International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2019 IWWF World Under 21 Waterski Champioships




SHALOM PARK WATER SKI SITE


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results


Under 21 Ladies Slalom  (pdf)
Under 21 Ladier Tricks (pdf)
Under 21 Ladies Tricks  (pdf)
Under 21 Ladies Jump  (pdf)
Under 21 Ladies Jump  (pdf)
Under 21 Ladies Overall  (pdf)

Under 21 Men Slalom  (pdf)
Under 21 Men Tricks  (pdf)
Under 21 Men Tricks (pdf)
Under 21 Men Jump  (pdf)
Under 21 Men Overall  (pdf)

Overall Team classification (pdf)
2019 IWWF World Under 21 Waterski Champioships
SHALOM PARK WATER SKI SITE - 4/7 Jul 2019

2019 IWWF World Under 21 Waterski Champioships - Skiers list - All skiers

2019 IWWF World Under 21 Waterski Champioships

List of skiers per Teams All skiers

Bib Name Country Categ.          
(115) Giorgis Ignacio ARG
ARG
 
-21 M 2000 Slalom s3 Tricks s1 Jump s2 165 Overall
(116) Giorgis Tobias ARG
ARG
 
-21 M 2002 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(118) Christie Bailey AUS
AUS
 
-21 M 2002 Slalom s2 Tricks s2 Jump s3 165 Overall
(119) Christie Jack AUS
AUS
 
-21 M 2000 Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(125) Curtain Levi AUS
AUS
 
-21 M 2004 Slalom s4 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(121) Ferguson Molly AUS
AUS
 
-21 F 2001 Slalom s2 Tricks s3 Jump s2 150 Overall
(122) Ferguson Sade AUS
AUS
 
-21 F 2003 Slalom s1 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(123) Mckinnon Ethan AUS
AUS
 
-21 M 2000 Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(126) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 1998 Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 180 Overall
(127) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-21 F 1999 Slalom s1 Tricks s2    
(128) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 2000 Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(129) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 2000 Slalom s3 Tricks s3 Jump s1 165 Overall
(101) Bull Jaimee CAN
CAN
 
-21 F 2000 Slalom s1      
(107) Calhoun Jamie *CAN
CAN
 
-21 M 2000 Slalom s1      
(105) Daigle Thomas CAN
CAN
 
-21 M 1999 Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
*(108) Edwards Josh *CAN
CAN
 
-21 M 2001     Jump s2 165  
(104) Grondin Allard Dominique CAN
CAN
 
-21 F 1999 Slalom s3 Tricks s3 Jump s1 165 Overall
*(109) Klein Ilan *CAN
CAN
 
-21 M 2002 Slalom s2      
*(113) Kraus Evan *CAN
CAN
 
-21 M 2004   Tricks s3    
(111) Kraus Sean CAN
CAN
 
-21 M 2002 Slalom s3 Tricks s2    
*(114) Obrien Shae *CAN
CAN
 
-21 F 2006     Jump s2 150  
*(110) Ramsay Rebecca *CAN
CAN
 
-21 F 2001     Jump s2 150  
(103) Rini Paige CAN
CAN
 
-21 F 2000 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(102) Ross Neilly CAN
CAN
 
-21 F 2001 Slalom s1 Tricks s1    
(130) Alemparte. Miguel CHI
CHI
 
-21 M 2001 Slalom s4   Jump s3 150  
(132) Browne Bezanilla Pedro CHI
CHI
 
-21 M 1999 Slalom s4 Tricks s3    
(131) Browne. Jose CHI
CHI
 
-21 M 2001 Slalom s4   Jump s3 150  
(133) Gonzalez Josefa CHI
CHI
 
-21 F 2001 Slalom s3 Tricks s1    
(134) Gonzalez Valentina CHI
CHI
 
-21 F 1999 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(135) Varas Agustina CHI
CHI
 
-21 F 2003 Slalom s3 Tricks s3 Jump s2 150 Overall
(136) Jaramillo E. Federico COL
COL
 
-21 M 2003 Slalom s1 Tricks s1 Jump s3 150 Overall
(137) Jaramillo E. Isabela COL
COL
 
-21 F 2001 Slalom s3 Tricks s2    
(138) Jaramillo E. Luisa COL
COL
 
-21 F 2003 Slalom s1 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(139) Jaramillo E. Paula COL
COL
 
-21 F 2000 Slalom s2 Tricks s2    
(140) Nielsen Tue Ernst DEN
DEN
 
-21 M 2000 Slalom s4 Tricks s2    
(141) Teixidor Junior Dani ESP
ESP
 
-21 M 2004 Slalom s3 Tricks s2    
(143) Bordier Lindsay FRA
FRA
 
-21 M 2000 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(144) Brunel Emma FRA
FRA
 
-21 F 1999 Slalom s3   Jump s1 165  
(146) Miermont Lea FRA
FRA
 
-21 F 1999 Slalom s1      
(147) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 1999 Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(148) Nedeau Tanguy FRA
FRA
 
-21 M 2000 Slalom s2   Jump s2 165  
(149) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 1999 Slalom s1 Tricks s3 Jump s2 165 Overall
(150) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 1999 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(152) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 1998 Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(153) Poland Joel GBR
GBR
 
-21 M 1999 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 180 Overall
(154) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 2000 Slalom s3 Tricks s3 Jump s3 165 Overall
(155) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 1999 Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(156) Niederbäumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 1999 Slalom s3 Tricks s3 Jump s2 150 Overall
*(158) Astolfi Alessandro *ITA
ITA
 
-21 M 2000 Slalom s2      
(159) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 2000 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(160) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-21 F 2000 Slalom s2 Tricks s2    
(161) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 2000 Slalom s3 Tricks s1 Jump s2 150 Overall
(162) Yokoyama Sayuri JPN
JPN
 
-21 F 1998   Tricks s3    
(163) Yoong Hanifah Aaliyah MAS
MAS
 
-21 F 2003 Slalom s3 Tricks s1 Jump s2 150 Overall
(164) Font Diego MEX
MEX
 
-21 M 1999 Slalom s2      
(165) Font Pablo MEX
MEX
 
-21 M 2004   Tricks s1    
(166) Font Patricio MEX
MEX
 
-21 M 2002 Slalom s22 Tricks s1    
(167) Donaldson George NZL
NZL
 
-21 M 1999 Slalom s3 Tricks s3 Jump s2 165 Overall
(168) Donaldson Hugh NZL
NZL
 
-21 M 1999 Slalom s4 Tricks s3 Jump s2 165 Overall
(169) Engel Jack NZL
NZL
 
-21 M 1998 Slalom s3 Tricks s3    
(170) Gibson Taine NZL
NZL
 
-21 M 1999 Slalom s4 Tricks s3 Jump s2 165 Overall
(171) De Osma Bedoya Maria Alejandra PER
PER
 
-21 F 1999 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(173) Tejada Cavero Andrea. PER
PER
 
-21 F 2001 Slalom s3   Jump s2 150  
(174) Jörger Medina SUI
SUI
 
-21 F 1999 Slalom s2   Jump s1 165  
(175) Jörger Rea SUI
SUI
 
-21 F 1999 Slalom s2   Jump s1 165  
(177) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-21 M 1998 Slalom s1      
(178) Törnquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 2001 Slalom s2   Jump s2 165  
(180) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 2005 Slalom s4 Tricks s1 Jump s3 165 Overall
(179) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 1998 Slalom s4 Tricks s1 Jump s2 165 Overall
(181) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 2002 Slalom s2 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(182) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 2002 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(183) Austin Bailey *USA
USA
 
-21 F 1998 Slalom s1      
(185) Canepa Ryan *USA
USA
 
-21 M 1999 Slalom s1 Tricks s2    
(186) Garcia Alexandra *USA
USA
 
-21 F 2001 Slalom s1      
(187) Gay Anna USA
USA
 
-21 F 1999 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(188) Haines Quinn USA
USA
 
-21 M 1999 Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(189) Hansen Kennedy USA
USA
 
-21 F 2003 Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(190) Hawkins Kassidy USA
USA
 
-21 F 2000 Slalom s1      
  Hunter Sean Patrick *USA
USA
 
-21 M 2000 Slalom s1      
(192) Leutz Benjamin USA
USA
 
-21 M 1998 Slalom s2 Tricks s3 Jump s1 165 Overall
(193) Reese Garrett *USA
USA
 
-21 M 2001 Slalom s2      
(194) Stange Griffin *USA
USA
 
-21 M 2001 Slalom s2      

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved