International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Youth Russia Championships 2014




Moscow, Club "Yuriy Gagarin"


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Youth Russia Championships 2014
Moscow, Club "Yuriy Gagarin" - 7/11 Aug 2014 2014

Youth Russia Championships 2014 - Individual classification

Youth Russia Championships 2014

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Mednikova Polina S-Peer/ 1.00/55/13.00 2.00/55/13.00   905.11
2 Novikova Maria Moscow 1.50/49 4.50/55/18.25   678.83
3 Presnova Ekaterina Moscow 4.00/52 3.50/49   583.94
4 Slavich Kristina Sarat.obl. 0.50/49 2.00/49   467.15
5 Popova Lada Sarat.obl. 2.00/46 2.50/43   379.56
6 Ivashneva Victoria Moscow 4.25/34     62.04
7 Kolesnikova Veronika Moscow 1.50/34     21.90
7 Osipova Daria Sarat.obl. 1.50/34     21.90
9 Udovichenko Julia Mosc.obl. 0.50/34     7.30
10 Zimareva Alisa Yarosl.obl. 0.00/34      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Motov Victor Sverdl.obl. 3.00/52 5.00/52   532.47
2 Volchanskiy Anton Sarat.obl. 0.00/55/18.25 2.50/52   545.45
3 Shargin Matvey Moscow 2.00/49 4.50/49   448.05
4 Taraniuk Mikhail Sarat.obl. 4.25/43 5.00/43   298.70
5 Iliushin Maxim Sarat.obl. 3.50/43
(Tie break: 3.50/43)
3.00/40   279.22
6 Malinovskiy Georgiy Moscow 3.50/43
(Tie break: 1.00/40)
    279.22
7 Suslov Grigoriy Moscow 4.50/37     58.44

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Perepelova Alena Mosc.obl. 0.00/55/12.00 0.25/55/12.00   895.27
2 Kolondaeva Evgenia Moscow 3.50/55/18.25 4.50/55/18.25   628.38
3 Badalian Anna Yarosl.obl. 0.00/52 3.00/55/18.25   608.11
4 Odintsova Anna Moscow 1.50/55/18.25 2.50/55/18.25   601.35
5 Palchits Tatiana Moscow 4.50/40 2.50/55/18.25   601.35
6 Zhirkova Polina Moscow 3.50/40     47.30
7 Pozdniakova Daria Moscow 2.50/40     33.78

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Nosachev Evgeny Moscow 4.50/58/13.00 4.00/58/13.00   796.30
2 Elanskiy Maxim Cheliab.obl. 0.00/58/16.00 2.50/58/13.00   771.60
3 Lipatov Sergey Moscow 4.00/58/14.25 2.00/58/14.25   716.05
4 Tiurin Alexander Sarat.obl. 3.50/55/18.25 1.50/55/18.25   487.65
5 Nikolaenko Dmitriy Sarat.obl. 1.50/55/18.25 4.00/43   462.96
6 Rudoman Kirill Sarat.obl. 0.50/43     6.17

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Savina Polina Yarosl.obl. 2.50/55/14.25 3.00/55/13.00   741.18
2 Vorona Maria Moscow 1.50/55/13.00 1.00/55/13.00   723.53
3 Hvatova Tatiana Yarosl.obl. 3.00/49 3.00/49   388.24

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Trushechkin Andrey Sarat.obl. 2.00/58/12.00 3.50/58/14.25   747.25
2 Elanskiy Pavel Cheliab.obl. 1.00/58/16.00 3.00/58/16.00   560.44
3 Vasiliev Vadim Moscow 3.00/58/18.25 4.00/58/18.25   505.49
4 Mikriukov Mikhail Yarosl.obl. 2.00/49 2.50/58/18.25   489.01

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Politova Varvara Moscow 3920 4150   630.70
2 Ivashneva Victoria Moscow 2620 3610   548.63
3 Zimareva Alisa Yarosl.obl. 3820 3570   580.55
4 Slavich Kristina Sarat.obl. 3140 2940   477.20
5 Novikova Maria Moscow 2470 2730   414.89
6 Timofeeva Julia Moscow 1510 2340   355.62
7 Groznova Olga Moscow 1770 2310   351.06
8 Presnova Ekaterina Moscow 2360 2190   358.66
9 Udovichenko Julia Mosc.obl. 2130 2130   323.71
10 Osipova Daria Sarat.obl. 1560 980   237.08
11 Scherbakova Ekaterina Yarosl.obl. 1500     227.96
12 Davidova Valeria Yarosl.obl. 1390     211.25
13 Davidova Daria Tatarstan 1120     170.21
14 Vinokurova Eva Moscow 900     136.78
15 Agalakova Alexandra Tatarstan 880     133.74
16 Popova Lada Sarat.obl. 680     103.34
17 Halillova Elizaveta Sarat.obl. 230     34.95

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Churakov Danila Moscow 2640 2940   391.48
2 Zhirkov Ivan Moscow 3040 2650   404.79
3 Holopov Valeriy Moscow 1980 2280   303.60
4 Abramov Nikita Sarat.obl. 1910 1690   254.33
5 Losev Semen Sarat.obl. 1820 1600   242.34
6 Tsarikaev Yuriy Moscow 1420     189.08
7 Kaiokin Sergey Sarat.obl. 1330     177.10
8 Mihailov Efim Sarat.obl. 600     79.89
9 Balabaev Sergey Sarat.obl. 540     71.90

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Badalian Anna Yarosl.obl. 4530 4680   534.86
2 Odintsova Anna Moscow 4010 4240   484.57
3 Pozdniakova Daria Moscow 3690 3340   421.71
4 Zhirkova Polina Moscow 4580 3180   523.43
5 Palchits Tatiana Moscow 2730 2890   330.29

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Nosachev Evgeny Moscow 6390 6390   607.99
2 Lipatov Sergey Moscow 2800 3900   371.08
3 Presnov Nikita Moscow 740 2490   236.92
4 Elanskiy Maxim Cheliab.obl. 2060 1890   196.00

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Savina Polina Yarosl.obl. 5130 4450   597.90
2 Gerasikova Maria Moscow 4410 4370   513.99
3 Vorona Maria Moscow 3730 3910   455.71
4 Hvatova Tatiana Yarosl.obl. 3810 3730   444.06

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Mikriukov Mikhail Yarosl.obl. 4220 6020   515.41
2 Trushechkin Andrey Sarat.obl. 5480 4910   469.18
3 Vasiliev Vadim Moscow 4550 4130   389.55
4 Elanskiy Pavel Cheliab.obl. 1550 1950   166.95

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Zimareva Alisa Yarosl.obl. 16.1m 15.1m   346.01
2 Ivashneva Victoria Moscow 15.3m 14.5m   315.59
3 Novikova Maria Moscow 15.3m 14.3m   315.59
4 Udovichenko Julia Mosc.obl. 13.7m 12.9m   254.75
5 Popova Lada Sarat.obl. 12.6m 12.3m   212.93
6 Slavich Kristina Sarat.obl. 10.7m     140.68
7 Presnova Ekaterina Moscow 0.00m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Suslov Grigoriy Moscow 25.1m 24.5m   498.62
2 Tsarikaev Yuriy Moscow 16.4m 15.9m   258.95
3 Volchanskiy Anton Sarat.obl. 15.0m 15.7m   239.67
4 Abramov Nikita Sarat.obl. 11.3m 11.3m   118.46
5 Kaiokin Sergey Sarat.obl. 10.9m 0.00m   107.44
6 Iliushin Maxim Sarat.obl. 9.3m     63.36

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Pozdniakova Daria Moscow 32.3m 31.4m   669.31
2 Zhirkova Polina Moscow 21.1m 24.6m   465.61
3 Kokovina Margarita Cheliab.obl. 19.2m 19.4m   328.04
4 Palchits Tatiana Moscow 16.6m 17.5m   277.78

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Arefiev Egor Mosc.obl. 45.0m 45.7m   835.85
2 Nosachev Evgeny Moscow 45.5m 43.2m   831.53
3 Elanskiy Maxim Cheliab.obl. 30.5m 35.7m   619.87
4 Ovchinnikov Gleb Mosc.obl. 33.4m 32.7m   570.19
5 Nikolaenko Dmitriy Sarat.obl. 31.4m 30.5m   527.00
6 Lipatov Sergey Moscow 27.5m     442.76

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Savina Polina Yarosl.obl. 31.4m 30.9m   560.92
2 Vorona Maria Moscow 22.9m 21.6m   365.52

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Normal - 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Preliminary Final   Overall
1 Trushechkin Andrey Sarat.obl. 40.1m 41.2m   562.50
2 Elanskiy Pavel Cheliab.obl. 39.9m 39.6m   541.12
3 Kaiokin Kirill Sarat.obl. 39.9m 38.7m   541.12
4 Vasiliev Vadim Moscow 35.8m     473.68

Under 14 Girls Overall Results

- 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Slalom Tricks Jump Overall
1 Novikova Maria Moscow 678.83 414.89 315.59 1409.31
2 Slavich Kristina Sarat.obl. 467.15 477.20 140.68 1085.03
3 Ivashneva Victoria Moscow 62.04 548.63 315.59 926.26
4 Popova Lada Sarat.obl. 379.56 103.34 212.93 695.83
5 Udovichenko Julia Mosc.obl. 7.30 323.71 254.75 585.76

Under 17 Girls Overall Results

- 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Slalom Tricks Jump Overall
1 Palchits Tatiana Moscow 601.35 330.29 277.78 1209.42
2 Pozdniakova Daria Moscow 33.78 421.71 669.31 1124.80
3 Zhirkova Polina Moscow 47.30 523.43 465.61 1036.34

Under 17 Boys Overall Results

- 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Slalom Tricks Jump Overall
1 Nosachev Evgeny Moscow 796.30 607.99 831.53 2235.82
2 Elanskiy Maxim Cheliab.obl. 771.60 196.00 619.87 1587.47
3 Lipatov Sergey Moscow 716.05 371.08 442.76 1529.89

Under 21 Ladies Overall Results

- 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Slalom Tricks Jump Overall
1 Savina Polina Yarosl.obl. 741.18 597.90 560.92 1900.00
2 Vorona Maria Moscow 723.53 455.71 365.52 1544.76

Under 21 Men Overall Results

- 07/08/2014 - 11/08/2014
  Name Team Slalom Tricks Jump Overall
1 Trushechkin Andrey Sarat.obl. 747.25 469.18 562.50 1778.93
2 Vasiliev Vadim Moscow 505.49 389.55 473.68 1368.72
3 Elanskiy Pavel Cheliab.obl. 560.44 166.95 541.12 1268.51

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved