International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: 2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS




Maurik (NED)

Map of site
Official Webpage

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results


Under 14 Girls Slalom  (pdf)
Under 14 Girls Tricks  (pdf)
Under 14 Girls Jump  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)

Under 14 Boys Slalom  (pdf)
Under 14 Boys Tricks  (pdf)
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)

Under 17 Girls Slalom  (pdf)
Under 17 Girls Tricks  (pdf)
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom  (pdf)
Under 17 Boys Tricks  (pdf)
Under 17 Boys Jump  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)

Overall Under 17 Team classification (pdf)
Overall Under 14 Team classification (pdf)
Overall Under 14, Under 17 Team classification (pdf)
2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS
Maurik (NED) - 22/26 Aug 2012 2012

2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS - Individual classification - Under 14 Boys Tricks

2012 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 22.08.2012 - 26.08.2012
  Name Country   Elimination Round Final   Overall
1 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
7110     946,74
2 Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
6030     802,93
3 Prie Malo *FRA
FRA
 
5910     786,95
4 Anguenot Leo FRA
FRA
 
5760     766,98
5 Gustavsson-Lejonstål Fabian SWE
SWE
 
5240     697,74
6 Samoilov Alexander UKR
UKR
 
5190     691,08
7 Poland Joel GBR
GBR
 
4280     569,91
8 Artsiomau Yahor BLR
BLR
 
4160     553,93
9 Techoueyres Aris GRE
GRE
 
4120     548,60
10 Bogne Jakob SWE
SWE
 
4100     545,94
10 Grassi Simone ITA
ITA
 
4100     545,94
12 Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
3930     523,30
13 Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
3440     458,06
14 Cespivo Jakub CZE
CZE
 
3190     424,77
15 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
3100     412,78
16 Antonau Anton BLR
BLR
 
3030     403,46
17 Slansky Jan CZE
CZE
 
2980     396,80
18 Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
2730     363,52
19 Basic Carlo AUT
AUT
 
2670     355,53
19 Kolar Vaclav CZE
CZE
 
2670     355,53
21 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
2440     324,90
22 Davies Arron GBR
GBR
 
2260     300,93
23 Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
2030     270,31
24 Huainigg Josef AUT
AUT
 
1810     241,01
25 Hof Tycho NED
NED
 
1730     230,36
26 Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
1550     206,39
27 Zenoni Giorgio ITA
ITA
 
1530     203,73
28 Cogne Alexi SUI
SUI
 
660     87,88

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved