International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: British Youth, U21 & 35+ Nationals




Gosfield Lake


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks
Under 10 Boys Overall

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Jump
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 35 Ladies Tricks

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Tricks

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Jump
Over 45 Men Overall

Over 55 Ladies Slalom  (pdf)
Over 55 Ladies Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Jump  (pdf)
Over 55 Men Overall

Over 65 Ladies Slalom
Over 65 Ladies Tricks
Over 65 Ladies Overall

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Tricks
Over 65 Men Jump
Over 65 Men Overall

All results (pdf)
British Youth, U21 & 35+ Nationals
Gosfield Lake - 25/28 Jul 2018

British Youth, U21 & 35+ Nationals - Individual classification

British Youth, U21 & 35+ Nationals

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Turp Sebastian -10 M 2.50/49/14.25 0.50/49/13.00     1000.00

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Halford Danielle -12 F 3.00/52 4.00/52     987.65
2 Gamski Stella -12 F 4.50/52       1000.00

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Rose Myles -12 M 2.00/52 5.00/49     1000.00
2 Douglas Robbie -12 M 0.00/43 4.00/43     578.95

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Lee Molly -14 F 1.50/52/14.25 3.00/52/13.00     1000.00
2 Roberts Lucy -14 F 0.00/52 1.00/52/13.00     960.78
3 Deste Lilli -14 F 0.50/52/13.00 3.50/52/14.25     950.98
4 Whaling Amy -14 F 5.00/52/16.00 2.00/52/14.25     862.75

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Pollard Noah -14 M 2.00/55/13.00 1.50/55/13.00     1000.00
2 Crossland Harrison -14 M 5.00/55/16.00 1.50/55/16.00     795.45

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Yorke-Davies Saba -17 F 4.50/55/14.25 2.50/55/13.00     1000.00
2 Turp Matilda -17 F 3.00/55/16.00 4.00/55/14.25     910.89
3 Newsome Emily -17 F 1.00/52 4.00/55/16.00     792.08
4 Fearn Georgia -17 F 2.50/55/18.25 3.50/55/18.25     663.37
5 Scutt Emma -17 F 2.00/55/16.00 3.00/55/18.25     752.48

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Jays Danny -17 M 3.00/58/12.00 0.00/58/12.00     1000.00
2 Robinson Marcus -17 M 4.50/58/13.00 2.00/58/13.00     900.00
3 Hunter Sam -17 M 0.50/58/13.00 0.50/58/13.00     811.11
4 Scutt Oli -17 M 3.50/58/14.25 3.25/58/14.25     744.44
5 Irving Bradley -17 M 4.00/58/18.25 3.00/58/16.00     600.00
6 Bates Jonah -17 M 5.00/58/18.25 2.00/58/16.00     577.78

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Nutt Katie -21 F 1.50/55/12.00 0.50/55/12.00     1000.00
2 Hutchison Georgina -21 F 3.00/55/13.00 3.00/55/13.00     896.55
3 Outram Sanchia -21 F 2.00/55/13.00 1.50/55/13.00     873.56
4 Bates Sophie -21 F 4.00/55/14.25 3.50/55/14.25     781.61
5 Carter Lucy -21 F 1.50/55/14.25 2.50/55/14.25     747.13

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hazelwood Robert -21 M 5.00/58/11.25 3.00/58/10.75     1000.00
2 Davies Arron -21 M 5.00/58/11.25 2.50/58/10.75     988.89
3 Poland Joel -21 M 5.00/58/11.25 4.50/58/11.25     911.11
4 Emmett Charlie -21 M 5.50/58/13.00 4.00/58/12.00     755.56
5 Spavin Harry -21 M 2.00/58/11.25 1.50/58/12.00     844.44
6 Dyson Harvey -21 M 5.00/58/13.00 4.50/58/14.25     644.44

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Thompson Juliet 65+ F 3.00/37 5.00/37     5.00
2 Worship Carol 65+ F 0.50/49 3.00/37     24.50

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hawley David 65+ M 2.50/52 2.00/52/14.25     1000.00
2 Turp Carl 65+ M 3.00/52 3.50/52     723.68
3 Cohen Jonathan 65+ M 1.00/52/13.00 1.00/40     1131.58

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Winter Hilary 55+ F 5.50/52/14.25 1.50/52/13.00
(Tie break: 3.00/52/13.00)
    43.50
2 Moore Jane 55+ F 2.00/52/13.00 1.50/52/13.00
(Tie break: 4.00/52/14.25)
    44.00
3 Nott Libby 55+ F 2.50/40 1.00/40     2.50

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Wilkinson Jonathon 55+ M 4.00/55/12.00 2.50/55/12.00     1857.14
2 Winter Martin 55+ M 5.00/52 5.00/55/16.00     1250.00
3 Beard Mark 55+ M 4.00/55/18.25 3.00/55/18.25     1000.00
4 Irving Stephen 55+ M 3.50/55/18.25 1.50/55/18.25     982.14
5 Foley-Brickley Patrick 55+ M 4.50/46 3.00/49     535.71
6 Nott Paul 55+ M 4.00/55/18.25 2.50/43     1000.00
7 Rowlands Rodney 55+ M 4.50/43       160.71

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Stephenson Beverley 45+ F 3.00/55/18.25 4.50/55/18.25     28.50

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Turp Vincent 45+ M 2.00/55/11.25 2.25/55/11.25     1861.11
2 Scott-Ely Stuart 45+ M 2.50/55/12.00 5.00/55/12.00     1740.74
3 Colverd Peter 45+ M 1.00/55/13.00 3.00/55/13.00     1444.44
3 Stephenson Jeremy 45+ M 3.50/55/14.25 3.00/55/13.00     1444.44
5 Cox Russell 45+ M 3.00/55/14.25 4.00/55/14.25     1259.26
6 Wooldridge Simon 45+ M 2.00/55/16.00 3.00/55/16.00     1000.00
7 Howitt John 45+ M 4.00/52 4.00/49     592.59
8 Rose Simon 45+ M 5.50/46       203.70

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Sharman Jonathan 35+ M 3.50/55/12.00 1.50/55/12.00     93.50
2 Midmore Ian 35+ M 3.50/55/13.00 3.00/55/13.00     87.50
3 James Peter 35+ M 3.00/55/18.25 3.00/55/16.00     75.00

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Turp Sebastian -10 M 760 680     1000.00

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Halford Danielle -12 F 1230 1150     1000.00
2 Gamski Stella -12 F 570     463.41

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Rose Myles -12 M 660 620     1000.00

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Roberts Lucy -14 F 3290 3800     1000.00
2 Whaling Amy -14 F 1400 1700     447.37
3 Lee Molly -14 F 1560 500     410.53

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Crossland Harrison -14 M 1110 1460     1315.32
2 Pollard Noah -14 M 970 1110     1000.00

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Scutt Emma -17 F 1550 2570     1000.00
2 Yorke-Davies Saba -17 F 1080 1370     533.07
3 Turp Matilda -17 F 990 910     385.21
4 Fearn Georgia -17 F 1050 580     408.56

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Robinson Marcus -17 M 3440 3750     1000.00
2 Scutt Oli -17 M 2670 3100     826.67
3 Jays Danny -17 M 1330 1510     402.67

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Nutt Katie -21 F 3680 4180     1000.00
2 Outram Sanchia -21 F 3200 2690     765.55
3 Hutchison Georgina -21 F 2270 1470     543.06

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Poland Joel -21 M 4930 8230     1000.00
2 Hazelwood Robert -21 M 7530 8130     987.85
3 Spavin Harry -21 M 3690 6360     772.78
4 Davies Arron -21 M 3750 2380     455.65

Over 65 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Worship Carol 65+ F 200 500     500.00
2 Thompson Juliet 65+ F 420 380     420.00

Over 65 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hawley David 65+ M 880 1290     1000.00
2 Sopp Steve 65+ M 840 780     651.16

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Beard Mark 55+ M 1240 1510     1000.00
2 Rowlands Rodney 55+ M 680 400     450.33

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Wooldridge Simon 45+ M 650 860     1000.00

Over 35 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Ellis Claire 35+ F 1610 1520     1610.00

Over 35 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Midmore Ian 35+ M 590 710     710.00

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Roberts Lucy -14 F 19.4m 19.6m     1000.00
2 Whaling Amy -14 F 12.4m 12.8m     460.32
3 Lee Molly -14 F 11.2m 11.6m     365.08

Over 65 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Hawley David 65+ M 21.1m 21.5m     1000.00

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Beard Mark 55+ M 26.5m 27.5m     1000.00
2 Rowlands Rodney 55+ M 12.4m 0.00m     137.14

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Wooldridge Simon 45+ M 11.9m 12.3m     1000.00

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Scutt Emma -17 F 24.1m 28.5m     1000.00
2 Fearn Georgia -17 F 26.5m 28.0m     976.74
3 Turp Matilda -17 F 21.6m 18.4m     679.07
4 Yorke-Davies Saba -17 F 17.5m 0.00m     488.37

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Scutt Oli -17 M 35.7m 37.7m     1000.00
2 Robinson Marcus -17 M 34.9m 36.6m     960.29
3 Jays Danny -17 M 0.00m        

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Outram Sanchia -21 F 37.1m 36.5m     1000.00
2 Nutt Katie -21 F 25.5m 24.8m     614.62

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. preliminary final     Overall
1 Poland Joel -21 M 54.8m 57.5m
(Tie break: 57.7m)
    1000.00
2 Hazelwood Robert -21 M 55.9m 57.5m
(Tie break: 57.5m)
    1000.00
3 Spavin Harry -21 M 53.7m 50.4m     920.00
4 Davies Arron -21 M 47.8m 45.0m     795.79

Under 10 Boys Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Sebastian -10 M 1000.00 1000.00   2000.00

Under 12 Girls Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Halford Danielle -12 F 987.65 1000.00   1987.65
2 Gamski Stella -12 F 1000.00 463.41   1463.41

Under 12 Boys Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Rose Myles -12 M 1000.00 1000.00   2000.00

Under 14 Girls Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Roberts Lucy -14 F 960.78 1000.00 1000.00 2960.78
2 Lee Molly -14 F 1000.00 410.53 365.08 1775.61
3 Whaling Amy -14 F 862.75 447.37 460.32 1770.44

Under 17 Girls Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Scutt Emma -17 F 752.48 1000.00 1000.00 2752.48
2 Fearn Georgia -17 F 663.37 408.56 976.74 2048.67
3 Yorke-Davies Saba -17 F 1000.00 533.07 488.37 2021.44
4 Turp Matilda -17 F 910.89 385.21 679.07 1975.17

Under 17 Boys Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Robinson Marcus -17 M 900.00 1000.00 960.29 2860.29
2 Scutt Oli -17 M 744.44 826.67 1000.00 2571.11

Under 21 Ladies Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Outram Sanchia -21 F 873.56 765.55 1000.00 2639.11
2 Nutt Katie -21 F 1000.00 1000.00 614.62 2614.62

Under 21 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hazelwood Robert -21 M 1000.00 987.85 1000.00 2987.85
2 Poland Joel -21 M 911.11 1000.00 1000.00 2911.11
3 Spavin Harry -21 M 844.44 772.78 920.00 2537.22
4 Davies Arron -21 M 988.89 455.65 795.79 2240.33

Over 65 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hawley David 65+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Over 55 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Beard Mark 55+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Rowlands Rodney 55+ M 160.71 450.33 137.14 748.18

Over 45 Men Overall Results

- 25/07/2018 - 28/07/2018
  Name Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Wooldridge Simon 45+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved