International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Grand Prix of the Cable-European CUP 2010 FINAL


Havirov


Results

  Live results

  Junior Girls under 15 Slalom
  Junior Girls under 15 Tricks
  Junior Girls under 15 Jump
  Junior Girls under 15 Overall

  Junior Boys under 15 Slalom
  Junior Boys under 15 Tricks
  Junior Boys under 15 Jump
  Junior Boys under 15 Overall

  Junior Girls under 19 Slalom
  Junior Girls under 19 Tricks
  Junior Girls under 19 Jump
  Junior Girls under 19 Overall

  Junior Boys under 19 Slalom
  Junior Boys under 19 Tricks
  Junior Boys under 19 Jump
  Junior Boys under 19 Overall

  Open Ladies Slalom
  Open Ladies Tricks
  Open Ladies Jump
  Open Ladies Overall

  Open Men Slalom
  Open Men Tricks
  Open Men Jump
  Open Men Overall
Grand Prix of the Cable-European CUP 2010 FINAL
Havirov - 7/8 Aug 2010 2010

Grand Prix of the Cable-European CUP 2010 FINAL - Individual classification - results all

Grand Prix of the Cable-European CUP 2010 FINAL

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Preliminary Final   Overall
1 Splichalova Andrea CZE CZE -15 F 4,50/46 5,50/46   536,36
2 Borikova Karin SVK SVK -15 F 2,00/46 4,00/46   509,09
3 Molenda Magdalena POL POL -15 F 4,00/43 3,50/40   400,00
4 Cseploova Veronika SVK SVK -15 F 1,00/55/14.25 4,50/34   1000,00
5 Balonova Pavlina CZE CZE -15 F 5,00/34 3,00/34   90,91

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Preliminary Final   Overall
1 Hynek Radovan SVK SVK -15 M 4,00/58/18.25 1,00/58/14.25   1000,00
2 Bauer Felix AUT AUT -15 M 4,00/52 3,00/55/18.25   709,09
3 Zawadzki Erwin POL POL -15 M 4,00/52 2,00/55/18.25   690,91
4 Boisnard Loic NED NED -15 M 2,50/49 3,00/52   600,00
5 Lazár Peter SVK SVK -15 M 2,50/52 5,00/49   590,91
6 Gogola Wojciech POL POL -15 M 5,00/46     418,18
7 Kerpcsar Juraj SVK SVK -15 M 3,25/37     59,09

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Schall Nadine AUT AUT 2,00/55/13.00 1,00/55/13.00   1000,00 10
2 Starková Rebeka CZE CZE 5,00/52 5,00/52   661,29 9
3 Klementova Bara CZE CZE 4,50/52 4,50/52   653,23 8
4 Tomanova Katerina CZE CZE 3,25/52 4,50/52   653,23 7
5 Povolna Petra CZE CZE 5,00/52 4,50/49   661,29 6
6 Rutkowska Malgorzata POL POL 5,25/49     568,55 5
7 Gogola Aleksandra POL POL 4,00/46     451,61 4
8 Van De Crommert Linda NED NED 5,25/40     84,68 3

Junior Boys under 19 Slalom ResultsJunior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Borysewicz Kamil POL POL 0,50/58/13.00 1,00/58/13.00   968,25 10
2 Vasko Alexander SVK SVK 3,00/58/13.00 0,00/58/13.00   1000,00 9
3 Szász Jakub SVK SVK 3,00/58/13.00 5,00/58/14.25   1000,00 8
4 Brezovsky Peter SVK SVK 3,00/58/13.00 2,00/58/14.25   1000,00 7
5 Swietek Pavel POL POL 2,50/55/18.25 1,50/55/18.25   611,11 6
6 Vojnic Tomislav-Martin AUT AUT 4,00/58/18.25     730,16 5
7 Loudil Marek CZE CZE 5,00/52     555,56 4
7 Ulanowicz Olaf POL POL 5,00/52     555,56 4
9 Chladek Ondrej CZE CZE 5,50/43     87,30 2
10 Haider Michael AUT AUT 4,50/43     71,43 1
11 Chladek Lukas CZE CZE 4,25/43     67,46  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Schall Bianca AUT AUT 1,00/55/12.00 1,00/55/12.00   1000,00 10
2 Rabchun Aliaksandra BLR BLR 1,00/55/12.00 0,50/55/12.00   1000,00 9
3 Mos Anna POL POL 4,50/55/14.25 2,50/55/14.25   873,13 8
4 Pavelkova Pavla SVK SVK 5,00/55/18.25 1,00/55/14.25   820,90 7
5 Gogola Anna POL POL 1,00/52 3,00/49   552,24 6

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Hladik Robert SVK SVK 3,00/58/13.00 3,00/58/12.00   1000,00 10
2 Papakul Nikita BLR BLR 2,00/58/12.00 2,00/58/12.00   985,51 9
3 Hribik Miroslav SVK SVK 4,00/58/14.25 1,00/58/12.00   971,01 8
4 Miketa Jan CZE CZE 5,00/58/13.00 0,50/58/12.00   963,77 7
5 Bernatowicz Krzysztov POL POL 5,50/58/18.25 4,00/58/13.00   927,54 6
6 Dovnar Alexei BLR BLR 5,00/58/14.25 2,00/58/14.25   855,07 5
7 Pieczonka Bartosz POL POL 1,50/58/16.00 4,25/58/18.25   717,39 4
8 Resl Daniel CZE CZE 2,00/58/14.25     811,59 3
9 Nonn Vladimír CZE CZE 4,00/58/18.25     666,67 2
9 Serzhanin Ivan BLR BLR 4,00/58/18.25     666,67 2
11 Hugues Piotr POL POL 3,00/58/18.25     652,17  
12 Kwapien Mariusz POL POL 5,50/52     79,71  
13 Bushyn Siarhei BLR BLR 5,00/52     72,46  
13 Polidor Ales CZE CZE 5,00/52     72,46  
13 Rutkowski Jakub POL POL 5,00/52     72,46  
16 Galinowski Jan POL POL 4,00/52     57,97  

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Preliminary Final   Overall
1 Cseploova Veronika SVK SVK -15 F 1970 2170   1000,00
2 Borikova Karin SVK SVK -15 F 1160 1350   622,12
3 Splichalova Andrea CZE CZE -15 F 1950 980   898,62
4 Molenda Magdalena POL POL -15 F 240 500   230,41
5 Splichalova Denisa CZE CZE -15 F 320 320   147,47
6 Balonova Pavlina CZE CZE -15 F 80     36,87
7 Skyvova Marcela CZE CZE -15 F 40     18,43

Junior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Preliminary Final   Overall
1 Hynek Radovan SVK SVK -15 M 4260 4010   1000,00
2 Kerpcsar Juraj SVK SVK -15 M 2990 3190   748,83
3 Gogola Wojciech POL POL -15 M 2250 2610   612,68
4 Zawadzki Erwin POL POL -15 M 1340 1460   342,72
5 Boisnard Loic NED NED -15 M 1070 1180   277,00
6 Lazár Peter SVK SVK -15 M 730     171,36
7 Skyva Petr CZE CZE -15 M 20     4,69

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Povolna Petra CZE CZE 6740 6690   1000,00 10
2 Klementova Bara CZE CZE 3540 4120   611,28 9
3 Starková Rebeka CZE CZE 4550 4110   675,07 8
4 Schall Nadine AUT AUT 2520 2530   375,37 7
5 Van De Crommert Linda NED NED 2510 2310   372,40 6
6 Tomanova Katerina CZE CZE 2480     367,95 5
7 Gogola Aleksandra POL POL 1670     247,77 4
8 Rutkowska Malgorzata POL POL 1490     221,07 3

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Vasko Alexander SVK SVK 8480 8940   1000,00 10
2 Szász Jakub SVK SVK 4660 6020   673,38 9
3 Swietek Pavel POL POL 6440 5680   720,36 8
4 Brezovsky Peter SVK SVK 3580 2880   400,45 7
5 Chladek Lukas CZE CZE 3850 2320   430,65 6
6 Borysewicz Kamil POL POL 2470     276,29 5
7 Loudil Marek CZE CZE 2130     238,26 4
8 Ulanowicz Olaf POL POL 1770     197,99 3
9 Haider Michael AUT AUT 570     63,76 2
10 Chladek Ondrej CZE CZE 540     60,40 1

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Begun Anna BLR BLR 4900 8410   1000,00 10
2 Mos Anna POL POL 7520 7980   948,87 9
3 Rabchun Aliaksandra BLR BLR 5060 6220   739,60 8
4 Schall Bianca AUT AUT 2840 3350   398,34 7
5 Gogola Anna POL POL 3580 1750   425,68 6
6 Pavelkova Pavla SVK SVK 2350     279,43 5

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Papakul Nikita BLR BLR 10760 11510   1000,00 10
2 Serzhanin Ivan BLR BLR 9210 8750   800,17 9
3 Hribik Miroslav SVK SVK 7810 8330   723,72 8
4 Bushyn Siarhei BLR BLR 9980 8020   867,07 7
5 Nonn Vladimír CZE CZE 6510 7270   631,62 6
6 Bernatowicz Krzysztov POL POL 7580 5210   658,56 5
7 Pieczonka Bartosz POL POL 5210 4550   452,65 4
8 Miketa Jan CZE CZE 5530     480,45 3
9 Galinowski Jan POL POL 2870     249,35 2
10 Resl Daniel CZE CZE 1880     163,34 1
11 Kwapien Mariusz POL POL 1860     161,60  
12 Rutkowski Jakub POL POL 1570     136,40  
13 Polidor Ales CZE CZE 1140     99,04  
14 Hugues Piotr POL POL 1130     98,18  
15 Dovnar Alexei BLR BLR 0        

Junior Girls under 15 Jump Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Preliminary Final   Overall
1 Cseploova Veronika SVK SVK -15 F 24,8m 26,2m   1000,00
2 Molenda Magdalena POL POL -15 F 13,8m 14,7m   401,04
3 Splichalova Andrea CZE CZE -15 F 12,2m 13,0m   312,50

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Preliminary Final   Overall
1 Zawadzki Erwin POL POL -15 M 30,5m 30,0m   1000,00
2 Gogola Wojciech POL POL -15 M 23,1m 26,2m   790,24
3 Kerpcsar Juraj SVK SVK -15 M 18,4m 22,3m   600,00
4 Boisnard Loic NED NED -15 M 18,4m 20,0m   487,80
5 Hynek Radovan SVK SVK -15 M 27,9m 0,0m   873,17
6 Pilny Lukas CZE CZE -15 M 16,4m     312,20

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Povolna Petra CZE CZE 33,7m 34,0m   1000,00 10
2 Schall Nadine AUT AUT 32,8m 33,3m   974,07 9
3 Starková Rebeka CZE CZE 27,0m 27,5m   759,26 8
4 Van De Crommert Linda NED NED 22,3m 23,1m   596,30 7
5 Rutkowska Malgorzata POL POL 28,7m     803,70 6
6 Tomanova Katerina CZE CZE 19,8m     474,07 5
7 Klementova Bara CZE CZE 18,9m     440,74 4
8 Gogola Aleksandra POL POL 15,2m     303,70 3

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Vasko Alexander SVK SVK 42,1m 43,3m   1000,00 10
2 Borysewicz Kamil POL POL 43,0m 42,7m   990,99 9
3 Chladek Lukas CZE CZE 38,6m 41,4m   942,94 8
4 Szász Jakub SVK SVK 40,9m 40,7m   927,93 7
5 Brezovsky Peter SVK SVK 37,9m 35,7m   837,84 6
6 Loudil Marek CZE CZE 35,7m     771,77 5
7 Ulanowicz Olaf POL POL 31,9m     657,66 4
8 Swietek Pavel POL POL 30,6m     618,62 3
9 Chladek Ondrej CZE CZE 12,5m     75,08 2

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Rabchun Aliaksandra BLR BLR 37,3m 38,6m   1000,00 10
2 Schall Bianca AUT AUT 34,5m 36,3m   927,22 9
3 Gogola Anna POL POL 28,4m 29,5m   712,03 8
4 Mos Anna POL POL 25,0m 27,1m   636,08 7
5 Pavelkova Pavla SVK SVK 22,8m 23,2m   512,66 6

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Preliminary Final   Overall  
1 Bernatowicz Krzysztov POL POL 52,8m 57,6m   1000,00 10
2 Papakul Nikita BLR BLR 50,2m 54,3m   930,67 9
3 Bushyn Siarhei BLR BLR 47,9m 53,6m   915,97 8
4 Hugues Piotr POL POL 49,2m 51,6m   873,95 7
5 Galinowski Jan POL POL 45,9m 51,6m   873,95 6
6 Dovnar Alexei BLR BLR 49,7m 49,2m   834,03 5
7 Hribik Miroslav SVK SVK 49,7m 48,5m   834,03 4
8 Resl Daniel CZE CZE 49,2m     823,53 3
9 Rutkowski Jakub POL POL 44,1m     716,39 2
10 Serzhanin Ivan BLR BLR 43,1m     695,38 1
11 Pieczonka Bartosz POL POL 42,6m     684,87  
12 Nonn Vladimír CZE CZE 39,0m     609,24  
13 Miketa Jan CZE CZE 38,2m     592,44  
14 Gibala Marian CZE CZE 21,0m     231,09  
15 Polidor Ales CZE CZE 0,0m        

Junior Girls under 15 Overall Results

- 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Cseploova Veronika SVK SVK -15 F 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Splichalova Andrea CZE CZE -15 F 536,36 898,62 312,50 1747,48
3 Molenda Magdalena POL POL -15 F 400,00 230,41 401,04 1031,45

Junior Boys under 15 Overall Results

- 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hynek Radovan SVK SVK -15 M 1000,00 1000,00 873,17 2873,17
2 Zawadzki Erwin POL POL -15 M 690,91 342,72 1000,00 2033,63
3 Gogola Wojciech POL POL -15 M 418,18 612,68 790,24 1821,10
4 Kerpcsar Juraj SVK SVK -15 M 59,09 748,83 600,00 1407,92
5 Boisnard Loic NED NED -15 M 600,00 277,00 487,80 1364,80

Junior Girls under 19 Overall Results

- 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Povolna Petra CZE CZE -19 F 661,29 1000,00 1000,00 2661,29
2 Schall Nadine AUT AUT -19 F 1000,00 375,37 974,07 2349,44
3 Starková Rebeka CZE CZE -19 F 661,29 675,07 759,26 2095,62
4 Klementova Bara CZE CZE -19 F 653,23 611,28 440,74 1705,25
5 Rutkowska Malgorzata POL POL -19 F 568,55 221,07 803,70 1593,32
6 Tomanova Katerina CZE CZE -19 F 653,23 367,95 474,07 1495,25
7 Van De Crommert Linda NED NED -19 F 84,68 372,40 596,30 1053,38
8 Gogola Aleksandra POL POL -19 F 451,61 247,77 303,70 1003,08

Junior Boys under 19 Overall Results

- 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Vasko Alexander SVK SVK -19 M 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Szász Jakub SVK SVK -19 M 1000,00 673,38 927,93 2601,31
3 Brezovsky Peter SVK SVK -19 M 1000,00 400,45 837,84 2238,29
4 Borysewicz Kamil POL POL -19 M 968,25 276,29 990,99 2235,53
5 Swietek Pavel POL POL -19 M 611,11 720,36 618,62 1950,09
6 Loudil Marek CZE CZE -19 M 555,56 238,26 771,77 1565,59
7 Chladek Lukas CZE CZE -19 M 67,46 430,65 942,94 1441,05
8 Ulanowicz Olaf POL POL -19 M 555,56 197,99 657,66 1411,21
9 Chladek Ondrej CZE CZE -19 M 87,30 60,40 75,08 222,78

Open Ladies Overall ResultsOpen Ladies Overall Results

- 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Rabchun Aliaksandra BLR BLR Ope F 1000,00 739,60 1000,00 2739,60
2 Mos Anna POL POL Ope F 873,13 948,87 636,08 2458,08
3 Schall Bianca AUT AUT Ope F 1000,00 398,34 927,22 2325,56
4 Gogola Anna POL POL Ope F 552,24 425,68 712,03 1689,95
5 Pavelkova Pavla SVK SVK Ope F 820,90 279,43 512,66 1612,99

Open Men Overall Results

- 7.8.2010 - 8.8.2010
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Papakul Nikita BLR BLR Ope M 985,51 1000,00 930,67 2916,18
2 Bernatowicz Krzysztov POL POL Ope M 927,54 658,56 1000,00 2586,10
3 Hribik Miroslav SVK SVK Ope M 971,01 723,72 834,03 2528,76
4 Serzhanin Ivan BLR BLR Ope M 666,67 800,17 695,38 2162,22
5 Miketa Jan CZE CZE Ope M 963,77 480,45 592,44 2036,66
6 Nonn Vladimír CZE CZE Ope M 666,67 631,62 609,24 1907,53
7 Bushyn Siarhei BLR BLR Ope M 72,46 867,07 915,97 1855,50
8 Pieczonka Bartosz POL POL Ope M 717,39 452,65 684,87 1854,91
9 Resl Daniel CZE CZE Ope M 811,59 163,34 823,53 1798,46
10 Dovnar Alexei BLR BLR Ope M 855,07   834,03 1689,10
11 Hugues Piotr POL POL Ope M 652,17 98,18 873,95 1624,30
12 Galinowski Jan POL POL Ope M 57,97 249,35 873,95 1181,27
13 Rutkowski Jakub POL POL Ope M 72,46 136,40 716,39 925,25
14 Polidor Ales CZE CZE Ope M 72,46 99,04   171,50

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved