International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem




Szelment


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Live results

Junior Girls under 15 Slalom  (pdf)
Junior Girls under 15 Tricks  (pdf)
Junior Girls under 15 Jump  (pdf)
Junior Girls under 15 Overall  (pdf)

Junior Boys under 15 Slalom  (pdf)
Junior Boys under 15 Tricks  (pdf)
Junior Boys under 15 Jump  (pdf)
Junior Boys under 15 Overall  (pdf)

Junior Girls under 19 Slalom  (pdf)
Junior Girls under 19 Tricks  (pdf)
Junior Girls under 19 Jump  (pdf)
Junior Girls under 19 Overall  (pdf)

Junior Boys under 19 Slalom  (pdf)
Junior Boys under 19 Tricks  (pdf)
Junior Boys under 19 Jump  (pdf)
Junior Boys under 19 Overall  (pdf)

Open Ladies Slalom  (pdf)
Open Ladies Tricks  (pdf)
Open Ladies Jump  (pdf)
Open Ladies Overall  (pdf)

Open Men Slalom  (pdf)
Open Men Tricks  (pdf)
Open Men Jump  (pdf)
Open Men Overall  (pdf)

Senior 1 Ladies Slalom  (pdf)
Senior 1 Ladies Tricks  (pdf)
Senior 1 Ladies Jump  (pdf)
Senior 1 Ladies Overall  (pdf)

Senior 1 Men Slalom  (pdf)
Senior 1 Men Tricks  (pdf)
Senior 1 Men Jump  (pdf)
Senior 1 Men Overall  (pdf)

All results (pdf)
Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem
Szelment - 29/30 Aug 2020

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem - Individual classification

Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Wyciagiem

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 3,00/49 1,50/49   658,54
2 Szumanska Emilia ZEF 5,00/49 4,50/46   707,32
3 Rolak Maria RIDE 5,50/43 6,00/43   439,02
4 Zawacka Julia MOS 2,50/43 4,50/43   402,44
5 Spyra Oliwia ZEF 4,00/43 6,00/40   390,24
6 Piatek Maja SPA 5,00/55/18.25 1,50/40   1000,00
7 Ostrowska Ksenia RIDE 1,50/43     329,27
8 Zuk Maja SZEL 4,00/40     243,90
9 Jasinska Pola XSKI 5,00/28      
10 Kasperska Zofia XSKI 3,00/28      
11 Mikulska Maja SZEL 2,50/25      
12 Bartoszewska Ewa ZEF 1,00/25      
13 Zamykal Lenka XSKI DNS      

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Szumanski Ksawery ZEF 3,50/55/18.25 4,00/58/18.25   1000,00
2 Piekarski Maciej MOS 5,00/55/18.25 5,00/55/18.25   875,00
3 Domaszewski Igor SPA 5,00/46 4,00/52   700,00
4 Kisiel Dominik MOS 2,50/55/18.25 2,50/52   812,50
5 Klukowski Kacper MOS 1,00/55/18.25 0,00/52   775,00
6 Zielinski Filip KNWJ 5,50/46 2,00/49   500,00
7 Drewiczewski Jakub ZEF 5,50/46 4,50/46   437,50
8 Wnukowski Karol SPA 3,50/46 6,00/43   387,50
9 Mikulski Emil SZEL 3,00/37      
10 Domaszewski Oskar SPA 5,00/25      
11 Spyra Oliver ZEF 3,50/25      
12 Olszewski Antoni SPA 1,50/25      
12 Stepaniuk Igor MOS 1,50/25      
14 Majko Dominik KNWJ 1,25/25      
15 Lech Karol KNWJ 1,00/25      

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Janik Oliwia ZEF 6,00/46 5,25/49   1000,00
2 Olejnik Zofia MOS 5,00/40 3,00/43   387,10
3 Ostrowska Florentyna RIDE 4,50/40 1,00/43   301,08
4 Kasinska Julia XSKI 4,00/37 2,00/40   86,02

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Oborski Konrad MOS 6,00/58/18.25 1,50/58/18.25   900,00
2 Janik Wojciech ZEF 5,00/49 4,25/49   425,00
3 Gasiewski Krzysztof MOS 3,00/46 1,50/46   225,00
4 Rekuc Juliusz MOS 2,50/40 3,00/40    
5 Siedlarski Jakub ZEF 4,00/58/16.00 5,00/37   1000,00

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 5,00/55/16.00     1000,00
2 Gogola Anna WZS 2,00/52     571,43
3 Molenda Magdalena MOS 6,00/43     171,43

Open Men Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Pieczonka Bartosz ZEF 2,50/58/16.00 4,00/58/16.00   1000,00
2 Kazek Dawid ZEF 2,00/37 5,00/58/18.25   852,94
3 Sibicki Jakub MOS 1,00/58/18.25 2,00/58/18.25   764,71
4 Kwapien Mariusz MOS 3,00/58/18.25 4,00/55/18.25   794,12
5 Borysewicz Kamil SPA DNS      
5 Zawadzki Erwin SPA DNS      

Senior 1 Men Slalom Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Naorniakowski Tomasz SLA 5,00/49 5,00/52   1000,00
2 Krzywicki Mariusz SZEL 5,00/52 5,00/49   1000,00
3 Kedrak Michal KNWJ 5,50/37 5,00/49   647,06
4 Sadowski Adam SZEL 3,50/46 3,00/49   529,41
5 Kowalski Pawel XSKI 6,00/43 6,00/40    
6 Drewiczewski Jaroslaw ZEF 5,00/37      

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 1580 1920   864,86
2 Piatek Maja SPA 2220 1760   1000,00
3 Bartoszewska Ewa ZEF 900 1370   617,12
4 Ostrowska Ksenia RIDE 320
(Tie break: 320)
410   184,68
5 Spyra Oliwia ZEF 440 380   198,20
6 Zawacka Julia MOS 320
(Tie break: 40)
    144,14
7 Szumanska Emilia ZEF 290     130,63
8 Rolak Maria RIDE 80     36,04
8 Zamykal Lenka XSKI 80     36,04
8 Zuk Maja SZEL 80     36,04

Junior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Szumanski Ksawery ZEF 3750 4220   1000,00
2 Domaszewski Igor SPA 1420 1820   431,28
3 Drewiczewski Jakub ZEF 1450 1450   343,60
4 Wnukowski Karol SPA 1900 1370   450,24
5 Klukowski Kacper MOS 950 1280   303,32
6 Olszewski Antoni SPA 790 790   187,20
7 Domaszewski Oskar SPA 660 760   180,09
8 Spyra Oliver ZEF 700 700   165,88
9 Piekarski Maciej MOS 380     90,05
10 Kisiel Dominik MOS 320     75,83
11 Zielinski Filip KNWJ 200     47,39
12 Lech Karol KNWJ 40     9,48
13 Majko Dominik KNWJ 0      
13 Stepaniuk Igor MOS 0      

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Janik Oliwia ZEF 900 1060   1000,00
2 Kasinska Julia XSKI 410 410   386,79
3 Ostrowska Florentyna RIDE 410 290   386,79
4 Olejnik Zofia MOS 80 210   198,11

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Siedlarski Jakub ZEF 4400 4280   1000,00
2 Oborski Konrad MOS 810 1420   322,73
3 Janik Wojciech ZEF 880 1350   306,82
4 Gasiewski Krzysztof MOS 700 320   159,09
5 Rekuc Juliusz MOS 80 DNS   18,18

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 1410     1000,00
2 Gogola Anna WZS 1270     900,71
3 Molenda Magdalena MOS 320     226,95

Open Men Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Pieczonka Bartosz ZEF 2650 3800   1000,00
2 Kazek Dawid ZEF 2770 3420   900,00
3 Kwapien Mariusz MOS 2030 3280   863,16
4 Borysewicz Kamil SPA 2280 3050   802,63
5 Sibicki Jakub MOS 1180 1550   407,89
6 Zawadzki Erwin SPA DNS      

Senior 1 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Kedrak Michal KNWJ 1200 1650   1000,00
2 Naorniakowski Tomasz SLA 700 1350   818,18
3 Drewiczewski Jaroslaw ZEF 900 700   545,45
4 Sadowski Adam SZEL 650 290   393,94
5 Kowalski Pawel XSKI 40 80   48,48
6 Krzywicki Mariusz SZEL DNS      

Junior Girls under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 29,6m 29,2m   1000,00
2 Zawacka Julia MOS 15,9m 18,6m   628,38
3 Bartoszewska Ewa ZEF 16,6m 17,7m   597,97
4 Szumanska Emilia ZEF 13,6m 16,2m   547,30
5 Spyra Oliwia ZEF DNS DNS    

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Kisiel Dominik MOS 34,3m 35,3m   1000,00
2 Szumanski Ksawery ZEF 30,9m 30,9m   875,35
3 Domaszewski Igor SPA 26,1m 28,5m   807,37
4 Klukowski Kacper MOS 26,0m 27,4m   776,20
5 Olszewski Antoni SPA 21,3m 21,6m   611,90
6 Wnukowski Karol SPA 21,2m     600,57
7 Piekarski Maciej MOS 20,2m     572,24
8 Zielinski Filip KNWJ 14,0m     396,60
9 Drewiczewski Jakub ZEF 13,9m     393,77
10 Domaszewski Oskar SPA 13,1m     371,10
11 Spyra Oliver ZEF DNS      

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Janik Oliwia ZEF 26,3m 29,4m   1000,00
2 Kasinska Julia XSKI 13,9m 14,7m   397,54
3 Olejnik Zofia MOS 13,1m 13,0m   331,97

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Siedlarski Jakub ZEF 40,6m     1000,00
2 Oborski Konrad MOS 37,1m     885,62
3 Gasiewski Krzysztof MOS 33,1m     754,90
4 Janik Wojciech ZEF 22,5m     408,50
5 Rekuc Juliusz MOS 10,3m     9,80

Open Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 38,7m     1000,00
2 Gogola Anna WZS 23,0m     452,96
3 Molenda Magdalena MOS 20,3m     358,89

Open Men Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Borysewicz Kamil SPA 49,7m     1000,00
2 Pieczonka Bartosz ZEF 34,9m     573,49
3 Kwapien Mariusz MOS 29,0m     403,46
4 Sibicki Jakub MOS 21,0m     172,91

Senior 1 Men Jump Results

Homologation: Normal - 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club PRELIMINARY FINAL   Overall
1 Naorniakowski Tomasz SLA 23,3m 27,5m   1000,00
2 Drewiczewski Jaroslaw ZEF 23,5m 27,4m   994,29
3 Kowalski Pawel XSKI 0,00m 13,0m   171,43

Junior Girls under 15 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Koszycka Gabriela SPA 658,54 864,86 1000,00 2523,40
2 Szumanska Emilia ZEF 707,32 130,63 547,30 1385,25
3 Bartoszewska Ewa ZEF   617,12 597,97 1215,09
4 Zawacka Julia MOS 402,44 144,14 628,38 1174,96

Junior Boys under 15 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Szumanski Ksawery ZEF 1000,00 1000,00 875,35 2875,35
2 Domaszewski Igor SPA 700,00 431,28 807,37 1938,65
3 Kisiel Dominik MOS 812,50 75,83 1000,00 1888,33
4 Klukowski Kacper MOS 775,00 303,32 776,20 1854,52
5 Piekarski Maciej MOS 875,00 90,05 572,24 1537,29
6 Wnukowski Karol SPA 387,50 450,24 600,57 1438,31
7 Drewiczewski Jakub ZEF 437,50 343,60 393,77 1174,87
8 Zielinski Filip KNWJ 500,00 47,39 396,60 943,99
9 Olszewski Antoni SPA   187,20 611,90 799,10
10 Domaszewski Oskar SPA   180,09 371,10 551,19

Junior Girls under 19 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Janik Oliwia ZEF 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Olejnik Zofia MOS 387,10 198,11 331,97 917,18
3 Kasinska Julia XSKI 86,02 386,79 397,54 870,35

Junior Boys under 19 Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Siedlarski Jakub ZEF 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Oborski Konrad MOS 900,00 322,73 885,62 2108,35
3 Janik Wojciech ZEF 425,00 306,82 408,50 1140,32
4 Gasiewski Krzysztof MOS 225,00 159,09 754,90 1138,99
5 Rekuc Juliusz MOS   18,18 9,80 27,98

Open Ladies Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Polkowska Zuzanna MOS 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Gogola Anna WZS 571,43 900,71 452,96 1925,10
3 Molenda Magdalena MOS 171,43 226,95 358,89 757,27

Open Men Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Pieczonka Bartosz ZEF 1000,00 1000,00 573,49 2573,49
2 Kwapien Mariusz MOS 794,12 863,16 403,46 2060,74
3 Sibicki Jakub MOS 764,71 407,89 172,91 1345,51

Senior 1 Men Overall Results

- 29.08.2020 - 30.08.2020
  Name Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Naorniakowski Tomasz SLA 1000,00 818,18 1000,00 2818,18
2 Drewiczewski Jaroslaw ZEF   545,45 994,29 1539,74
3 Kowalski Pawel XSKI   48,48 171,43 219,91

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved