International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee




Idasee


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Live results

Junior Girls under 15 Slalom
Junior Girls under 15 Tricks

Junior Boys under 15 Slalom
Junior Boys under 15 Tricks
Junior Boys under 15 Jump
Junior Boys under 15 Overall GER

Junior Girls under 15 D1 Slalom GER
Junior Girls under 15 D1 Tricks GER

Junior Boys under 15 D1 Slalom GER
Junior Boys under 15 D1 Tricks GER
Junior Boys under 15 D1 Jump
Junior Boys under 15 D1 Jump

Junior Girls under 15 D2 Slalom NED
Junior Girls under 15 D2 Tricks NED

Junior Boys under 15 D2 Slalom NED
Junior Boys under 15 D2 Slalom NED
Junior Boys under 15 D2 Tricks NED

Junior Girls under 19 Slalom
Junior Girls under 19 Tricks
Junior Girls under 19 Jump

Junior Boys under 19 Slalom
Junior Boys under 19 Tricks
Junior Boys under 19 Jump

Junior Girls under 19 D1 Slalom GER
Junior Girls under 19 D1 Tricks GER
Junior Girls under 19 D1 Jump GER
Junior Girls under 19 D1 Overall GER

Junior Boys under 19 D1 Slalom GER
Junior Boys under 19 D1 Tricks GER
Junior Boys under 19 D1 Jump
Junior Boys under 19 D1 Overall GER

Junior Boys under 19 D2 Slalom NED
Junior Boys under 19 D2 Tricks NED
Junior Boys under 19 D2 Jump
Junior Boys under 19 D2 Jump
Junior Boys under 19 D2 Overall NED

Open Ladies Slalom NOT NED
Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Tricks open GER
Open Ladies Jump GER open
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall GER open

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump

Open Ladies D1 Slalom GER
Open Ladies D1 Tricks GER
Open Ladies D1 Jump GER
Open Ladies D1 Overall GER

Open Men D1 Slalom GER
Open Men D1 Tricks GER
Open Men D1 Jump
Open Men D1 Overall GER

Open Ladies D2 Slalom NED
Open Ladies D2 Tricks NED
Open Ladies D2 Jump NED
Open Ladies D2 Overall NED

Senior 1 Men Slalom
Senior 1 Men Tricks
Senior 1 Men Jump

Senior 1 Men D1 Slalom GER
Senior 1 Men D1 Tricks GER
Senior 1 Men D1 Jump
Senior 1 Men D1 Overall GER

Senior 2 Men Slalom
Senior 2 Men Tricks

Senior 2 Men D1 Slalom GER
Senior 2 Men D1 Tricks GER

Senior 2 Men D2 Slalom NED
Senior 2 Men D2 Tricks NED

Senior 3 Men Slalom

Senior 3 Men D1 Slalom GER

Overall Deutsche Mannschaftsmeisterschaft
Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee
Idasee - 23/24 Aug 2014 2014

Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee - Individual classification

Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee

Junior Girls under 19 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Bossow Isabel *GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00
(Tie break: 6.00/55/14.25)
     
2 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2.50/46 5.00/55/16.00
(Tie break: 3.00/55/14.25)
     
3 Spiers Dörthe *GER
GER
 
4.25/55/18.25 2.50/46      

Junior Boys under 19 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3.50/58/14.25 5.00/58/14.25
(Tie break: 6.00/58/14.25)
     
2 Renz Manuel *GER
GER
 
3.00/58/16.00 5.00/58/14.25
(Tie break: 5.00/58/14.25)
     
3 Heinicke Niklas *GER
GER
 
5.00/58/18.25 3.00/58/14.25      
4 Koelle Jan *GER
GER
 
5.00/58/18.25 1.00/58/14.25      
5 Prigge Max *GER
GER
 
5.00/58/18.25 5.50/58/18.25      
6 Ahbeck Marius *GER
GER
 
5.50/49        

Open Ladies D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Wittenbrock Jana GER
GER
 
2.00/55/10.25 1.00/55/10.25      
2 Mallwitz Chantal *GER
GER
 
5.50/55/14.25 2.50/55/13.00      
3 Vogt Sarah GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00      

Open Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Herrmann Simon GER
GER
 
1.50/58/9.75 4.50/58/9.75      
2 Schimanski Marius GER
GER
 
4.00/58/11.25 2.00/58/9.75      
3 Weiland Christian *GER
GER
 
3.00/58/12.00 2.00/58/9.75      
4 Schermer Helge GER
GER
 
5.00/58/10.75 3.50/58/10.25      
5 Scherer Julian *GER
GER
 
4.50/58/12.00 3.00/58/11.25      
6 Zinser Daniel GER
GER
 
1.00/58/12.00        
7 Pech Bjoern GER
GER
 
5.00/58/14.25        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
5.50/52        
9 Maltzahn Daniel GER
GER
 
4.25/52        
10 Klein Rene GER
GER
 
3.00/52        

Senior 1 Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
3.25/55/14.25 3.00/55/11.25      
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
3 Koenig Gunther *GER
GER
 
5.00/55/18.25 5.00/55/14.25      
4 Graw Martin *GER
GER
 
3.50/55/13.00        

Senior 2 Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schnugg Roland *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
2 Weiland Michael *GER
GER
 
2.50/55/16.00 4.00/55/13.00      
3 Baltes Dieter *GER
GER
 
5.00/55/14.25 3.25/55/14.25      
4 Rabe Jan *GER
GER
 
4.50/55/18.25 3.00/55/14.25      
5 Usinger Jürgen *GER
GER
 
3.00/55/14.25 3.50/55/16.00      
6 Koch Dieter *GER
GER
 
5.50/46        

Senior 3 Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Kowalkowski Marian *GER
GER
 
4.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
2 Reischl Herbert *GER
GER
 
5.00/43 3.00/43      

Junior Girls under 19 D2 Slalom NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
3.00/52 4.00/49      

Open Ladies D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3.00/55/13.00 2.50/55/13.00      
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
3.00/55/18.25 4.50/55/16.00      

Open Men D2 Slalom NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
3.00/46 5.00/55/18.25      

Junior Girls under 19 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2520 2680      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
1750 1770      

Junior Boys under 19 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3500 4330      
2 Prigge Max *GER
GER
 
3620 4130      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
3170 3350      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
4130 2950      
5 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
990 790      

Open Ladies D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
1750 1530      

Open Men D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
7940 7920      
2 Pech Bjoern GER
GER
 
7380 6380      
3 Scherer Julian *GER
GER
 
6270 5390      
4 Bruenjes Jan *GER
GER
 
6070 4760      
5 Klein Rene GER
GER
 
5480 4680      
6 Herrmann Simon GER
GER
 
5470        
7 Schermer Helge GER
GER
 
3680        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
3480        
9 Zinser Daniel GER
GER
 
2860        
10 Maltzahn Daniel GER
GER
 
1980        

Senior 1 Ladies D1 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
2040        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
1520        

Senior 2 Ladies D1 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Usinger Jürgen *GER
GER
 
670 610      

Senior 3 Ladies D1 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D1 Tricks GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
1530 1930      

Open Ladies D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3840 3230      
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
1670 2100      

Open Men D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Ladies D2 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Ladies D2 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
1100 1440      

Senior 3 Ladies D2 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
29.7m 29.0m      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
26.3m 25.8m      

Junior Boys under 19 D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
39.4m 42.2m      
2 Prigge Max *GER
GER
 
36.4m 37.0m      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
36.4m 36.4m      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
33.1m 35.2m      
5 Koelle Jan *GER
GER
 
27.3m 27.4m      
6 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
24.9m        

Open Ladies D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
23.5m 19.4m      

Open Men D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
51.9m 54.7m      
2 Senge Robin *GER
GER
 
49.8m 53.4m      
3 Maltzahn Daniel GER
GER
 
52.9m 53.3m      
4 Zinser Daniel GER
GER
 
51.3m 50.4m      
5 Pech Bjoern GER
GER
 
48.2m 46.4m      
6 Scherer Julian *GER
GER
 
45.8m        
7 Schermer Helge GER
GER
 
42.1m        
8 Klein Rene GER
GER
 
41.6m        
9 Herrmann Simon GER
GER
 
34.0m        

Senior 1 Ladies D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
26.4m        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
25.6m        

Senior 2 Ladies D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D2 Jump NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Jump NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
21.5m        

Open Ladies D2 Jump NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
28.0m 26.9m      
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
26.4m 23.7m      

Open Men D2 Jump NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Ladies D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D2 Jump NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Ladies D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
-19 F 872.34 1000.00 1000.00 2872.34
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
-19 F 1000.00 660.45 862.35 2522.80

Junior Boys under 19 D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Klein Max *GER
GER
 
-19 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Heinicke Niklas *GER
GER
 
-19 M 957.45 953.81 782.61 2693.87
3 Renz Manuel *GER
GER
 
-19 M 1000.00 773.67 819.88 2593.55
4 Prigge Max *GER
GER
 
-19 M 755.32 953.81 838.51 2547.64

Open Ladies D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Vogt Sarah GER
GER
 
Ope F 602.94 1000.00 1000.00 2602.94

Open Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Schimanski Marius GER
GER
 
Ope M 967.32 1000.00 1000.00 2967.32
2 Scherer Julian *GER
GER
 
Ope M 745.10 789.67 775.82 2310.59
3 Pech Bjoern GER
GER
 
Ope M 535.95 929.47 836.27 2301.69
4 Herrmann Simon GER
GER
 
Ope M 1000.00 688.92 478.59 2167.51
5 Schermer Helge GER
GER
 
Ope M 908.50 463.48 682.62 2054.60
6 Zinser Daniel GER
GER
 
Ope M 640.52 360.20 914.36 1915.08
7 Klein Rene GER
GER
 
Ope M 39.22 690.18 670.03 1399.43
8 Maltzahn Daniel GER
GER
 
Ope M 55.56 249.37 964.74 1269.67

Senior 1 Ladies D1 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
Se1 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
Se1 M 882.35 745.10 951.22 2578.67

Senior 2 Ladies D1 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
-19 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Open Ladies D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
Ope F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
Ope F 766.67 546.88 911.11 2224.66

Open Men D2 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Ladies D2 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Ladies D2 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
5.00/58/18.25 2.25/58/16.00      
2 Koelle Nils *GER
GER
 
4.50/52 3.00/58/18.25      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
5.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
3.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
2.50/55/18.25 1.25/55/18.25      
6 Koelle Philipp *GER
GER
 
4.00/52        
7 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43        

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Danlowski Nina *GER
GER
 
4.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
2 Hannes Cassandra *GER
GER
 
4.50/43 4.50/46      
3 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
2.00/49 1.00/46      
4 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
5.00/40        

Junior Boys under 15 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
5.00/58/18.25 2.25/58/16.00      
2 Koelle Nils *GER
GER
 
4.50/52 3.00/58/18.25      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
5.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
3.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
2.50/55/18.25 1.25/55/18.25      

Junior Girls under 15 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Danlowski Nina *GER
GER
 
4.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
2 Hannes Cassandra *GER
GER
 
4.50/43 4.50/46      
3 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
2.00/49 1.00/46      

Junior Boys under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43 4.50/43      

Juniors under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
5.00/40 3.00/43      
2 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43 4.50/43      

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3.50/58/14.25 5.00/58/14.25
(Tie break: 6.00/58/14.25)
     
2 Renz Manuel *GER
GER
 
3.00/58/16.00 5.00/58/14.25
(Tie break: 5.00/58/14.25)
     
3 Heinicke Niklas *GER
GER
 
5.00/58/18.25 3.00/58/14.25      
4 Koelle Jan *GER
GER
 
5.00/58/18.25 1.00/58/14.25      
5 Prigge Max *GER
GER
 
5.00/58/18.25 5.50/58/18.25      
6 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
5.00/55/18.25        
7 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
3.00/52        
8 Ahbeck Marius *GER
GER
 
5.50/49        

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Bossow Isabel *GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00
(Tie break: 6.00/55/14.25)
     
2 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2.50/46 5.00/55/16.00
(Tie break: 3.00/55/14.25)
     
3 Spiers Dörthe *GER
GER
 
4.25/55/18.25 2.50/46      

Open Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Herrmann Simon GER
GER
 
1.50/58/9.75 4.50/58/9.75      
2 Schimanski Marius GER
GER
 
4.00/58/11.25 2.00/58/9.75      
3 Weiland Christian *GER
GER
 
3.00/58/12.00 2.00/58/9.75      
4 Schermer Helge GER
GER
 
5.00/58/10.75 3.50/58/10.25      
5 Scherer Julian *GER
GER
 
4.50/58/12.00 3.00/58/11.25      
6 Zinser Daniel GER
GER
 
1.00/58/12.00        
7 Pech Bjoern GER
GER
 
5.00/58/14.25        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
5.50/52        
9 Maltzahn Daniel GER
GER
 
4.25/52        
10 Klein Rene GER
GER
 
3.00/52        

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Wittenbrock Jana GER
GER
 
2.00/55/10.25 1.00/55/10.25      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3.00/55/12.00 4.50/55/12.00      
3 Mallwitz Chantal *GER
GER
 
5.50/55/14.25 2.50/55/13.00      
4 Vogt Sarah GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00      
5 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3.00/55/13.00        
6 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
3.00/55/18.25        

Senior 2 Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schnugg Roland *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
2 Weiland Michael *GER
GER
 
2.50/55/16.00 4.00/55/13.00      
3 Baltes Dieter *GER
GER
 
5.00/55/14.25 3.25/55/14.25      
4 Rabe Jan *GER
GER
 
4.50/55/18.25 3.00/55/14.25      
5 Usinger Jürgen *GER
GER
 
3.00/55/14.25 3.50/55/16.00      
6 Koch Dieter *GER
GER
 
5.50/46        
7 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
3.00/46        

Senior 1 Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
3.25/55/14.25 3.00/55/11.25      
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
3 Koenig Gunther *GER
GER
 
5.00/55/18.25 5.00/55/14.25      
4 Graw Martin *GER
GER
 
3.50/55/13.00        

Senior 3 Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Kowalkowski Marian *GER
GER
 
4.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
2 Reischl Herbert *GER
GER
 
5.00/43 3.00/43      

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Hannes Cassandra *GER
GER
 
170 420      
2 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
400 290      
3 Danlowski Nina *GER
GER
 
410 200      
4 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
490        

Junior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
1890 2180      
2 Astner Felix *GER
GER
 
2090 2160      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
2220 2100      
4 Koelle Philipp *GER
GER
 
1020 1020      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
550 420      
6 Potze Ernesto *NED
NED
 
290        

Junior Boys under 15 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
1890 2180      
2 Astner Felix *GER
GER
 
2090 2160      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
2220 2100      
4 Koelle Philipp *GER
GER
 
1020 1020      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
550 420      

Junior Boys under 15 D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Potze Ernesto *NED
NED
 
290 290      

Junior Girls under 15 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Hannes Cassandra *GER
GER
 
170 420      
2 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
400 290      
3 Danlowski Nina *GER
GER
 
410 200      

Junior Girls under 15 D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
490 750      

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3500 4330      
2 Prigge Max *GER
GER
 
3620 4130      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
3170 3350      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
4130 2950      
5 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
990 790      
6 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
1530        

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2520 2680      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
1750 1770      

Open Men Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
7940 7920      
2 Pech Bjoern GER
GER
 
7380 6380      
3 Scherer Julian *GER
GER
 
6270 5390      
4 Bruenjes Jan *GER
GER
 
6070 4760      
5 Klein Rene GER
GER
 
5480 4680      
6 Herrmann Simon GER
GER
 
5470        
7 Schermer Helge GER
GER
 
3680        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
3480        
9 Zinser Daniel GER
GER
 
2860        
10 Maltzahn Daniel GER
GER
 
1980        

Senior 1 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
2040        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
1520        

Senior 2 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Usinger Jürgen *GER
GER
 
670 610      
2 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
1100        

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3430 8750      
2 Vogt Sarah GER
GER
 
1750 1530      
3 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3840        
4 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
1670        

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
24.5m 22.7m      
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
20.8m 20.7m      
3 Koelle Philipp *GER
GER
 
16.7m 19.0m      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
19.1m 18.2m      

Junior Girls under 15 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
39.4m 42.2m      
2 Prigge Max *GER
GER
 
36.4m 37.0m      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
36.4m 36.4m      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
33.1m 35.2m      
5 Koelle Jan *GER
GER
 
27.3m 27.4m      
6 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
24.9m        
7 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
21.5m        

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
29.7m 29.0m      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
26.3m 25.8m      

Open Men Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
51.9m 54.7m      
2 Senge Robin *GER
GER
 
49.8m 53.4m      
3 Maltzahn Daniel GER
GER
 
52.9m 53.3m      
4 Zinser Daniel GER
GER
 
51.3m 50.4m      
5 Pech Bjoern GER
GER
 
48.2m 46.4m      
6 Scherer Julian *GER
GER
 
45.8m        
7 Schermer Helge GER
GER
 
42.1m        
8 Klein Rene GER
GER
 
41.6m        
9 Herrmann Simon GER
GER
 
34.0m        

Open Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
23.5m 19.4m      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
37.6m        
3 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
28.0m        
4 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
26.4m        

Senior 1 Men Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
26.4m        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
25.6m        

Senior 2 Men Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Open Ladies Tricks open GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3430 8750      
2 Vogt Sarah GER
GER
 
1750 1530      

Junior Girls under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
5.00/40 3.00/43      

Junior Boys under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43 4.50/43      

Open Ladies Slalom GER open Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Wittenbrock Jana GER
GER
 
2.00/55/10.25 1.00/55/10.25      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3.00/55/12.00 4.50/55/12.00      
3 Mallwitz Chantal *GER
GER
 
5.50/55/14.25 2.50/55/13.00      
4 Vogt Sarah GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00      

Junior Boys under 15 D1 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
24.5m 22.7m      
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
20.8m 20.7m      
3 Koelle Philipp *GER
GER
 
16.7m 19.0m      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
19.1m 18.2m      

Junior Boys under 15 D1 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
24.5m 22.7m      
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
20.8m 20.7m      
3 Koelle Philipp *GER
GER
 
16.7m 19.0m      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
19.1m 18.2m      

Junior Boys under 15 D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Jump NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
21.5m        

Open Ladies Jump GER open Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
23.5m 19.4m      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
37.6m        

Open Ladies Overall GER open Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
Ope F 772.06 1000.00 1000.00 2772.06
2 Vogt Sarah GER
GER
 
Ope F 602.94 200.00 489.13 1292.07

Junior Boys under 15 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Astner Felix *GER
GER
 
-15 M 1000.00 972.97 1000.00 2972.97
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
-15 M 802.26 1000.00 848.98 2651.24
3 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
-15 M 745.76 981.98 779.59 2507.33
4 Koelle Philipp *GER
GER
 
-15 M 632.77 459.46 775.51 1867.74

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved