International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Turps Trophy




Gosfield Lake


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Turps Trophy
Gosfield Lake - 27/28 Sep 2014 2014

Turps Trophy - Individual classification

Turps Trophy

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Pollard Noah GBR
GBR
 
5.00/43        
2 Turp Sebastian GBR
GBR
 
1.00/37 1.00/37 0.50/34    
3 Crossland Harrison GBR
GBR
 
6.00/25 0.50/37 0.50/37    

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
2.50/55/14.25 0.50/55/14.25 2.00/55/13.00    
2 Butterfield Amber *GBR
GBR
 
0.00/37 2.50/52 4.00/55/18.25    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
3.50/55/12.00 2.00/55/11.25 5.00/55/12.00    
2 Emmett Charlie *GBR
GBR
 
  3.00/55/14.25 2.00/55/13.00 0.00/40  

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hornagold Mike Snr *GBR
GBR
 
2.50/52/13.00 5.50/52/14.25 3.00/52/13.00    
2 Turp Carl *GBR
GBR
 
2.00/52/14.25 2.00/52/14.25 2.00/52/16.00    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Waller John *GBR
GBR
 
3.00/55/12.00 3.00/55/12.00 1.50/55/13.00    
2 Winter Martin *GBR
GBR
 
  1.00/55/14.25 4.00/55/14.25 3.00/55/13.00  
3 Graveling Jeremy *GBR
GBR
 
  5.50/52 4.00/55/18.25 4.00/52  
4 Ragg Keith *GBR
GBR
 
  3.00/52 3.00/52 3.00/52  
5 Rowlands Rodney *GBR
GBR
 
  4.00/40 4.50/40 5.00/40  

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Stephenson Beverley *GBR
GBR
 
0.50/55/16.00 2.50/55/18.25 3.50/52    
2 Boutle Yvonne *GBR
GBR
 
  3.00/52 2.00/52 2.50/37  

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Marston Jeremy *GBR
GBR
 
  1.50/55/11.25 2.50/55/12.00 1.50/55/12.00  
2 Stephenson Jeremy *GBR
GBR
 
3.00/55/12.00 5.00/55/13.00 3.50/55/13.00    
3 Thompson Chris *GBR
GBR
 
  4.00/55/13.00 1.50/55/13.00 5.50/55/13.00  
4 Poland Rob *GBR
GBR
 
1.00/55/13.00 1.00/55/13.00 1.00/55/13.00    
5 Maryan Alan *GBR
GBR
 
3.00/55/14.25 5.00/55/14.25 5.00/40    
6 Murphy Graham *GBR
GBR
 
  5.00/55/14.25 4.50/55/16.00 1.50/55/16.00  
7 Kaye David *GBR
GBR
 
  2.00/55/14.25 2.00/55/14.25 3.00/55/14.25  
8 Daws Ian *GBR
GBR
 
2.00/55/14.25 3.50/40 3.00/55/14.25    
9 Wooldridge Simon *GBR
GBR
 
  2.00/55/18.25 4.00/55/16.00 5.00/55/16.00  
10 Cox Russell *GBR
GBR
 
  4.00/55/16.00 4.00/55/18.25 3.50/55/16.00  
11 Dyson Andrew *GBR
GBR
 
  2.00/55/18.25 4.00/55/18.25 2.00/40  
12 Horne Colin *GBR
GBR
 
3.50/55/18.25 4.50/40 3.50/52    
13 Heath Kevin *GBR
GBR
 
2.50/55/18.25 3.00/55/18.25 2.50/40    
14 Foley-Brickley Patrick *GBR
GBR
 
4.00/52        
15 Campbell Alex *GBR
GBR
 
4.00/49 5.00/46 5.00/49    
16 Rollingson Gary *GBR
GBR
 
  3.50/49 2.50/49 4.00/49  

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Atkins Kelly GBR
GBR
 
1.00/55/12.00        
2 Ragg Monica *ROM
ROM
 
  0.00/52 4.50/55/18.25 1.50/37  

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Newby-Ricci Jeremy *GBR
GBR
 
    2.00/55/10.25 3.00/55/10.25  
2 Crossland Richard *GBR
GBR
 
2.50/55/14.25 5.00/40 5.00/55/14.25    
3 Baxter James *GBR
GBR
 
3.50/55/14.25        

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Moore Charlotte *GBR
GBR
 
  3.50/55/13.00 4.50/55/14.25 4.00/55/14.25  
2 Carpenter Bryony *GBR
GBR
 
2.00/55/13.00 0.50/55/13.00 2.50/55/14.25    

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
1.50/58/13.00 1.50/58/11.25 2.00/58/11.25    
2 Poland Joel GBR
GBR
 
1.00/58/11.25 2.00/58/11.25 4.00/58/12.00    
3 Davies Aaron *GBR
GBR
 
4.00/58/13.00 3.00/58/13.00 5.00/58/14.25    
4 Dyson Harvey *GBR
GBR
 
  4.50/58/18.25 3.00/58/16.00 3.00/58/18.25  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kinnane David *GBR
GBR
 
3.00/58/11.25 0.50/58/11.25 5.00/58/11.25    
2 Heath Calum GBR
GBR
 
3.00/58/11.25 4.50/58/11.25 4.00/58/11.25    
3 Turp William *GBR
GBR
 
  3.50/58/13.00 1.50/58/12.00 4.00/40  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wheldrick Dominic GBR
GBR
 
1.50/58/11.25        

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Worship Carol *GBR
GBR
 
  4.50/37 3.50/37 1.50/49/16.00  

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nott Libby *GBR
GBR
 
  1.50/52/16.00 2.00/52/16.00 3.50/52/16.00  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Winter Amelia *GBR
GBR
 
  2.00/55/11.25 1.00/55/11.25 5.00/55/12.00  

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Pollard Noah GBR
GBR
 
80 80      
2 Turp Sebastian GBR
GBR
 
40 80      
3 Crossland Harrison GBR
GBR
 
40 40      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Butterfield Amber *GBR
GBR
 
2720 3110      
2 Nutt Katie GBR
GBR
 
2900 2770      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
2190 2710      

Over 45 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lowe Katie *GBR
GBR
 
1120 960      

Over 35 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Atkins Kelly GBR
GBR
 
1430 1260      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
6800 2700      
2 Poland Joel GBR
GBR
 
5990 6650      
3 Davies Aaron *GBR
GBR
 
1960 2350      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR
GBR
 
3690 5540      

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wheldrick Dominic GBR
GBR
 
3210 6680      
2 Perry Greg GBR
GBR
 
1060        

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
13.3m 14.0m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
23.8m 25.4m      

Over 45 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lowe Katie *GBR
GBR
 
21.3m 22.1m      

Over 35 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Atkins Kelly GBR
GBR
 
14.2m 13.5m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Moore Charlotte *GBR
GBR
 
36.1m 34.8m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
48.7m 47.3m      
2 Poland Joel GBR
GBR
 
43.7m 42.5m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR
GBR
 
43.3m        

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Perry Greg GBR
GBR
 
42.4m 40.9m      

Under 14 Girls Overall Results

- 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
-14 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 14 Boys Overall Results

- 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
-14 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Over 35 Ladies Overall Results

- 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Atkins Kelly GBR
GBR
 
35+ F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 17 Boys Overall Results

- 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
-17 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Poland Joel GBR
GBR
 
-17 M 1000.00 977.94 870.80 2848.74

Under 21 Men Overall Results

- 27/09/2014 - 28/09/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Heath Calum GBR
GBR
 
-21 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved