International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2018 IWWF World Barefoot Water Ski Championships




Dream Lake, Napanee, ON, Canada

Map of site
Championships Web Site

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Junior 17 Girls Slalom  (pdf)
Junior 17 Girls Tricks  (pdf)
Junior 17 Girls Jump  (pdf)
Junior 17 Girls Overall  (pdf)

Junior Boys Slalom  (pdf)
Junior Boys Tricks  (pdf)
Junior Boys Jump  (pdf)
Junior Boys Overall  (pdf)

Open Ladies Slalom  (pdf)
Open Ladies Tricks  (pdf)
Open Ladies Jump  (pdf)
Open Ladies Overall  (pdf)

Open Men Slalom  (pdf)
Open Men Tricks  (pdf)
Open Men Jump  (pdf)
Open Men Overall  (pdf)

Senior 1 Ladies Slalom  (pdf)
Senior 1 Ladies Tricks  (pdf)
Senior 1 Ladies Jump  (pdf)
Senior 1 Ladies Overall  (pdf)

Senior 1 Men Slalom  (pdf)
Senior 1 Men Tricks  (pdf)
Senior 1 Men Jump  (pdf)
Senior 1 Men Overall  (pdf)

Overall Seniors 1 Team classification (pdf)
Overall Juniors Team classification (pdf)
Overall Open Team classification (pdf)

All results (pdf)
2018 IWWF World Barefoot Water Ski Championships
Dream Lake, Napanee, ON, Canada - 12/18 Aug 2018

2018 IWWF World Barefoot Water Ski Championships - Individual classification

2018 IWWF World Barefoot Water Ski Championships

Open Ladies Slalom Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 STEBBEINGS Ashleigh AUS
AUS
 
Ope F 17.00 16.70 16.80   1000.00
2 GROEN Georgia NZL
NZL
 
Ope F 15.50 14.70 15.40   911.76
3 FITCH Brooke NZL
NZL
 
Ope F 14.80 15.20 15.00   894.12
4 YOUNGBLOOD Alex *USA
USA
 
Ope F 12.90 13.60 14.00   823.53
5 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Ope F 13.50 14.00 9.60   823.53
6 LINTON Sarah *NZL
NZL
 
Ope F 11.00 12.30     723.53
7 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Ope F 10.00 11.40     670.59
8 MOYNES MEYER Becky CAN
CAN
 
Ope F 10.70 11.30     664.71
9 EHLERS Lauren *USA
USA
 
Ope F 9.80 9.50     576.47
10 LARSON JONES Teri *USA
USA
 
Ope F 8.70       511.76
11 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Ope F 7.70       452.94
12 AIMONE Paola ITA
ITA
 
Ope F 6.20       364.71
13 DUAN Zhenkun CHN
CHN
 
Ope F 0.40       23.53
14 XU Lu CHN
CHN
 
Ope F 0.10       5.88
15 YU Meiling CHN
CHN
 
Ope F 0.00        

Open Men Slalom Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 SMALL David GBR
GBR
 
Ope M 19.60 19.80 20.00   956.94
2 ST. ONGE Keith USA
USA
 
Ope M 20.20 20.90 19.90   1000.00
3 DERRY Keenan AUS
AUS
 
Ope M 19.40 19.80 19.30   947.37
4 SANDS Brett AUS
AUS
 
Ope M 17.90 18.80 18.30   899.52
5 GERARD Jackson USA
USA
 
Ope M 19.80 19.80 13.00   947.37
6 LEE Jason USA
USA
 
Ope M 18.20 18.30     875.60
7 O'NEILL Peter AUS
AUS
 
Ope M 16.60 18.20     870.81
8 GROEN Ben NZL
NZL
 
Ope M 17.60 17.80     851.67
9 LOVATO Joe *USA
USA
 
Ope M 16.80 17.10     818.18
10 SCHAW Hugo NZL
NZL
 
Ope M 16.60 16.60     794.26
11 STORMAN Brice *USA
USA
 
Ope M 16.20 15.90     775.12
12 ROGERS Connor *AUS
AUS
 
Ope M 16.10 15.00     770.33
13 ALLEN Brem CAN
CAN
 
Ope M 16.00       765.55
13 FRANKS Ben AUS
AUS
 
Ope M 16.00       765.55
15 CARUSO Michael USA
USA
 
Ope M 15.60       746.41
15 FARRELL William *USA
USA
 
Ope M 15.60       746.41
17 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Ope M 15.20       727.27
18 LEEN James *NZL
NZL
 
Ope M 15.10       722.49
19 LEIGH William NZL
NZL
 
Ope M 15.00       717.70
20 HEAPS Tom GBR
GBR
 
Ope M 14.80       708.13
20 WEEKES George CAN
CAN
 
Ope M 14.80       708.13
22 KANAWYER Jerry *USA
USA
 
Ope M 13.40       641.15
23 MOYES Ricky GBR
GBR
 
Ope M 13.00       622.01
24 EHLERS Landen USA
USA
 
Ope M 12.40       593.30
25 MUSSANO RIBALDONE Filippo ITA
ITA
 
Ope M 12.20       583.73
26 WALTER Logan *USA
USA
 
Ope M 12.10       578.95
27 BRUNET Marcel CAN
CAN
 
Ope M 11.80       564.59
28 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Ope M 11.00       526.32
29 MARRINAN Chris AUS
AUS
 
Ope M 7.00       334.93
30 YANG Gang CHN
CHN
 
Ope M 6.00       287.08
31 TIAN Ye CHN
CHN
 
Ope M 5.50       263.16
32 WILLIAMSSON Simon SWE
SWE
 
Ope M 5.20       248.80

Open Ladies Tricks Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 STEBBEINGS Ashleigh AUS
AUS
 
Ope F 4500 9450 8400   1000.00
2 GROEN Georgia NZL
NZL
 
Ope F 3650 5350 5650   597.88
3 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Ope F 5950 5000 3600   629.63
4 YOUNGBLOOD Alex *USA
USA
 
Ope F 3000 2550 2800   317.46
5 MOYNES MEYER Becky CAN
CAN
 
Ope F 2900 2610 2150   306.88
6 FITCH Brooke NZL
NZL
 
Ope F 2400 2850     301.59
7 LINTON Sarah *NZL
NZL
 
Ope F 2180 2080     230.69
8 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Ope F 1630 1970     208.47
9 LARSON JONES Teri *USA
USA
 
Ope F 1450 1850     195.77
10 EHLERS Lauren *USA
USA
 
Ope F 2230 1480     235.98
11 STENSON Ryleigh *USA
USA
 
Ope F 1350       142.86
12 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Ope F 900       95.24
13 AIMONE Paola ITA
ITA
 
Ope F 720       76.19
14 GILMAN Betsy *USA
USA
 
Ope F 400       42.33
15 DUAN Zhenkun CHN
CHN
 
Ope F 160       16.93
16 XU Lu CHN
CHN
 
Ope F 110       11.64
17 YU Meiling CHN
CHN
 
Ope F 50       5.29

Open Men Tricks Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 GERARD Jackson USA
USA
 
Ope M 12200 7900 12750   955.06
2 GROEN Ben NZL
NZL
 
Ope M 10430 10130 11330   848.69
3 ST. ONGE Keith USA
USA
 
Ope M 11750 11850 10530   887.64
4 SMALL David GBR
GBR
 
Ope M 13350 8700 9850   1000.00
5 DERRY Keenan AUS
AUS
 
Ope M 10500 9250 8300   786.52
6 ALLEN Brem CAN
CAN
 
Ope M 7350 8150     610.49
7 O'NEILL Peter AUS
AUS
 
Ope M 6400 7730     579.03
8 SANDS Brett AUS
AUS
 
Ope M 5200 7100     531.84
9 FRANKS Ben AUS
AUS
 
Ope M 4800 6100     456.93
10 ROGERS Connor *AUS
AUS
 
Ope M 7200 3100     539.33
11 LEIGH William NZL
NZL
 
Ope M 4850 2700     363.30
12 WEEKES George CAN
CAN
 
Ope M 4700 2000     352.06
13 LEE Jason USA
USA
 
Ope M 4680       350.56
14 SCHAW Hugo NZL
NZL
 
Ope M 4600       344.57
15 HEAPS Tom GBR
GBR
 
Ope M 3900       292.13
16 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Ope M 2550       191.01
17 CARUSO Michael USA
USA
 
Ope M 2300       172.28
18 WILLIAMSSON Simon SWE
SWE
 
Ope M 2150       161.05
19 BRUNET Marcel CAN
CAN
 
Ope M 2000       149.81
20 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Ope M 1900       142.32
21 MOYES Ricky GBR
GBR
 
Ope M 1500       112.36
22 TIAN Ye CHN
CHN
 
Ope M 1460       109.36
23 YANG Gang CHN
CHN
 
Ope M 1370       102.62
24 MUSSANO RIBALDONE Filippo ITA
ITA
 
Ope M 1210       90.64
25 MARRINAN Chris AUS
AUS
 
Ope M 1200       89.89
26 EHLERS Landen USA
USA
 
Ope M 1000       74.91

Open Ladies Jump Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 GROEN Georgia NZL
NZL
 
Ope F 21.8m (72ft) 20.3m (67ft) 20.4m (67ft)   995.43
2 STEBBEINGS Ashleigh AUS
AUS
 
Ope F 20.9m (69ft) 21.9m (72ft) 19.6m (64ft)   1000.00
3 MOYNES MEYER Becky CAN
CAN
 
Ope F 12.3m (40ft) 12.2m (40ft) 13.7m (45ft)   625.57
4 FITCH Brooke NZL
NZL
 
Ope F 11.3m (37ft) 11.9m (39ft) 11.3m (37ft)   543.38
5 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Ope F 10.5m (34ft) 11.4m (37ft) 10.9m (36ft)   520.55
6 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Ope F 10.5m (34ft) 10.6m (35ft)     484.02
7 LINTON Sarah *NZL
NZL
 
Ope F 10.3m (34ft) 10.0m (33ft)     470.32
8 YOUNGBLOOD Alex *USA
USA
 
Ope F 9.7m (32ft) 9.8m (32ft)     447.49
9 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Ope F 9.2m (30ft)       420.09
10 AIMONE Paola ITA
ITA
 
Ope F 7.4m (24ft)       337.90

Open Men Jump Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 SMALL David GBR
GBR
 
Ope M 25.6m (84ft) 26.4m (87ft) 25.6m (84ft)   988.76
2 DERRY Keenan AUS
AUS
 
Ope M 26.7m (88ft) 25.6m (84ft) 24.9m (82ft)   1000.00
3 ST. ONGE Keith USA
USA
 
Ope M 24.2m (79ft) 25.2m (83ft) 24.9m (82ft)   943.82
4 FRANKS Ben AUS
AUS
 
Ope M 25.6m (84ft) 23.9m (78ft) 24.8m (81ft)   958.80
5 RUSSO Tee-Jay *AUS
AUS
 
Ope M 25.9m (85ft) 26.2m (86ft) 24.7m (81ft)   981.27
6 HEAPS Tom GBR
GBR
 
Ope M 24.5m (80ft) 25.2m (83ft)     943.82
7 O'NEILL Peter AUS
AUS
 
Ope M 24.4m (80ft) 24.5m (80ft)     917.60
8 GROEN Mitch NZL
NZL
 
Ope M 24.7m (81ft) 24.1m (79ft)     925.09
9 SCHAW Hugo NZL
NZL
 
Ope M 24.8m (81ft) 23.9m (78ft)     928.84
10 MUSSANO RIBALDONE Filippo ITA
ITA
 
Ope M 24.4m (80ft) 23.3m (76ft)     913.86
11 GROEN Ben NZL
NZL
 
Ope M 24.8m (81ft) 23.2m (76ft)     928.84
12 GERARD Jackson USA
USA
 
Ope M 24.5m (80ft) 22.8m (75ft)     917.60
13 AARTSEN JR. Evert FIN
FIN
 
Ope M 24.2m (79ft)       906.37
14 ROGERS Connor *AUS
AUS
 
Ope M 23.8m (78ft)       891.39
15 KELLY Bevan *NZL
NZL
 
Ope M 23.7m (78ft)       887.64
16 CARUSO Michael USA
USA
 
Ope M 23.5m (77ft)       880.15
17 ALLEN Brem CAN
CAN
 
Ope M 22.4m (73ft)       838.95
18 WEEKES George CAN
CAN
 
Ope M 21.8m (72ft)       816.48
19 SANDS Brett AUS
AUS
 
Ope M 21.5m (71ft)       805.24
20 MESKERS Brody *USA
USA
 
Ope M 20.6m (68ft)       771.54
21 LEIGH William NZL
NZL
 
Ope M 20.2m (66ft)       756.55
22 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Ope M 17.9m (59ft)       670.41
23 TIAN Ye CHN
CHN
 
Ope M 12.6m (41ft)       471.91
24 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Ope M 9.6m (31ft)       359.55
25 YANG Gang CHN
CHN
 
Ope M 8.9m (29ft)       333.33
26 LEE Jason USA
USA
 
Ope M 0.00m (0ft)        
26 MARRINAN Chris AUS
AUS
 
Ope M 0.00m (0ft)        
26 MOYES Ricky GBR
GBR
 
Ope M 0.00m (0ft)        

Open Ladies Overall Results

- 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 STEBBEINGS Ashleigh AUS
AUS
 
Ope F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 GROEN Georgia NZL
NZL
 
Ope F 911.76 597.88 995.43 2505.07
3 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Ope F 823.53 629.63 520.55 1973.71
4 FITCH Brooke NZL
NZL
 
Ope F 894.12 301.59 543.38 1739.09
5 MOYNES MEYER Becky CAN
CAN
 
Ope F 664.71 306.88 625.57 1597.16
6 YOUNGBLOOD Alex *USA
USA
 
Ope F 823.53 317.46 447.49 1588.48
7 LINTON Sarah *NZL
NZL
 
Ope F 723.53 230.69 470.32 1424.54
8 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Ope F 670.59 208.47 484.02 1363.08
9 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Ope F 452.94 95.24 420.09 968.27
10 EHLERS Lauren *USA
USA
 
Ope F 576.47 235.98   812.45
11 AIMONE Paola ITA
ITA
 
Ope F 364.71 76.19 337.90 778.80
12 LARSON JONES Teri *USA
USA
 
Ope F 511.76 195.77   707.53
13 STENSON Ryleigh *USA
USA
 
Ope F   142.86   142.86
14 GILMAN Betsy *USA
USA
 
Ope F   42.33   42.33
15 DUAN Zhenkun CHN
CHN
 
Ope F 23.53 16.93   40.46
16 XU Lu CHN
CHN
 
Ope F 5.88 11.64   17.52
17 YU Meiling CHN
CHN
 
Ope F   5.29   5.29

Open Men Overall Results

- 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 SMALL David GBR
GBR
 
Ope M 956.94 1000.00 988.76 2945.70
2 ST. ONGE Keith USA
USA
 
Ope M 1000.00 887.64 943.82 2831.46
3 GERARD Jackson USA
USA
 
Ope M 947.37 955.06 917.60 2820.03
4 DERRY Keenan AUS
AUS
 
Ope M 947.37 786.52 1000.00 2733.89
5 GROEN Ben NZL
NZL
 
Ope M 851.67 848.69 928.84 2629.20
6 O'NEILL Peter AUS
AUS
 
Ope M 870.81 579.03 917.60 2367.44
7 SANDS Brett AUS
AUS
 
Ope M 899.52 531.84 805.24 2236.60
8 ALLEN Brem CAN
CAN
 
Ope M 765.55 610.49 838.95 2214.99
9 ROGERS Connor *AUS
AUS
 
Ope M 770.33 539.33 891.39 2201.05
10 FRANKS Ben AUS
AUS
 
Ope M 765.55 456.93 958.80 2181.28
11 SCHAW Hugo NZL
NZL
 
Ope M 794.26 344.57 928.84 2067.67
12 HEAPS Tom GBR
GBR
 
Ope M 708.13 292.13 943.82 1944.08
13 WEEKES George CAN
CAN
 
Ope M 708.13 352.06 816.48 1876.67
14 LEIGH William NZL
NZL
 
Ope M 717.70 363.30 756.55 1837.55
15 CARUSO Michael USA
USA
 
Ope M 746.41 172.28 880.15 1798.84
16 MUSSANO RIBALDONE Filippo ITA
ITA
 
Ope M 583.73 90.64 913.86 1588.23
17 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Ope M 727.27 142.32 670.41 1540.00
18 LEE Jason USA
USA
 
Ope M 875.60 350.56   1226.16
19 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Ope M 526.32 191.01 359.55 1076.88
20 RUSSO Tee-Jay *AUS
AUS
 
Ope M     981.27 981.27
21 GROEN Mitch NZL
NZL
 
Ope M     925.09 925.09
22 AARTSEN JR. Evert FIN
FIN
 
Ope M     906.37 906.37
23 KELLY Bevan *NZL
NZL
 
Ope M     887.64 887.64
24 TIAN Ye CHN
CHN
 
Ope M 263.16 109.36 471.91 844.43
25 LOVATO Joe *USA
USA
 
Ope M 818.18     818.18
26 STORMAN Brice *USA
USA
 
Ope M 775.12     775.12
27 MESKERS Brody *USA
USA
 
Ope M     771.54 771.54
28 FARRELL William *USA
USA
 
Ope M 746.41     746.41
29 MOYES Ricky GBR
GBR
 
Ope M 622.01 112.36   734.37
30 YANG Gang CHN
CHN
 
Ope M 287.08 102.62 333.33 723.03
31 LEEN James *NZL
NZL
 
Ope M 722.49     722.49
32 BRUNET Marcel CAN
CAN
 
Ope M 564.59 149.81   714.40
33 EHLERS Landen USA
USA
 
Ope M 593.30 74.91   668.21
34 KANAWYER Jerry *USA
USA
 
Ope M 641.15     641.15
35 WALTER Logan *USA
USA
 
Ope M 578.95     578.95
36 MARRINAN Chris AUS
AUS
 
Ope M 334.93 89.89   424.82
37 WILLIAMSSON Simon SWE
SWE
 
Ope M 248.80 161.05   409.85

Junior 17 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Jun F 8.00 14.20     1000.00
2 YOUNGBLOOD Alex USA
USA
 
Jun F 11.20 14.00     985.92
3 MCCLUNG Elaina AUS
AUS
 
Jun F 7.60 10.10     711.27
4 FOSTER April NZL
NZL
 
Jun F 6.20 9.60     676.06
5 STENSON Ryleigh *USA
USA
 
Jun F 7.20 8.20     577.46
6 EATON Sammi *USA
USA
 
Jun F 5.50 6.10     429.58
7 VRANCX Celine BEL
BEL
 
Jun F 5.40 5.90     415.49
8 RATTALINO Chiara ITA
ITA
 
Jun F 5.70 3.40     401.41
9 ADAMS Megan *USA
USA
 
Jun F 5.20       366.20
10 GASPARINI Matilde ITA
ITA
 
Jun F 5.10       359.15
11 RATTALINO Vittoria *ITA
ITA
 
Jun F 2.23       157.04
12 YU Meiling CHN
CHN
 
Jun F 0.50       35.21
13 XU Lu CHN
CHN
 
Jun F 0.00        

Junior Boys Slalom Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 STORMAN Brice USA
USA
 
Jun M 15.70 17.00     885.42
2 RUSSO Tee-Jay AUS
AUS
 
Jun M 16.70 16.70     869.79
3 GERARD Jackson USA
USA
 
Jun M 19.20 16.30     1000.00
4 EMMA Andrea ITA
ITA
 
Jun M 15.00 14.70     781.25
5 LEIGH William NZL
NZL
 
Jun M 15.00 14.50     781.25
6 SWANBOM Brett *USA
USA
 
Jun M 11.30 12.30     640.62
7 BUCK Joel AUS
AUS
 
Jun M 11.90 11.10     619.79
8 SCOTT Chad NZL
NZL
 
Jun M 11.50 9.20     598.96
9 SOUSA Michael *USA
USA
 
Jun M 10.50       546.88
10 GORRINO Gianluca ITA
ITA
 
Jun M 10.30       536.46
11 ELLIOT Cooper AUS
AUS
 
Jun M 8.80       458.33
12 KELLY Toby NZL
NZL
 
Jun M 8.50       442.71
13 GODDARD Nolan CAN
CAN
 
Jun M 4.13       215.10

Senior 1 Ladies Slalom Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 NORMAND Rachel USA
USA
 
Se1 F 14.20 13.50     1000.00
2 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Se1 F 12.10 11.00     852.11
3 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Se1 F 11.20 10.70     788.73
4 LARSON JONES Teri USA
USA
 
Se1 F 9.10 8.00     640.85
5 DAVIS Katina AUS
AUS
 
Se1 F 7.90       556.34
6 GILMAN Betsy *USA
USA
 
Se1 F 7.20       507.04
7 HALL-BOURNE Kim CAN
CAN
 
Se1 F 3.70       260.56

Senior 1 Men Slalom Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 SANDS Brett AUS
AUS
 
Se1 M 18.00 18.60     1000.00
2 LEE Jason USA
USA
 
Se1 M 17.80 18.10     973.12
3 MCWATTERS Chris USA
USA
 
Se1 M 14.50 16.30     876.34
4 LOVATO Joe *USA
USA
 
Se1 M 16.40 16.10     881.72
5 FARRELL William *USA
USA
 
Se1 M 15.20 16.00     860.22
6 NYBERG Jim SWE
SWE
 
Se1 M 14.80 14.00     795.70
7 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Se1 M 14.80 13.90     795.70
8 KANAWYER Jerry *USA
USA
 
Se1 M 14.60 10.40     784.95
9 KELLY Bevan NZL
NZL
 
Se1 M 14.20       763.44
10 BAUMGARTNER Dan *USA
USA
 
Se1 M 14.10       758.06
11 GROEN Fred NZL
NZL
 
Se1 M 14.00       752.69
12 GROEN Rob NZL
NZL
 
Se1 M 13.50       725.81
13 JORDAN Doug *USA
USA
 
Se1 M 13.20       709.68
14 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Se1 M 11.40       612.90
15 BRUNET Marcel CAN
CAN
 
Se1 M 11.30       607.53
16 TURNER Paul GBR
GBR
 
Se1 M 8.80       473.12
17 ANDERSSON Dennis SWE
SWE
 
Se1 M 6.65       357.53
18 SMITH Cameron AUS
AUS
 
Se1 M 5.00       268.82
19 SERRANO Gustavo MEX
MEX
 
Se1 M 3.05       163.98

Junior 17 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Jun F 5100 6800     1000.00
2 YOUNGBLOOD Alex USA
USA
 
Jun F 2550 2800     411.76
3 STENSON Ryleigh *USA
USA
 
Jun F 1350 2150     316.18
4 MCCLUNG Elaina AUS
AUS
 
Jun F 2050 2100     308.82
5 FOSTER April NZL
NZL
 
Jun F 1960 2040     300.00
6 RATTALINO Chiara ITA
ITA
 
Jun F 1100 1320     194.12
7 VRANCX Celine BEL
BEL
 
Jun F 1330 1190     195.59
8 GASPARINI Matilde ITA
ITA
 
Jun F 1320 1160     194.12
9 ADAMS Megan *USA
USA
 
Jun F 1100       161.76
10 EATON Sammi *USA
USA
 
Jun F 970       142.65
11 RATTALINO Vittoria *ITA
ITA
 
Jun F 70       10.29
12 XU Lu CHN
CHN
 
Jun F 50       7.35
13 YU Meiling CHN
CHN
 
Jun F 0        

Junior Boys Tricks Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 GERARD Jackson USA
USA
 
Jun M 5500 14050     1000.00
2 LEIGH William NZL
NZL
 
Jun M 2500 6300     448.40
3 EMMA Andrea ITA
ITA
 
Jun M 3600 6150     437.72
4 RUSSO Tee-Jay AUS
AUS
 
Jun M 4330 4400     313.17
5 BUCK Joel AUS
AUS
 
Jun M 2050 2750     195.73
6 SOUSA Michael *USA
USA
 
Jun M 2010 2000     143.06
7 SWANBOM Brett *USA
USA
 
Jun M 2500 1950     177.94
8 STORMAN Brice USA
USA
 
Jun M 2700 1800     192.17
9 KELLY Toby NZL
NZL
 
Jun M 2000       142.35
10 CYR Orval *USA
USA
 
Jun M 1840       130.96
11 OSBORN Ellis *USA
USA
 
Jun M 1500       106.76
12 SCOTT Chad NZL
NZL
 
Jun M 1460       103.91
13 ELLIOT Cooper AUS
AUS
 
Jun M 1070       76.16
14 GORRINO Gianluca ITA
ITA
 
Jun M 1020       72.60
15 GODDARD Nolan CAN
CAN
 
Jun M 660       46.98

Senior 1 Ladies Tricks Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 NORMAND Rachel USA
USA
 
Se1 F 2370 2400     1000.00
2 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Se1 F 1580 1970     820.83
3 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Se1 F 1380 1800     750.00
4 LARSON JONES Teri USA
USA
 
Se1 F 1750 750     729.17
5 HALL-BOURNE Kim CAN
CAN
 
Se1 F 1050       437.50
6 DAVIS Katina AUS
AUS
 
Se1 F 1000       416.67
7 GILMAN Betsy *USA
USA
 
Se1 F 600       250.00

Senior 1 Men Tricks Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 SANDS Brett AUS
AUS
 
Se1 M 5600 6180     953.70
2 FARRELL William *USA
USA
 
Se1 M 3480 4380     675.93
3 LEE Jason USA
USA
 
Se1 M 6480 3730     1000.00
4 KAUFMAN Rich *USA
USA
 
Se1 M 2650 2480     408.95
5 NYBERG Jim SWE
SWE
 
Se1 M 2600 2300     401.23
6 KANAWYER Jerry *USA
USA
 
Se1 M 4000 2050     617.28
7 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Se1 M 2400 1830     370.37
8 BAUMGARTNER Dan *USA
USA
 
Se1 M 3080 650     475.31
9 MCWATTERS Chris USA
USA
 
Se1 M 2300       354.94
10 EHLERS Blake *USA
USA
 
Se1 M 2120       327.16
11 KELLY Bevan NZL
NZL
 
Se1 M 2100       324.07
11 LOVATO Joe *USA
USA
 
Se1 M 2100       324.07
13 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Se1 M 2010       310.19
14 JORDAN Doug *USA
USA
 
Se1 M 1990       307.10
15 BRUNET Marcel CAN
CAN
 
Se1 M 1950       300.93
16 MCCAULEY Mark *USA
USA
 
Se1 M 1720       265.43
17 SMITH Cameron AUS
AUS
 
Se1 M 1550       239.20
18 TURNER Paul GBR
GBR
 
Se1 M 1350       208.33
19 SERRANO Gustavo MEX
MEX
 
Se1 M 350       54.01
20 ANDERSSON Dennis SWE
SWE
 
Se1 M 120       18.52

Junior 17 Girls Jump Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 YOUNGBLOOD Alex USA
USA
 
Jun F 8.8m (29ft) 12.0m (39ft)     1000.00
2 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Jun F 9.8m (32ft) 11.4m (37ft)     950.00
3 STENSON Ryleigh *USA
USA
 
Jun F 8.5m (28ft) 8.5m (28ft)     708.33
4 FOSTER April NZL
NZL
 
Jun F 8.2m (27ft) 8.2m (27ft)     683.33
5 GASPARINI Matilde ITA
ITA
 
Jun F 7.0m (23ft)       583.33
6 MCCLUNG Elaina AUS
AUS
 
Jun F 6.7m (22ft)       558.33
7 VRANCX Celine BEL
BEL
 
Jun F 6.2m (20ft)       516.67
8 RATTALINO Chiara ITA
ITA
 
Jun F 0.00m (0ft)        

Junior Boys Jump Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 RUSSO Tee-Jay AUS
AUS
 
Jun M 26.0m (85ft) 25.6m (84ft)     1000.00
2 GERARD Jackson USA
USA
 
Jun M 23.4m (77ft) 23.1m (76ft)     900.00
3 LEIGH William NZL
NZL
 
Jun M 19.1m (63ft) 21.5m (71ft)     826.92
4 ELLIOT Cooper AUS
AUS
 
Jun M 17.8m (58ft) 18.8m (62ft)     723.08
5 EMMA Andrea ITA
ITA
 
Jun M 13.5m (44ft)       519.23
6 STORMAN Brice USA
USA
 
Jun M 10.9m (36ft)       419.23
7 BUCK Joel AUS
AUS
 
Jun M 9.8m (32ft)       376.92
8 SCOTT Chad NZL
NZL
 
Jun M 7.9m (26ft)       303.85

Senior 1 Ladies Jump Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 NORMAND Rachel USA
USA
 
Se1 F 11.4m (37ft) 11.4m (37ft)     1000.00
2 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Se1 F 10.0m (33ft) 9.8m (32ft)     877.19
3 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Se1 F 8.1m (27ft) 7.6m (25ft)     710.53
4 LARSON JONES Teri USA
USA
 
Se1 F 8.5m (28ft) 7.2m (24ft)     745.61
5 DAVIS Katina AUS
AUS
 
Se1 F 7.5m (25ft)       657.89
6 GILMAN Betsy *USA
USA
 
Se1 F 6.4m (21ft)       561.40

Senior 1 Men Jump Results

Homologation: World record - 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Prelims Semi-final Final   Overall
1 LEE Jason USA
USA
 
Se1 M 23.1m (76ft) 23.5m (77ft)     1000.00
2 KELLY Bevan NZL
NZL
 
Se1 M 23.5m (77ft) 23.2m (76ft)     1000.00
3 NYBERG Jim SWE
SWE
 
Se1 M 20.3m (67ft) 21.6m (71ft)     919.15
4 SMITH Cameron AUS
AUS
 
Se1 M 19.5m (64ft) 20.7m (68ft)     880.85
5 SANDS Brett AUS
AUS
 
Se1 M 21.7m (71ft) 20.4m (67ft)     923.40
6 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Se1 M 18.8m (62ft) 18.3m (60ft)     800.00
7 GROEN Fred NZL
NZL
 
Se1 M 18.7m (61ft) 18.1m (59ft)     795.74
8 MCWATTERS Chris USA
USA
 
Se1 M 18.2m (60ft) 17.7m (58ft)     774.47
9 BAUMGARTNER Dan *USA
USA
 
Se1 M 17.8m (58ft)       757.45
10 JORDAN Doug *USA
USA
 
Se1 M 15.5m (51ft)       659.57
11 FRIEDLE Eric *USA
USA
 
Se1 M 11.0m (36ft)       468.09
12 KANAWYER Jerry *USA
USA
 
Se1 M 10.7m (35ft)       455.32
12 MCCAULEY Mark *USA
USA
 
Se1 M 10.7m (35ft)       455.32
14 TURNER Paul GBR
GBR
 
Se1 M 9.6m (31ft)       408.51
15 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Se1 M 9.3m (31ft)       395.74
16 LOVATO Joe *USA
USA
 
Se1 M 9.2m (30ft)       391.49
17 EHLERS Blake *USA
USA
 
Se1 M 8.9m (29ft)       378.72
18 STONE Lee *USA
USA
 
Se1 M 8.4m (28ft)       357.45

Junior 17 Girls Overall Results

- 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 MCCAULEY Lexi USA
USA
 
Jun F 1000.00 1000.00 950.00 2950.00
2 YOUNGBLOOD Alex USA
USA
 
Jun F 985.92 411.76 1000.00 2397.68
3 FOSTER April NZL
NZL
 
Jun F 676.06 300.00 683.33 1659.39
4 STENSON Ryleigh *USA
USA
 
Jun F 577.46 316.18 708.33 1601.97
5 MCCLUNG Elaina AUS
AUS
 
Jun F 711.27 308.82 558.33 1578.42
6 GASPARINI Matilde ITA
ITA
 
Jun F 359.15 194.12 583.33 1136.60
7 VRANCX Celine BEL
BEL
 
Jun F 415.49 195.59 516.67 1127.75
8 RATTALINO Chiara ITA
ITA
 
Jun F 401.41 194.12   595.53
9 EATON Sammi *USA
USA
 
Jun F 429.58 142.65   572.23
10 ADAMS Megan *USA
USA
 
Jun F 366.20 161.76   527.96
11 RATTALINO Vittoria *ITA
ITA
 
Jun F 157.04 10.29   167.33
12 YU Meiling CHN
CHN
 
Jun F 35.21     35.21
13 XU Lu CHN
CHN
 
Jun F   7.35   7.35

Junior Boys Overall Results

- 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 GERARD Jackson USA
USA
 
Jun M 1000.00 1000.00 900.00 2900.00
2 RUSSO Tee-Jay AUS
AUS
 
Jun M 869.79 313.17 1000.00 2182.96
3 LEIGH William NZL
NZL
 
Jun M 781.25 448.40 826.92 2056.57
4 EMMA Andrea ITA
ITA
 
Jun M 781.25 437.72 519.23 1738.20
5 STORMAN Brice USA
USA
 
Jun M 885.42 192.17 419.23 1496.82
6 ELLIOT Cooper AUS
AUS
 
Jun M 458.33 76.16 723.08 1257.57
7 BUCK Joel AUS
AUS
 
Jun M 619.79 195.73 376.92 1192.44
8 SCOTT Chad NZL
NZL
 
Jun M 598.96 103.91 303.85 1006.72
9 SWANBOM Brett *USA
USA
 
Jun M 640.62 177.94   818.56
10 SOUSA Michael *USA
USA
 
Jun M 546.88 143.06   689.94
11 GORRINO Gianluca ITA
ITA
 
Jun M 536.46 72.60   609.06
12 KELLY Toby NZL
NZL
 
Jun M 442.71 142.35   585.06
13 GODDARD Nolan CAN
CAN
 
Jun M 215.10 46.98   262.08
14 CYR Orval *USA
USA
 
Jun M   130.96   130.96
15 OSBORN Ellis *USA
USA
 
Jun M   106.76   106.76

Senior 1 Ladies Overall Results

- 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 NORMAND Rachel USA
USA
 
Se1 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 KIRSCH Steffi GER
GER
 
Se1 F 788.73 820.83 877.19 2486.75
3 HEMPELMANN Svenja GER
GER
 
Se1 F 852.11 750.00 710.53 2312.64
4 LARSON JONES Teri USA
USA
 
Se1 F 640.85 729.17 745.61 2115.63
5 DAVIS Katina AUS
AUS
 
Se1 F 556.34 416.67 657.89 1630.90
6 GILMAN Betsy *USA
USA
 
Se1 F 507.04 250.00 561.40 1318.44
7 HALL-BOURNE Kim CAN
CAN
 
Se1 F 260.56 437.50   698.06

Senior 1 Men Overall Results

- 2018-08-12 - 2018-08-18
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 LEE Jason USA
USA
 
Se1 M 973.12 1000.00 1000.00 2973.12
2 SANDS Brett AUS
AUS
 
Se1 M 1000.00 953.70 923.40 2877.10
3 NYBERG Jim SWE
SWE
 
Se1 M 795.70 401.23 919.15 2116.08
4 KELLY Bevan NZL
NZL
 
Se1 M 763.44 324.07 1000.00 2087.51
5 MCWATTERS Chris USA
USA
 
Se1 M 876.34 354.94 774.47 2005.75
6 BAUMGARTNER Dan *USA
USA
 
Se1 M 758.06 475.31 757.45 1990.82
7 CROTEAU Gordie CAN
CAN
 
Se1 M 795.70 310.19 800.00 1905.89
8 KANAWYER Jerry *USA
USA
 
Se1 M 784.95 617.28 455.32 1857.55
9 JORDAN Doug *USA
USA
 
Se1 M 709.68 307.10 659.57 1676.35
10 LOVATO Joe *USA
USA
 
Se1 M 881.72 324.07 391.49 1597.28
11 GROEN Fred NZL
NZL
 
Se1 M 752.69   795.74 1548.43
12 FARRELL William *USA
USA
 
Se1 M 860.22 675.93   1536.15
13 SMITH Cameron AUS
AUS
 
Se1 M 268.82 239.20 880.85 1388.87
14 SCHWARTZ Don CAN
CAN
 
Se1 M 612.90 370.37 395.74 1379.01
15 TURNER Paul GBR
GBR
 
Se1 M 473.12 208.33 408.51 1089.96
16 BRUNET Marcel CAN
CAN
 
Se1 M 607.53 300.93   908.46
17 GROEN Rob NZL
NZL
 
Se1 M 725.81     725.81
18 MCCAULEY Mark *USA
USA
 
Se1 M   265.43 455.32 720.75
19 EHLERS Blake *USA
USA
 
Se1 M   327.16 378.72 705.88
20 FRIEDLE Eric *USA
USA
 
Se1 M     468.09 468.09
21 KAUFMAN Rich *USA
USA
 
Se1 M   408.95   408.95
22 ANDERSSON Dennis SWE
SWE
 
Se1 M 357.53 18.52   376.05
23 STONE Lee *USA
USA
 
Se1 M     357.45 357.45
24 SERRANO Gustavo MEX
MEX
 
Se1 M 163.98 54.01   217.99

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved