4,50/55/14.25 5,00/55/16.00    
3 Kjolnes Mariann Kvelde
NOR
 
4,50/52 3,00/55/18.25    

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Van Niekerk Andre Stavanger
NOR
 
2,00/55/11.25 2,00/55/11.25    
2 Dale Espen Stavanger
NOR
 
2,00/55/12.00 2,50/55/12.00    
3 Haland Ole Magne Stavanger
NOR
 
4,00/52 2,00/55/18.25    
4 Hvaara Kristian Kvelde
NOR
 
DNS      
4 Rio Espen Stavanger
NOR
 
DNS      

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Foss Anders A&B
NOR
 
2,00/55/10.75 2,00/55/10.75    
2 Marthinsen Lars Andreas A&B
NOR
 
0,50/55/13.00 3,00/55/12.00    

Over 55 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Finstad Hanne Lotte Slåstad
NOR
 
3,00/52/16.00 5,50/52    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Hallberg Hans Niklas A&B
NOR
 
2,50/37 2,00/55/12.00    
2 Gjertsen Espen Enebakk
NOR
 
2,00/55/14.25 1,00/55/13.00    

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Johnsen Lasse Vidar Slåstad
NOR
 
4,00/52/14.25 0,50/52/14.25    

Over 70 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Lilleberg Audun Svorken
NOR
 
2,00/52/14.25 2,00/52/14.25    

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Syversen Theo Lillehammer
NOR
 
20 20    

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Stokke Nora Skien
NOR
 
1400 1550    
2 Borge Julie Slåstad
NOR
 
910 790    
3 Stalheim Kaja Slåstad
NOR
 
700 700    
4 Nyborg Malin Enebakk
NOR
 
790 620    
5 Handegaard Nora Ullensaker
NOR
 
530 370    
6 Black Charlotte Enebakk
NOR
 
260 290    
7 Kvisla Emma Christine Slåstad
NOR
 
180      
8 Syversen Luna Lillehammer
NOR
 
70      
9 Sektnan Bakli Agathe Slåstad
NOR
 
40      
10 Skjelvik Eira Slåstad
NOR
 
DNS      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Nereng Magnus Lillehammer
NOR
 
840 1250    
2 Rambo Kristof Leander Kjolnes Kvelde
NOR
 
1240 870    
3 Broen Martin Slåstad
NOR
 
290 410    

Under 21 Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Vang Eline Kvelde
NOR
 
1440 2030    
2 Moss Andrea Brondbo Slåstad
NOR
 
170 230    

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Stalheim Sondre Slåstad
NOR
 
3330 2910    
2 Larsen Magnus Kvalheim Lillehammer
NOR
 
1230 2440    
3 Stalheim Marius Slåstad
NOR
 
930 1490    
4 Stokke Trym Skien
NOR
 
1410 1330    
5 Handegaard Haakon Ullensaker
NOR
 
920 840    
6 Viker Vemund Lillehammer
NOR
 
890      
7 Hjelle Erik Danilo Enebakk
NOR
 
730      
8 Wigdel Petter Lillehammer
NOR
 
0      

Over 35 Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Vang Lise Kvelde
NOR
 
2320 2930    
2 Kjolnes Mariann Kvelde
NOR
 
950 1150    

Over 35 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Dale Espen Stavanger
NOR
 
240 260    

Over 55 Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Finstad Hanne Lotte Slåstad
NOR
 
840 770    

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Gjertsen Espen Enebakk
NOR
 
1250 990    

Over 65 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Johnsen Lasse Vidar Slåstad
NOR
 
770 670    

Over 70 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Lilleberg Audun Svorken
NOR
 
230 500    

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Bergsodden Adrian Moelv
NOR
 
17,8m 17,8m    
2 Syversen Theo Lillehammer
NOR
 
10,5m 10,8m    

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Stalheim Kaja Slåstad
NOR
 
27,9m 25,5m    
2 Stokke Nora Skien
NOR
 
19,3m 19,6m    
3 Sektnan Bakli Agathe Slåstad
NOR
 
13,9m 15,2m    
4 Black Charlotte Enebakk
NOR
 
12,3m 12,4m    
5 Handegaard Nora Ullensaker
NOR
 
0,00m      
5 Nyborg Malin Enebakk
NOR
 
0,00m      
5 Syversen Luna Lillehammer
NOR
 
0,00m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Rambo Kristof Leander Kjolnes Kvelde
NOR
 
28,5m 27,8m    
2 Nereng Magnus Lillehammer
NOR
 
17,9m 20,0m    

Under 21 Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Vang Eline Kvelde
NOR
 
30,3m 29,6m    
2 Moss Andrea Brondbo Slåstad
NOR
 
10,2m 10,5m    

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Stalheim Sondre Slåstad
NOR
 
47,1m 45,1m    
2 Wigdel Petter Lillehammer
NOR
 
32,9m 35,1m    
3 Larsen Magnus Kvalheim Lillehammer
NOR
 
32,5m 32,5m    
4 Stokke Trym Skien
NOR
 
30,5m 30,5m    
5 Stalheim Marius Slåstad
NOR
 
29,7m 30,1m    
6 Handegaard Haakon Ullensaker
NOR
 
22,4m      
7 Viker Vemund Lillehammer
NOR
 
20,1m      
8 Knapkoien Trym Larssonn Moelv
NOR
 
DNS      

Over 35 Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Vang Lise Kvelde
NOR
 
28,6m 29,2m    
2 Kjolnes Mariann Kvelde
NOR
 
25,9m 26,9m    

Over 35 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Dale Espen Stavanger
NOR
 
16,0m 16,6m    

Over 65 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Johnsen Lasse Vidar Slåstad
NOR
 
27,5m 26,8m    

Over 70 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Kvalifisering Finale    
1 Lilleberg Audun Svorken
NOR
 
27,9m 27,1m    

Under 14 Boys Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Syversen Theo Lillehammer
NOR
 
378,38 3,02 134,28 515,68

Under 17 Girls Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Stalheim Kaja Slåstad
NOR
 
625,00 67,05 535,90 1227,95
2 Stokke Nora Skien
NOR
 
725,00 148,47 323,08 1196,55
3 Handegaard Nora Ullensaker
NOR
 
762,50 50,77   813,27
4 Sektnan Bakli Agathe Slåstad
NOR
 
587,50 3,83 210,26 801,59
5 Nyborg Malin Enebakk
NOR
 
518,75 75,67   594,42
6 Black Charlotte Enebakk
NOR
 
262,50 27,78 138,46 428,74
7 Syversen Luna Lillehammer
NOR
 
  6,70   6,70

Under 17 Boys Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Nereng Magnus Lillehammer
NOR
 
614,46 103,73 249,52 967,71
2 Rambo Kristof Leander Kjolnes Kvelde
NOR
 
246,99 102,90 412,67 762,56

Under 21 Women Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Vang Eline Kvelde
NOR
 
703,39 180,28 437,15 1320,82
2 Moss Andrea Brondbo Slåstad
NOR
 
655,37 20,43 65,67 741,47

Under 21 Men Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Stalheim Sondre Slåstad
NOR
 
751,35 264,92 569,60 1585,87
2 Larsen Magnus Kvalheim Lillehammer
NOR
 
621,62 194,11 362,22 1177,95
3 Wigdel Petter Lillehammer
NOR
 
675,68   399,15 1074,83
4 Stalheim Marius Slåstad
NOR
 
508,11 118,54 328,12 954,77
5 Handegaard Haakon Ullensaker
NOR
 
621,62 73,19 218,75 913,56
6 Viker Vemund Lillehammer
NOR
 
637,84 70,80 186,08 894,72
7 Stokke Trym Skien
NOR
 
10,81 112,17 333,81 456,79

Over 35 Women Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Vang Lise Kvelde
NOR
 
905,41 488,33 639,77 2033,51
2 Kjolnes Mariann Kvelde
NOR
 
608,11 191,67 573,49 1373,27

Over 35 Men Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Dale Espen Stavanger
NOR
 
805,88 23,42 178,77 1008,07

Over 65 Men Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Johnsen Lasse Vidar Slåstad
NOR
 
764,71 256,67 833,33 1854,71

Over 70 Men Overall Results

- 12.08.2022 - 13.08.2022
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Lilleberg Audun Svorken
NOR
 
735,29 166,67 845,45 1747,41

www.iwwfed-ea.org IWWF - International Waterski and Wakeboard Federation - Hanworth Lane, Chertsey, Surrey, England copyright © IWWF - all rights reserved