International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: German Waterski Team Championship 2014




Halle - Hufeisensee


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

All skiers Slalom  (pdf)
All skiers Tricks  (pdf)
All skiers Jump  (pdf)
All skiers Overall Round 1  (pdf)
All skiers Overall Round 2  (pdf)
German Waterski Team Championship 2014
Halle - Hufeisensee - 18/19 Jul 2014 2014

German Waterski Team Championship 2014 - Individual classification

German Waterski Team Championship 2014

All skiers Overall Results

- 18.07.2014 - 19.07.2014
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump  
1 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 896,00 1637,25 980,39 3513,64
2 LEONHARDT, Andreas CAP
GER
 
35+ M 808,14 639,92 763,84 2211,90
3 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
55+ F 698,41 688,82 654,76 2041,99
4 BAUMEIER, Gitte HUF
GER
 
35+ F 744,83 511,11 460,89 1716,83
5 LANGROCK, Claudia HUF
GER
 
35+ F 786,21 364,44 377,09 1527,74
6 PATSCHKE, Michael SAS
GER
 
Ope M 703,30 177,23 601,97 1482,50
7 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
-21 M 642,86 206,34 620,07 1469,27
8 MÜLLER, Stephan *CAP 2
GER
 
Ope M 670,33 111,30 646,38 1428,01
9 HUELLER, Julia *CAP 2
GER
 
Ope F 611,76 322,84 181,61 1116,21
10 KUHNT, Günter BRH
GER
 
55+ M 828,95 65,04 219,86 1113,85
11 BOTHE, Bastian *CAP 2
GER
 
Ope M 574,18 108,73 365,13 1048,04
12 LANGROCK, Eric HUF
GER
 
-17 M 419,75 117,03 334,77 871,55
13 TAVAKKOLI, Nik BRH
GER
 
-14 M 623,38 42,61 137,74 803,73
14 BROCKMANN, Andre BRH
GER
 
-17 M 481,48 15,22 60,48 557,18

All skiers Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.07.2014 - 19.07.2014
  Name Club   Categ. Round 1 Round 2    
1 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 2,00/52/13.00 2,00/52/13.00    
2 KUHNT, Günter BRH
GER
 
55+ M 3,00/55/13.00 4,25/55/14.25    
3 LEONHARDT, Andreas CAP
GER
 
35+ M 3,50/55/12.00 3,00/55/12.00    
4 LANGROCK, Claudia HUF
GER
 
35+ F 3,00/55/14.25      
5 BAUMEIER, Gitte HUF
GER
 
35+ F   6,00/55/16.00    
6 PATSCHKE, Michael SAS
GER
 
Ope M 3,00/58/13.00 4,00/58/13.00    
7 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
55+ F 5,25/34 2,00/52/16.00    
8 MÜLLER, Stephan *CAP 2
GER
 
Ope M 1,00/58/13.00 5,00/58/14.25    
9 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
-21 M 4,50/58/18.25 4,50/58/14.25    
10 TAVAKKOLI, Nik BRH
GER
 
-14 M 0,00/55/16.00 4,00/55/18.25    
11 HUELLER, Julia *CAP 2
GER
 
Ope F 4,00/55/16.00 2,00/55/16.00    
12 BOTHE, Bastian *CAP 2
GER
 
Ope M 3,00/58/16.00 4,25/58/16.00    
13 KRAEHE, Dieter *HUF
GER
 
35+ M 4,00/55/18.25 4,00/55/18.25    
14 LANGROCK, Martin *HUF
GER
 
-14 M 2,50/49 1,50/52    
15 LEONHARDT, Lilian *CAP 2
GER
 
-14 F 3,25/49 3,00/49    
16 BROCKMANN, Andre BRH
GER
 
-17 M 3,00/55/18.25 3,25/52    
17 MECKLING, Anne *HUF
GER
 
-21 F   2,50/52    
18 LANGROCK, Eric HUF
GER
 
-17 M 4,00/52 1,50/52    
19 REINHARDT, Frank HUF
GER
 
45+ M 4,50/37      

All skiers Tricks Results

Homologation: Ranking List - 18.07.2014 - 19.07.2014
  Name Club   Categ. Round 1 Round 2    
1 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 1670 1420    
2 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
55+ F 2280 1690    
3 LEONHARDT, Andreas CAP
GER
 
35+ M 6540 5100    
4 BAUMEIER, Gitte HUF
GER
 
35+ F   3450    
5 LANGROCK, Claudia HUF
GER
 
35+ F 2460      
6 HUELLER, Julia *CAP 2
GER
 
Ope F 2080 2770    
7 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
-21 M 2280 2410    
8 LEONHARDT, Lilian *CAP 2
GER
 
-14 F 1220 790    
9 PATSCHKE, Michael SAS
GER
 
Ope M 2070 1490    
10 LANGROCK, Eric HUF
GER
 
-17 M 1230 1040    
11 MÜLLER, Stephan *CAP 2
GER
 
Ope M 1150 1300    
12 BOTHE, Bastian *CAP 2
GER
 
Ope M 1270 1030    
13 MECKLING, Anne *HUF
GER
 
-21 F   900    
14 LANGROCK, Martin *HUF
GER
 
-14 M 670 630    
15 KUHNT, Günter BRH
GER
 
55+ M   240    
16 TAVAKKOLI, Nik BRH
GER
 
-14 M 320 320    
17 BROCKMANN, Andre BRH
GER
 
-17 M 160 80    

All skiers Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.07.2014 - 19.07.2014
  Name Club   Categ. Round 1 Round 2    
1 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 32,0m 30,9m    
2 LEONHARDT, Andreas CAP
GER
 
35+ M 47,4m 48,4m    
3 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
55+ F 18,0m 18,0m    
4 MÜLLER, Stephan *CAP 2
GER
 
Ope M 43,3m 46,3m    
5 REINHARDT, Frank HUF
GER
 
45+ M 37,6m 36,8m    
6 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
-21 M 42,5m 44,7m    
7 PATSCHKE, Michael SAS
GER
 
Ope M 39,8m 43,6m    
8 BAUMEIER, Gitte HUF
GER
 
35+ F   23,5m    
9 LANGROCK, Claudia HUF
GER
 
35+ F 20,5m      
10 BOTHE, Bastian *CAP 2
GER
 
Ope M 29,2m      
11 LANGROCK, Eric HUF
GER
 
-17 M 22,5m 22,0m    
12 KUHNT, Günter BRH
GER
 
55+ M   16,3m    
13 HUELLER, Julia *CAP 2
GER
 
Ope F 13,3m 14,9m    
14 TAVAKKOLI, Nik BRH
GER
 
-14 M 12,0m 11,9m    
15 BROCKMANN, Andre BRH
GER
 
-17 M 9,3m 9,8m    

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved