International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org:




Arc sur Tille (DIJON)


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results


SLALOM ENFANTS - 14 ans
FIGURES ENFANTS - 14 ans

SLALOM JEUNES - 17 ans
FIGURES JEUNES - 17 ans

SLALOM OPEN
FGURES OPEN

SLALOM VETERANS + 35 ans

SLALOM VETERANS + 45 ans

SLALOM VETERANS + 55 ans et + 65 ans

FIGURES VETERANS

All results
Championnats de Ligue Bourgogne Franche Comté
Arc sur Tille (DIJON) - 26/27 Aug 2017

Championnats de Ligue Bourgogne Franche Comté - Individual classification

Championnats de Ligue Bourgogne Franche Comté

SLALOM ENFANTS - 14 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Genelot Valentine BFC - 8 F 1,00/40 5,50/40     846,94
2 Rocard Albert *GREST -12 M 2,00/52/16.00 2,00/52/16.00     657,89
3 Nicolas Mathis BFC -14 M 1,25/55/14.25 2,00/55/14.25     651,16
4 Vermot-Gaud Andrea BFC -10 F 5,50/25 1,50/43     583,89
5 Paget Marie BFC -14 F 4,00/52 2,00/52     544,22
6 Rocard Emilien *GREST -10 M 5,50/40 2,50/34     525,32
7 Chedal Emmie BFC -12 F 2,00/40 2,00/40     285,71

SLALOM JEUNES - 17 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche Round 3   Overall
1 Genelot Mathilde BFC -17 F 2,00/55/12.00 1,00/55/12.00     877,42
2 Bordier Lindsay *IND -17 M 1,50/58/11.25       849,71
3 Rance Hugo BFC -17 M 4,50/58/13.00 2,00/58/12.00     786,13
4 Pagnossin Emily *ITA -17 F 5,00/52 3,50/55/18.25     587,10
5 Orenstein Noa *NOR -17 F 3,00/52 4,00/52     516,13
6 Janin Hirtz Louis BFC -17 M 2,50/55/18.25 0,50/58/18.25     491,33
7 Choplain Valentine BFC -17 F 2,00/43 3,00/43     270,97

SLALOM OPEN Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Bischofberger Marion *GREST Ope F 0,50/55/14.25 3,00/55/12.00     811,76
2 Lordier Theo BFC -21 M 5,00/58/12.00       811,43
3 Volle Guillaume BFC Ope M 4,00/58/13.00 1,50/58/13.00     703,30
4 Vermot-Gaud Lilou BFC -21 F 4,00/55/16.00 2,50/55/18.25     650,00
5 Genelot Emma BFC -21 F 2,00/55/16.00 2,50/55/16.00     631,25
6 Nicolle Marie Amélie BFC -21 F 3,25/52 2,00/55/18.25     550,00
7 Choplain Augustin BFC -21 M 3,00/58/18.25 3,00/55/18.25     514,29

SLALOM VETERANS + 35 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Poissonnier Arnaud BFC 35+ M 3,00/55/12.00 3,00/55/12.00     775,28
2 Chedal Romain BFC 35+ M 2,00/55/12.00 4,00/55/13.00     764,04
3 Pirolli Gilles BFC 35+ M 4,00/55/13.00 0,50/55/12.00     747,19
4 Jacquemard Caroline BFC 35+ F 2,50/55/18.25 1,00/55/14.25     733,33
5 Saconney Jacques Emmanuel BFC 35+ M 4,00/34 3,00/55/13.00     707,87
6 Bridoux Cecile BFC 35+ F 3,00/55/18.25 2,00/55/16.00     666,67
7 Ducrot Emmanuel BFC 35+ M 5,50/34 2,50/55/14.25     634,83
8 Dine Ludovic BFC 35+ M 4,00/55/16.00 2,00/55/16.00     584,27
9 Briois Bertrand BFC 35+ M 3,00/55/18.25 5,00/55/18.25     528,09
10 Therin Gael BFC 35+ M 4,50/52 1,00/52     455,06

SLALOM VETERANS + 45 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Alviset Serge BFC 45+ M 1,00/55/11.25 2,00/55/12.00     829,55
2 Genelot Denis BFC 45+ M 0,50/55/13.00 2,50/55/13.00     710,23
3 Chedal Emmanuel BFC 45+ M 3,00/55/18.25 2,00/55/16.00     568,18
4 Choplain Edouard BFC 45+ M 3,50/55/18.25 3,00/55/18.25     517,05
5 Pimienta David BFC 45+ M 5,00/49 3,50/49     397,73
6 Choplain Céline BFC 45+ F 5,00/34 2,00/34     74,07

SLALOM VETERANS + 55 ans et + 65 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Golay Eric BFC 55+ M 2,50/55/16.00 1,50/55/13.00     715,12
2 Ballot Gerard BFC 55+ M 3,50/55/14.25 4,00/55/18.25     668,60
3 Whyte Alisdair *SUISSE 55+ M 3,00/34 3,00/55/16.00     593,02
4 Gueury Jean BFC 65+ M 2,50/52 4,00/49     557,97
5 Bruchon Jean-Pierre BFC 65+ M 3,00/49 2,00/49     478,26
6 Nicolas Laurent BFC 55+ M 4,50/34 5,00/49     406,98

FIGURES ENFANTS - 14 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Genelot Valentine BFC - 8 F 990 990     382,24
2 Rocard Albert *GREST -12 M 1880 2350     343,07
3 Nicolas Mathis BFC -14 M 2130 1530     230,77
4 Rocard Emilien *GREST -10 M 400 660     147,98
5 Vermot-Gaud Andrea BFC -10 F 500 580     110,69
6 Paget Marie BFC -14 F 680 420     90,19
7 Chedal Emmie BFC -12 F 520 420     80,12

FIGURES JEUNES - 17 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Bordier Lindsay *IND -17 M 8250 10160     969,47
2 Genelot Mathilde BFC -17 F 3680 3980     449,72
3 Rance Hugo BFC -17 M 2270 2230     216,60
4 Pagnossin Emily *ITA -17 F 860 830     97,18
5 Orenstein Noa *NOR -17 F 500 410     56,50
6 Janin Hirtz Louis BFC -17 M 280 320     30,53

FGURES OPEN Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Volle Guillaume BFC Ope M 6800 8220     660,24
2 Deshayes Julie BFC Ope F 4440 4740     472,11
3 Vermot-Gaud Lilou BFC -21 F 810 3040     317,99
4 Bischofberger Marion *GREST Ope F 2650 2220     263,94
5 Choplain Augustin BFC -21 M 1240 470     106,26

FIGURES VETERANS Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Jacquemard Caroline BFC 35+ F 2000 1510     301,20
2 Poissonnier Arnaud BFC 35+ M 2020 2650     212,85
3 Chedal Emmanuel BFC 45+ M   770     167,76
4 Chedal Romain BFC 35+ M 950 660     76,31

SAUT ENFANTS - 14 ans Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Nicolas Mathis BFC -14 M 14,4m 15,7m     257,98
2 Rocard Emilien *GREST -10 M 10,3m 9,9m     240,22
3 Rocard Albert *GREST -12 M 10,8m 12,8m     237,76
4 Chedal Emmie BFC -12 F 0,00m 9,9m     193,07
5 Paget Marie BFC -14 F 11,2m 11,2m     187,05

SAUT OPEN Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Jacquier Romain *NAQU Ope M 50,7m 55,5m     798,39
2 Rance Hugo BFC -17 M 36,9m 0,00m     629,33
3 Genelot Mathilde BFC -17 F 30,5m 0,00m     628,21
4 Vermot-Gaud Lilou BFC -21 F 25,5m 28,5m     487,01
5 Janin Hirtz Louis BFC -17 M 13,1m 0,00m     144,60

SAUT VETERANS Results

Homologation: Ranking List - 26/08/17 - 27/08/17
  Name League Categ. 1ère manche 2ème manche     Overall
1 Poissonnier Arnaud BFC 35+ M 26,7m 24,4m     392,05
2 Chedal Romain BFC 35+ M 19,1m 20,3m     270,83
3 Chedal Emmanuel BFC 45+ M 17,2m 18,0m     270,27

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved