International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: AUSTIN'S CUP




Seysses


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

All skiers Slalom
All skiers Tricks
All skiers Jump Round 1
All skiers Overall Round 1

All results (pdf)
AUSTIN'S CUP
Seysses - 15/16 Aug 2020

AUSTIN'S CUP - Individual classification

AUSTIN'S CUP

All skiers Slalom Results

Homologation: Ranking List - 15/08/2020 - 16/08/2020
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Cesinski Pierre SUI
SUI
 
2,50/55/11.25 4,50/55/12.00 1,50/55/10.75 2,50/55/11.25  
2 Georges Mattéo FRA
FRA
 
3,50/52/14.25 1,50/52/12.00 2,50/52/13.00 1,50/52/13.00  
3 Teixidor Junior Dani ESP
ESP
 
1,00/58/10.75 2,50/58/11.25 5,50/58/11.25 5,50/58/11.25  
4 Solé Inès BEL
BEL
 
5,00/52/14.25 2,00/52/13.00 1,00/52/13.00 3,00/52/13.00  
5 Rousselot Nicolas FRA
FRA
 
2,00/58/12.00 2,00/58/11.25 2,00/58/11.25 1,50/58/11.25  
6 Le Bozec Benjamin FRA
FRA
 
3,00/58/12.00 4,50/58/12.00 2,50/58/12.00 2,00/58/11.25  
7 Palomino Blanch Jaime MEX
MEX
 
5,00/58/12.00 4,00/58/13.00 1,00/58/11.25 5,00/58/12.00  
8 Kuhn Nicola AUT
AUT
 
2,50/55/12.00 3,00/55/12.00 1,00/55/11.25 4,50/55/12.00  
9 Teixidor Tono ESP
ESP
 
3,50/58/13.00 2,00/58/14.25 3,00/58/12.00 1,00/58/11.25  
10 Teixidor Dani ESP
ESP
 
3,00/55/12.00   5,00/55/12.00    
11 Sirera Pérez Alex ESP
ESP
 
3,50/55/12.00 2,50/55/12.00 4,00/55/12.00 2,00/55/12.00  
12 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
3,50/58/13.00 2,50/58/12.00 3,50/58/12.00    
13 Vázquez Valls Sergio Killian ESP
ESP
 
1,50/55/13.00 1,50/55/12.00 2,50/55/12.00 3,00/55/12.00  
14 Souci Benjamin FRA
FRA
 
5,00/58/13.00 2,50/58/12.00 3,00/58/12.00    
15 Roy Capell Xavier ESP
ESP
 
4,00/34 2,00/55/12.00 0,50/34 5,00/34  
16 Van Bergen Eva NED
NED
 
4,00/55/14.25 3,50/55/13.00 3,50/55/13.00 1,50/55/12.00  
17 Beckers Ibe BEL
BEL
 
3,00/55/13.00 2,50/55/14.25 4,00/55/13.00 0,50/55/12.00  
18 Geoffroy Romain FRA
FRA
 
5,00/55/13.00 4,00/55/13.00 2,00/34    
19 Blanch Olive Natalia ESP
ESP
 
5,00/34 3,50/34 3,00/55/13.00 4,00/55/13.00  
20 Nomen Torres Claudio ESP
ESP
 
2,00/55/13.00 5,00/34 3,00/55/13.00 2,50/55/13.00  
21 Solé Olivier BEL
BEL
 
3,00/55/14.25 3,00/55/14.25 3,00/55/13.00 2,00/55/13.00  
22 Leonhardt Lilian GER
GER
 
1,00/34 4,00/55/14.25 2,00/55/13.00 2,50/55/13.00  
23 Constans Bastien FRA
FRA
 
2,00/58/13.00 2,50/58/14.25 2,00/58/14.25 2,00/58/13.00  
24 Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
3,50/58/14.25 2,00/58/13.00 4,00/58/14.25    
25 Escolar Noriega Frades Patricia ESP
ESP
 
3,00/55/14.25 2,00/55/13.00      
26 Cortes Emma FRA
FRA
 
2,00/55/14.25 3,00/55/14.25 3,50/55/14.25    
27 Roy Martinez Max ESP
ESP
 
1,50/49 2,50/49 1,00/49/16.00 2,50/49/16.00  
28 Arango Africa ESP
ESP
 
2,50/55/16.00 1,50/55/14.25 2,00/55/14.25 2,00/55/14.25  
29 Suarez Alvarez Nicolas ESP
ESP
 
1,50/34 3,00/55/18.25 2,00/55/14.25 3,50/34  
30 Noguera Vergés Laura ESP
ESP
 
3,50/55/16.00 4,00/55/16.00 1,50/55/14.25 3,50/34  
31 Suarez Menendez Marta ESP
ESP
 
4,00/52 4,00/52/16.00 4,00/52/16.00 0,00/52  
32 Herranz Adriana ESP
ESP
 
5,00/34 2,50/52 3,50/52 2,00/52  
33 Prats Vicandi Sofia ESP
ESP
 
2,50/46 1,00/49 3,00/49 1,50/46  
34 Prats Vicandi Carla ESP
ESP
 
3,00/34 1,00/43 1,50/46 3,50/34  
35 Berger Michele BEL
BEL
 
4,00/34 3,00/34      

All skiers Tricks Results

Homologation: Ranking List - 15/08/2020 - 16/08/2020
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
4980 6000 6980    
2 Kuhn Nicola AUT
AUT
 
6130 4990 3710    
3 Beckers Ibe BEL
BEL
 
5690 5020 5520    
4 Teixidor Junior Dani ESP
ESP
 
3350 4700 4350    
5 Souci Benjamin FRA
FRA
 
3330 3790 4340    
6 Teixidor Tono ESP
ESP
 
2490 4070 3600    
7 Cortes Emma FRA
FRA
 
3750 3240 3390    
8 Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
3070 3620 2660    
9 Leonhardt Lilian GER
GER
 
2100 260 2490    
10 Arango Africa ESP
ESP
 
1090 1640 880    
11 Solé Inès BEL
BEL
 
660 660 660    
12 Suarez Menendez Marta ESP
ESP
 
500 660 500    

All skiers Jump Round 1 Results

Homologation: Ranking List - 15/08/2020 - 16/08/2020
  Name Country Round 1        
1 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
41,9m        
2 Souci Benjamin FRA
FRA
 
41,6m        
3 Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
27,6m        
4 Cortes Emma FRA
FRA
 
22,6m        
5 Georges Mattéo FRA
FRA
 
22,5m        

All skiers Overall Round 1 Results

- 15/08/2020 - 16/08/2020
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-17 M 549,18 426,37 394,86 1370,41
2 Souci Benjamin FRA
FRA
 
-17 M 573,77 285,10 387,85 1246,72
3 Cortes Emma FRA
FRA
 
-17 F 472,73 437,06 167,16 1076,95
4 Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
-21 M 450,82 262,84 60,75 774,41

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved