International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: German Team Championships 2015




Halle


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

All skiers Slalom  (pdf)
All skiers Tricks  (pdf)
All skiers Jump  (pdf)
All skiers Overall  (pdf)

All results (pdf)
German Team Championships 2015
Halle - 18/20 Sep 2015 2015

German Team Championships 2015 - Individual classification

German Team Championships 2015

All skiers Slalom Results

Homologation: Ranking List - 18.09.2015 - 20.09.2015
  Name Team   Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 HUELLER, Heiko CAP 1
GER
 
65+ M 3,00/52/13.00 3,00/52/14.25   826,09
2 LEONHARDT, Andreas CAP 1
GER
 
35+ M 5,00/55/12.00 5,00/55/12.00   816,09
3 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 3,50/34 3,50/55/14.25   777,03
4 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
35+ F 2,00/55/14.25 1,50/55/14.25   756,76
5 HUELLER, Gabriele CAP 2
GER
 
55+ F 5,50/52 3,00/52/16.00   714,29
6 BOPPLE-FILBIG, Petra AMB
GER
 
45+ F 3,00/34 2,00/55/16.00   675,68
7 KAPFELSBERGER, Rainer AMB
GER
 
55+ M 3,00/55/16.00     671,05
8 ALBRECHT, Magnus CAP 1
GER
 
-21 M 0,50/58/13.00 4,00/58/18.25   664,84
9 HUELLER, Julia CAP 2
GER
 
Ope F 4,00/55/16.00 2,00/55/14.25   658,82
10 LEONHARDT, Lilian CAP 2
GER
 
-14 F 1,50/55/18.25     635,04
11 SCHERER, Philipp CAP 1
GER
 
45+ M 3,00/55/14.25     626,37
12 KRÄHE, Dieter HUF 2
GER
 
45+ M 5,00/55/18.25 4,00/55/16.00   571,43
13 WODSEDALEK, Gina-Marie MIR
GER
 
-14 F 3,00/52 1,00/52   569,34
14 PARUSSEL, Ronja *CAP 3
GER
 
-14 F 2,50/52     562,04
15 BAUMEIER, Shelly HUF 1
GER
 
-14 F 2,00/52 2,00/52   554,74
16 BUCKSCH, Jan AQF
GER
 
35+ M 3,50/55/18.25     522,99
17 ZANDER, Florian MIR
GER
 
-17 M 5,00/52 0,00/58/18.25   518,52
18 BUCKSCH, Jana AQF
GER
 
-17 F 2,00/52     513,51
19 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-14 M 3,00/52 5,00/49   506,49
20 MECKLING, Anne HUF 2
GER
 
Ope F 1,00/55/18.25     505,88
21 WODSEDALEK, Rico MIR
GER
 
35+ M 3,50/52 4,25/52   462,64
22 SCHOLZ, Andreas *LUZ
GER
 
35+ M 4,00/52     459,77
23 METZ-SIEVERT, Lea Rebecca LUZ
GER
 
-17 F 3,50/46 4,00/49   459,46
24 BRUMMEL, Doris BER
GER
 
45+ F 3,50/49     452,70
25 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 5,00/52     384,62
26 KITZING, Aylin HUF 2
GER
 
-14 F 2,00/43     291,97
27 KAHL, Reiner AMB
GER
 
45+ M 1,00/37 2,00/37   87,91
28 PARUSSEL, Luca CAP 2
GER
 
-14 F 3,00/34 5,00/34   72,99
29 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 5,00/37     61,73
30 FÄLKER, Svenja AQF
GER
 
-21 F 5,00/34     58,82
31 BRUMMEL, Lara BER
GER
 
-14 F 4,00/34     58,39
32 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 3,00/37 4,00/37   43,96
33 DUNKEL, Sascha *MIR
GER
 
-17 F 1,00/34     13,51

All skiers Tricks Results

Homologation: Ranking List - 18.09.2015 - 20.09.2015
  Name Team   Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 4210 4640   1104,76
2 HUELLER, Heiko CAP 1
GER
 
65+ M 840 1670   994,05
3 HUELLER, Gabriele CAP 2
GER
 
55+ F 2250     679,76
4 BOPPLE-FILBIG, Petra AMB
GER
 
45+ F 2680     638,10
5 HIDAS, Lajos - Joschi BER
GER
 
65+ M 950     565,48
6 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
35+ F 3670 3450   543,70
7 LEONHARDT, Andreas CAP 1
GER
 
35+ M 5440 5060   528,67
8 KAPFELSBERGER, Rainer AMB
GER
 
55+ M 2130 1980   512,02
9 LEONHARDT, Lilian CAP 2
GER
 
-14 F 1920     291,79
10 HUELLER, Julia CAP 2
GER
 
Ope F 2000     233,10
11 PARUSSEL, Luca CAP 2
GER
 
-14 F 1340     203,65
12 ALBRECHT, Magnus CAP 1
GER
 
-21 M 2050 2110   180,65
13 SCHERER, Philipp CAP 1
GER
 
45+ M 990     179,67
14 PARUSSEL, Ronja *CAP 3
GER
 
-14 F 1120     170,21
15 BAUMEIER, Shelly HUF 1
GER
 
-14 F 1090 990   165,65
16 BUCKSCH, Jana AQF
GER
 
-17 F 1430     163,43
17 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 1640     156,04
18 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 1590 1040   136,13
19 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 1420     121,58
20 BRUMMEL, Doris BER
GER
 
45+ F 480     114,29
21 WODSEDALEK, Gina-Marie MIR
GER
 
-14 F 460 710   107,90
22 MECKLING, Anne HUF 2
GER
 
Ope F 900     104,90
23 KITZING, Aylin HUF 2
GER
 
-14 F 690     104,86
24 KRÄHE, Dieter HUF 2
GER
 
45+ M 540     98,00
25 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-14 M 600 680   85,11
26 BUCKSCH, Jan AQF
GER
 
35+ M 760     73,86
27 DUNKEL, Sascha *MIR
GER
 
-17 F 460 640   73,14
28 FÄLKER, Svenja AQF
GER
 
-21 F 590     68,76
29 METZ-SIEVERT, Lea Rebecca LUZ
GER
 
-17 F 580 600   68,57
30 ZANDER, Florian MIR
GER
 
-17 M 580 660   62,80
31 BRUMMEL, Lara BER
GER
 
-14 F 290     44,07
32 KAHL, Reiner AMB
GER
 
45+ M 160     29,04
33 SCHOLZ, Andreas *LUZ
GER
 
35+ M 80     7,77

All skiers Jump Results

Homologation: Ranking List - 18.09.2015 - 20.09.2015
  Name Team   Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 HUELLER, Heiko CAP 1
GER
 
65+ M 29,5m 30,8m   846,98
2 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 25,3m 25,1m   772,15
3 ALBRECHT, Magnus CAP 1
GER
 
-21 M 44,2m 43,6m   611,84
4 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
35+ F 28,1m 28,3m   529,85
5 LEONHARDT, Lilian CAP 2
GER
 
-14 F 18,8m 17,9m   448,67
6 SCHERER, Philipp CAP 1
GER
 
45+ M 21,8m 26,5m   403,73
7 PARUSSEL, Luca CAP 2
GER
 
-14 F 16,6m     365,02
8 WODSEDALEK, Gina-Marie MIR
GER
 
-14 F 16,2m     349,81
9 PARUSSEL, Ronja *CAP 3
GER
 
-14 F 15,3m 15,6m   327,00
10 ZANDER, Florian MIR
GER
 
-17 M 20,8m 19,7m   298,06
11 WODSEDALEK, Rico MIR
GER
 
35+ M 21,3m 24,0m   289,61
12 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 24,2m 24,6m   289,47
13 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 19,1m 20,4m   289,42
14 DUNKEL, Sascha *MIR
GER
 
-17 F 17,0m 17,8m   285,71
15 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 21,2m 22,3m   251,64
16 BRUMMEL, Doris BER
GER
 
45+ F 11,7m     198,31
17 BRUMMEL, Lara BER
GER
 
-14 F 10,4m     129,28
18 BUCKSCH, Jana AQF
GER
 
-17 F 11,5m     119,05
19 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-14 M 9,9m 9,4m   79,23
20 METZ-SIEVERT, Lea Rebecca LUZ
GER
 
-17 F 9,4m 9,4m   63,49

All skiers Overall Results

- 18.09.2015 - 20.09.2015
  Name Team   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 777,03 1104,76 763,71 2645,50
2 HUELLER, Heiko CAP 1
GER
 
65+ M 739,13 994,05 846,98 2580,16
3 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
35+ F 756,76 543,70 524,88 1825,34
4 ALBRECHT, Magnus CAP 1
GER
 
-21 M 664,84 175,51 611,84 1452,19
5 LEONHARDT, Lilian CAP 2
GER
 
-14 F 635,04 291,79 448,67 1375,50
6 SCHERER, Philipp CAP 1
GER
 
45+ M 626,37 179,67 306,42 1112,46
7 PARUSSEL, Ronja *CAP 3
GER
 
-14 F 562,04 170,21 315,59 1047,84
8 WODSEDALEK, Gina-Marie MIR
GER
 
-14 F 569,34 69,91 349,81 989,06
9 ZANDER, Florian MIR
GER
 
-17 M 518,52 62,80 274,30 855,62
10 BUCKSCH, Jana AQF
GER
 
-17 F 513,51 163,43 119,05 795,99
11 BRUMMEL, Doris BER
GER
 
45+ F 452,70 114,29 198,31 765,30
12 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 384,62 121,58 233,55 739,75
13 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-14 M 506,49 75,09 79,23 660,81
14 PARUSSEL, Luca CAP 2
GER
 
-14 F 43,80 203,65 365,02 612,47
15 METZ-SIEVERT, Lea Rebecca LUZ
GER
 
-17 F 459,46 68,57 63,49 591,52
16 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 61,73 156,04 261,34 479,11
17 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 32,97 136,13 282,89 451,99
18 DUNKEL, Sascha *MIR
GER
 
-17 F 13,51 52,57 264,55 330,63
19 BRUMMEL, Lara BER
GER
 
-14 F 58,39 44,07 129,28 231,74

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved