International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Kli Trophy 2016




Fosso Ghiaia (RA)


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Live results

Under 10 Girls Slalom
Under 10 Girls Tricks

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Jump

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Jump

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks

Under 21 Men Slalom

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks

Open Men Slalom

Over 35 Ladies Slalom

Over 35 Men Slalom

Over 45 Men Slalom

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Jump

Over 65 Men Slalom

All results
Kli Trophy 2016
Fosso Ghiaia (RA) - 1/2 Oct 2016 2016

Kli Trophy 2016 - Individual classification

Kli Trophy 2016

Under 10 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Serafica Margherita ITA
ITA
 
4,00/46 1,00/49      
2 Saracco Vittoria ITA
ITA
 
2,00/46 2,00/46      

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Saracco Guglielmo ITA
ITA
 
2,00/49 1,50/43      

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
3,00/55/18.25 4,50/55/16.00      
2 Madritsch Laura AUT
AUT
 
0,50/52 3,00/55/18.25      
3 Madritsch Hannah AUT
AUT
 
2,00/52 2,00/55/18.25 5,00/52    

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
3,00/55/16.00 0,00/52      
2 Sintschnig Vinzent AUT
AUT
 
2,50/37 3,50/55/18.25      
3 La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
2,50/52 4,50/49      

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rebecchini Penelope ITA
ITA
 
4,00/55/14.25        
2 Nordenhed Alice SWE
SWE
 
0,50/55/16.00 1,00/55/14.25 5,00/55/18.25 2,00/55/14.25  
3 Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
3,00/55/18.25   1,50/55/18.25    
4 Wieser Marina AUT
AUT
 
5,50/52 4,50/52      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hanig Lorenzo GER
GER
 
5,00/37 3,00/55/14.25 2,50/55/16.00    

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lexer Alissa AUT
AUT
 
1,00/55/12.00 3,00/55/13.00      
2 Haustrate Elisabeth AUT
AUT
 
1,00/55/16.00 0,00/55/18.25      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Astolfi Alessandro ITA
ITA
 
5,00/58/13.00 2,00/58/12.00 1,50/58/13.00 2,00/58/12.00  
2 Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
2,50/58/13.00   1,00/58/12.00    

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Täfvander Jane SWE
SWE
 
4,00/55/13.00 2,00/55/12.00      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Bogne Jakob SWE
SWE
 
0,00/37 2,00/58/10.75 4,00/58/11.25 0,50/58/10.75  
2 Svensson Danny SWE
SWE
 
5,00/58/18.25 4,50/58/18.25 2,00/58/16.00 4,00/58/16.00  
3 Svensson Nicky SWE
SWE
 
5,00/37 4,50/58/18.25 3,50/58/16.00 2,50/58/16.00  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Tafvander Jennifer SWE
SWE
 
4,00/55/12.00 2,50/55/12.00 2,00/55/11.25    
2 Nyman Rebecca SWE
SWE
 
2,50/55/18.25 2,50/55/18.25 3,00/55/16.00 2,50/55/16.00  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rudhag Dan SWE
SWE
 
1,50/58/12.00 2,50/58/11.25 0,50/58/11.25 2,50/58/11.25  
2 Thyr Johan SWE
SWE
 
4,50/58/12.00 2,50/58/12.00 1,00/58/11.25 2,50/58/11.25  
3 Rudhag Per SWE
SWE
 
1,50/58/11.25 1,00/58/11.25 3,00/58/12.00 2,00/58/11.25  
4 Gustafson Thomas SWE
SWE
 
2,50/58/12.00 2,50/58/12.00 0,50/58/12.00 4,00/58/13.00  

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mosti Marina ITA
ITA
 
2,00/55/11.25 1,00/55/11.25 5,00/55/12.00 2,00/55/11.25  

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mariani Gabriele *ITA
ITA
 
2,00/55/11.25 1,50/55/11.25 3,50/55/12.00 2,50/55/11.25  
2 Schober Martin AUT
AUT
 
1,50/55/16.00 4,00/55/18.25 3,25/37 2,50/55/16.00  

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lang Michael GER
GER
 
1,50/55/11.25 3,50/55/12.00 1,50/55/11.25 3,00/55/11.25  
2 Soer Gerard J.Paul MON
MON
 
0,50/55/12.00 2,00/55/13.00 2,00/55/12.00 2,00/55/12.00  
3 Serafica Luciano ITA
ITA
 
2,00/55/12.00 1,50/55/13.00 0,00/55/13.00 1,50/55/12.00  
4 Lorusso Onofrio ITA
ITA
 
2,00/49 4,00/46 1,00/49 3,00/46  

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Gruber Klaus AUT
AUT
 
0,00/55/12.00 4,50/55/12.00 4,00/55/12.00 1,50/55/11.25  
2 Luzzeri Fedele ITA
ITA
 
1,50/55/12.00 0,50/55/13.00 2,00/55/13.00    
3 Pennesi Andrea ITA
ITA
 
4,50/55/14.25 4,50/55/14.25 4,50/37 2,00/55/14.25  
4 Kuhnt Gunter GER
GER
 
2,00/55/14.25        

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Sprenger Ernst SUI
SUI
 
3,00/52/12.00 1,00/52/12.00 4,50/52/12.00 0,50/52/12.00  
2 Begovich Heinz AUT
AUT
 
2,00/52/12.00 1,50/52/13.00 3,00/52/12.00 2,00/52/12.00  

Under 10 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Serafica Margherita ITA
ITA
 
  810 1110    
2 Saracco Vittoria ITA
ITA
 
240 610      

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Saracco Guglielmo ITA
ITA
 
410 370      

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Madritsch Laura AUT
AUT
 
1300 1410      
2 Madritsch Hannah AUT
AUT
 
  1320      
3 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
700 620      

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Boldini Leonardo ITA
ITA
 
260 4480 4530 4500  
2 Parth Florian ITA
ITA
 
2460 1720 630 2150  
3 La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
  2130 360    
4 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
760 860      
5 Sintschnig Vinzent AUT
AUT
 
850 400      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
2650 2720      
2 Wieser Marina AUT
AUT
 
480 510      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Tagliati Greta ITA
ITA
 
5430 5050 4150 5130  
2 Lexer Alissa AUT
AUT
 
260 2950      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
4420 4570      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Täfvander Jane SWE
SWE
 
2770 2750      

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Tafvander Jennifer SWE
SWE
 
3440        

Under 12 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
18,4m 18,6m      
2 La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
13,7m 13,7m      

Under 12 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
18,0m 18,4m      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rebecchini Penelope ITA
ITA
 
27,8m 28,5m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Buonopane Ginevra ITA
ITA
 
0,00m 38,5m 39,3m 38,4m  
2 Lexer Alissa AUT
AUT
 
26,7m 34,6m      
3 Haustrate Elisabeth AUT
AUT
 
15,9m 19,2m      

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Kuhnt Gunter GER
GER
 
17,1m 15,8m 17,4m    

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 01/10/2016 - 02/10/2016
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
48,5m 47,9m      

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved