International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2018 IWWF E&A Youth Waterski Championships




Sentosa Waterski Club, Dnipro

Live video - Friday 24.08
Live video - Satrurday 25.08
Live video - Sunday 26.08

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results

Under 14 Girls Slalom  (pdf)
Under 14 Girls Tricks  (pdf)
Under 14 Girls Jump  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)

Under 14 Boys Slalom  (pdf)
Under 14 Boys Tricks  (pdf)
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)

Under 17 Girls Slalom  (pdf)
Under 17 Girls Tricks  (pdf)
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom  (pdf)
Under 17 Boys Tricks  (pdf)
Under 17 Boys Jump  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)

Overall Combined Team (pdf)
Overall Under 14 Team (pdf)
Overall Under 17 Team (pdf)

All results (pdf)
2018 IWWF E&A Youth Waterski Championships
Sentosa Waterski Club, Dnipro - 22/26 Aug 2018

2018 IWWF E&A Youth Waterski Championships - Individual classification

2018 IWWF E&A Youth Waterski Championships

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (64) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
3.00/52/12.00 5.50/52/12.00   1000.00
2 (56) Loizidou Florentia CYP
CYP
 
4.00/52/12.00 4.50/52/12.00   975.90
3 (62) Anastasi Stella CYP
CYP
 
2.00/52/12.00 3.00/52/12.00   939.76
4 (40) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
2.00/52/12.00 1.50/52/12.00   915.66
5 (51) Fah Julie *SUI
SUI
 
5.00/52/13.00 0.50/52/12.00   879.52
6 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
1.50/52/12.00 5.50/52/13.00   903.61
7 (23) Kozelskaya Mariya *BLR
BLR
 
4.50/52/13.00 3.50/52/13.00   831.33
8 (71) Constantinou Artemis *CYP
CYP
 
3.00/52/13.00 3.00/52/13.00   795.18
9 (19) Lee Molly GBR
GBR
 
2.00/52/13.00 2.50/52/13.00   783.13
10 (60) Dziadok Yelizaveta BLR
BLR
 
3.50/52/13.00 2.00/52/13.00   807.23
10 (32) Van Bergen Eva NED
NED
 
2.25/52/13.00 2.00/52/13.00   777.11
12 (73) Frei Vivienne SUI
SUI
 
2.00/52/13.00 3.00/52/14.25   771.08
13 (50) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
2.00/52/13.00     771.08
13 (14) Sniter Mathilde FRA
FRA
 
2.00/52/13.00     771.08
15 (64) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
1.50/52/13.00     759.04
16 (27) Roberts Lucy GBR
GBR
 
5.00/52/14.25     698.80
17 (18) Wenzel Emily GER
GER
 
2.25/52/14.25     632.53
18 (20) Antonatou Kalliopi GRE
GRE
 
0.50/52/14.25     590.36
18 (34) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
0.50/52/14.25     590.36
20 (12) Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
2.00/52/16.00     481.93
21 (52) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
0.50/46     12.05
22 (36) Whaling Amy GBR
GBR
 
0.00/46      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (56) Attensam Nikolaus *AUT
AUT
 
5.00/55/13.00 2.00/55/11.25   1086.42
2 (43) Aldman Simon SWE
SWE
 
2.00/55/11.25 2.00/55/11.25   1086.42
3 (10) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
4.00/55/12.00 4.50/55/12.00   1000.00
4 (72) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
1.50/55/12.00 3.50/55/12.00   975.31
5 (67) Di Bernardo Giuseppe *ITA
ITA
 
1.00/55/12.00 2.00/55/12.00   938.27
5 (21) Parth Florian ITA
ITA
 
1.50/55/12.00 2.00/55/12.00   938.27
7 (28) Neyrac Alban FRA
FRA
 
1.00/55/12.00 1.00/55/12.00   913.58
8 (17) Boldini Leonardo ITA
ITA
 
2.00/55/13.00 3.00/55/13.00   814.81
9 (70) Mazurkevich Vasiliy *BLR
BLR
 
2.50/55/13.00 2.50/55/13.00   802.47
10 (35) Nohra Nabil SUI
SUI
 
1.50/55/13.00 0.50/55/13.00   777.78
11 (63) Fah Nicolas SUI
SUI
 
1.50/55/13.00 3.50/55/14.25   777.78
12 (16) Notat Hugo FRA
FRA
 
2.00/55/13.00 0.50/55/18.25   790.12
13 (31) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
1.50/55/13.00     777.78
13 (73) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
1.50/55/13.00     777.78
15 (44) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
1.00/55/13.00     765.43
16 (78) Antonatos Georgios GRE
GRE
 
5.00/55/14.25     716.05
17 (49) Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
4.50/55/14.25     703.70
17 (66) Westlund Elliot SWE
SWE
 
4.50/55/14.25     703.70
19 (75) Georgallides Costantinos CYP
CYP
 
3.00/55/14.25     666.67
20 (49) Parkin Tom GBR
GBR
 
2.50/55/14.25     654.32
20 (11) Stegmann Jason RSA
RSA
 
2.50/55/14.25     654.32
22 (58) Liapis Ilias GRE
GRE
 
2.00/55/14.25     641.98
22 (22) Postelnikov Yaroslav UKR
UKR
 
2.00/55/14.25     641.98
24 (15) Morin Antoine FRA
FRA
 
1.50/55/14.25     629.63
25 (74) Wolfisberg Janni SUI
SUI
 
0.50/55/14.25     604.94
26 (25) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
1.50/55/16.00     481.48
27 (30) Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
5.00/55/18.25     419.75

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (18) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
3.00/55/12.00 0.50/55/11.25   1000.00
2 (68) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
3.00/55/12.00 3.00/55/12.00   917.65
3 (76) Pontifix Athina GRE
GRE
 
5.50/55/13.00 3.00/55/12.00   917.65
4 (52) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
2.00/55/12.00 2.00/55/12.00   894.12
5 (41) Anguenot Ines FRA
FRA
 
1.00/55/12.00 2.00/55/12.00   894.12
5 (43) Genelot Mathilde *FRA
FRA
 
1.00/55/12.00 2.00/55/12.00   894.12
7 (65) Runge Megija LAT
LAT
 
2.50/55/13.00 4.00/55/13.00   800.00
8 (35) Attensam Marie AUT
AUT
 
3.00/55/13.00 3.00/55/13.00   776.47
9 (55) Beckers Ibe BEL
BEL
 
0.50/55/12.00 2.00/55/13.00   858.82
10 (55) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
4.00/55/13.00 1.50/55/13.00   800.00
11 (33) Barone Federica ITA
ITA
 
2.50/55/13.00 4.50/55/14.25   764.71
12 (58) Yorke-Davies Saba GBR
GBR
 
3.00/55/13.00 3.00/55/14.25   776.47
13 (54) Sacco Arianna ITA
ITA
 
2.00/55/13.00     752.94
13 (42) Sonier Perrine FRA
FRA
 
2.00/55/13.00     752.94
15 (32) Paturel Lena SUI
SUI
 
1.00/55/13.00     729.41
15 (77) Vlachakou Kiriaki-Eleni GRE
GRE
 
1.00/55/13.00     729.41
17 (24) Papoudi Michaela *GRE
GRE
 
0.50/55/13.00     717.65
18 (59) Panteli Sotiroulla CYP
CYP
 
0.00/55/13.00     705.88
19 (17) Julsing Klaske NED
NED
 
4.00/55/14.25     658.82
20 (70) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
3.50/55/14.25     647.06
21 (79) Starkova Isabela CZE
CZE
 
3.00/55/14.25     635.29
22 (47) Burge Mara SUI
SUI
 
2.50/55/14.25     623.53
23 (26) Brummel Lara GER
GER
 
2.00/55/14.25     611.76
23 (39) Schmidberger Theresa AUT
AUT
 
2.00/55/14.25     611.76
25 (37) Ahammer Elena AUT
AUT
 
1.50/55/14.25     600.00
26 (81) Hanusova Adela CZE
CZE
 
2.50/55/16.00     482.35
26 (45) Scutt Emma GBR
GBR
 
2.50/55/16.00     482.35
28 (57) Leonhardt Lilian GER
GER
 
4.50/55/18.25     388.24
29 (82) Azor Chloe RSA
RSA
 
5.00/49     117.65

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (44) Rousselot Nicolas FRA
FRA
 
3.00/58/11.25 4.00/58/11.25   1000.00
2 (36) Tornquist Tim SWE
SWE
 
1.00/58/11.25 3.50/58/11.25   989.13
3 (47) Witczak Thomas *FRA
FRA
 
3.00/58/11.25 3.00/58/11.25   978.26
4 (66) Nathanail Pavlos GRE
GRE
 
1.25/58/11.25 2.50/58/11.25   967.39
5 (50) Stegmann Nicholas RSA
RSA
 
5.00/58/12.00 2.00/58/11.25   956.52
6 (76) Engelhardt Moritz AUT
AUT
 
4.00/58/12.00 1.50/58/11.25   945.65
7 (83) Papaconstantinou Georgios CYP
CYP
 
4.50/58/12.00 1.00/58/11.25   934.78
8 (48) Morel Benjamin *FRA
FRA
 
1.50/58/11.25 5.50/58/12.00   945.65
9 (63) Frei Mike SUI
SUI
 
4.00/58/12.00 4.50/58/12.00   880.43
10 (38) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
4.00/58/12.00 3.50/58/12.00   869.57
11 (34) Blomqvist Alexander *SWE
SWE
 
4.50/58/12.00 3.00/58/12.00   880.43
12 (78) Bisetti Bryan *ITA
ITA
 
3.00/58/12.00 3.00/58/12.00   847.83
13 (65) Westlund Charlie SWE
SWE
 
3.00/58/12.00     847.83
14 (62) Cogne Tancredi *SUI
SUI
 
2.50/58/12.00     836.96
14 (61) Fiammenghi Carlo ITA
ITA
 
2.50/58/12.00     836.96
14 (69) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
2.50/58/12.00     836.96
17 (80) Keusseoglou Alexis MON
MON
 
2.00/58/12.00     826.09
17 (83) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
2.00/58/12.00     826.09
19 (53) Trani Gabriele ITA
ITA
 
1.50/58/12.00     815.22
20 (46) Scutt Oli GBR
GBR
 
5.00/58/13.00     760.87
21 (53) Filaretov Damir UKR
UKR
 
3.00/58/13.00     717.39
22 (10) Robinson Marcus GBR
GBR
 
2.00/58/13.00     695.65
23 (12) Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
0.50/58/13.00     663.04
23 (84) Zhirkov Ivan RUS
RUS
 
0.50/58/13.00     663.04
25 (19) Petrenko Stefan *BLR
BLR
 
3.50/58/14.25     597.83
25 (40) Teixidor Tono ESP
ESP
 
3.50/58/14.25     597.83
27 (16) Serpieris Filippos GRE
GRE
 
2.50/58/14.25     576.09
28 (11) Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
3.50/58/18.25     336.96
29 (68) Kalina Ondrej CZE
CZE
 
2.50/58/18.25     315.22
30 (14) Korsten Matthijs NED
NED
 
1.00/52     21.74
31 (51) Marsan Alexandre MON
MON
 
0.50/52     10.87
31 (39) Waldefeldt Karl SWE
SWE
 
0.50/52     10.87

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (40) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
5570 5180   1000.00
2 (60) Dziadok Yelizaveta BLR
BLR
 
4240 4910   881.51
3 (50) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
3080 4870   874.33
4 (27) Roberts Lucy GBR
GBR
 
3440 3830   687.61
5 (34) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
3290 3700   664.27
6 (51) Fah Julie *SUI
SUI
 
3710 3450   666.07
7 (18) Wenzel Emily GER
GER
 
3500 3420   628.37
8 (64) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
4390 2740   788.15
9 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
2590 2700   484.74
10 (23) Kozelskaya Mariya *BLR
BLR
 
3930 2340   705.57
11 (19) Lee Molly GBR
GBR
 
2420     434.47
12 (36) Whaling Amy GBR
GBR
 
2280     409.34
13 (56) Loizidou Florentia CYP
CYP
 
1960     351.89
14 (12) Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
1800     323.16
15 (52) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
1610     289.05
16 (14) Sniter Mathilde FRA
FRA
 
1490     267.50
17 (64) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
1220     219.03
18 (20) Antonatou Kalliopi GRE
GRE
 
1100     197.49

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (44) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
3470 5260   1000.00
2 (31) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
4200 5120   973.38
3 (10) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
4180 4880   927.76
4 (21) Parth Florian ITA
ITA
 
3830 3830   728.14
5 (22) Postelnikov Yaroslav UKR
UKR
 
3750 3710   712.93
6 (17) Boldini Leonardo ITA
ITA
 
5210 3570   990.49
7 (72) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
3590 3430   682.51
8 (15) Morin Antoine FRA
FRA
 
3610 3320   686.31
9 (49) Parkin Tom GBR
GBR
 
3210 3140   610.27
10 (49) Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
3190 3040   606.46
11 (16) Notat Hugo FRA
FRA
 
3040 3010   577.95
12 (63) Fah Nicolas SUI
SUI
 
2870 2270   545.63
13 (29) Semavin Savely *BLR
BLR
 
2810     534.22
14 (30) Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
2580     490.49
15 (25) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
2550     484.79
16 (70) Mazurkevich Vasiliy *BLR
BLR
 
2010     382.13
17 (78) Antonatos Georgios GRE
GRE
 
1780     338.40
18 (28) Neyrac Alban FRA
FRA
 
1740     330.80
19 (66) Westlund Elliot SWE
SWE
 
1390     264.26
20 (58) Liapis Ilias GRE
GRE
 
1160     220.53
21 (73) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
1040     197.72

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (52) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
4070 6240   1000.00
2 (55) Beckers Ibe BEL
BEL
 
5510 5200   883.01
3 (24) Papoudi Michaela *GRE
GRE
 
5360 5180   858.97
4 (41) Anguenot Ines FRA
FRA
 
4680 4870   780.45
5 (18) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
3570 4730   758.01
6 (54) Sacco Arianna ITA
ITA
 
4100 4540   727.56
7 (47) Burge Mara SUI
SUI
 
3570 4210   674.68
8 (42) Sonier Perrine FRA
FRA
 
4190 4180   671.47
9 (68) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
6120 4030   980.77
10 (43) Genelot Mathilde *FRA
FRA
 
3380 3840   615.38
11 (77) Vlachakou Kiriaki-Eleni GRE
GRE
 
4060 3410   650.64
12 (39) Schmidberger Theresa AUT
AUT
 
4220 2130   676.28
13 (55) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
3110     498.40
14 (76) Pontifix Athina GRE
GRE
 
3010     482.37
15 (37) Ahammer Elena AUT
AUT
 
2980     477.56
16 (70) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
2850     456.73
17 (45) Scutt Emma GBR
GBR
 
2400     384.62
18 (26) Brummel Lara GER
GER
 
1900     304.49
19 (57) Leonhardt Lilian GER
GER
 
1880     301.28
20 (79) Starkova Isabela CZE
CZE
 
1870     299.68
21 (58) Yorke-Davies Saba GBR
GBR
 
1580     253.21
22 (81) Hanusova Adela CZE
CZE
 
1210     193.91

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (38) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
7590 7990   998.75
2 (12) Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
7890 7890   986.25
3 (83) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
3960 6650   831.25
4 (53) Filaretov Damir UKR
UKR
 
6440 5960   805.00
5 (19) Petrenko Stefan *BLR
BLR
 
5570 5370   696.25
6 (44) Rousselot Nicolas FRA
FRA
 
5680 5180   710.00
7 (40) Teixidor Tono ESP
ESP
 
3860 3710   482.50
8 (46) Ryabinchuk Ilya UKR
UKR
 
5050 3680   631.25
9 (78) Bisetti Bryan *ITA
ITA
 
3920 3530   490.00
10 (84) Zhirkov Ivan RUS
RUS
 
3000 3350   418.75
11 (65) Westlund Charlie SWE
SWE
 
2890 2830   361.25
12 (69) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
8000   1000.00
13 (68) Kalina Ondrej CZE
CZE
 
2780     347.50
14 (46) Scutt Oli GBR
GBR
 
2540     317.50
15 (14) Korsten Matthijs NED
NED
 
2380     297.50
16 (36) Tornquist Tim SWE
SWE
 
2350     293.75
17 (34) Blomqvist Alexander *SWE
SWE
 
2330     291.25
18 (39) Waldefeldt Karl SWE
SWE
 
2300     287.50
19 (10) Robinson Marcus GBR
GBR
 
2060     257.50
20 (11) Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
2010     251.25
21 (16) Serpieris Filippos GRE
GRE
 
1470     183.75

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (64) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
31.3m 32.6m   1000.00
2 (52) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
30.1m 31.5m   957.03
3 (34) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
28.8m 30.1m   902.34
4 (23) Kozelskaya Mariya *BLR
BLR
 
29.9m 29.9m   894.53
5 (40) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
26.1m 27.1m   785.16
6 (14) Sniter Mathilde FRA
FRA
 
25.5m 26.6m   765.62
7 (50) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
25.5m 26.0m   742.19
8 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
23.3m 20.7m   636.72
9 (60) Dziadok Yelizaveta BLR
BLR
 
22.0m     585.94
10 (27) Roberts Lucy GBR
GBR
 
21.2m     554.69
11 (18) Wenzel Emily GER
GER
 
20.8m     539.06
12 (51) Fah Julie *SUI
SUI
 
18.9m     464.84
13 (64) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
16.4m     367.19
14 (36) Whaling Amy GBR
GBR
 
15.4m     328.12
15 (19) Lee Molly GBR
GBR
 
13.9m     269.53

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (72) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
39.9m 40.3m   1000.00
2 (49) Parkin Tom GBR
GBR
 
34.6m 36.5m   874.59
3 (31) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
34.0m 36.5m   874.59
4 (15) Morin Antoine FRA
FRA
 
38.5m 36.3m   940.59
5 (70) Mazurkevich Vasiliy *BLR
BLR
 
38.5m 36.0m   940.59
6 (21) Parth Florian ITA
ITA
 
37.1m 35.9m   894.39
7 (66) Westlund Elliot SWE
SWE
 
34.7m 35.5m   841.58
8 (28) Neyrac Alban FRA
FRA
 
33.9m 34.9m   821.78
9 (10) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
34.5m 33.3m   808.58
10 (49) Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
35.2m 33.1m   831.68
11 (73) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
31.5m     709.57
12 (16) Notat Hugo FRA
FRA
 
30.3m     669.97
13 (63) Fah Nicolas SUI
SUI
 
27.1m     564.36
14 (44) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
26.2m     534.65
15 (22) Postelnikov Yaroslav UKR
UKR
 
24.5m     478.55
16 (25) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
22.9m     425.74
17 (43) Aldman Simon SWE
SWE
 
22.4m     409.24
18 (74) Wolfisberg Janni SUI
SUI
 
16.4m     211.22
19 (17) Boldini Leonardo ITA
ITA
 
0.00m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (41) Anguenot Ines FRA
FRA
 
38.9m 39.5m   1000.00
2 (68) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
37.0m 38.8m   973.58
3 (52) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
37.5m 37.7m   932.08
4 (42) Sonier Perrine FRA
FRA
 
37.4m 37.7m   932.08
5 (37) Ahammer Elena AUT
AUT
 
32.3m 36.3m   879.25
6 (55) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
35.1m 34.9m   833.96
7 (18) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
33.8m 33.7m   784.91
8 (43) Genelot Mathilde *FRA
FRA
 
30.8m 30.9m   675.47
9 (57) Leonhardt Lilian GER
GER
 
28.8m 27.5m   596.23
10 (39) Schmidberger Theresa AUT
AUT
 
30.2m     649.06
11 (70) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
28.4m     581.13
12 (45) Scutt Emma GBR
GBR
 
27.2m     535.85
13 (54) Sacco Arianna ITA
ITA
 
27.1m     532.08
14 (26) Brummel Lara GER
GER
 
24.1m     418.87
15 (79) Starkova Isabela CZE
CZE
 
22.2m     347.17
16 (81) Hanusova Adela CZE
CZE
 
19.1m     230.19
17 (58) Yorke-Davies Saba GBR
GBR
 
18.0m     188.68

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: World record - 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Preliminary Final   Overall
1 (38) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
52.5m 53.3m   1000.00
2 (78) Bisetti Bryan *ITA
ITA
 
50.1m 52.5m   975.98
3 (36) Tornquist Tim SWE
SWE
 
47.1m 47.5m   825.83
4 (68) Kalina Ondrej CZE
CZE
 
45.0m 47.2m   816.82
5 (12) Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
44.3m 45.4m   762.76
6 (34) Blomqvist Alexander *SWE
SWE
 
43.3m 44.5m   735.74
7 (65) Westlund Charlie SWE
SWE
 
43.3m 43.6m   708.71
8 (83) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
43.7m 43.1m   711.71
9 (44) Rousselot Nicolas FRA
FRA
 
42.0m 42.3m   669.67
10 (69) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
44.2m     726.73
11 (39) Waldefeldt Karl SWE
SWE
 
41.3m     639.64
12 (19) Petrenko Stefan *BLR
BLR
 
41.1m     633.63
13 (46) Scutt Oli GBR
GBR
 
38.1m     543.54
14 (10) Robinson Marcus GBR
GBR
 
37.9m     537.54
15 (11) Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
34.7m     441.44
16 (61) Fiammenghi Carlo ITA
ITA
 
34.0m     420.42
17 (53) Filaretov Damir UKR
UKR
 
33.9m     417.42

Under 14 Girls Overall Results

- 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 (64) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
1000.00 788.15 1000.00 2788.15
2 (40) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
915.66 1000.00 785.16 2700.82
3 (23) Kozelskaya Mariya *BLR
BLR
 
831.33 705.57 894.53 2431.43
4 (50) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
771.08 874.33 742.19 2387.60
5 (60) Dziadok Yelizaveta BLR
BLR
 
807.23 881.51 585.94 2274.68
6 (34) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
590.36 664.27 902.34 2156.97
7 (13) Steiner Lili AUT
AUT
 
903.61 484.74 636.72 2025.07
8 (51) Fah Julie *SUI
SUI
 
879.52 666.07 464.84 2010.43
9 (27) Roberts Lucy GBR
GBR
 
698.80 687.61 554.69 1941.10
10 (14) Sniter Mathilde FRA
FRA
 
771.08 267.50 765.62 1804.20
11 (18) Wenzel Emily GER
GER
 
632.53 628.37 539.06 1799.96
12 (19) Lee Molly GBR
GBR
 
783.13 434.47 269.53 1487.13
13 (64) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
759.04 219.03 367.19 1345.26
14 (52) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
12.05 289.05 957.03 1258.13

Under 14 Boys Overall Results

- 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 (10) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
1000.00 927.76 808.58 2736.34
2 (72) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
975.31 682.51 1000.00 2657.82
3 (31) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
777.78 973.38 874.59 2625.75
4 (21) Parth Florian ITA
ITA
 
938.27 728.14 894.39 2560.80
5 (44) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
765.43 1000.00 534.65 2300.08
6 (15) Morin Antoine FRA
FRA
 
629.63 686.31 940.59 2256.53
7 (49) Hinteregger Samuel AUT
AUT
 
703.70 606.46 831.68 2141.84
8 (49) Parkin Tom GBR
GBR
 
654.32 610.27 874.59 2139.18
9 (70) Mazurkevich Vasiliy *BLR
BLR
 
802.47 382.13 940.59 2125.19
10 (28) Neyrac Alban FRA
FRA
 
913.58 330.80 821.78 2066.16
11 (16) Notat Hugo FRA
FRA
 
790.12 577.95 669.97 2038.04
12 (63) Fah Nicolas SUI
SUI
 
777.78 545.63 564.36 1887.77
13 (22) Postelnikov Yaroslav UKR
UKR
 
641.98 712.93 478.55 1833.46
14 (66) Westlund Elliot SWE
SWE
 
703.70 264.26 841.58 1809.54
15 (73) Blomqvist Victor SWE
SWE
 
777.78 197.72 709.57 1685.07
16 (25) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
481.48 484.79 425.74 1392.01

Under 17 Girls Overall Results

- 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 (68) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
917.65 980.77 973.58 2872.00
2 (52) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
894.12 1000.00 932.08 2826.20
3 (41) Anguenot Ines FRA
FRA
 
894.12 780.45 1000.00 2674.57
4 (18) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
1000.00 758.01 784.91 2542.92
5 (42) Sonier Perrine FRA
FRA
 
752.94 671.47 932.08 2356.49
6 (43) Genelot Mathilde *FRA
FRA
 
894.12 615.38 675.47 2184.97
7 (55) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
800.00 498.40 833.96 2132.36
8 (54) Sacco Arianna ITA
ITA
 
752.94 727.56 532.08 2012.58
9 (37) Ahammer Elena AUT
AUT
 
600.00 477.56 879.25 1956.81
10 (39) Schmidberger Theresa AUT
AUT
 
611.76 676.28 649.06 1937.10
11 (70) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
647.06 456.73 581.13 1684.92
12 (45) Scutt Emma GBR
GBR
 
482.35 384.62 535.85 1402.82
13 (26) Brummel Lara GER
GER
 
611.76 304.49 418.87 1335.12
14 (57) Leonhardt Lilian GER
GER
 
388.24 301.28 596.23 1285.75
15 (79) Starkova Isabela CZE
CZE
 
635.29 299.68 347.17 1282.14
16 (58) Yorke-Davies Saba GBR
GBR
 
776.47 253.21 188.68 1218.36
17 (81) Hanusova Adela CZE
CZE
 
482.35 193.91 230.19 906.45

Under 17 Boys Overall Results

- 22/08/2018 - 26/08/2018
  Bib Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 (38) Duplan-Fribourg Pol FRA
FRA
 
869.57 998.75 1000.00 2868.32
2 (69) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
836.96 1000.00 726.73 2563.69
3 (12) Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
663.04 986.25 762.76 2412.05
4 (44) Rousselot Nicolas FRA
FRA
 
1000.00 710.00 669.67 2379.67
5 (83) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
826.09 831.25 711.71 2369.05
6 (78) Bisetti Bryan *ITA
ITA
 
847.83 490.00 975.98 2313.81
7 (36) Tornquist Tim SWE
SWE
 
989.13 293.75 825.83 2108.71
8 (53) Filaretov Damir UKR
UKR
 
717.39 805.00 417.42 1939.81
9 (19) Petrenko Stefan *BLR
BLR
 
597.83 696.25 633.63 1927.71
10 (65) Westlund Charlie SWE
SWE
 
847.83 361.25 708.71 1917.79
11 (34) Blomqvist Alexander *SWE
SWE
 
880.43 291.25 735.74 1907.42
12 (46) Scutt Oli GBR
GBR
 
760.87 317.50 543.54 1621.91
13 (10) Robinson Marcus GBR
GBR
 
695.65 257.50 537.54 1490.69
14 (68) Kalina Ondrej CZE
CZE
 
315.22 347.50 816.82 1479.54
15 (11) Wohlfahrt Moritz GER
GER
 
336.96 251.25 441.44 1029.65
16 (39) Waldefeldt Karl SWE
SWE
 
10.87 287.50 639.64 938.01

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved