International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Malibu Multi Round


Hazelwoods Ski World


Tournament

  Time table & start lists
  List of participants

Results

  Over 45 Ladies Slalom
  Over 45 Ladies Tricks
  Over 45 Ladies Jump
  Over 45 Ladies Overall

  Over 45 Men Slalom
  Over 55 Men Slalom
  Over 55 Men Tricks
  Over 45 Men Tricks
  Over 55 Men Jump
  Over 45 Men Jump
  Over 55 Men Overall
  Over 45 Men Overall

  Under 12 Boys Slalom
  Under 12 Boys Tricks
  Under 12 Boys Overall

  Under 14 Girls Slalom
  Under 14 Girls Tricks
  Under 14 Girls Jump
  Under 14 Girls Overall

  Under 14 Boys Slalom
  Under 14 Boys Tricks
  Under 14 Boys Jump
  Under 14 Boys Overall

  Under 17 Girls Slalom
  Under 17 Girls Tricks
  Under 17 Girls Jump
  Under 17 Girls Overall

  Under 17 Boys Slalom
  Under 17 Boys Tricks
  Under 17 Boys Jump
  Under 17 Boys Overall

  Under 21 Ladies Slalom
  Under 21 Ladies Tricks
  Under 21 Ladies Jump
  Under 21 Ladies Overall

  Under 21 Men Slalom
  Under 21 Men Tricks
  Under 21 Men Jump
  Under 21 Men Overall

  Open Ladies Slalom
  Open Ladies Tricks
  Open Ladies Jump
  Open Ladies Overall

  Open Men Slalom
  Open Men Tricks
  Open Men Jump
  Open Men Overall

  Over 35 Ladies Slalom
  Over 35 Ladies Tricks
  Over 35 Ladies Jump
  Over 35 Ladies Overall

  Over 35 Men Slalom
  Over 35 Men Tricks
  Over 35 Men Jump
  Over 35 Men Overall
Malibu Multi Round
Hazelwoods Ski World - 25/26 Jun 2011 2011

Malibu Multi Round - Individual classification

Malibu Multi Round

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Kinnane Sam GBR 0.00/40 1.00/52 2.50/55/18.25    

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Moore Charlotte GBR 3.00/55/16.00 3.50/55/16.00 4.00/55/14.25    
2 Outram Sanchia GBR 3.00/55/16.00 2.00/55/16.00      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Hazelwood Robert GBR 1.50/55/16.00 2.00/55/13.00      
2 Burke Thomas GBR 0.50/55/13.00 3.50/55/14.25      
3 Spavin Harry GBR 4.50/55/16.00 6.00/52 3.00/55/14.25    
4 Poland Joel GBR 6.00/49 2.50/55/16.00      

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Ward George GBR   4.50/55/14.25 2.00/55/13.00    
2 Philips John *GBR   2.00/55/14.25 4.50/55/14.25    
3 Hurley Stan *GBR 2.50/52 1.50/52 3.00/55/18.25    

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Oliver Kate GBR 4.00/55/16.00 1.00/55/14.25      
2 Maher Janina GBR 0.50/55/16.00 3.00/55/18.25      

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Hazelwood Tim GBR   2.00/55/11.25      
2 Allman Nick *GBR 0.50/55/12.00 0.50/55/12.00 5.50/55/12.00    
3 Fardon Allan *GBR 2.50/55/12.00 4.00/40 4.25/55/12.00    
4 Anthony Simon *GBR   2.50/55/13.00 3.50/55/13.00    
5 Davies Peter *GBR 5.50/55/14.25 3.00/55/13.00 3.50/40    
6 Wallace Clive GBR 1.50/55/14.25 4.00/55/14.25      
7 Benjamin Keith *GBR     4.00/55/14.25    
8 Beard Mark *GBR 4.00/55/18.25 4.00/55/18.25 1.00/55/14.25    

Over 35 Men Slalom Results

- 25/06/2011 - 26/06/2011

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Wharton Charlotte GBR 5.00/55/13.00 1.25/55/12.00 2.00/55/12.00    
2 Allman Jemma *GBR 1.00/55/13.00 5.00/55/14.25 3.50/55/14.25    

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Kinnane David *GBR 4.00/58/13.00 1.50/58/12.00 3.50/58/12.00    
2 Heath Calum GBR 5.00/58/13.00 5.50/58/14.25 1.50/58/13.00    
3 Poole Thomas GBR 2.00/58/13.00 0.50/58/13.00 4.50/58/14.25    
4 Outram Luke GBR 3.00/58/14.25 1.50/58/14.25      
5 Foley-Brickley David GBR 2.00/40 2.50/58/18.25 5.00/58/18.25    

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Benjamin Jennifer GBR 5.00/55/13.00 1.00/55/12.00      
2 Benjamin Eleanor GBR 4.00/55/13.00 2.00/55/13.00 3.00/55/13.00    
3 Shorten Danielle GBR 2.50/55/13.00 3.50/55/14.25      
4 Jones Natalie GBR 3.00/55/18.25   2.00/55/18.25    

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Oliver William GBR 1.00/58/11.25 2.00/58/11.25      
2 Wharton Christopher GBR 3.50/58/12.00 0.50/58/12.00      
3 Forrest Richard GBR 5.00/58/14.25 5.00/58/13.00      
4 Rhodes Nicholas GBR 4.00/55/18.25 3.50/58/18.25 0.50/55/18.25    

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Bennett Danyelle USA     0.00/55/12.00    

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Oliver Daniel *GBR 1.50/58/11.25 5.00/58/13.00 4.00/58/12.00    
2 Wheldrick Dominic *GBR 1.50/40 3.50/58/12.00 3.50/58/13.00    
3 Jones Keith *GBR 2.00/58/14.25 1.00/58/14.25 2.50/58/14.25    

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Kinnane Sam GBR 970 820      

Under 14 Girls Tricks ResultsUnder 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Outram Sanchia GBR 3230 3500      
2 Moore Charlotte GBR 3140 2880      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Hazelwood Robert GBR 1030 2370      
2 Burke Thomas GBR 2260 2160      
3 Spavin Harry GBR 1840 2020      
4 Poland Joel GBR 1320 1450      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Wharton Charlotte GBR 4100 4370      
2 Allman Jemma *GBR 1480 2310      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Outram Luke GBR 5410 2540      
2 Poole Thomas GBR 3850 3720      
3 Heath Calum GBR 3610 3810      
4 Kinnane David *GBR 2800 2830      
5 Foley-Brickley David GBR 1220 1590      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Benjamin Eleanor GBR 3500 3360      
2 Shorten Danielle GBR 100 3050      
3 Benjamin Jennifer GBR 1450 2970      
4 Jones Natalie GBR 1420 2250      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Forrest Richard GBR 7760 4990      
2 Wharton Christopher GBR 4260 4870      
3 Oliver William GBR 3930 3380      
4 Rhodes Nicholas GBR 2800 2390      

Open Ladies Tricks Results

- 25/06/2011 - 26/06/2011

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Critchley Stephen GBR   7300      
2 Wheldrick Dominic *GBR 2910 5290      
3 Anthony Alexander *GBR 4710        

Over 35 Men Tricks Results

- 25/06/2011 - 26/06/2011

Over 45 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Maher Janina GBR 2010 2370      
2 Oliver Kate GBR 1020 1240      

Over 45 Men Tricks ResultsOver 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Wallace Clive GBR 1680 2370      
2 Beard Mark *GBR 1480 1820      

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Ward George GBR 2120 1170      
2 Philips John *GBR 1040 960      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Moore Charlotte GBR 19.8m 20.7m      
2 Outram Sanchia GBR 16.4m 17.6m 17.3m    

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Hazelwood Robert GBR 35.0m 35.9m 35.4m    
2 Spavin Harry GBR 28.8m 29.3m      
3 Burke Thomas GBR 25.9m 27.2m 27.0m    
4 Poland Joel GBR 19.8m 20.1m 20.5m    

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Clarke Geoff *IRL 39.4m 39.9m 40.7m    
2 Ward George GBR 35.0m 35.7m      

Over 45 Ladies Jump ResultsOver 45 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Oliver Kate GBR 17.9m 20.1m 18.2m    
2 Maher Janina GBR 12.9m 13.5m 13.5m    

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Hazelwood Tim GBR 53.5m 50.4m 52.3m    
2 Wallace Clive GBR 23.4m 23.7m 24.3m    

Over 35 Men Jump Results

- 25/06/2011 - 26/06/2011

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Wharton Charlotte GBR 40.1m 40.0m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Critchley Jack *GBR 45.4m 47.3m 48.8m    
2 Poole Thomas GBR 32.9m 34.5m      
3 Hazelwood Ben GBR   30.8m 33.1m    
4 Outram Luke GBR 29.3m 30.9m 30.8m    
5 Fardon Tom *GBR 27.8m 29.3m      
6 Heath Calum GBR 28.1m 29.0m      
7 Foley-Brickley David GBR   23.6m      

Under 21 Ladies Jump ResultsUnder 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Shorten Danielle GBR 44.0m 42.8m 43.1m    
2 Benjamin Jennifer GBR 36.0m 38.3m 34.7m    
3 Benjamin Eleanor GBR 31.4m 31.8m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Wharton Christopher GBR 58.3m 53.9m 56.1m    
2 Oliver William GBR 51.6m 55.9m 56.4m    
3 Forrest Richard GBR 47.2m 47.4m 48.6m    
4 Rhodes Nicholas GBR 17.6m 19.7m      

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Lammi Jutta *FIN 47.1m 48.7m 49.3m    
2 Bennett Danyelle USA 44.9m        

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/06/2011 - 26/06/2011
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Critchley Stephen GBR 62.8m   65.2m    
2 Singleton Chris *GBR 54.4m 0.0m      
3 Critchley Andrew *GBR 49.8m 51.9m 50.9m    
4 Oliver Daniel *GBR 51.5m 51.3m      
5 Anthony Alexander *GBR 40.0m        

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved