International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Grand prix of the Cable - Final


Lublin

  map of site

Results

  Junior Girls under 15 Slalom
  Junior Girls under 15 Tricks
  Junior Girls under 15 Jump
  Junior Girls under 15 Overall

  Junior Boys under 15 Slalom
  Junior Boys under 15 Tricks
  Junior Boys under 15 Jump
  Junior Boys under 15 Overall

  Junior Girls under 19 Slalom
  Junior Girls under 19 Tricks
  Junior Girls under 19 Jump
  Junior Girls under 19 Overall

  Junior Boys under 19 Slalom
  Junior Boys under 19 Tricks
  Junior Boys under 19 Jump
  Junior Boys under 19 Overall

  Open Ladies Slalom
  Open Ladies Tricks
  Open Ladies Jump
  Open Ladies Overall

  Open Men Slalom
  Open Men Tricks
  Open Men Jump
  Open Men Overall
Grand prix of the Cable - Final
Lublin - 23/24 Aug 2008 2008

Grand prix of the Cable - Final - Individual classification - Results all

Grand prix of the Cable - Final

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final Overall
1 (45) Matisova Patricia TXK 0,50/37 2,00/55/14.25 1000,00
2 (1) Kuzbiel Aleksandra MOS 3,50/37 2,50/52 650,00
3 (22) Rutkowska Malgorzata AKS 2,00/37 4,00/43 320,00
4 (46) Cseploova Veronika TXK 0,00/37    

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final Overall
1 (51) Borysewicz Kamil POLSKA 4,00/46 2,50/58/16.00 1000,00
2 (15) Jatkowski Maciej MOS 2,50/40 5,00/49 516,85
3 (11) Pirsztuk Filip MOS 4,00/40 2,50/49 460,67
4 (17) Zawadzki Erwin MOS 5,00/40 0,50/49 415,73
5 (16) Smykowski Robert MOS 4,00/40 3,00/43 202,25
6 (44) Hynek Radovan TXK 2,00/40   44,94
6 (14) Kulbacki Karol MOS 2,00/40   44,94
6 (6) Swietek Pawel POLSKA 2,00/40   44,94
6 (43) Vasko Alexander TXK 2,00/40   44,94

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (23) Schall Nadine WWSC 2,00/40 3,00/55/13.00   1000,00 10
2 (3) Mazurkiewicz Justyna POLSKA 3,00/40 3,00/55/14.25   882,35 9
3 (30) Karabanova Maryia MINSK 2,00/40 2,00/55/14.25   862,75 8
4 (55) Kocurova Petra SKH 4,00/40 3,00/55/16.00   764,71 7

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (53) Nonn Vladimír DOL 2,00/49 5,00/58/16.00   1000,00 10
2 (48) Galinowski Jan POLSKA 1,00/49 5,50/58/18.25   865,85 9
3 (42) Brezovsky Peter TXK 1,50/49 2,00/58/18.25   780,49 8
4 (41) Szasz Jakub TXK 1,50/49 1,50/58/18.25   768,29 7
5 (18) Ulanowicz Olaf MOS 4,00/49 4,00/52   536,59 6
6 (13) Klos Adam MOS 3,50/49 3,50/52   524,39 5
7 (12) Andracki David MOS 0,00/46     146,34 4
8 (52) Chladek Lukas SKH 4,00/43     97,56 3
9 (10) Milewski Maciej MOS 2,00/43     48,78 2
10 (19) Domanski Rafal MOS 1,50/43     36,59 1
10 (21) Hugues Piotr AZS 1,50/43     36,59 1

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (25) Pavlova Olga MINSK 4,00/49 4,00/55/12.00   1000,00 10
2 (40) Oravcova Eva TXK 3,00/49 5,50/55/14.25   798,08 9
3 (24) Schall Bianca WWSC 4,00/43 4,00/55/14.25   769,23 8
4 (20) Kurczynska Olga POLSKA 4,00/43 2,00/55/14.25   730,77 7
5 (34) Begun Anna MINSK 4,00/43 4,50/52   432,69 6
6 (39) Pavelkova Pavla TXK 3,00/43     57,69 5
7 (4) Mos Anna POLSKA 1,50/43     28,85 4

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (27) Bushyn Siarhei MINSK 3,00/55/18.25 2,50/58/12.00   1000,00 10
2 (28) Papakul Mikita NOVOP 2,00/55/18.25 4,00/58/14.25   792,08 9
3 (5) Kazek Dawid POLSKA 5,00/46 4,50/58/16.00   683,17 8
4 (8) Pieczonka Bartosz MANTA 2,00/55/18.25 3,00/58/18.25   534,65 7
5 (2) Kwapien Mariusz MOS 2,00/55/18.25 2,50/58/18.25   524,75 6
6 (7) Sagan Pawel MANTA 5,50/46 5,50/46   108,91 5
7 (56) Miketa Jan SCH 4,25/46     84,16 4
8 (35) Hribik Miroslav TXK 4,00/46     79,21 3
9 (9) Kucharik Martin MANTA 2,50/46     49,50 2
10 (47) Bernatowicz Krzysztov POLSKA 2,00/46     39,60 1
11 (33) Aksinevich Dzmitry MINSK 1,50/46     29,70  
12 (38) Marcincin Richard TXK 1,00/46     19,80  
13 (36) Olsavsky Stefan TXK 0,50/46     9,90  

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final Overall
1 (45) Matisova Patricia TXK 2310 2920 1000,00
2 (1) Kuzbiel Aleksandra MOS 460 530 181,51
3 (46) Cseploova Veronika TXK 260 500 171,23
4 (22) Rutkowska Malgorzata AKS 40 360 123,29

Junior Boys under 15 Tricks ResultsJunior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final Overall
1 (43) Vasko Alexander TXK 2100 6470 1000,00
2 (44) Hynek Radovan TXK 2700 4910 758,89
3 (51) Borysewicz Kamil POLSKA 2450 3490 539,41
4 (6) Swietek Pawel POLSKA 1190 2140 330,76
5 (17) Zawadzki Erwin MOS 840 800 129,83
6 (14) Kulbacki Karol MOS 620   95,83
7 (11) Pirsztuk Filip MOS 580   89,64
8 (15) Jatkowski Maciej MOS 430   66,46
9 (16) Smykowski Robert MOS 120   18,55

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (3) Mazurkiewicz Justyna POLSKA 6320 7240   1000,00 10
2 (55) Kocurova Petra SKH 5270 6240   861,88 9
3 (30) Karabanova Maryia MINSK 3280 5670   783,15 8
4 (23) Schall Nadine WWSC 320 1400   193,37 7

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (53) Nonn Vladimír DOL 3620 6670   1000,00 10
2 (52) Chladek Lukas SKH 2190 4890   733,13 9
3 (48) Galinowski Jan POLSKA 2190 4410   661,17 8
4 (41) Szasz Jakub TXK 3100 2700   464,77 7
5 (42) Brezovsky Peter TXK 3090 1860   463,27 6
6 (18) Ulanowicz Olaf MOS 1160 1520   227,89 5
7 (13) Klos Adam MOS 840     125,94 4
8 (19) Domanski Rafal MOS 530     79,46 3
9 (21) Hugues Piotr AZS 480     71,96 2
10 (10) Milewski Maciej MOS 450     67,47 1
11 (12) Andracki David MOS 360     53,97  

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (25) Pavlova Olga MINSK 5930 8170   1000,00 10
2 (34) Begun Anna MINSK 4550 6690   818,85 9
3 (4) Mos Anna POLSKA 4620 5390   659,73 8
4 (39) Pavelkova Pavla TXK 3150 3400   416,16 7
5 (40) Oravcova Eva TXK 2920 2670   357,41 6
6 (24) Schall Bianca WWSC 2830     346,39 5
7 (20) Kurczynska Olga POLSKA 1110     135,86 4

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (35) Hribik Miroslav TXK 5970 9170   1000,00 10
2 (5) Kazek Dawid POLSKA 5870 9050   986,91 9
3 (28) Papakul Mikita NOVOP 3790 8990   980,37 8
4 (47) Bernatowicz Krzysztov POLSKA 5870 6960   759,00 7
5 (27) Bushyn Siarhei MINSK 5900 6660   726,28 6
6 (56) Miketa Jan SCH 3750     408,94 5
7 (8) Pieczonka Bartosz MANTA 3710     404,58 4
8 (38) Marcincin Richard TXK 2870     312,98 3
9 (33) Aksinevich Dzmitry MINSK 1830     199,56 2
10 (2) Kwapien Mariusz MOS 1380     150,49 1

Junior Girls under 15 Jump Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final Overall
1 (45) Matisova Patricia TXK 23,5m 23,7m 1000,00
2 (22) Rutkowska Malgorzata AKS 19,3m 18,9m 814,35
3 (1) Kuzbiel Aleksandra MOS 16,2m 16,6m 700,42

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final Overall
1 (51) Borysewicz Kamil POLSKA 31,4m 32,2m 1000,00
2 (43) Vasko Alexander TXK 25,3m 27,1m 841,61
3 (6) Swietek Pawel POLSKA 28,3m 26,0m 878,88
4 (15) Jatkowski Maciej MOS 20,8m 21,4m 664,60
5 (17) Zawadzki Erwin MOS 21,2m 20,7m 658,39
6 (14) Kulbacki Karol MOS 17,7m   549,69
7 (44) Hynek Radovan TXK 17,5m   543,48
8 (16) Smykowski Robert MOS 16,3m   506,21
9 (11) Pirsztuk Filip MOS 15,4m   478,26

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (23) Schall Nadine WWSC 26,7m 29,6m   1000,00 10
2 (55) Kocurova Petra SKH 26,4m 29,2m   983,74 9
3 (30) Karabanova Maryia MINSK 24,3m 27,4m   910,57 8
4 (3) Mazurkiewicz Justyna POLSKA 20,2m 0,0m   617,89 7

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (48) Galinowski Jan POLSKA 41,4m 43,2m   1000,00 10
2 (21) Hugues Piotr AZS 39,8m 40,8m   927,71 9
3 (53) Nonn Vladimír DOL 37,3m 39,3m   882,53 8
4 (41) Szasz Jakub TXK 30,3m 32,6m   680,72 7
5 (10) Milewski Maciej MOS 34,7m 31,7m   743,98 6
6 (19) Domanski Rafal MOS 30,3m 30,9m   629,52 5
7 (18) Ulanowicz Olaf MOS 31,0m 30,6m   632,53 4
8 (52) Chladek Lukas SKH 28,4m     554,22 3
9 (42) Brezovsky Peter TXK 25,0m     451,81 2
10 (13) Klos Adam MOS 23,5m     406,63 1
11 (12) Andracki David MOS 21,0m     331,33  

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (25) Pavlova Olga MINSK 38,5m 38,4m   1000,00 10
2 (34) Begun Anna MINSK 32,3m 31,9m   782,46 9
3 (24) Schall Bianca WWSC 26,7m 29,0m   666,67 8
4 (20) Kurczynska Olga POLSKA 29,4m 28,7m   680,70 7
5 (4) Mos Anna POLSKA 26,2m 27,0m   596,49 6

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Preliminary Final   Overall Pts
1 (47) Bernatowicz Krzysztov POLSKA 45,2m 47,8m   1000,00 10
2 (28) Papakul Mikita NOVOP 46,7m 47,2m   981,71 9
3 (35) Hribik Miroslav TXK 44,1m 47,1m   978,66 8
4 (27) Bushyn Siarhei MINSK 44,6m 46,5m   960,37 7
5 (56) Miketa Jan SCH 38,2m     707,32 6
6 (8) Pieczonka Bartosz MANTA 37,8m     695,12 5
7 (5) Kazek Dawid POLSKA 36,8m     664,63 4
8 (2) Kwapien Mariusz MOS 24,7m     295,73 3
9 (54) Gibala Marian SKH 24,4m     286,59 2

Junior Girls under 15 Overall Results

- 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 (45) Matisova Patricia TXK 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 (1) Kuzbiel Aleksandra MOS 650,00 181,51 700,42 1531,93
3 (22) Rutkowska Malgorzata AKS 320,00 123,29 814,35 1257,64

Junior Boys under 15 Overall ResultsJunior Boys under 15 Overall Results

- 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 (51) Borysewicz Kamil POLSKA 1000,00 539,41 1000,00 2539,41
2 (43) Vasko Alexander TXK 44,94 1000,00 841,61 1886,55
3 (44) Hynek Radovan TXK 44,94 758,89 543,48 1347,31
4 (6) Swietek Pawel POLSKA 44,94 330,76 878,88 1254,58
5 (15) Jatkowski Maciej MOS 516,85 66,46 664,60 1247,91
6 (17) Zawadzki Erwin MOS 415,73 129,83 658,39 1203,95
7 (11) Pirsztuk Filip MOS 460,67 89,64 478,26 1028,57
8 (16) Smykowski Robert MOS 202,25 18,55 506,21 727,01
9 (14) Kulbacki Karol MOS 44,94 95,83 549,69 690,46

Junior Girls under 19 Overall Results

- 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 (55) Kocurova Petra SKH 764,71 861,88 983,74 2610,33
2 (30) Karabanova Maryia MINSK 862,75 783,15 910,57 2556,47
3 (3) Mazurkiewicz Justyna POLSKA 882,35 1000,00 617,89 2500,24
4 (23) Schall Nadine WWSC 1000,00 193,37 1000,00 2193,37

Junior Boys under 19 Overall Results

- 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 (53) Nonn Vladimír DOL 1000,00 1000,00 882,53 2882,53
2 (48) Galinowski Jan POLSKA 865,85 661,17 1000,00 2527,02
3 (41) Szasz Jakub TXK 768,29 464,77 680,72 1913,78
4 (42) Brezovsky Peter TXK 780,49 463,27 451,81 1695,57
5 (18) Ulanowicz Olaf MOS 536,59 227,89 632,53 1397,01
6 (52) Chladek Lukas SKH 97,56 733,13 554,22 1384,91
7 (13) Klos Adam MOS 524,39 125,94 406,63 1056,96
8 (21) Hugues Piotr AZS 36,59 71,96 927,71 1036,26
9 (10) Milewski Maciej MOS 48,78 67,47 743,98 860,23
10 (19) Domanski Rafal MOS 36,59 79,46 629,52 745,57
11 (12) Andracki David MOS 146,34 53,97 331,33 531,64

Open Ladies Overall Results

- 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 (25) Pavlova Olga MINSK 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 (34) Begun Anna MINSK 432,69 818,85 782,46 2034,00
3 (24) Schall Bianca WWSC 769,23 346,39 666,67 1782,29
4 (20) Kurczynska Olga POLSKA 730,77 135,86 680,70 1547,33
5 (4) Mos Anna POLSKA 28,85 659,73 596,49 1285,07

Open Men Overall Results

- 23.8.2008 - 24.8.2008
  Bib Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 (28) Papakul Mikita NOVOP 792,08 980,37 981,71 2754,16
2 (27) Bushyn Siarhei MINSK 1000,00 726,28 960,37 2686,65
3 (5) Kazek Dawid POLSKA 683,17 986,91 664,63 2334,71
4 (35) Hribik Miroslav TXK 79,21 1000,00 978,66 2057,87
5 (47) Bernatowicz Krzysztov POLSKA 39,60 759,00 1000,00 1798,60
6 (8) Pieczonka Bartosz MANTA 534,65 404,58 695,12 1634,35
7 (56) Miketa Jan SCH 84,16 408,94 707,32 1200,42
8 (2) Kwapien Mariusz MOS 524,75 150,49 295,73 970,97

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved