International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: AUSTRIAN OPEN 2014




Fischlham Lambach

website address

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Jump

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Jump

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Jump
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 35 Ladies Slalom

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Jump

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Jump
Over 45 Men Overall

Over 55 Men Slalom

Over 65 Men Slalom
AUSTRIAN OPEN 2014
Fischlham Lambach - 4/6 Jul 2014 2014

AUSTRIAN OPEN 2014 - Individual classification - ALL results

AUSTRIAN OPEN 2014

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Attensam Marie AUT
AUT
 
  2.00/55/18.25 1.50/55/16.00      
2   Ahammer Elena AUT
AUT
 
  2.00/52 2.00/52 5.00/52    
3   Crupi Emilia AUT
AUT
 
  2.00/52 4.00/52 0.00/37    
4   Schmidberger Theresa AUT
AUT
 
  2.50/43 5.00/40 1.00/46    

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Gschiel Alexander AUT
AUT
 
  2.50/55/18.25 1.50/55/18.25 2.00/55/16.00    

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Neiderbäumer Chris GER
GER
 
  2.00/55/18.25 2.00/55/18.25 4.00/55/18.25    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
  2.00/55/12.00 4.00/55/12.00      
2   Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
  2.00/55/14.25 2.50/55/18.25      
3   Zentai Lionel HUN
HUN
 
  3.00/52 1.00/55/18.25 1.00/52    
4   Maier Samuel AUT
AUT
 
  0.00/43 1.50/49 0.00/49    

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bonnemann Carlotta GER
GER
 
  3.00/55/13.00 1.00/55/13.00 2.00/55/13.00    
2   Niederbäumer Kim Helen GER
GER
 
  1.50/55/14.25 1.00/55/13.00      
3   Kuhn Nicola AUT
AUT
 
  1.50/55/16.00 4.50/55/14.25 2.00/55/14.25    
4   Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
  4.50/55/16.00 1.50/55/14.25 1.50/55/14.25    

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bogne Jakob SWE
SWE
 
  2.00/58/11.25 0.50/58/11.25 3.00/58/12.00    
2   Albert Aron HUN
HUN
 
  4.00/58/12.00 4.00/58/13.00 2.50/58/12.00    
3   Basic Carlo AUT
AUT
 
  1.00/58/13.00 5.50/58/13.00 4.50/58/13.00    
4   Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
  5.00/58/14.25 0.50/58/13.00 4.50/58/13.00    
5   Schmidberger Jonas AUT
AUT
 
  4.50/58/14.25 5.00/58/16.00 1.00/58/18.25    
6   Lajtai Nikolaus AUT
AUT
 
  1.50/58/14.25 0.00/46      

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bonnemann Chiara GER
GER
 
  3.00/55/13.00 5.25/55/12.00 5.00/55/12.00    
2   Bonnemann Giannina GER
GER
 
  4.00/55/12.00 3.00/55/12.00      
3   Rader Laura AUT
AUT
 
  0.50/55/13.00 1.50/55/13.00      
4   Starkova Rebeka CZE
CZE
 
  5.00/55/14.25 1.00/55/14.25      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Mechler Dane USA
USA
 
  0.00/49 2.00/58/10.75 2.25/58/10.75    
2   Bauer Martin AUT
AUT
 
  2.50/58/12.00 4.00/58/11.25 3.00/58/12.00    
3   Berio Edoardo ITA
ITA
 
  1.50/58/11.25 3.50/58/11.25      
4   Meisner Viktor CZE
CZE
 
  4.00/58/12.00 3.00/58/12.00 2.50/58/12.00    
5   Weichhart Andreas AUT
AUT
 
  4.00/58/12.00 2.50/58/12.00      
6   Grosek Josef AUT
AUT
 
  3.00/58/13.00 1.50/49      
7   Bauer Felix AUT
AUT
 
  1.50/58/14.25 4.00/49 1.50/58/13.00    
8   Suslov Denis RUS
RUS
 
  5.00/58/14.25 3.50/58/14.25 1.00/58/13.00    

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Rohrer Irena AUT
AUT
 
  2.00/55/12.00 3.50/55/12.00 5.00/55/12.00    
2   Rogers Krista USA
USA
 
  5.00/55/12.00 0.00/55/14.25 3.50/55/12.00    
3   Rauchenwald Tina AUT
AUT
 
  2.00/55/12.00 3.50/55/12.00 2.00/55/12.00    
4   Povolna Petra CZE
CZE
 
  2.50/55/12.00 2.50/55/13.00      
5   Feichtinger Manuela AUT
AUT
 
  3.00/55/14.25 2.00/55/14.25 4.00/55/16.00    

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Spinelli Luca ITA
ITA
 
  5.00/58/11.25 3.50/58/10.75      
2   Köstenberger Claudio AUT
AUT
 
  5.00/58/11.25 3.00/58/10.75      
2   Schipner Bojan GER
GER
 
  3.00/58/10.75 5.00/58/11.25      
4   Efverstrom Daniel SWE
SWE
 
  3.00/58/10.75 3.50/58/11.25      
5   Pugstaller Robert AUT
AUT
 
  4.50/58/11.25 4.50/58/12.00 0.00/58/10.75    
6   Swoboda Matthias AUT
AUT
 
  3.50/58/12.00 2.50/58/11.25      
7   Gerhofer Peter AUT
AUT
 
  2.00/58/12.00 4.00/58/12.00 1.50/58/12.00    
8   Kemper Kim Joel GER
GER
 
  2.00/58/12.00 4.50/58/14.25 4.00/58/13.00    
9   Ryanzin Vladimir RUS
RUS
 
  4.00/58/13.00 3.00/58/13.00      
10   Radon Thomas AUT
AUT
 
  3.50/58/13.00   5.25/58/14.25    
11   Köttl Matthias AUT
AUT
 
  1.50/58/13.00 2.50/58/13.00 2.50/58/13.00    
12   Schipner Thoralf GER
GER
 
  2.00/58/13.00 2.00/58/13.00      
13   Schulze Kevin AUT
AUT
 
  0.00/58/14.25   5.00/58/14.25    

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Maier Olivia AUT
AUT
 
  2.50/55/16.00 2.50/55/18.25 3.00/55/18.25    

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Wienerroither Michael AUT
AUT
 
  4.00/55/11.25   0.00/55/12.00    
2   Gusenbauer Jörg AUT
AUT
 
  2.00/55/11.25 4.50/55/12.00 4.50/55/12.00    

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Schulze Frank AUT
AUT
 
  2.00/55/11.25 3.00/55/11.25 3.00/55/11.25    
2   Lang Michael GER
GER
 
  3.00/55/12.00 1.50/55/11.25 3.00/55/11.25    
3   Baueregger Norbert AUT
AUT
 
  3.50/55/13.00 0.50/55/11.25 1.00/55/11.25    
4   Niederbäumer Jens GER
GER
 
  1.00/55/12.00 1.50/55/12.00 4.00/55/12.00    
5   Puritscher Erwin AUT
AUT
 
  5.00/55/13.00 3.00/55/13.00 1.50/55/14.25    
6   Attensam Oliver AUT
AUT
 
  3.50/55/13.00 2.50/55/13.00      
7   Zentai Laszlo HUN
HUN
 
  5.00/49 0.00/55/13.00 4.50/55/14.25    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Gruber Klaus AUT
AUT
 
  2.00/55/11.25 1.50/55/11.25 2.50/55/11.25    
2   Köttl Hermann AUT
AUT
 
  5.00/55/14.25 1.00/55/12.00 1.00/55/13.00    
3   Jirak Bernd AUT
AUT
 
  1.00/55/13.00   5.00/55/16.00    

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Begovich Heinz AUT
AUT
 
  2.50/52/14.25 5.00/52/13.00 2.50/52/12.00    

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Ahammer Elena AUT
AUT
 
  460 1330      
2   Schmidberger Theresa AUT
AUT
 
    990      

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Gschiel Alexander AUT
AUT
 
  1270 650      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
  6590 6760 6460    
2   Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
  2760 3530      
3   Maier Samuel AUT
AUT
 
    1030      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bonnemann Carlotta GER
GER
 
  3260 3040      
2   Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
  2180 3120      
3   Kuhn Nicola AUT
AUT
 
  2890 2740      
4   Niederbäumer Kim Helen GER
GER
 
  910        

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Basic Carlo AUT
AUT
 
  4390 5100      
2   Bogne Jakob SWE
SWE
 
  4410 4920      
3   Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
  2190 3590      
4   Lajtai Nikolaus AUT
AUT
 
  2300 2010      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bonnemann Giannina GER
GER
 
  8680 8830      
2   Bonnemann Chiara GER
GER
 
  5480 5200      
3   Rader Laura AUT
AUT
 
  3640 3690      
4   Starkova Rebeka CZE
CZE
 
  1760 2930      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Berio Edoardo ITA
ITA
 
  4510 810 7820    
2   Meisner Viktor CZE
CZE
 
  6360 6470      
3   Urban Sebastian AUT
AUT
 
  3060 5760 3390    
4   Grosek Josef AUT
AUT
 
  850 5640      
5   Weichhart Andreas AUT
AUT
 
  3370 2130      
6   Bauer Martin AUT
AUT
 
  1800 1670      

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Gerencsery Martina CZE
CZE
 
  6160 7250      
2   Povolna Petra CZE
CZE
 
  5500 6360      
3   Rauchenwald Tina AUT
AUT
 
  4070 3940      

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Kemper Kim Joel GER
GER
 
    5010      
2   Spinelli Luca ITA
ITA
 
  4720 4070      
3   Swoboda Matthias AUT
AUT
 
  3210 1670      

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Schulze Frank AUT
AUT
 
  790 850      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Neiderbäumer Chris GER
GER
 
  13.0m        

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
  35.7m 36.1m      
2   Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
  24.7m 22.6m      
3   Maier Samuel AUT
AUT
 
  16.5m 16.7m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bonnemann Carlotta GER
GER
 
  28.1m 30.2m      
2   Niederbäumer Kim Helen GER
GER
 
  22.2m 23.0m 23.8m    
3   Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
  22.9m 22.8m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Basic Carlo AUT
AUT
 
  44.8m        
2   Bogne Jakob SWE
SWE
 
  36.4m 40.6m      
3   Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
  25.9m 26.5m      

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Bonnemann Giannina GER
GER
 
  47.2m 47.0m 48.3m    
2   Bonnemann Chiara GER
GER
 
  33.3m 36.3m      
3   Rader Laura AUT
AUT
 
  33.1m 34.2m      
4   Starkova Rebeka CZE
CZE
 
  30.9m 31.6m 33.7m    

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Berio Edoardo ITA
ITA
 
  52.8m 55.5m      
2   Grosek Josef AUT
AUT
 
  53.1m   55.3m    
3   Weichhart Andreas AUT
AUT
 
  52.5m 54.1m 54.8m    
4   Bauer Martin AUT
AUT
 
  50.2m 54.7m      
5   Meisner Viktor CZE
CZE
 
  41.6m 45.3m      

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Rauchenwald Tina AUT
AUT
 
  45.3m 46.9m      
2   Povolna Petra CZE
CZE
 
  36.6m 38.3m 37.4m    
3   Rogers Krista USA
USA
 
  28.2m 29.7m      

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Köstenberger Claudio AUT
AUT
 
  63.6m 67.2m 63.4m    
2   Schipner Bojan GER
GER
 
  64.5m 65.4m 67.0m    
3   Ryanzin Vladimir RUS
RUS
 
  64.0m 65.0m 66.2m    
4   Efverstrom Daniel SWE
SWE
 
  59.6m 62.8m 60.7m    
5   Spinelli Luca ITA
ITA
 
  57.2m 62.0m 61.5m    
6   Swoboda Matthias AUT
AUT
 
  56.7m 59.4m 59.4m    
7   Dobringer Daniel AUT
AUT
 
  55.9m 56.2m 58.3m    
8   Schipner Thoralf GER
GER
 
  50.6m 51.7m 45.8m    
9   Köttl Matthias AUT
AUT
 
  48.5m 49.4m      
10   Kemper Kim Joel GER
GER
 
  39.7m 45.0m      

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Round 1 Round 2 Round 3    
1   Schulze Frank AUT
AUT
 
  38.2m        

Under 14 Boys Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
  909.09 900.13 801.65 2610.87
2   Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
  727.27 470.04 487.60 1684.91
3   Maier Samuel AUT
AUT
 
  409.09 137.15 267.22 813.46

Under 17 Girls Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Bonnemann Carlotta GER
GER
 
  851.35 372.57 613.76 1837.68
2   Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
  750.00 356.57 420.63 1527.20
3   Niederbäumer Kim Helen GER
GER
 
  824.32 104.00 444.44 1372.76

Under 17 Boys Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Basic Carlo AUT
AUT
 
  818.75 485.25 818.18 2122.18
2   Bogne Jakob SWE
SWE
 
  925.00 468.13 727.27 2120.40
3   Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
  806.25 341.58 422.08 1569.91

Under 21 Ladies Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Bonnemann Giannina GER
GER
 
  823.53 1029.14 949.43 2802.10
2   Bonnemann Chiara GER
GER
 
  838.24 638.69 673.56 2150.49
3   Rader Laura AUT
AUT
 
  723.53 430.07 625.29 1778.89
4   Starkova Rebeka CZE
CZE
 
  694.12 341.49 613.79 1649.40

Under 21 Men Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Berio Edoardo ITA
ITA
 
  829.67 669.52 797.70 2296.89
2   Grosek Josef AUT
AUT
 
  692.31 482.88 794.41 1969.60
3   Meisner Viktor CZE
CZE
 
  769.23 553.94 629.93 1953.10
4   Weichhart Andreas AUT
AUT
 
  769.23 288.53 786.18 1843.94
5   Bauer Martin AUT
AUT
 
  835.16 154.11 784.54 1773.81

Open Ladies Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Povolna Petra CZE
CZE
 
  805.88 741.26 719.54 2266.68
2   Rauchenwald Tina AUT
AUT
 
  817.65 474.36 917.24 2209.25

Open Men Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Spinelli Luca ITA
ITA
 
  895.60 404.11 904.61 2204.32
2   Swoboda Matthias AUT
AUT
 
  818.68 274.83 861.84 1955.35
3   Kemper Kim Joel GER
GER
 
  747.25 428.94 625.00 1801.19

Over 45 Men Overall Results

- 04/07/2014 - 06/07/2014
  Bib Name Country   Slalom Tricks Jump  
1   Schulze Frank AUT
AUT
 
  872.09 166.99 645.96 1685.04

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved