International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: British Youth National Championships




Hazelwood Ski World


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 10 Girls Slalom
Under 10 Girls Tricks

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Overall

Under 14 Girls Slalom

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Jump
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall
British Youth National Championships
Hazelwood Ski World - 2/4 Aug 2013 2013

British Youth National Championships - Individual classification

British Youth National Championships

Under 10 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Richards Laura *GBR
GBR
 
1.00/28 2.00/28    

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Fox Katie GBR
GBR
 
4.00/52 2.00/52    
2 Yorke-Davies Saba *GBR
GBR
 
4.00/34 1.00/46    

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Robinson Marcus GBR
GBR
 
3.50/49 4.00/49    
2 Scutt Oli GBR
GBR
 
3.00/46 1.50/49    
3 Byer Sam GBR
GBR
 
1.00/49 3.50/46    

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Symes Emma *GBR
GBR
 
1.00/55/16.00 3.50/55/18.25    
2 Richards Gemma *GBR
GBR
 
3.00/55/18.25 2.00/55/18.25    
3 Solman Hannah *GBR
GBR
 
3.00/52 4.00/52    
4 Hutchison Georgina *GBR
GBR
 
2.00/49 1.50/49    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Davies Aaron GBR
GBR
 
3.00/55/12.00 3.00/55/12.00    
2 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
2.00/55/12.00 2.00/55/12.00    
3 Turp Benjamin GBR
GBR
 
4.00/55/14.25 2.50/55/13.00    
4 Court Freddie *GBR
GBR
 
5.00/43 5.00/55/18.25    
5 Poland Joel GBR
GBR
 
1.50/55/12.00      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Outram Sanchia GBR
GBR
 
1.50/55/14.25 5.00/55/14.25    
2 Moore Charlotte GBR
GBR
 
1.50/55/13.00 4.50/55/14.25    
3 Colverd Jodie *GBR
GBR
 
2.00/55/14.25 4.00/55/16.00    
4 Jones Sophie GBR
GBR
 
5.00/55/16.00
(Tie break: 3.00/55/14.25)
3.00/55/16.00    
5 Fox Pamela *GBR
GBR
 
1.50/55/13.00 0.50/40    
6 Logie Banerji Isla *GBR
GBR
 
5.00/55/16.00
(Tie break: 2.00/55/14.25)
     
7 Pett Louisa *GBR
GBR
 
3.00/55/16.00      
8 Carpenter Bryony *GBR
GBR
 
1.50/40      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Heath Calum GBR
GBR
 
4.00/58/12.00 1.00/58/11.25    
2 Poole Thomas GBR
GBR
 
3.00/58/13.00 5.50/58/12.00    
3 Spavin Harry GBR
GBR
 
4.50/58/12.00 0.00/58/12.00    
4 Critchley Jack GBR
GBR
 
3.50/58/13.00 3.00/58/13.00    
5 Burke Thomas GBR
GBR
 
1.00/58/13.00
(Tie break: 3.00/58/13.00)
0.50/58/14.25    
6 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
1.00/58/13.00
(Tie break: 2.25/58/13.00)
     
7 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
2.50/58/14.25      
8 Young Harry *GBR
GBR
 
4.00/58/16.00      
9 Dyson Harvey *GBR
GBR
 
2.00/58/18.25      

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Winter Amelia *GBR
GBR
 
3.00/55/12.00 4.50/55/12.00    
2 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
1.00/55/12.00 5.50/55/13.00    
3 Allman Jemma *GBR
GBR
 
2.00/55/14.25 5.00/55/14.25    
4 Jones Sarah *GBR
GBR
 
3.50/55/16.00 4.00/55/14.25    
5 Jones Julia *GBR
GBR
 
2.00/55/14.25 1.50/55/14.25    
6 Jones Natalie GBR
GBR
 
1.00/55/16.00      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Kinnane David *GBR
GBR
 
2.50/58/11.25 5.00/58/11.25    
2 Earl James *GBR
GBR
 
1.00/58/11.25 3.00/58/11.25    
3 Wharton Christopher GBR
GBR
 
4.50/58/12.00 1.00/58/11.25    
4 Murphy Darren *GBR
GBR
 
2.00/58/12.00 4.00/58/12.00    
5 Outram Luke GBR
GBR
 
4.00/58/13.00
(Tie break: 5.00/58/14.25)
2.00/58/12.00    
6 Pett Alex *GBR
GBR
 
4.00/58/13.00
(Tie break: 1.50/58/14.25)
     
7 Turp William GBR
GBR
 
2.50/58/13.00      

Under 10 Boys Slalom Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 10 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Scutt Emma *GBR
GBR
 
40 40    

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Butterfield Amber *GBR
GBR
 
2280 2040    
2 Fox Katie GBR
GBR
 
870 770    

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Scutt Oli GBR
GBR
 
560 770    
2 Robinson Marcus GBR
GBR
 
910 660    
3 Byer Sam GBR
GBR
 
910 500    

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
4980 4980    
2 Davies Aaron GBR
GBR
 
2730 3130    
3 Court Freddie *GBR
GBR
 
1610 2210    
4 Turp Benjamin GBR
GBR
 
1560 1630    
5 Poland Joel GBR
GBR
 
0      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Outram Sanchia GBR
GBR
 
3620 3440    
2 Jones Sophie GBR
GBR
 
3110 3110    
3 Fox Pamela *GBR
GBR
 
1850 1670    
4 Colverd Jodie *GBR
GBR
 
1680 1600    
5 Moore Charlotte GBR
GBR
 
2300 1250    

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
4230 5230    
2 Poole Thomas GBR
GBR
 
4820 4510    
3 Burke Thomas GBR
GBR
 
3250 3450    
4 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
3020 3420    
5 Heath Calum GBR
GBR
 
4780 2510    
6 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
2690      
7 Critchley Jack GBR
GBR
 
1560      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
3690 4380    
2 Allman Jemma *GBR
GBR
 
1380 2930    
3 Jones Natalie GBR
GBR
 
2430 2820    
4 Jones Julia *GBR
GBR
 
3020 1630    

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Earl James *GBR
GBR
 
9210 8630    
2 Outram Luke GBR
GBR
 
5560 5510    
3 Wharton Christopher GBR
GBR
 
4210 5440    
4 Turp William GBR
GBR
 
1730 4570    

Under 10 Boys Tricks Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 14 Girls Tricks Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
38.6m 37.2m    
2 Poland Joel GBR
GBR
 
40.0m 37.1m    
3 Davies Aaron GBR
GBR
 
32.3m 31.5m    
4 Laing Thomas *GBR
GBR
 
16.8m 16.8m    
5 Turp Benjamin GBR
GBR
 
12.1m 12.9m    

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Moore Charlotte GBR
GBR
 
30.3m 30.2m    
2 Jones Sophie GBR
GBR
 
25.5m 24.1m    
3 Outram Sanchia GBR
GBR
 
24.6m 23.6m    

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Critchley Jack GBR
GBR
 
56.7m 55.5m    
2 Spavin Harry GBR
GBR
 
45.0m 45.0m    
3 Poole Thomas GBR
GBR
 
42.9m 44.4m    
4 Heath Calum GBR
GBR
 
42.6m 42.8m    
5 Burke Thomas GBR
GBR
 
39.2m 39.1m    
6 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
38.0m      
7 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
32.8m      

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
40.9m 40.7m    
2 Jones Natalie GBR
GBR
 
19.7m 18.7m    

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Preliminary Final    
1 Wharton Christopher GBR
GBR
 
55.4m 47.1m    
2 Outram Luke GBR
GBR
 
39.3m 42.5m    
3 Turp William GBR
GBR
 
0.0m      

Under 10 Girls Jump Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 10 Boys Jump Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 12 Girls Jump Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 12 Boys Jump Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 14 Girls Jump Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 10 Girls Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 12 Girls Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Fox Katie GBR
GBR
 
1000.00 1000.00   2000.00

Under 12 Boys Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Robinson Marcus GBR
GBR
 
1000.00 1000.00   2000.00
2 Byer Sam GBR
GBR
 
911.76 1000.00   1911.76
3 Scutt Oli GBR
GBR
 
926.47 846.15   1772.62

Under 14 Girls Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

Under 14 Boys Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
980.39 1000.00 953.33 2933.72
2 Davies Aaron GBR
GBR
 
1000.00 628.51 743.33 2371.84
3 Turp Benjamin GBR
GBR
 
872.55 327.31 96.67 1296.53

Under 17 Girls Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Outram Sanchia GBR
GBR
 
949.49 1000.00 755.36 2704.85
2 Moore Charlotte GBR
GBR
 
1000.00 635.36 1000.00 2635.36
3 Jones Sophie GBR
GBR
 
828.28 859.12 793.99 2481.39

Under 17 Boys Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
948.98 1000.00 749.46 2698.44
2 Poole Thomas GBR
GBR
 
969.39 921.61 736.62 2627.62
3 Heath Calum GBR
GBR
 
1000.00 913.96 702.36 2616.32
4 Critchley Jack GBR
GBR
 
806.12 298.28 1000.00 2104.40
5 Burke Thomas GBR
GBR
 
755.10 659.66 625.27 2040.03
6 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
755.10 653.92 599.57 2008.59
7 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
663.27 514.34 488.22 1665.83

Under 21 Ladies Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Jones Natalie GBR
GBR
 
581.40 643.84 374.63 1599.87

Under 21 Men Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013
  Name Country   Slalom Tricks Jump  
1 Wharton Christopher GBR
GBR
 
1000.00 978.42 1000.00 2978.42
2 Outram Luke GBR
GBR
 
864.86 1000.00 715.86 2580.72

Under 10 Boys Overall Results

- 02/08/2013 - 04/08/2013

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved