International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Turps Trophy Ranking




Gosfield Lake


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks
Under 10 Boys Overall

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Men Slalom
Open Men Overall

Over 35 Ladies Slalom
Over 35 Ladies Overall

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Overall

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Overall

Over 55 Ladies Slalom
Over 55 Ladies Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Overall

Over 65 Ladies Slalom

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Overall

All results (pdf)
Turps Trophy Ranking
Gosfield Lake - 24/25 Sep 2016 2016

Turps Trophy Ranking - Individual classification

Turps Trophy Ranking

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Sebastian GBR 3.00/52   3.50/49 1.50/49  

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lee Molly GBR 0.25/55/18.25 1.00/55/18.25 1.50/55/18.25 2.00/52  

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Yorke-Davies Saba *GBR 1.50/34 5.00/55/14.25 1.00/55/13.00 2.50/55/14.25  
2 Turp Matilda GBR 0.50/55/16.00 3.00/55/16.00 4.00/55/16.00 4.25/55/16.00  

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Williams Ben *GBR 5.00/49 0.00/37 0.25/52 0.00/52  
2 Smyth Nick *GBR 0.00/37 1.50/37 3.00/37 2.25/37  

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Brümmer Holger *GER 4.00/55/12.00 1.50/55/12.00      
2 Raben Christian *DEN 4.00/55/13.00 4.50/40 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00  
3 James Peter *GBR 5.00/52 4.00/55/18.25 2.00/55/18.25 1.50/55/18.25  

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Winter Hilary *GBR 4.00/55/13.00 5.00/55/14.25 1.50/55/13.00 2.00/55/13.00  
2 Boutle Yvonne *GBR 0.00/52 4.00/37 3.00/37 2.00/52  

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Watson Rodney *IRL     0.00/55/11.25 2.00/55/11.25  
2 Colverd Peter *GBR     1.50/55/13.00 1.00/55/12.00  
3 Fardon Allan *GBR 6.00/40 1.50/55/13.00      
4 Cox Russell *GBR 4.50/55/16.00 1.50/55/14.25 2.00/55/14.25 4.00/55/14.25  
5 Wooldridge Simon *GBR 3.00/55/16.00 4.00/55/16.00      
6 Brumpton Nigel *GBR 3.00/40 1.00/55/18.25 3.00/55/16.00 5.00/55/18.25  
7 Heath Kevin *GBR 4.00/55/18.25 3.00/55/18.25 0.50/55/18.25 1.50/55/18.25  
8 Dyson Andrew *GBR     4.00/55/18.25 2.25/55/18.25  
9 Rose Simon *GBR     4.00/40 2.00/40  

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nott Libby *GBR     3.00/52 3.00/52  

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Griffiths Ray *GBR 4.50/40 3.00/40 3.00/55/14.25 5.00/55/14.25  
2 Winter Martin *GBR 1.50/55/18.25 4.00/55/14.25 3.00/55/14.25 3.00/55/14.25  
3 Murphy Arthur *IRL     3.00/55/18.25 3.50/40  
4 Ragg Keith *GBR     3.00/52 2.00/52  
5 Rowlands Rodney *GBR 1.50/52 0.00/49      
6 Foley-Brickley Patrick *GBR     3.00/49    
7 Campbell Alex *GBR 4.50/40 4.00/40 3.00/40 1.50/49  

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Worship Carol *GBR     3.00/49 3.00/49  

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Carl *GBR 3.50/37 5.00/52/16.00 2.00/52/14.25 4.50/52/16.00  

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie GBR 1.00/55/13.00 2.00/55/12.00 3.00/55/12.00 4.00/55/12.00  
2 Butterfield Amber GBR 3.00/55/14.25 3.00/55/14.25 2.50/55/14.25 5.00/55/14.25  
3 Solman Hannah *GBR     3.00/55/16.00 5.00/55/16.00  

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR 3.50/58/12.00 2.25/58/11.25 2.50/58/12.00 4.50/58/12.00  
2 Emmett Charlie *GBR     3.00/58/13.00 3.50/58/14.25  
3 Court Freddie *GBR 3.50/58/14.25 2.00/40 5.00/58/14.25 2.50/58/14.25  

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Bates Sophie *GBR 4.00/55/18.25 1.00/55/14.25 1.00/55/14.25 3.50/55/14.25  
2 Colverd Jodie *GBR     2.50/55/14.25 4.00/55/16.00  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR 0.50/58/10.75 2.50/58/10.75 3.50/58/11.25 3.00/58/11.25  
2 Hazelwood Benjamin *GBR 0.00/58/13.00 3.00/58/13.00 1.00/58/12.00 4.00/58/13.00  
3 Dyson Harvey *GBR     3.00/58/14.25 0.50/58/13.00  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Schweigert Jurgen *GER     3.50/58/12.00 2.50/58/11.25  

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Sebastian GBR 290 380      

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lee Molly GBR 40 40      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Matilda GBR 990 910      
2 Yorke-Davies Saba *GBR 760 860      

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Wooldridge Simon *GBR 730 880      

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rowlands Rodney *GBR 740 660      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Butterfield Amber GBR 2970 3430      
2 Nutt Katie GBR 3290 2530      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR 2920 2530      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR 6350 6350      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Matilda GBR 15.1m 13.7m 12.8m    

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Williams Ben *GBR 0.00m 13.6m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie GBR 27.2m 28.5m 27.7m    
2 Butterfield Amber GBR 24.2m 23.6m 23.9m    

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR 38.2m 38.0m 38.3m    

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR 45.4m 47.1m 50.6m    
2 Hazelwood Benjamin *GBR 43.1m   41.6m    

Under 14 Girls Overall Results

- 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Matilda GBR -14 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 17 Girls Overall Results

- 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Nutt Katie GBR -17 F 1000.00 959.18 1000.00 2959.18
2 Butterfield Amber GBR -17 F 828.12 1000.00 800.00 2628.12

Under 17 Boys Overall Results

- 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Benjamin GBR -17 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 21 Men Overall Results

- 24/09/2016 - 25/09/2016
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Heath Calum GBR -21 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved