International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS




Maurik (NED)

Map of site
Official Webpage

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results


Under 14 Girls Slalom  (pdf)
Under 14 Girls Tricks  (pdf)
Under 14 Girls Jump  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)

Under 14 Boys Slalom  (pdf)
Under 14 Boys Tricks  (pdf)
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)

Under 17 Girls Slalom  (pdf)
Under 17 Girls Tricks  (pdf)
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom  (pdf)
Under 17 Boys Tricks  (pdf)
Under 17 Boys Jump  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)

Overall Under 17 Team classification (pdf)
Overall Under 14 Team classification (pdf)
Overall Under 14, Under 17 Team classification (pdf)
2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS
Maurik (NED) - 22/26 Aug 2012 2012

2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS - Individual classification

2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Martin-Champetier Laura *FRA
FRA
 
1,50/55/14.25 2,00/55/13.00   853,93
2 Dietrich Amanda DEN
DEN
 
1,50/55/14.25 0,50/55/13.00   820,22
3 Susova Karolina CZE
CZE
 
3,50/55/14.25 5,00/55/14.25   786,52
4 Miermont Lea *FRA
FRA
 
2,00/55/14.25 3,50/55/14.25   752,81
5 Daniil Ioli GRE
GRE
 
2,00/55/13.00 2,50/55/14.25   853,93
6 Petskova Iryna BLR
BLR
 
4,50/55/14.25 2,50/55/14.25   775,28
7 Soerensen Helene Hogh DEN
DEN
 
2,00/55/14.25 2,00/55/14.25   719,10
8 Paschou Alexandra GRE
GRE
 
1,00/55/14.25
(Tie break: 4,00/55/16.00)
2,00/55/14.25   719,10
9 Bonnemann Carlotta GER
GER
 
1,00/55/14.25
(Tie break: 1,00/55/14.25)
4,50/55/16.00   696,63
10 Gerbouin Constance FRA
FRA
 
2,50/55/14.25 4,00/55/16.00   730,34
11 Hoj Pedersen Sofie DEN
DEN
 
4,00/55/14.25 0,50/55/16.00   764,04
12 Creissels Andrea *FRA
FRA
 
1,00/55/14.25
(Tie break: 2,00/55/14.25)
4,00/46   696,63
13 Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
1,00/55/14.25
(Tie break: 1,25/55/16.00)
    696,63
14 Brunel Emma *FRA
FRA
 
4,00/55/16.00     629,21
14 Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
4,00/55/16.00     629,21
14 Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
4,00/55/16.00     629,21
17 Prufer Amandine FRA
FRA
 
2,50/55/16.00     595,51
18 Huisman Pemm NED
NED
 
1,00/55/16.00     561,80
19 Taliaronak Aliaksandra BLR
BLR
 
5,50/55/18.25     528,09
20 Outram Sanchia GBR
GBR
 
4,50/55/18.25     505,62
21 Pirri Beatrice ITA
ITA
 
4,00/55/18.25     494,38
22 Maksimenkova Sofia UKR
UKR
 
3,50/55/18.25     483,15
23 Zhirkova Polina RUS
RUS
 
2,50/52     325,84
24 De Jongh Hannah RSA
RSA
 
2,00/49     179,78
25 Viljoen Robyn RSA
RSA
 
5,00/46     112,36

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
0,50/55/11.25 0,50/55/11.25   904,26
2 Antonau Anton BLR
BLR
 
2,50/55/12.00 3,00/55/12.00   829,79
3 Bogne Jakob SWE
SWE
 
3,50/55/12.00 2,00/55/12.00   840,43
4 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
1,00/55/13.00 4,00/55/13.00   723,40
5 Techoueyres Aris GRE
GRE
 
1,00/55/12.00 3,00/55/13.00   787,23
6 Hof Tycho NED
NED
 
2,00/55/13.00 2,50/55/13.00   691,49
7 Basic Carlo AUT
AUT
 
1,00/55/13.00 2,00/55/13.00   680,85
8 Waz Krzysztof POL
POL
 
4,00/55/13.00 1,50/55/13.00   723,40
9 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
3,00/55/13.00 1,50/55/13.00   702,13
10 Gustavsson-Lejonstĺl Fabian SWE
SWE
 
2,50/55/13.00 4,25/55/14.25   691,49
11 Grassi Simone ITA
ITA
 
4,50/55/13.00 4,00/55/14.25   734,04
12 Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
1,00/55/12.00 0,00/55/16.00   787,23
13 Huainigg Josef AUT
AUT
 
5,50/55/14.25     627,66
14 Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
5,00/55/14.25     617,02
15 Davies Arron GBR
GBR
 
3,50/55/14.25     585,11
15 Slansky Jan CZE
CZE
 
3,50/55/14.25     585,11
17 Anguenot Leo FRA
FRA
 
2,50/55/14.25     563,83
17 Vucans Lukass LAT
LAT
 
2,50/55/14.25     563,83
19 Prie Malo *FRA
FRA
 
1,50/55/14.25     542,55
20 Cespivo Jakub CZE
CZE
 
1,00/55/14.25     531,91
20 Cogne Alexi SUI
SUI
 
1,00/55/14.25     531,91
22 Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
4,50/55/16.00     478,72
23 Barenghi Jean SUI
SUI
 
1,50/55/16.00     414,89
24 Cogne Tancredi SUI
SUI
 
1,00/55/16.00     404,26
25 Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
0,00/55/16.00     382,98
26 Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
2,50/55/18.25     308,51
27 Samoilov Alexander UKR
UKR
 
2,00/55/18.25     297,87
28 Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
1,50/55/18.25     287,23
29 Kolar Vaclav CZE
CZE
 
4,00/49     85,11
30 Albert Aron HUN
HUN
 
3,50/49     74,47
31 Artsiomau Yahor BLR
BLR
 
1,50/49     31,91
32 Zenoni Giorgio ITA
ITA
 
0,50/49     10,64
33 Poland Joel GBR
GBR
 
0,00/49      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Simoes Marta POR
POR
 
3,00/55/12.00 1,00/55/11.25   977,27
2 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
2,00/55/12.00 2,50/55/12.00   875,00
3 Cespivova Anna CZE
CZE
 
3,00/55/12.00 2,00/55/12.00   886,36
4 Bonnemann Chiara GER
GER
 
1,00/55/12.00 2,00/55/12.00   863,64
5 Bischofberger Illana *FRA
FRA
 
2,00/55/12.00 1,25/55/12.00   863,64
6 Grosset Janin Anna *FRA
FRA
 
3,00/55/12.00 1,00/55/12.00   886,36
7 Lichtle Alexia FRA
FRA
 
1,00/55/12.00 1,00/55/12.00   840,91
8 Granhus Thea Caroline NOR
NOR
 
1,00/55/12.00 3,50/55/13.00   840,91
9 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
3,50/55/13.00 3,00/55/13.00   761,36
10 Cogne Tatiana SUI
SUI
 
3,00/55/13.00 2,50/55/14.25   750,00
11 Kostwein Anna AUT
AUT
 
2,00/55/13.00
(Tie break: 2,50/55/13.00)
3,50/55/16.00   727,27
12 Fox Pamela *GBR
GBR
 
3,00/55/13.00 4,00/49   750,00
13 Savina Polina RUS
RUS
 
2,00/55/13.00
(Tie break: 0,50/55/13.00)
    727,27
14 Paturel Alizée SUI
SUI
 
2,00/55/13.00
(Tie break: 0,00/55/13.00)
    727,27
15 Jansson Sofia SWE
SWE
 
1,50/55/13.00     715,91
15 Rader Laura AUT
AUT
 
1,50/55/13.00     715,91
17 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
0,50/55/13.00     693,18
17 Klementova Bara CZE
CZE
 
0,50/55/13.00     693,18
17 Orlitsch Lisa AUT
AUT
 
0,50/55/13.00     693,18
20 Geuther Aline SUI
SUI
 
5,00/55/14.25     659,09
21 Dietrich Sarah DEN
DEN
 
4,00/55/14.25     636,36
21 Seiffert Ronja-Marie GER
GER
 
4,00/55/14.25     636,36
23 Panagopoulou Alkmini GRE
GRE
 
3,50/55/14.25     625,00
24 Mill Botella Pia ESP
ESP
 
2,00/55/14.25     590,91
24 Svecova Katerina CZE
CZE
 
2,00/55/14.25     590,91
26 Deshayes Julie FRA
FRA
 
1,50/55/14.25     579,55
27 Rutkowska Malgorzata POL
POL
 
1,00/55/14.25     568,18
28 Moore Charlotte GBR
GBR
 
3,50/55/16.00     488,64
29 Goossens Julie BEL
BEL
 
1,50/52     170,45

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Van Der Merwe Eamon RSA
RSA
 
2,50/58/11.25 4,00/58/11.25
(Tie break: 3,00/58/11.25)
  920,00
2 Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
3,00/58/11.25 4,00/58/11.25
(Tie break: 2,00/58/11.25)
  920,00
3 Nathanail Yiannis GRE
GRE
 
3,50/58/12.00 1,50/58/11.25   870,00
4 Berio Edoardo ITA
ITA
 
0,00/58/11.25 1,00/58/11.25   860,00
5 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
0,50/58/11.25 4,50/58/12.00   850,00
6 Borysewicz Kamil POL
POL
 
1,50/58/12.00 4,50/58/12.00   810,00
7 Plytas Nikolaos GRE
GRE
 
0,50/58/11.25 3,50/58/12.00   850,00
8 Heath Calum GBR
GBR
 
4,00/58/12.00 3,50/58/12.00   800,00
9 Piron Theo *FRA
FRA
 
4,00/58/12.00 2,50/58/12.00   800,00
10 Causan Laurent *FRA
FRA
 
2,00/58/12.00 4,00/58/13.00   760,00
10 Österlund Vilgot SWE
SWE
 
2,00/58/12.00 4,00/58/13.00   760,00
12 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
2,00/58/12.00 3,50/58/13.00   760,00
13 Borika Elia SUI
SUI
 
0,50/58/12.00     730,00
14 Fisher Travis RSA
RSA
 
5,50/58/13.00     710,00
15 Spavin Harry GBR
GBR
 
5,00/58/13.00     700,00
16 Hynek Radovan SVK
SVK
 
4,50/58/13.00     690,00
17 Lagadec Jean FRA
FRA
 
4,00/58/13.00     680,00
17 Wolf Nikolas SVK
SVK
 
4,00/58/13.00     680,00
19 Teigen Richard NOR
NOR
 
3,50/58/13.00     670,00
20 Gravander Daniel SWE
SWE
 
3,00/58/13.00     660,00
21 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
2,50/58/13.00     650,00
21 Kinnane David *GBR
GBR
 
2,50/58/13.00     650,00
21 Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
2,50/58/13.00     650,00
24 Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
2,00/58/13.00     640,00
25 Outram Luke GBR
GBR
 
1,50/58/13.00     630,00
26 Loft Thomas DEN
DEN
 
5,00/58/14.25     580,00
26 Trushechkin Andrey RUS
RUS
 
5,00/58/14.25     580,00
28 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
4,50/58/14.25     570,00
29 Huisman Perr NED
NED
 
1,00/58/16.00     380,00
30 Leroy Nicolas BEL
BEL
 
4,50/58/18.25     330,00
31 Kicin Milan SVK
SVK
 
4,00/58/18.25     320,00
32 Den Dekker Thomas NED
NED
 
3,00/55/18.25     180,00
33 Ingemann T. Jensen Rasmus DEN
DEN
 
4,50/52     90,00
34 Serra Busquet Xavier ESP
ESP
 
3,50/52     70,00
35 Svoboda Jan CZE
CZE
 
3,00/52     60,00

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
5370 4640   816,11
2 Maksimenkova Sofia UKR
UKR
 
5280 4490   802,43
3 Prufer Amandine FRA
FRA
 
4310 4430   673,25
4 Gerbouin Constance FRA
FRA
 
4000 4240   644,38
5 Taliaronak Aliaksandra BLR
BLR
 
2890 3880   589,67
6 Pirri Beatrice ITA
ITA
 
4300 3820   653,50
7 Miermont Lea *FRA
FRA
 
3750 3510   569,91
8 Martin-Champetier Laura *FRA
FRA
 
3460 3500   531,91
9 Brunel Emma *FRA
FRA
 
3950 3230   600,30
10 Outram Sanchia GBR
GBR
 
2900 3100   471,12
11 Susova Karolina CZE
CZE
 
3180 2690   483,28
12 Delair Sydney *FRA
FRA
 
3390 2340   515,20
13 Daniil Ioli GRE
GRE
 
2870     436,17
14 Paschou Alexandra GRE
GRE
 
2560     389,06
15 Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
2210     335,87
16 Zhirkova Polina RUS
RUS
 
2100     319,15
17 Hoj Pedersen Sofie DEN
DEN
 
2050     311,55
18 Bonnemann Carlotta GER
GER
 
1910     290,27
19 Huisman Pemm NED
NED
 
1890     287,23
20 Petskova Iryna BLR
BLR
 
1520     231,00
21 De Jongh Hannah RSA
RSA
 
1400     212,77
22 Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
1110     168,69
23 Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
530     80,55

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
7110     946,74
2 Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
6030     802,93
3 Prie Malo *FRA
FRA
 
5910     786,95
4 Anguenot Leo FRA
FRA
 
5760     766,98
5 Gustavsson-Lejonstĺl Fabian SWE
SWE
 
5240     697,74
6 Samoilov Alexander UKR
UKR
 
5190     691,08
7 Poland Joel GBR
GBR
 
4280     569,91
8 Artsiomau Yahor BLR
BLR
 
4160     553,93
9 Techoueyres Aris GRE
GRE
 
4120     548,60
10 Bogne Jakob SWE
SWE
 
4100     545,94
10 Grassi Simone ITA
ITA
 
4100     545,94
12 Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
3930     523,30
13 Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
3440     458,06
14 Cespivo Jakub CZE
CZE
 
3190     424,77
15 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
3100     412,78
16 Antonau Anton BLR
BLR
 
3030     403,46
17 Slansky Jan CZE
CZE
 
2980     396,80
18 Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
2730     363,52
19 Basic Carlo AUT
AUT
 
2670     355,53
19 Kolar Vaclav CZE
CZE
 
2670     355,53
21 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
2440     324,90
22 Davies Arron GBR
GBR
 
2260     300,93
23 Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
2030     270,31
24 Huainigg Josef AUT
AUT
 
1810     241,01
25 Hof Tycho NED
NED
 
1730     230,36
26 Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
1550     206,39
27 Zenoni Giorgio ITA
ITA
 
1530     203,73
28 Cogne Alexi SUI
SUI
 
660     87,88

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
4400 5580   637,71
2 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
5390 5570   636,57
3 Bonnemann Chiara GER
GER
 
5200 5070   594,29
4 Deshayes Julie FRA
FRA
 
3470 5010   572,57
5 Pirozhenko Anna UKR
UKR
 
4330 4770   545,14
6 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
5150 4550   588,57
7 Cespivova Anna CZE
CZE
 
4510 4210   515,43
8 Klementova Bara CZE
CZE
 
4000 2890   457,14
9 Savina Polina RUS
RUS
 
3620 2590   413,71
10 Rader Laura AUT
AUT
 
3120 2550   356,57
11 Mill Botella Pia ESP
ESP
 
2870 2460   328,00
12 Svecova Katerina CZE
CZE
 
3650 2270   417,14
13 Kostwein Anna AUT
AUT
 
2820     322,29
14 Odintsova Anna RUS
RUS
 
2680     306,29
15 Lichtle Alexia FRA
FRA
 
2590     296,00
16 Moore Charlotte GBR
GBR
 
2560     292,57
17 Kuzmenko Ksenia UKR
UKR
 
2510     286,86
18 Paturel Alizée SUI
SUI
 
2310     264,00
19 Jansson Sofia SWE
SWE
 
1790     204,57
20 Seiffert Ronja-Marie GER
GER
 
1200     137,14

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
4290 8710   828,73
2 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
7520 7940   755,47
3 Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
7450 7640   726,93
4 Plytas Nikolaos GRE
GRE
 
4610 7580   721,22
5 Purosau Mikhail *BLR
BLR
 
5610 6590   627,02
6 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
4460 6490   617,51
7 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
5720 6470   615,60
8 Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
4880 4410   464,32
9 Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
3800 4340   412,94
10 Trushechkin Andrey RUS
RUS
 
4350 4170   413,89
11 Piron Theo *FRA
FRA
 
4330 3590   411,99
12 Outram Luke GBR
GBR
 
4410 2160   419,60
13 Berio Edoardo ITA
ITA
 
3450     328,26
14 Svoboda Jan CZE
CZE
 
3360     319,70
15 Heath Calum GBR
GBR
 
3250     309,23
16 Gravander Daniel SWE
SWE
 
2720     258,80
17 Lagadec Jean FRA
FRA
 
2660     253,09
18 Kicin Milan SVK
SVK
 
2370     225,50
19 Wolf Nikolas SVK
SVK
 
2340     222,65
20 Hynek Radovan SVK
SVK
 
2330     221,69
21 Borika Elia SUI
SUI
 
2200     209,32
22 Spavin Harry GBR
GBR
 
2150     204,57
23 Österlund Vilgot SWE
SWE
 
1990     189,34
24 Den Dekker Thomas NED
NED
 
1940     184,59
25 Huisman Perr NED
NED
 
540     51,38

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Taliaronak Aliaksandra BLR
BLR
 
28,6m 27,9m   821,29
2 Gerbouin Constance FRA
FRA
 
23,1m 25,4m   699,62
3 Petskova Iryna BLR
BLR
 
25,0m 24,0m   684,41
4 Prufer Amandine FRA
FRA
 
24,6m 23,0m   669,20
5 Daniil Ioli GRE
GRE
 
21,3m 22,9m   604,56
6 Brunel Emma *FRA
FRA
 
22,0m 22,4m   585,55
7 Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
22,6m 21,7m   593,16
8 Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
22,0m 21,7m   570,34
9 Deroin Loan *FRA
FRA
 
19,4m 19,6m   479,09
10 Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
19,3m 19,5m   475,29
11 Huisman Pemm NED
NED
 
18,9m     452,47
12 Maksimenkova Sofia UKR
UKR
 
17,7m     406,84
13 Outram Sanchia GBR
GBR
 
17,4m     395,44
14 Susova Karolina CZE
CZE
 
16,8m     372,62
15 Martin-Champetier Laura *FRA
FRA
 
16,4m     357,41
16 Bonnemann Carlotta GER
GER
 
15,9m     338,40
17 Zhirkova Polina RUS
RUS
 
14,4m     281,37

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
43,4m 39,8m   1067,09
2 Antonau Anton BLR
BLR
 
36,5m 36,3m   846,65
3 Anguenot Leo FRA
FRA
 
35,4m 36,1m   833,87
4 Arefiev Egor RUS
RUS
 
38,4m 36,0m   907,35
5 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
34,7m 35,8m   824,28
6 Basic Carlo AUT
AUT
 
34,3m 33,5m   776,36
7 Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
31,8m 33,0m   734,82
8 Bogne Jakob SWE
SWE
 
35,2m 32,5m   805,11
9 Poland Joel GBR
GBR
 
31,6m 31,6m   690,10
10 Huainigg Josef AUT
AUT
 
30,6m 29,5m   658,15
11 Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
30,0m 27,8m   638,98
12 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
29,9m 27,7m   635,78
13 Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
28,5m     591,05
14 Artsiomau Yahor BLR
BLR
 
28,4m     587,86
15 Davies Arron GBR
GBR
 
28,2m     581,47
16 Slansky Jan CZE
CZE
 
27,2m     549,52
17 Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
26,8m     536,74
18 Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
26,6m     530,35
19 Prie Malo *FRA
FRA
 
25,6m     498,40
20 Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
25,4m     492,01
21 Cespivo Jakub CZE
CZE
 
23,9m     444,09
21 Samoilov Alexander UKR
UKR
 
23,9m     444,09
23 Kolar Vaclav CZE
CZE
 
23,7m     437,70
24 Hof Tycho NED
NED
 
22,7m     405,75
25 Grassi Simone ITA
ITA
 
21,7m     373,80
26 Cogne Alexi SUI
SUI
 
20,0m     319,49
27 Techoueyres Aris GRE
GRE
 
18,4m     268,37

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Orlitsch Lisa AUT
AUT
 
35,7m     759,26
2 Bonnemann Chiara GER
GER
 
35,0m     740,74
3 Rader Laura AUT
AUT
 
34,0m     714,29
4 Lichtle Alexia FRA
FRA
 
33,5m     701,06
5 Cespivova Anna CZE
CZE
 
33,2m     693,12
6 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
33,1m     690,48
6 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
33,1m     690,48
6 Rutkowska Malgorzata POL
POL
 
33,1m     690,48
9 Svecova Katerina CZE
CZE
 
32,7m     679,89
10 Kostwein Anna AUT
AUT
 
30,5m     621,69
11 Jansson Sofia SWE
SWE
 
30,2m     613,76
12 Deshayes Julie FRA
FRA
 
29,0m     582,01
13 Geuther Aline SUI
SUI
 
28,1m     558,20
14 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
26,1m     505,29
15 Savina Polina RUS
RUS
 
24,5m     462,96
16 Klementova Bara CZE
CZE
 
23,8m     444,44
16 Mill Botella Pia ESP
ESP
 
23,8m     444,44
18 Moore Charlotte GBR
GBR
 
23,3m     431,22

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Borysewicz Kamil POL
POL
 
48,0m     879,63
1 Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
48,0m     879,63
3 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
47,8m     875,00
4 Critchley Jack *GBR
GBR
 
47,5m     868,06
5 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
45,4m     819,44
5 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
45,4m     819,44
5 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
45,4m     819,44
8 Berio Edoardo ITA
ITA
 
44,4m     796,30
9 Caruso Brando ITA
ITA
 
43,8m     782,41
10 Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
41,7m     733,80
11 Plytas Nikolaos GRE
GRE
 
40,9m     715,28
12 Piron Theo *FRA
FRA
 
39,8m     689,81
13 Lagadec Jean FRA
FRA
 
38,7m     664,35
14 Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
38,1m     650,46
15 Wolf Nikolas SVK
SVK
 
37,8m     643,52
16 Spavin Harry GBR
GBR
 
36,7m     618,06
17 Österlund Vilgot SWE
SWE
 
36,4m     611,11
18 Outram Luke GBR
GBR
 
35,4m     587,96
19 Borika Elia SUI
SUI
 
33,7m     548,61
20 Svoboda Jan CZE
CZE
 
33,4m     541,67
21 Heath Calum GBR
GBR
 
33,3m     539,35
22 Den Dekker Thomas NED
NED
 
30,9m     483,80
23 Kicin Milan SVK
SVK
 
30,0m     462,96
24 Huisman Perr NED
NED
 
28,1m     418,98
24 Trushechkin Andrey RUS
RUS
 
28,1m     418,98

Under 14 Girls Overall Results

- 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Slalom Tricks Jump Overall
1 Gerbouin Constance FRA
FRA
 
730,34 644,38 699,62 2074,34
2 Taliaronak Aliaksandra BLR
BLR
 
528,09 589,67 821,29 1939,05
3 Prufer Amandine FRA
FRA
 
595,51 673,25 669,20 1937,96
4 Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
629,21 816,11 475,29 1920,61
5 Daniil Ioli GRE
GRE
 
853,93 436,17 604,56 1894,66
6 Brunel Emma *FRA
FRA
 
629,21 600,30 585,55 1815,06
7 Martin-Champetier Laura *FRA
FRA
 
853,93 531,91 357,41 1743,25
8 Maksimenkova Sofia UKR
UKR
 
483,15 802,43 406,84 1692,42
9 Petskova Iryna BLR
BLR
 
775,28 231,00 684,41 1690,69
10 Susova Karolina CZE
CZE
 
786,52 483,28 372,62 1642,42
11 Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
696,63 335,87 570,34 1602,84
12 Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
629,21 168,69 593,16 1391,06
13 Outram Sanchia GBR
GBR
 
505,62 471,12 395,44 1372,18
14 Bonnemann Carlotta GER
GER
 
696,63 290,27 338,40 1325,30
15 Huisman Pemm NED
NED
 
561,80 287,23 452,47 1301,50
16 Zhirkova Polina RUS
RUS
 
325,84 319,15 281,37 926,36

Under 14 Boys Overall Elimination Round Results

- 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Slalom Tricks Jump Overall
1 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
904,26 412,78 1067,09 2384,13
2 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
659,57 946,74 635,78 2242,09
3 Bogne Jakob SWE
SWE
 
840,43 545,94 805,11 2191,48
4 Anguenot Leo FRA
FRA
 
563,83 766,98 811,50 2142,31
5 Antonau Anton BLR
BLR
 
819,15 403,46 846,65 2069,26
6 Prie Malo *FRA
FRA
 
542,55 786,95 498,40 1827,90
7 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
702,13 324,90 789,14 1816,17
8 Basic Carlo AUT
AUT
 
659,57 355,53 776,36 1791,46
9 Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
382,98 802,93 591,05 1776,96
10 Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
787,23 270,31 638,98 1696,52
11 Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
617,02 363,52 696,49 1677,03
12 Grassi Simone ITA
ITA
 
734,04 545,94 373,80 1653,78
13 Techoueyres Aris GRE
GRE
 
787,23 548,60 268,37 1604,20
14 Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
478,72 523,30 530,35 1532,37
15 Slansky Jan CZE
CZE
 
585,11 396,80 549,52 1531,43
16 Huainigg Josef AUT
AUT
 
627,66 241,01 658,15 1526,82
17 Davies Arron GBR
GBR
 
585,11 300,93 581,47 1467,51
18 Samoilov Alexander UKR
UKR
 
297,87 691,08 444,09 1433,04
19 Cespivo Jakub CZE
CZE
 
531,91 424,77 444,09 1400,77
20 Hof Tycho NED
NED
 
680,85 230,36 405,75 1316,96
21 Poland Joel GBR
GBR
 
  569,91 690,10 1260,01
22 Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
287,23 458,06 492,01 1237,30
23 Artsiomau Yahor BLR
BLR
 
31,91 553,93 587,86 1173,70
24 Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
308,51 206,39 536,74 1051,64
25 Cogne Alexi SUI
SUI
 
531,91 87,88 319,49 939,28
26 Kolar Vaclav CZE
CZE
 
85,11 355,53 437,70 878,34

Under 17 Girls Overall Elimination Round Results

- 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Slalom Tricks Jump Overall
1 Bonnemann Chiara GER
GER
 
840,91 594,29 740,74 2175,94
2 Cespivova Anna CZE
CZE
 
886,36 515,43 693,12 2094,91
3 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
761,36 588,57 690,48 2040,41
4 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
693,18 616,00 690,48 1999,66
5 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
863,64 502,86 505,29 1871,79
6 Lichtle Alexia FRA
FRA
 
840,91 296,00 701,06 1837,97
7 Rader Laura AUT
AUT
 
715,91 356,57 714,29 1786,77
8 Svecova Katerina CZE
CZE
 
590,91 417,14 679,89 1687,94
9 Kostwein Anna AUT
AUT
 
727,27 322,29 621,69 1671,25
10 Savina Polina RUS
RUS
 
727,27 413,71 462,96 1603,94
11 Klementova Bara CZE
CZE
 
693,18 457,14 444,44 1594,76
12 Deshayes Julie FRA
FRA
 
579,55 396,57 582,01 1558,13
13 Jansson Sofia SWE
SWE
 
715,91 204,57 613,76 1534,24
14 Mill Botella Pia ESP
ESP
 
590,91 328,00 444,44 1363,35
15 Moore Charlotte GBR
GBR
 
488,64 292,57 431,22 1212,43

Under 17 Boys Overall Elimination Round Results

- 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Slalom Tricks Jump Overall
1 Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
900,00 708,85 879,63 2488,48
2 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
850,00 544,24 875,00 2269,24
3 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
650,00 715,51 819,44 2184,95
4 Plytas Nikolaos GRE
GRE
 
850,00 438,63 715,28 2003,91
5 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
760,00 408,18 819,44 1987,62
6 Berio Edoardo ITA
ITA
 
840,00 328,26 796,30 1964,56
7 Piron Theo *FRA
FRA
 
800,00 411,99 689,81 1901,80
8 Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
640,00 464,32 733,80 1838,12
9 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
570,00 424,36 819,44 1813,80
10 Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
650,00 361,56 650,46 1662,02
11 Heath Calum GBR
GBR
 
800,00 309,23 539,35 1648,58
12 Outram Luke GBR
GBR
 
630,00 419,60 587,96 1637,56
13 Lagadec Jean FRA
FRA
 
680,00 253,09 664,35 1597,44
14 Österlund Vilgot SWE
SWE
 
760,00 189,34 611,11 1560,45
15 Wolf Nikolas SVK
SVK
 
680,00 222,65 643,52 1546,17
16 Spavin Harry GBR
GBR
 
700,00 204,57 618,06 1522,63
17 Borika Elia SUI
SUI
 
730,00 209,32 548,61 1487,93
18 Trushechkin Andrey RUS
RUS
 
580,00 413,89 418,98 1412,87
19 Kicin Milan SVK
SVK
 
320,00 225,50 462,96 1008,46
20 Svoboda Jan CZE
CZE
 
60,00 319,70 541,67 921,37
21 Huisman Perr NED
NED
 
380,00 51,38 418,98 850,36
22 Den Dekker Thomas NED
NED
 
180,00 184,59 483,80 848,39

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved