International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Grand Prix of Cable 2009


Horni Terlicko

  map of site

Results

  Junior Girls under 15 Slalom
  Junior Girls under 15 Tricks
  Junior Girls under 15 Jump
  Junior Girls under 15 Overall

  Junior Boys under 15 Slalom
  Junior Boys under 15 Tricks
  Junior Boys under 15 Jump
  Junior Boys under 15 Overall

  Junior Girls under 19 Slalom
  Junior Girls under 19 Tricks
  Junior Girls under 19 Jump
  Junior Girls under 19 Overall

  Junior Boys under 19 Slalom
  Junior Boys under 19 Tricks
  Junior Boys under 19 Jump
  Junior Boys under 19 Overall

  Open Ladies Slalom
  Open Ladies Tricks
  Open Ladies Jump
  Open Ladies Overall

  Open Men Slalom
  Open Men Tricks
  Open Men Jump
  Open Men Overall
Grand Prix of Cable 2009
Horni Terlicko - 1/2 Aug 2009 2009

Grand Prix of Cable 2009 - Individual classification

Grand Prix of Cable 2009

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Preliminary Final Overall
1 (37) Vasko Alexander SVK SVK   -15 M 3,00/58/16.00 3,00/58/14.25 1000,00
2 (43) Schimanski Marius GER GER   -15 M 3,00/58/18.25 2,50/58/14.25 990,20
3 (38) Hynek Radovan SVK SVK   -15 M 4,00/58/18.25 2,50/58/16.00 872,55
4 (22) Swietek Pavel POL POL   -15 M 1,50/55/18.25 2,50/55/18.25 637,25
5 (40) Kerpcar Juraj SVK SVK   -15 M 2,50/52 1,50/49 519,61
6 (15) Bergmayr Achim AUT AUT   -15 M 3,50/46   303,92
7 (16) Bergmayr Ralf AUT AUT   -15 M 2,50/43   166,67
8 (28) Borysewicz Kamil POL POL   -15 M 5,50/37    

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Preliminary Final Overall
1 (39) Cseploova Veronika SVK SVK   -15 F 2,00/55/18.25 5,00/55/18.25 1000,00
2 (29) Kuzbiel Aleksandra POL POL   -15 F 4,25/49 5,00/49 707,32
3 (30) Rutkowska Malgorzata POL POL   -15 F 6,00/46 1,00/49 609,76
4 (5) Splichalova Andrea CZE CZE   -15 F 3,00/34 3,00/34  
5 (3) Balonova Pavlina CZE CZE   -15 F 1,00/34 1,00/34  

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (4) Chladek Lukas CZE CZE 4,00/58/18.25 2,00/58/13.00   1000,00 10
2 (35) Szász Jakub SVK SVK 3,00/58/18.25 5,00/58/14.25   940,00 9
3 (27) Galinowski Jan POL POL 2,25/58/18.25 3,00/58/16.00   780,00 8
4 (53) Isayeu Aliaksandr BLR BLR 4,00/58/18.25 1,50/58/16.00   750,00 7
5 (45) Schiewe Timo GER GER 3,00/58/18.25 2,25/58/18.25   660,00 6
6 (36) Brezovsky Peter SVK SVK 2,00/58/18.25     640,00 5
7 (14) Vojnic Tomislav-Martin AUT AUT 5,50/49     110,00 4
8 (54) Tichy Vaclav CZE CZE 3,00/49     60,00 3
9 (46) Schermer Helge GER GER 1,50/49     30,00 2

Junior Girls under 19 Slalom ResultsJunior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (49) Rabchun Aliaksandra BLR BLR 5,00/55/18.25 3,50/55/13.00   1000,00 10
2 (11) Schall Nadine AUT AUT 3,00/55/14.25 2,00/55/13.00   970,87 9
3 (18) Mazurkiewicz Justyna POL POL 5,00/55/18.25 5,50/55/18.25   689,32 8
4 (9) Van De Crommert Linda NED NED 2,00/52 4,00/55/18.25   660,19 7

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (12) Pugstaller Robert AUT AUT 5,00/58/13.00 5,00/58/13.00   940,00 10
2 (52) Papakul Nikita BLR BLR 1,00/58/12.00 5,50/58/18.25   980,00 9
3 (56) Miketa Jan CZE CZE 0,50/58/12.00 5,00/58/18.25   970,00 8
4 (32) Olsavsky Stefan SVK SVK 5,00/58/14.25 5,00/58/18.25   820,00 7
5 (13) Gerhofer Peter AUT AUT 2,00/58/12.00 4,50/58/18.25   1000,00 6
6 (42) Erlinger Paul AUT AUT 5,00/58/13.00 3,50/58/18.25   940,00 5
7 (19) Kazek Dawid POL POL 4,25/58/14.25 3,50/58/18.25   805,00 4
8 (41) Krenn Josef AUT AUT 5,00/58/16.00 2,00/58/18.25   700,00 3
9 (51) Bushyn Siarhei BLR BLR 5,00/58/18.25     580,00 2
9 (24) Rutkowski Jakub POL POL 5,00/58/18.25     580,00 2
11 (25) Bernatowicz Krzysztov POL POL 4,50/58/18.25     570,00  
12 (1) Resl Daniel CZE CZE 3,00/58/18.25     540,00  
13 (8) Nonn Vladimír CZE CZE 5,50/55/18.25     110,00  
14 (31) Hugues Piotr POL POL 2,50/55/18.25     50,00  
15 (23) Pieczonka Bartosz POL POL 2,25/55/18.25     45,00  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (10) Schall Bianca AUT AUT 2,00/55/14.25 1,00/55/12.00   980,00 10
2 (48) Dymant Iryna BLR BLR 2,00/55/12.00 0,50/55/12.00   1000,00 9
3 (34) Oravcova Eva SVK SVK 4,00/55/18.25 5,00/55/16.00   700,00 8
4 (17) Mos Anna POL POL 2,50/55/16.00 3,00/55/16.00   660,00 7
5 (50) Begun Anna BLR BLR 4,50/52 5,00/55/18.25   580,00 6
6 (55) Niznikova Bronislava SVK SVK 3,00/52     60,00 5
6 (33) Pavelkova Pavla SVK SVK 3,00/52     60,00 5
8 (44) Wittenbrock Jana GER GER 1,50/52     30,00 3

Junior Boys under 15 Tricks ResultsJunior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Preliminary Final Overall
1 (43) Schimanski Marius GER GER   -15 M 4860 4860 595,59
2 (22) Swietek Pavel POL POL   -15 M 5970 4380 731,62
3 (37) Vasko Alexander SVK SVK   -15 M 8160 4320 1000,00
4 (38) Hynek Radovan SVK SVK   -15 M 4560 3760 558,82
5 (28) Borysewicz Kamil POL POL   -15 M 2950 2410 361,52
6 (40) Kerpcar Juraj SVK SVK   -15 M 1470   180,15

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Preliminary Final Overall
1 (39) Cseploova Veronika SVK SVK   -15 F 2130 1520 1000,00
2 (29) Kuzbiel Aleksandra POL POL   -15 F 830 1100 516,43
3 (30) Rutkowska Malgorzata POL POL   -15 F 650 900 422,54
4 (5) Splichalova Andrea CZE CZE   -15 F 770 280 361,50
5 (3) Balonova Pavlina CZE CZE   -15 F 100 60 46,95
6 (2) Splichalova Denisa CZE CZE   -15 F 80   37,56

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (53) Isayeu Aliaksandr BLR BLR 3660 6870   1000,00 10
2 (4) Chladek Lukas CZE CZE 4140 4050   602,62 9
3 (35) Szász Jakub SVK SVK 4940 3640   719,07 8
4 (36) Brezovsky Peter SVK SVK 3620 3170   526,93 7
5 (46) Schermer Helge GER GER 3550     516,74 6
6 (27) Galinowski Jan POL POL 2730     397,38 5
7 (54) Tichy Vaclav CZE CZE 2140     311,50 4
8 (45) Schiewe Timo GER GER 1970     286,75 3

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (18) Mazurkiewicz Justyna POL POL 6920 6080   1000,00 10
2 (49) Rabchun Aliaksandra BLR BLR 6530 4270   943,64 9
3 (11) Schall Nadine AUT AUT 2920 2020   421,97 8
4 (9) Van De Crommert Linda NED NED 2890 1800   417,63 7

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (52) Papakul Nikita BLR BLR 10780 8660   1000,00 10
2 (19) Kazek Dawid POL POL 5740 7120   660,48 9
3 (51) Bushyn Siarhei BLR BLR 8880 6120   823,75 8
4 (56) Miketa Jan CZE CZE 5680 6080   564,01 7
5 (23) Pieczonka Bartosz POL POL 6460 5600   599,26 6
6 (8) Nonn Vladimír CZE CZE 5050     468,46 5
7 (25) Bernatowicz Krzysztov POL POL 2750     255,10 4

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (48) Dymant Iryna BLR BLR 5930 6810   868,62 10
2 (7) Kocurova Petra CZE CZE 7840 6530   1000,00 9
3 (17) Mos Anna POL POL 7710 6490   983,42 8
4 (50) Begun Anna BLR BLR 4560 6330   807,40 7
5 (33) Pavelkova Pavla SVK SVK 3400 2500   433,67 6
6 (44) Wittenbrock Jana GER GER 2250     286,99 5
7 (34) Oravcova Eva SVK SVK 2190     279,34 4
8 (10) Schall Bianca AUT AUT 1650     210,46 3

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Preliminary Final Overall
1 (28) Borysewicz Kamil POL POL   -15 M 37,0m 37,7m 1000,00
2 (43) Schimanski Marius GER GER   -15 M 34,9m 33,3m 925,73
3 (22) Swietek Pavel POL POL   -15 M 30,1m 32,8m 870,03
4 (37) Vasko Alexander SVK SVK   -15 M 32,4m 32,6m 864,72
5 (38) Hynek Radovan SVK SVK   -15 M 23,0m 23,5m 623,34

Junior Girls under 15 Jump ResultsJunior Girls under 15 Jump Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Preliminary Final Overall
1 (30) Rutkowska Malgorzata POL POL   -15 F 22,5m 24,1m 1000,00
2 (29) Kuzbiel Aleksandra POL POL   -15 F 18,4m 19,7m 817,43
3 (39) Cseploova Veronika SVK SVK   -15 F 17,9m 18,3m 759,34

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (27) Galinowski Jan POL POL 47,8m 47,2m   1000,00 10
2 (53) Isayeu Aliaksandr BLR BLR 38,2m 39,8m   788,36 9
3 (36) Brezovsky Peter SVK SVK 32,8m 35,5m   674,60 8
4 (35) Szász Jakub SVK SVK 37,9m 35,2m   738,10 7
5 (46) Schermer Helge GER GER 34,8m     656,08 6
6 (54) Tichy Vaclav CZE CZE 31,4m     566,14 5
7 (4) Chladek Lukas CZE CZE 31,1m     558,20 4
7 (45) Schiewe Timo GER GER 31,1m     558,20 4

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (49) Rabchun Aliaksandra BLR BLR 32,9m 32,5m   1000,00 10
2 (11) Schall Nadine AUT AUT 30,7m 30,3m   921,15 9
3 (18) Mazurkiewicz Justyna POL POL 25,4m 23,8m   731,18 8
4 (9) Van De Crommert Linda NED NED 24,1m 23,4m   684,59 7

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (52) Papakul Nikita BLR BLR 48,5m 53,0m   938,27 10
2 (25) Bernatowicz Krzysztov POL POL 55,5m 50,1m   1000,00 9
3 (24) Rutkowski Jakub POL POL 49,2m 49,2m   844,44 8
4 (26) Krzywinski Mateusz POL POL 48,7m 46,4m   832,10 7
5 (31) Hugues Piotr POL POL 48,3m 44,5m   822,22 6
6 (1) Resl Daniel CZE CZE 49,9m     861,73 5
7 (51) Bushyn Siarhei BLR BLR 46,0m     765,43 4
8 (19) Kazek Dawid POL POL 43,9m     713,58 3
9 (56) Miketa Jan CZE CZE 42,6m     681,48 2
10 (8) Nonn Vladimír CZE CZE 41,8m     661,73 1
11 (23) Pieczonka Bartosz POL POL 39,4m     602,47  
12 (6) Kocur Jan CZE CZE 31,8m     414,81  

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country   Preliminary Final   Overall Pts
1 (48) Dymant Iryna BLR BLR 37,4m 37,5m   1000,00 10
2 (50) Begun Anna BLR BLR 34,4m 35,8m   938,18 9
3 (44) Wittenbrock Jana GER GER 31,4m 33,0m   836,36 8
4 (10) Schall Bianca AUT AUT 30,6m 31,2m   770,91 7
5 (17) Mos Anna POL POL 28,5m 27,6m   672,73 6

Junior Boys under 15 Overall Results

- 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (37) Vasko Alexander SVK SVK   -15 M 1000,00 1000,00 864,72 2864,72
2 (43) Schimanski Marius GER GER   -15 M 990,20 595,59 925,73 2511,52
3 (22) Swietek Pavel POL POL   -15 M 637,25 731,62 870,03 2238,90
4 (38) Hynek Radovan SVK SVK   -15 M 872,55 558,82 623,34 2054,71
5 (28) Borysewicz Kamil POL POL   -15 M   361,52 1000,00 1361,52

Junior Girls under 15 Overall Results

- 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (39) Cseploova Veronika SVK SVK   -15 F 1000,00 1000,00 759,34 2759,34
2 (29) Kuzbiel Aleksandra POL POL   -15 F 707,32 516,43 817,43 2041,18
3 (30) Rutkowska Malgorzata POL POL   -15 F 609,76 422,54 1000,00 2032,30

Junior Boys under 19 Overall Results

- 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (53) Isayeu Aliaksandr BLR BLR   -19 M 750,00 1000,00 788,36 2538,36
2 (35) Szász Jakub SVK SVK   -19 M 940,00 719,07 738,10 2397,17
3 (27) Galinowski Jan POL POL   -19 M 780,00 397,38 1000,00 2177,38
4 (4) Chladek Lukas CZE CZE   -19 M 1000,00 602,62 558,20 2160,82
5 (36) Brezovsky Peter SVK SVK   -19 M 640,00 526,93 674,60 1841,53
6 (45) Schiewe Timo GER GER   -19 M 660,00 286,75 558,20 1504,95
7 (46) Schermer Helge GER GER   -19 M 30,00 516,74 656,08 1202,82
8 (54) Tichy Vaclav CZE CZE   -19 M 60,00 311,50 566,14 937,64

Junior Girls under 19 Overall Results

- 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (49) Rabchun Aliaksandra BLR BLR   -19 F 1000,00 943,64 1000,00 2943,64
2 (18) Mazurkiewicz Justyna POL POL   -19 F 689,32 1000,00 731,18 2420,50
3 (11) Schall Nadine AUT AUT   -19 F 970,87 421,97 921,15 2313,99
4 (9) Van De Crommert Linda NED NED   -19 F 660,19 417,63 684,59 1762,41

Open Men Overall Results

- 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (52) Papakul Nikita BLR BLR   Ope M 980,00 1000,00 938,27 2918,27
2 (56) Miketa Jan CZE CZE   Ope M 970,00 564,01 681,48 2215,49
3 (19) Kazek Dawid POL POL   Ope M 805,00 660,48 713,58 2179,06
4 (51) Bushyn Siarhei BLR BLR   Ope M 580,00 823,75 765,43 2169,18
5 (25) Bernatowicz Krzysztov POL POL   Ope M 570,00 255,10 1000,00 1825,10
6 (23) Pieczonka Bartosz POL POL   Ope M 45,00 599,26 602,47 1246,73
7 (8) Nonn Vladimír CZE CZE   Ope M 110,00 468,46 661,73 1240,19

Open Ladies Overall Results

- 1.8.2009 - 2.8.2009
  Bib Name Country     Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (48) Dymant Iryna BLR BLR   Ope F 1000,00 868,62 1000,00 2868,62
2 (50) Begun Anna BLR BLR   Ope F 580,00 807,40 938,18 2325,58
3 (17) Mos Anna POL POL   Ope F 660,00 983,42 672,73 2316,15
4 (10) Schall Bianca AUT AUT   Ope F 980,00 210,46 770,91 1961,37
5 (44) Wittenbrock Jana GER GER   Ope F 30,00 286,99 836,36 1153,35

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved