International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Turps Trophy




Gosfield Lake


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks
Under 10 Boys Overall

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Overall

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Overall

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Overall

Over 55 Ladies Slalom
Over 55 Ladies Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Overall

Over 65 Ladies Slalom
Over 65 Ladies Overall

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Overall

All results (pdf)
Turps Trophy
Gosfield Lake - 26/27 Sep 2015 2015

Turps Trophy - Individual classification

Turps Trophy

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Parkin Tom 4.00/52 2.00/55/18.25      
2 Turp Sebastian 1.50/49 1.50/34 0.50/49    
3 Crossland Harrison 2.00/46 3.00/46 5.00/43    

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Matilda 2.50/52 3.50/49 0.00/46    

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rowland Matthew 4.00/55/16.00 1.00/55/14.25 2.00/55/13.00    

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Yorke-Davies Saba 2.50/55/16.00 3.50/55/16.00 5.00/55/16.00    
2 Butterfield Amber 1.50/55/18.25 3.00/55/16.00 2.00/55/16.00    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Robinson Marcus 0.50/55/14.25 4.50/55/16.00 0.50/55/14.25    
2 Scott-Ely Jordan   5.00/52 4.00/55/18.25 3.00/55/18.25  

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie 1.50/55/13.00 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00    
2 Carpenter Bryony 2.00/37 4.00/55/16.00 1.00/55/14.25    

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Poland Joel 2.00/58/11.25 0.00/58/13.00 4.50/58/11.25    
2 Turp Benjamin 2.00/58/12.00 3.50/58/12.00 4.50/58/12.00    
3 Davies Aaron 3.00/58/12.00 5.00/58/13.00 4.00/58/12.00    
4 Dyson Harvey   5.00/40 2.00/58/14.25 4.50/58/14.25  
5 Emmett Charlie   4.00/58/16.00 5.50/58/18.25 4.50/58/14.25  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kinnane David 3.50/58/12.00     4.00/58/11.25  
2 Turp William 2.00/58/12.00   4.50/58/13.00 2.00/58/11.25  
3 Foley-Brickley David 0.50/58/11.25   2.50/58/12.00 3.00/58/12.00  
4 Spavin Harry 3.00/58/12.00        
5 Thompson Ben   1.50/58/13.00 3.00/58/13.00 1.00/58/12.00  
6 Hazelwood Benjamin 1.00/58/12.00   2.00/58/13.00    

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt David       2.00/55/11.25  
2 James Peter 4.50/52 1.00/55/18.25 4.00/55/18.25    

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Stephenson Beverley 3.50/55/18.25 0.00/55/18.25 4.50/55/18.25    
2 Boutle Yvonne   3.00/52 2.00/52 1.50/52  

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Marston Jeremy   4.00/55/12.00 2.00/55/11.25 0.50/55/11.25  
2 Wilkinson Jonathon     4.00/55/12.00 2.00/55/11.25  
3 Scott-Ely Stuart   4.25/55/13.00 3.00/55/12.00 1.00/55/11.25  
4 Stephenson Jeremy 1.50/55/12.00 4.00/55/13.00 2.00/55/13.00    
5 Thompson Chris   1.00/55/12.00 2.50/55/13.00    
6 Crossland Richard 2.50/55/13.00 3.00/55/13.00 4.00/55/13.00    
7 Colverd Peter   3.00/55/13.00 3.00/55/13.00 1.50/55/13.00  
8 Parkin Nick 2.00/55/14.25 4.00/55/14.25      
9 Cox Russell   3.00/55/14.25 5.50/55/16.00 2.00/55/14.25  
10 Poland Rob 6.00/40 1.00/55/14.25 3.00/55/14.25    
11 Horne Colin   3.50/55/18.25 3.50/55/18.25 4.50/55/18.25  
12 Rowland Robert 2.00/55/18.25 4.00/40 4.25/52    
13 Campbell Alex 3.00/49 3.00/40 1.50/49    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Waller John 1.00/55/12.00 5.50/55/13.00 1.00/55/12.00    
2 Ragg Keith   3.00/52 3.00/52 3.00/52  
3 Payne John   2.00/40 2.50/40 2.00/40  

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Newby-Ricci Anthony   0.00/40 2.00/52/13.00 2.50/40  
2 Turp Carl 1.50/40 2.00/52/14.25 2.00/52/14.25    

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Winter Amelia   4.50/55/13.00 2.00/37    

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Schweigert Jurgen   4.00/58/11.25 2.00/58/11.25 2.00/58/11.25  

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nott Libby   5.00/52 2.50/52/16.00 2.00/52/16.00  

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Worship Carol   3.50/37 4.50/37 4.00/37  

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Parkin Tom 1370 1590      
2 Turp Sebastian 320        
3 Crossland Harrison 80 200      

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Matilda 290 380      

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rowland Matthew 3070 2430      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Butterfield Amber 2590 2920      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Robinson Marcus 1680 2160      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie 3940 3420      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Poland Joel 8350 7870      
2 Turp Benjamin 2930 3620      
3 Davies Aaron 3070 3290      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Spavin Harry 5270        
2 Foley-Brickley David 3050 2190      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Butterfield Amber 16.9m 16.7m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Robinson Marcus 15.3m 16.3m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie 21.1m 21.1m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Poland Joel 50.9m 50.1m      
2 Davies Aaron 40.6m 40.7m      
3 Turp Benjamin 35.3m 0.00m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Spavin Harry 48.4m        
2 Hazelwood Benjamin 46.5m 46.5m      
3 Foley-Brickley David 33.5m 32.7m      
4 Wood Josh 28.6m 29.7m      

Under 10 Boys Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Parkin Tom -10 M 1000.00 1000.00   2000.00
2 Turp Sebastian -10 M 715.91 201.26   917.17
3 Crossland Harrison -10 M 613.64 125.79   739.43

Under 12 Girls Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Matilda -12 F 1000.00 1000.00   2000.00

Under 12 Boys Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Rowland Matthew -12 M 1000.00 1000.00   2000.00

Under 14 Girls Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Butterfield Amber -14 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 14 Boys Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Robinson Marcus -14 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 17 Girls Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Nutt Katie -17 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 17 Boys Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Poland Joel -17 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Davies Aaron -17 M 907.80 394.01 750.61 2052.42
3 Turp Benjamin -17 M 914.89 433.53 618.58 1967.00

Under 21 Men Overall Results

- 26/09/2015 - 27/09/2015
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Spavin Harry -21 M 947.37 1000.00 1000.00 2947.37
2 Foley-Brickley David -21 M 1000.00 578.75 611.98 2190.73

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved