International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Silesia Cup 2014




Sosina lake in Jaworzno


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall
Silesia Cup 2014
Sosina lake in Jaworzno - 14/15 Jun 2014 2014

Silesia Cup 2014 - Individual classification

Silesia Cup 2014

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Charnyshova Luiza SDUSOR
BLR
 
BLR 2.50/55/14.25 0.00/55/18.25   824.82
2 Valuiskaya Lizaveta SDUSOR
BLR
 
BLR 3.00/55/18.25     656.93
3 Khukhrakova Irina SDUSOR
BLR
 
BLR 1.00/55/18.25 1.00/55/18.25   627.74
4 Parkhomenka Alena RTSOP
BLR
 
BLR 2.00/49 3.00/52   569.34
5 Belskaya Maryia SDUSOR
BLR
 
BLR 4.00/43 3.00/43   321.17
6 Hvozdzeva Sofya SDUSOR
BLR
 
BLR 3.00/37 3.00/40   218.98

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Piatrenka Stefan RTSOP
BLR
 
BLR 3.00/55/16.00 5.00/55/16.00   688.31
2 Lapkouski Kiryl SDUSOR
BLR
 
BLR 2.00/55/18.25 2.00/55/16.00   649.35
3 Straltsou Ilya SDUSOR
BLR
 
BLR 0.00/37 0.00/46   311.69

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Trubskaya Valeryia RTSOP
BLR
 
BLR 5.00/55/18.25 0.00/55/14.25   729.73
2 Lahunova Anastasia RTSOP
BLR
 
BLR 4.00/34 4.00/52   540.54
3 Kompert Sara KNWJ
POL
 
POL 0.00/34 1.00/34   13.51

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Kowalczyk Krzysztof ZEFIR
POL
 
POL 4.00/37 1.50/58/14.25   685.19
2 Gogola Wojciech ZEFIR
POL
 
POL 2.50/58/18.25 3.00/37   549.38

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Pavlova Olga BELARUS
BLR
 
BLR 0.00/55/14.25 1.50/55/13.00   723.53
2 Mazurkiewicz Justyna ZEFIR
POL
 
POL 3.00/55/16.00     600.00
3 Mos Anna ZEFIR
POL
 
POL 4.00/55/18.25     541.18

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Borysewicz Kamil AKS
POL
 
POL 5.00/58/13.00 1.50/58/13.00   714.29
2 Kazek Dawid ZEFIR
POL
 
POL 1.50/58/13.00     675.82
3 Pieczonka Bartosz ZEFIR
POL
 
POL 3.50/58/16.00     565.93
4 Swietek Pawel ZEFIR
POL
 
POL 1.50/55/18.25 3.50/55/18.25   434.07

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Charnyshova Luiza SDUSOR
BLR
 
BLR 4900 3520   744.68
2 Parkhomenka Alena RTSOP
BLR
 
BLR 4400 3880   668.69
3 Valuiskaya Lizaveta SDUSOR
BLR
 
BLR 3200     486.32
4 Khukhrakova Irina SDUSOR
BLR
 
BLR 700 2620   398.18
5 Hvozdzeva Sofya SDUSOR
BLR
 
BLR 1380 1730   262.92
6 Belskaya Maryia SDUSOR
BLR
 
BLR 680 790   120.06

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Lapkouski Kiryl SDUSOR
BLR
 
BLR 3900 3830   519.31
2 Piatrenka Stefan RTSOP
BLR
 
BLR 3380 3510   467.38
3 Straltsou Ilya SDUSOR
BLR
 
BLR 1330 1020   177.10

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Trubskaya Valeryia RTSOP
BLR
 
BLR 3610 3080   412.57
2 Lahunova Anastasia RTSOP
BLR
 
BLR 1910 2810   321.14
3 Kompert Sara KNWJ
POL
 
POL 800 760   91.43

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Gogola Wojciech ZEFIR
POL
 
POL 2350 2490   236.92
2 Kowalczyk Krzysztof ZEFIR
POL
 
POL 810     77.07

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Pavlova Olga BELARUS
BLR
 
BLR 6060 4720   706.29
2 Mazurkiewicz Justyna ZEFIR
POL
 
POL 3520     410.26
3 Mos Anna ZEFIR
POL
 
POL 2580     300.70

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Swietek Pawel ZEFIR
POL
 
POL 1060 3680   315.07
2 Kazek Dawid ZEFIR
POL
 
POL 3520 2480   301.37
3 Pieczonka Bartosz ZEFIR
POL
 
POL 1750     149.83
4 Borysewicz Kamil AKS
POL
 
POL 1110     95.03

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Normal - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Charnyshova Luiza SDUSOR
BLR
 
BLR 22.3m 25.5m   703.42
2 Khukhrakova Irina SDUSOR
BLR
 
BLR 19.9m 19.8m   490.49
3 Parkhomenka Alena RTSOP
BLR
 
BLR 16.2m 16.3m   353.61
4 Belskaya Maryia SDUSOR
BLR
 
BLR 0.00m 10.6m   136.88
5 Hvozdzeva Sofya SDUSOR
BLR
 
BLR 0.00m 0.00m    
5 Valuiskaya Lizaveta SDUSOR
BLR
 
BLR 0.00m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Normal - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Lapkouski Kiryl SDUSOR
BLR
 
BLR 27.3m 26.2m   559.23
2 Piatrenka Stefan RTSOP
BLR
 
BLR 22.9m 20.4m   438.02
3 Straltsou Ilya SDUSOR
BLR
 
BLR 14.1m 16.4m   258.95

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Normal - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Lahunova Anastasia RTSOP
BLR
 
BLR 0.00m 13.0m   158.73
2 Trubskaya Valeryia RTSOP
BLR
 
BLR 11.0m 12.3m   140.21

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Normal - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Gogola Wojciech ZEFIR
POL
 
POL 31.3m     524.84
2 Kowalczyk Krzysztof ZEFIR
POL
 
POL 24.5m     377.97

Open Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Mos Anna ZEFIR
POL
 
POL 18.6m     266.67

Open Men Jump Results

Homologation: Normal - 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Round 1 Round 2   Overall
1 Borysewicz Kamil AKS
POL
 
POL 43.0m     592.11
2 Swietek Pawel ZEFIR
POL
 
POL 27.5m     337.17

Under 14 Girls Overall Results

- 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Charnyshova Luiza SDUSOR
BLR
 
BLR 824.82 744.68 703.42 2272.92
2 Parkhomenka Alena RTSOP
BLR
 
BLR 569.34 668.69 353.61 1591.64
3 Khukhrakova Irina SDUSOR
BLR
 
BLR 627.74 398.18 490.49 1516.41
4 Belskaya Maryia SDUSOR
BLR
 
BLR 321.17 120.06 136.88 578.11

Under 14 Boys Overall Results

- 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Lapkouski Kiryl SDUSOR
BLR
 
BLR 649.35 519.31 559.23 1727.89
2 Piatrenka Stefan RTSOP
BLR
 
BLR 688.31 467.38 438.02 1593.71
3 Straltsou Ilya SDUSOR
BLR
 
BLR 311.69 177.10 258.95 747.74

Under 17 Girls Overall Results

- 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Trubskaya Valeryia RTSOP
BLR
 
BLR 729.73 412.57 140.21 1282.51
2 Lahunova Anastasia RTSOP
BLR
 
BLR 540.54 321.14 158.73 1020.41

Under 17 Boys Overall Results

- 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Gogola Wojciech ZEFIR
POL
 
POL 549.38 236.92 524.84 1311.14
2 Kowalczyk Krzysztof ZEFIR
POL
 
POL 685.19 77.07 377.97 1140.23

Open Ladies Overall Results

- 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Mos Anna ZEFIR
POL
 
POL 541.18 300.70 266.67 1108.55

Open Men Overall Results

- 14/06/2014 - 15/06/2014
  Name Club   Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Borysewicz Kamil AKS
POL
 
POL 714.29 95.03 592.11 1401.43
2 Swietek Pawel ZEFIR
POL
 
POL 434.07 315.07 337.17 1086.31

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved