International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Malibu Multi Round




Hazelwood Ski World


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 12 Girls Tricks

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Jump
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 35 Ladies Slalom  (pdf)
Over 35 Ladies Tricks
Over 35 Ladies Jump
Over 35 Ladies Overall

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Tricks
Over 35 Men Jump
Over 35 Men Overall

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Tricks
Over 45 Ladies Jump
Over 45 Ladies Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Jump
Over 45 Men Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Jump
Over 55 Men Overall

Over 65 Ladies Slalom

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Tricks
Over 65 Men Overall
Malibu Multi Round
Hazelwood Ski World - 21/22 Jun 2014 2014

Malibu Multi Round - Individual classification

Malibu Multi Round

Under 12 Girls Slalom Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Butterfield Amber *GBR
GBR
 
3.50/49 2.00/55/18.25 4.00/52    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
  1.00/55/12.00 1.50/55/12.00    
2 Robinson Marcus GBR
GBR
 
2.00/52 0.50/55/16.00      
3 Scutt Oli GBR
GBR
 
3.00/52 3.00/55/18.25      

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Worship Carol *GBR
GBR
 
3.00/49/16.00 3.00/49 1.50/49/16.00    

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Philips John GBR
GBR
 
3.00/52/13.00 2.50/52/13.00      
2 Hurley Stan *GBR
GBR
 
4.00/52/16.00 4.00/52 3.50/52/16.00    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Ward George GBR
GBR
 
4.00/55/14.25 5.00/55/14.25 4.00/55/14.25    
2 Jones Keith *GBR
GBR
 
4.00/55/14.25 2.00/55/14.25 4.50/55/14.25    

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hebdon Sarah *GBR
GBR
 
3.00/55/14.25 1.50/55/14.25 2.00/55/14.25    
2 Hazelwood Kate GBR
GBR
 
1.50/55/14.25 3.50/55/16.00      
3 Stephenson Beverley *GBR
GBR
 
2.50/55/18.25 4.00/55/18.25 4.50/55/18.25    

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hazelwood Timothy GBR
GBR
 
3.00/55/11.25 2.00/55/11.25      
2 Hebden Steven *GBR
GBR
 
5.00/55/13.00 0.00/55/13.00 4.00/55/12.00    
3 Fardon Allan *GBR
GBR
 
2.00/55/12.00 3.00/55/12.00 2.50/55/13.00    
4 Stephenson Jeremy *GBR
GBR
 
4.50/55/13.00 1.00/55/12.00 2.00/55/13.00    
5 Scutt Rod GBR
GBR
 
2.00/55/13.00 5.00/55/13.00      
6 Wallace Clive GBR
GBR
 
3.00/55/16.00 2.00/55/13.00      
7 Beard Mark GBR
GBR
 
4.00/55/14.25 3.50/55/16.00      
8 Poland Rob *GBR
GBR
 
3.00/55/16.00 1.00/55/14.25 2.50/55/14.25    
9 Heath Kevin *GBR
GBR
 
3.00/55/18.25 2.50/40 4.00/55/18.25    
10 Foley-Brickley Patrick *GBR
GBR
 
    1.00/49    

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Porter Joanne GBR
GBR
 
1.50/55/13.00 2.00/55/13.00      

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Higgins Daryl IRL
IRL
 
3.00/40 2.00/55/13.00      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Moore Charlotte GBR
GBR
 
4.50/55/14.25 5.00/55/14.25      
2 Outram Sanchia GBR
GBR
 
4.00/55/14.25 4.00/55/14.25      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
1.50/58/11.25 5.00/58/12.00      
2 Poland Joel GBR
GBR
 
3.00/58/12.00 4.00/58/12.00 1.50/58/12.00    
3 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
3.00/58/12.00 6.00/58/14.25      
4 Burke Thomas GBR
GBR
 
5.25/58/13.00 1.50/58/13.00      
5 Davies Aaron GBR
GBR
 
0.50/58/13.00 3.25/58/13.00      
6 Young Harry GBR
GBR
 
3.00/58/16.00 5.00/58/14.25      

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Jones Julia *GBR
GBR
 
3.50/55/14.25 3.00/55/14.25 1.00/55/13.00    
2 Jones Natalie *GBR
GBR
 
5.00/55/18.25 2.00/55/14.25      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR
GBR
 
1.50/58/11.25 3.00/58/11.25      
2 Kinnane David *GBR
GBR
 
1.50/58/11.25 4.50/58/12.00 1.50/58/11.25    
3 Poole Thomas GBR
GBR
 
3.00/40 1.00/58/13.00 1.25/58/11.25    
4 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
4.00/58/12.00 4.50/58/13.00 3.50/58/12.00    
5 Outram Luke GBR
GBR
 
4.50/58/13.00 4.00/58/12.00      
6 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
5.00/58/14.25 1.00/58/14.25      

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Adriaensen Kate BEL
BEL
 
  3.00/55/11.25      

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Anthony Alexander *GBR
GBR
 
1.00/58/11.25 6.00/58/14.25      
2 North Bradley GBR
GBR
 
5.00/58/13.00 1.50/58/12.00 4.00/58/12.00    
3 Woodgate Michael *GBR
GBR
 
4.00/58/13.00 5.25/58/13.00      

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Scutt Emma *GBR
GBR
 
40 100      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Butterfield Amber *GBR
GBR
 
0 2430      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
1620 1770      
2 Robinson Marcus GBR
GBR
 
870 1020      
3 Scutt Oli GBR
GBR
 
940 940      

Over 65 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Philips John GBR
GBR
 
1260 1000      

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Jones Keith *GBR
GBR
 
  1540      
2 Ward George GBR
GBR
 
1280 1440      

Over 45 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hazelwood Kate GBR
GBR
 
1290 1250      

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hazelwood Timothy GBR
GBR
 
2400        
2 Beard Mark GBR
GBR
 
1680 2150      
3 Wallace Clive GBR
GBR
 
  1590      
4 Scutt Rod GBR
GBR
 
1280 1360      

Over 35 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Porter Joanne GBR
GBR
 
2480 2630      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Outram Sanchia GBR
GBR
 
4320 4410      
2 Moore Charlotte GBR
GBR
 
3190 1220      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
5340 4280      
2 Poland Joel GBR
GBR
 
4820        
3 Spavin Harry GBR
GBR
 
4380 4130      
4 Burke Thomas GBR
GBR
 
2980        
5 Davies Aaron GBR
GBR
 
2660 2390      
6 Young Harry GBR
GBR
 
1440 1350      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wharton Charlotte *GBR
GBR
 
3380 3880      
2 Jones Natalie *GBR
GBR
 
3130        
3 Jones Sophie *GBR
GBR
 
3070 2940      
4 Jones Julia *GBR
GBR
 
1880 1880      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Outram Luke GBR
GBR
 
2960 7100      
2 Heath Calum GBR
GBR
 
5280 4110      
3 Poole Thomas GBR
GBR
 
2000 4320      
4 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
2730        
5 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
1790        
6 Wharton Christopher *GBR
GBR
 
1180        

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Adriaensen Kate BEL
BEL
 
8260 6580      

Over 35 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Higgins Daryl IRL
IRL
 
  290      

Over 35 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Higgins Daryl IRL
IRL
 
35.1m 38.7m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
19.5m 18.0m      
2 Scutt Oli GBR
GBR
 
15.7m 17.2m      
3 Robinson Marcus GBR
GBR
 
12.1m 13.7m      

Over 65 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Philips John GBR
GBR
 
17.6m 18.6m 20.2m    

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Clarke Geoff *IRL
IRL
 
0.00m 41.3m      
2 Ward George GBR
GBR
 
34.6m        

Over 45 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hazelwood Kate GBR
GBR
 
19.9m 21.1m      

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hazelwood Timothy GBR
GBR
 
50.6m 52.5m      
2 Beard Mark GBR
GBR
 
38.7m 38.7m      
3 Scutt Rod GBR
GBR
 
33.3m 34.6m      
4 Wallace Clive GBR
GBR
 
29.7m 29.3m      

Over 35 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Porter Joanne GBR
GBR
 
22.5m        

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Moore Charlotte GBR
GBR
 
26.8m 29.1m      
2 Outram Sanchia GBR
GBR
 
26.4m 28.0m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Burke Thomas GBR
GBR
 
47.4m 46.0m      
2 Spavin Harry GBR
GBR
 
46.9m 47.3m      
3 Poland Joel GBR
GBR
 
45.2m 42.1m      
4 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
42.3m 44.1m      
5 Davies Aaron GBR
GBR
 
36.3m 35.0m      
6 Young Harry GBR
GBR
 
30.4m        

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Critchley Jack *GBR
GBR
 
60.9m 62.5m      
2 Wharton Christopher *GBR
GBR
 
58.7m 58.8m      
3 Outram Luke GBR
GBR
 
50.7m 51.7m      
4 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
49.1m 51.3m      
5 Critchley Tom *GBR
GBR
 
42.9m 45.9m      
6 Poole Thomas GBR
GBR
 
44.4m        
7 Heath Calum GBR
GBR
 
40.7m 43.7m      
8 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
32.7m 32.7m      

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wharton Charlotte *GBR
GBR
 
42.4m 43.6m      

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Critchley Andrew *GBR
GBR
 
58.1m 57.6m      
2 Anthony Alexander *GBR
GBR
 
53.5m        
3 Singleton Chris *GBR
GBR
 
50.6m 48.6m      

Under 12 Girls Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Under 14 Girls Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Under 14 Boys Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
-14 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Scutt Oli GBR
GBR
 
-14 M 594.59 531.07 757.89 1883.55
3 Robinson Marcus GBR
GBR
 
-14 M 657.66 576.27 389.47 1623.40

Over 65 Men Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Over 55 Men Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Ward George GBR
GBR
 
55+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Over 45 Ladies Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hazelwood Kate GBR
GBR
 
45+ F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Over 45 Men Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hazelwood Timothy GBR
GBR
 
45+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Beard Mark GBR
GBR
 
45+ M 730.16 895.83 675.29 2301.28
3 Scutt Rod GBR
GBR
 
45+ M 841.27 566.67 578.82 1986.76
4 Wallace Clive GBR
GBR
 
45+ M 793.65 662.50 463.53 1919.68

Over 35 Ladies Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Over 35 Men Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Higgins Daryl IRL
IRL
 
35+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 17 Girls Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Outram Sanchia GBR
GBR
 
-17 F 981.13 1000.00 950.23 2931.36
2 Moore Charlotte GBR
GBR
 
-17 F 1000.00 723.36 1000.00 2723.36

Under 17 Boys Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-17 M 933.33 1000.00 911.76 2845.09
2 Spavin Harry GBR
GBR
 
-17 M 1000.00 820.22 997.33 2817.55
3 Poland Joel GBR
GBR
 
-17 M 948.15 902.62 941.18 2791.95
4 Burke Thomas GBR
GBR
 
-17 M 877.78 558.05 1000.00 2435.83
5 Davies Aaron GBR
GBR
 
-17 M 848.15 498.13 703.21 2049.49

Under 21 Ladies Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Under 21 Men Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Outram Luke GBR
GBR
 
-21 M 927.54 1000.00 1000.00 2927.54
2 Heath Calum GBR
GBR
 
-21 M 1000.00 743.66 808.15 2551.81
3 Poole Thomas GBR
GBR
 
-21 M 974.64 608.45 824.94 2408.03
4 Hazelwood Ben GBR
GBR
 
-21 M 768.12 384.51 990.41 2143.04
5 Foley-Brickley David GBR
GBR
 
-21 M 927.54 252.11 544.36 1724.01

Open Ladies Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Adriaensen Kate BEL
BEL
 
Ope F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Open Men Overall Results

- 21/06/2014 - 22/06/2014

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 21/06/2014 - 22/06/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Adriaensen Kate BEL
BEL
 
47.4m 47.7m      

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved