International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Friendship Cup 2011


Feldberger Seenplatte


Results

  Under 14 Girls,Under 17 Girls,Under 21 Ladies,Open Ladies Slalom
  Under 14 Girls,Under 17 Girls,Under 21 Ladies,Open Ladies Tricks
  Under 14 Girls,Under 17 Girls,Under 21 Ladies,Open Ladies Jump

  Under 14 Boys,Under 17 Boys,Under 21 Men,Open Men Slalom
  Under 14 Boys,Under 17 Boys,Under 21 Men,Open Men Tricks
  Under 14 Boys,Under 17 Boys,Under 21 Men,Open Men Jump

  Under 14,Under 17,Under 21,Open Slalom
  Under 14,Under 17,Under 21,Open Tricks
  Under 14,Under 17,Under 21,Open Jump

  Overall Team classification
Friendship Cup 2011
Feldberger Seenplatte - 30/31 Jul 2011 2011

Friendship Cup 2011 - Individual classification

Friendship Cup 2011

Under 14,Under 17,Under 21,Open Slalom Results

Homologation: Ranking List - 30.07.2011 - 31.07.2011
  Name Country Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 Bonnemann Chiara GER -17 F 2,00/55/13.00 1,50/55/12.00   912,16
2 Bonnemann Giannina GER -17 F 3,50/55/13.00 4,00/55/13.00   864,86
3 Seiffert Ronja-Marie GER -14 F 5,00/55/16.00 5,00/55/16.00   773,72
4 Albrecht Magnus GER -17 M 4,00/58/16.00 3,50/58/14.25   718,75
5 Bonnemann Carlotta GER -14 F 0,00/49 1,00/55/16.00   715,33
6 Berg Jeanna GER Ope F 1,50/34 4,50/55/14.25   688,24
7 Grabow Isabell GER -14 F 2,50/49 3,00/55/18.25   656,93
8 Langrock Claudia GER Ope F 4,00/55/18.25 1,00/55/14.25   647,06
9 Kokotek Michael GER -21 M 1,50/58/14.25 3,00/58/14.25   626,37
10 Bothe Konstantin GER -17 M 5,50/37 4,50/58/18.25   581,25
11 Berg Kai GER Ope M 5,00/58/18.25 3,50/58/16.00   565,93
12 Beier Toni GER Ope M 3,00/37 3,50/58/18.25   500,00
13 Wucherpfennig Lisa GER -17 F 3,00/46 4,50/49   466,22
14 Scholz Andreas GER Ope M 2,50/37 2,50/37   27,47
15 Du Plessis Dewald RSA Ope M 2,00/37 2,00/37   21,98
16 Jacobsen Kai NAM -21 M 1,50/37 2,00/37   21,98
17 Kaupa Florian GER -14 M 1,00/37     12,99

Under 14,Under 17,Under 21,Open Tricks Results

Homologation: Ranking List - 30.07.2011 - 31.07.2011
  Name Country Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 Bonnemann Giannina GER -17 F 3830 6300   720,00
2 Seiffert Ronja-Marie GER -14 F 2700 2860   434,65
3 Bonnemann Carlotta GER -14 F 2750 2750   417,93
4 Berg Jeanna GER Ope F 3280     382,28
5 Bonnemann Chiara GER -17 F 3270 1730   373,71
6 Langrock Claudia GER Ope F 680 2870   334,50
7 Bothe Konstantin GER -17 M 2560 3280   312,08
8 Grabow Isabell GER -14 F 1990 960   302,43
9 Wucherpfennig Lisa GER -17 F 1120 1870   213,71
10 Albrecht Magnus GER -17 M 1460 1100   138,92
11 Beier Toni GER Ope M 1580 330   135,27
12 Kokotek Michael GER -21 M 1300 1160   111,30
13 Grabow Annkatrin GER -14 F 570 390   86,63
14 Langrock Martin GER -14 M 560 600   79,89
15 Kaupa Richard GER -14 M 290 120   38,62
16 Kaupa Florian GER -14 M 140 200   26,63

Under 14,Under 17,Under 21,Open Jump ResultsUnder 14,Under 17,Under 21,Open Jump Results

Homologation: Ranking List - 30.07.2011 - 31.07.2011
  Name Country Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 Bonnemann Giannina GER -17 F 36,1m 39,1m   849,21
2 Schipner Thoralf GER Ope M 54,5m     781,25
3 Bonnemann Chiara GER -17 F 33,5m 34,9m   738,10
4 Albrecht Magnus GER -17 M 34,0m 36,3m   634,20
5 Kokotek Michael GER -21 M 44,2m 44,0m   611,84
6 Berg Jeanna GER Ope F 32,8m 33,6m   611,49
7 Bothe Konstantin GER -17 M 32,3m 32,5m   551,95
8 Berg Kai GER Ope M 27,1m 27,7m   340,46
9 Bonnemann Carlotta GER -14 F 12,9m 12,6m   224,33
10 Scholz Andreas GER Ope M 19,4m 19,9m   212,17

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved