International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: KLI TROPHY 2019




Fosso Ghiaia


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Jump
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Open Women Slalom

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Jump

Over 45 Men Slalom

Over 55 Ladies Slalom

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Jump

Over 65 Ladies Slalom
Over 65 Ladies Tricks
Over 65 Ladies Overall

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Tricks
Over 65 Men Jump
Over 65 Men Overall

All results (pdf)
KLI TROPHY 2019
Fosso Ghiaia - 28/29 Sep 2019

KLI TROPHY 2019 - Individual classification

KLI TROPHY 2019

Under 12 Girls Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Saracco Vittoria ITA
ITA
 
  4,00/49/14.25   2,50/52/14.25  
2 Cuffaro Giorgia ITA
ITA
 
    2,00/52/16.00 0,00/49  
3 Hafner Katharina AUT
AUT
 
1,50/49   3,25/52    

Under 12 Boys Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Acquaviva Giuseppe ITA
ITA
 
      2,00/52/14.25  
2 Steiner Peter AUT
AUT
 
0,00/52 5,00/25 1,00/52/14.25    
3 Mattersdorfer Luis AUT
AUT
 
3,00/52 1,00/52/16.00      
4 Neumann Leo AUT
AUT
 
5,50/52 0,00/52/16.00 4,50/52    
5 Wienerroither Maximilian AUT
AUT
 
1,00/25 0,00/52/16.00 1,00/46    

Under 14 Girls Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Stokke Nora NOR
NOR
 
  0,00/34   3,00/52/16.00  
2 Berner Leona AUT
AUT
 
5,00/34   3,50/52    
3 Kvisla Emma Christine NOR
NOR
 
5,00/34 0,00/52 0,50/34 0,00/52  

Under 14 Boys Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Martorana Salvatore ITA
ITA
 
    3,50/55/16.00 1,50/55/14.25  
2 Saracco Guglielmo ITA
ITA
 
2,50/55/18.25 1,50/55/16.00 2,50/55/18.25 2,50/55/16.00  
3 Maier Noah AUT
AUT
 
0,00/37   0,00/37 5,25/52  

Under 17 Girls Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Steiner Lili AUT
AUT
 
3,00/55/13.00   1,00/55/12.00    
2 Krug Josefa AUT
AUT
 
0,50/55/13.00   3,50/34    
3 Sandberg Nicoline NOR
NOR
 
4,50/55/18.25 5,50/55/18.25 3,00/55/16.00 4,00/55/16.00  
4 Elgesem Vang Eline NOR
NOR
 
  1,50/55/16.00   2,50/55/18.25  
5 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
3,50/34        

Under 17 Boys Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
1,50/58/12.00   2,00/58/14.25    
2 Di Bernardo Giuseppe ITA
ITA
 
4,00/58/13.00 3,50/58/13.00 3,50/58/13.00 4,00/37  
3 Karl Fabio GER
GER
 
5,00/58/14.25 2,00/58/14.25 3,00/58/14.25 3,00/58/14.25  
4 Wigdel Petter NOR
NOR
 
  0,50/58/18.25   3,00/58/14.25  
5 Marino Vincenzo ITA
ITA
 
    0,00/58/14.25    
6 Skaug Nicolai NOR
NOR
 
  4,50/58/16.00   3,50/37  
7 Stalheim Sondre NOR
NOR
 
  3,00/58/16.00   4,00/58/16.00  
8 Stokke Trym NOR
NOR
 
  4,00/58/18.25   4,00/58/18.25  

Open Women Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Rohrer Irena AUT
AUT
 
3,00/55/12.00 5,00/55/12.00 3,00/55/12.00 2,50/55/12.00  
2 Riolo Federica ITA
ITA
 
3,50/55/14.25 2,00/55/14.25 2,00/55/13.00 2,50/55/14.25  

Open Men Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maier Samuel AUT
AUT
 
5,00/34   5,00/58/13.00    

Over 45 Ladies Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maier Olivia AUT
AUT
 
    4,00/55/18.25    

Over 45 Men Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Buzzotta Patrizio ITA
ITA
 
2,50/55/10.75 1,50/55/11.25 4,50/55/11.25 2,00/55/10.75  
2 Lang Michael GER
GER
 
1,50/55/11.25 3,00/55/11.25 3,50/55/11.25 3,00/55/11.25  
3 Wienerroither Michael AUT
AUT
 
2,00/55/11.25 5,00/55/12.00 5,00/55/12.00 1,50/55/11.25  
4 Schulze Frank AUT
AUT
 
0,00/22 2,00/55/11.25 4,00/55/12.00 5,00/37  
5 Lorusso Onofrio ITA
ITA
 
3,50/22 0,00/49 5,00/37 2,00/52  

Over 55 Ladies Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Baldini Emanuela ITA
ITA
 
3,50/22 1,00/49 4,00/49 3,00/49  

Over 55 Men Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Sabaini Roberto ITA
ITA
 
4,00/22 3,00/55/16.00 3,00/55/14.25 4,00/55/14.25  
2 Dragoni Corrado ITA
ITA
 
2,00/55/18.25 2,00/55/18.25 5,50/52 3,00/55/18.25  

Over 65 Ladies Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hueller Gabriele GER
GER
 
2,00/58/14.25 2,00/34 3,00/49/14.25    

Over 65 Men Slalom Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Burger Norbert GER
GER
 
2,50/52/13.00 3,00/52/13.00 3,50/52/13.00 4,50/22  
2 Hueller Heiko GER
GER
 
2,50/52/13.00   3,00/52/13.00    

Under 12 Girls Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Cuffaro Giorgia ITA
ITA
 
3110 3110      
2 Saracco Vittoria ITA
ITA
 
2880   2790    
3 Hafner Katharina AUT
AUT
 
1390   1420    

Under 12 Boys Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Acquaviva Giuseppe ITA
ITA
 
3390 3630 4090    
2 Steiner Peter AUT
AUT
 
1250        
3 Mattersdorfer Luis AUT
AUT
 
1210 740      
4 Wienerroither Maximilian AUT
AUT
 
830        
5 Neumann Leo AUT
AUT
 
600        

Under 14 Girls Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
    4010 4420  
2 Stokke Nora NOR
NOR
 
  1010   1320  
3 Berner Leona AUT
AUT
 
970   950    

Under 14 Boys Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Martorana Salvatore ITA
ITA
 
4360 5320      
2 La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
2810 4280 2510 2320  
3 Maier Noah AUT
AUT
 
410        

Under 17 Girls Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Steiner Lili AUT
AUT
 
2390   2390    
2 Krug Josefa AUT
AUT
 
2150   2300    
3 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
1250   1230    
4 Elgesem Vang Eline NOR
NOR
 
  980   1130  

Under 17 Boys Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Marino Vincenzo ITA
ITA
 
6500 3960 5620    
2 Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
3290   3030    
3 Stalheim Sondre NOR
NOR
 
  1690   1510  
4 Stokke Trym NOR
NOR
 
  1180   930  
5 Skaug Nicolai NOR
NOR
 
  860   1070  
6 Wigdel Petter NOR
NOR
 
  500   760  

Open Men Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maier Samuel AUT
AUT
 
2280   3160    

Over 65 Ladies Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hueller Gabriele GER
GER
 
      2270  

Over 65 Men Tricks Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hueller Heiko GER
GER
 
  1050 1440    

Under 12 Girls Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hafner Katharina AUT
AUT
 
12,5m   13,6m    

Under 14 Girls Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
  26,9m 28,4m    
2 Berner Leona AUT
AUT
 
18,0m 20,5m    
3 Stokke Nora NOR
NOR
 
  17,3m   19,4m  
4 Stalheim Kaja NOR
NOR
 
15,9m 15,6m 18,0m 17,4m  

Under 14 Boys Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maier Noah AUT
AUT
 
13,1m        

Under 17 Girls Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
27,6m   31,9m    
2 Steiner Lili AUT
AUT
 
25,8m   30,2m    
3 Krug Josefa AUT
AUT
 
25,1m   26,5m    
4 Elgesem Vang Eline NOR
NOR
 
  23,4m   24,3m  

Under 17 Boys Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
35,5m   37,8m    
2 Stalheim Sondre NOR
NOR
 
  33,0m   30,7m  
3 Wigdel Petter NOR
NOR
 
  32,7m   30,6m  
4 Skaug Nicolai NOR
NOR
 
  25,0m   23,7m  
5 Stokke Trym NOR
NOR
 
      18,5m  

Open Men Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maier Samuel AUT
AUT
 
43,8m 43,4m      

Over 45 Ladies Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maier Olivia AUT
AUT
 
12,4m        

Over 65 Men Jump Results

  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Hueller Heiko GER
GER
 
31,6m   28,2m    

Under 12 Girls Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hafner Katharina AUT
AUT
 
-12 F 648,71 277,52 412,49 1338,72

Under 14 Girls Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Stokke Nora NOR
NOR
 
-14 F 615,99 232,70 473,33 1322,02
2 Berner Leona AUT
AUT
 
-14 F 513,10 173,08 511,32 1197,50

Under 14 Boys Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Maier Noah AUT
AUT
 
-14 M 57,36 68,59 196,37 322,32

Under 17 Girls Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Steiner Lili AUT
AUT
 
-17 F 849,56 373,45 584,85 1807,86
2 Krug Josefa AUT
AUT
 
-17 F 721,75 339,52 451,42 1512,69
3 Elgesem Vang Eline NOR
NOR
 
-17 F 531,05 167,41 409,20 1107,66
4 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
-17 F 61,07 208,40 515,59 785,06

Under 17 Boys Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
-17 M 715,85 363,44 576,69 1655,98
2 Stalheim Sondre NOR
NOR
 
-17 M 476,08 199,55 520,64 1196,27
3 Wigdel Petter NOR
NOR
 
-17 M 557,12 97,20 468,41 1122,73
4 Skaug Nicolai NOR
NOR
 
-17 M 495,69 108,64 352,97 957,30
5 Stokke Trym NOR
NOR
 
-17 M 413,81 116,57 231,56 761,94

Open Men Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Maier Samuel AUT
AUT
 
Ope M 44,37 239,66 552,67 836,70

Over 65 Men Overall Results

  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hueller Heiko GER
GER
 
65+ M 755,67 544,40 1079,53 2379,60

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved